Προς το περιεχόμενο

Λεξιλόγιο για Keyboard


alter hoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Δεν ξέρω αν είναι αφελής η κίνησή μου αυτή, αλλά νομίζω ότι θα βοηθούσε πολύ τους αρχάριους (μεταξύ τους είμαι κι εγώ) στη χρήση των keyboard.

Θα ήθελα να σας ζητήσω να συντάξετε ένα στοιxειώδες λεξικό με keyboard-όρους. Μια λίστα με 50-60 λέξεις που αναγράφονται συχνά πάνω σε ένα synth, και δίπλα την ερμηνεία τους, νομίζω ότι θα βοηθήσει.

Και πάλι, επιφυλάσομαι για το αν είναι θεμιτή η πρότασή μου, αλλά περιμένω και από εσάς ανταπόκριση για τη κίνηση αυτη.

Όσοι λοιπόν, προθημοποιείστε, αρχίστε να γράφετε σε διαδοχικά post διάφορες λέξεις, ώστε να συγκεντρωθεί μια τεράστια γκάμα όρων.

Ευχαριστώ και περιμένω την ανταπόκρισή σας.

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

Eπισης,μπορουν οσοι εχουν τη διαθεση,να κανουν κατι αντιστοιχο

(στο ιδιο thread,υπολογιζω),για τεχνικες ορολογιες γυρω απο τις

υποδοχες για καλωδια,τι κανουν,που χρησιμευουν,τι 'πατεντες' μπορουμε

τυχον να κανουμε σε συνδεσμολογιες μεταξυ synth,midi,pc.Αν παραθετονταν και φωτο,θα ηταν ο,τι εξυπηρετικοτερο για μας τους ασχετους.

Ευχαριστω :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν νόρμες στο σχεδιασμό των σύγχρονων keyboards: με δυο λόγια, κάθε κατασκευαστής γράφει ότι του κατέβει εκτός από σχετικά λίγους καθιερωμένους όρους.

 

Πιστεύω ότι η υποβολή πιο συγκεκριμένων αποριών μπορεί να αντιμετωπιστεί πιο άμεσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας κάνει το κόπο κάποιος να πάει σε αυτό το link και να εξηγήσει όσα περισσότερα μπορέσει από το πίνακα χαρακτηριστικών του YAMAHA Motif ES8.

 

http://www.yamahasynth.com/products/motifes/specifications.html

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Tone Generator = Γεννήτρια Ήχων (υπάρχουν διάφοροι τύποι)

 

- Polyphony = Πολυφωνία, ήτοι πόσες διαφορετικές εκδηλώσεις της γεννήτριας ήχων μπορείς να ακούσεις κατά μέγιστο. Σημείωση ότι ένας ήχος (π.χ. πιάνο) μπορεί να χρησιμοποιεί παραπάνω από μία εκδηλώσεις της γεννήτριας ήχων.

 

- Multi Timbral Capacity = ο αριθμός των midi καναλιών στα οποία μπορεί ταυτόχρονα να ανταποκρίνεται το όργανο (τυπικά είναι 16).

 

- Wave = (στην περίπτωση αυτού του οργάνου) είναι ο όγκος (σε Μεγαμπάϊτ) των δειγμάτων που χρησιμοποιούνται δυνάμει από την γεννήτρια ήχων. Πονηρά η Yamaha λέει ότι είναι 175 MB, αφού αποσυμπιεστούν, άρα στη μνήμη του οργάνου κρατιούνται συμπιεσμένα, όχι ότι καλύτερο για την ποιότητα.

 

Ο επόμενος...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν μπορείς, πάρε το Motif ES ΑΥΡΙΟ! :wink: :lol:

 

2. Για να συνεχίσω αυτό που δεν δέησε να συνεχίσει κανείς (φου σας ρεμάλια...)

 

-Voice: οι έτοιμοι ήχοι που έρχονται με το keyboard

 

-Performance: προγράμματα που ενσωματώνουν διάφορους ήχους (π.χ. ένα drum beat, μπάσο στα χαμηλά και organ στα ψηλά) για πλουσιότερο αποτέλεσμα

 

-Filter: το φίλτρο εξόδου που διαμορφώνει το σήμα και κατ' επέκταση τον ήχο που παράγεται

 

-Sample: δείγματα δηλαδή μικρά κομμάτια ήχου που ηχογραφούνται στη μνήμη του οργάνου (αντίστοιχα source είναι η πηγή όπως μια είσοδος audio, memory είναι η χωρητικότητα της μνήμης, frequency η συχνότητα δειγματοληψίας κ.ο.κ.)

 

-Sequencer: μονάδα εγγραφής όπου μπορείς να κάνεις εγγραφή κομματιών. Υπόψιν ότι εκεί δεν αποθηκεύεται ήχος αλλά δεδομένα (νότες, διάρκεια κλπ.) και ότι υπάρχει μια fixed χωρητικότητα. Επίσης, οι μέγιστες νότες που μπορούν να παιχτούν ταυτόχρονα περιορίζονται από την πολυφωνία του synth όπως σωστά την όρισε ο eye.

 

-Tracks: διακριτά κανάλια του sequencer. 16 tracks=16 κανάλια εγγραφής

 

Κουράστηκα, θα επανέλθω αργότερα! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου