Προς το περιεχόμενο

Eνα στρατ τρεμολο διαφορετικο απο τα αλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτωντας το youtube επεσα πανω σε αυτο το στρατ tremolo και μου φανηκε εξαιρετικη ιδεα. Direct replacement χωρις routing, χωρις επεμβασεις απο τεχνικους (χωρις να ειναι ιδιαιτερα ασχημο),  επιτρεπει κατι που μονο ο Jeff Beck κανει αψογα χωρις να χρειαζεται Floyd rose. Περαν της κλασσικης λειτουργιας του ως παραδοσιακου στρατ τρεμολο,  επιτρεπει και το τραβηγμα προς τα πανω. Αν δε, κραταει και tuning ςξισου καλα η και καλυτερα απο τα παραδοσιακα τοτε δεν ειναι κακο...

 

 

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 228 ευρω που κανει, νομιζω οτι θα ημουν υπερευτυχισμενος και με την Wilkinson γεφυρα, με steel block, και χωνευτο (οχι βιδωτο) tremolo arm.

 

https://vegatrem.com/guitar-tremolo-purchase/

 

Sorry...pass

 

 

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Στις 13/11/2018 στις 11:12 ΜΜ, fenderiarhs είπε

Κοιτωντας το youtube επεσα πανω σε αυτο το στρατ tremolo και μου φανηκε εξαιρετικη ιδεα. Direct replacement χωρις routing, χωρις επεμβασεις απο τεχνικους (χωρις να ειναι ιδιαιτερα ασχημο),  επιτρεπει κατι που μονο ο Jeff Beck κανει αψογα χωρις να χρειαζεται Floyd rose. Περαν της κλασσικης λειτουργιας του ως παραδοσιακου στρατ τρεμολο,  επιτρεπει και το τραβηγμα προς τα πανω. Αν δε, κραταει και tuning ςξισου καλα η και καλυτερα απο τα παραδοσιακα τοτε δεν ειναι κακο...

 

 

 

Πήγα να δημιουργήσω καινούριο θέμα, αλλά εφόσον υπήρχε, νομίζω δεν χρειάζεται.

 

Έχοντας παίξει όλα αυτά τα χρόνια με διάφορα Wilkinson, Gotoh, Music Man (αναφέρομαι μόνο στα ικανοποιητικά) 2- και 6-point vibrato συστήματα, και έχοντας δοκιμάσει original Floyd Rose και κατοπινά locking (μόνο με PRS δεν έχω προσωπική εμπειρία), αποφάσισα βάσει των όσων είχα δει online να εγκαταστήσω το VegaTrem στην καινούρια μου Strat, με την ελπίδα ότι θα μπορώ να έχω αβίαστη κίνηση προς τις δύο πλευρές, όπως φαίνεται σύντομα και περιεκτικά εδώ:

 

Όπερ και εγένετο... δηλώνω εντυπωσιασμένος από το μηχάνημα, το θεωρώ πραγματικά το τέλειο vibrato (ή tremolo αν προτιμάτε ορολογία Leo), καθώς έτσι μικρό που είναι έχει μεγάλο εύρος κι από τις δύο μπάντες για κάθε δυνατό κόλπο, δίνει τρομερή σταθερότητα στο κούρδισμα (εννοείται αν έχει σεταριστεί καλά το nut), και ταυτόχρονα η αίσθηση στο χειρισμό του λεβιέ είναι απόλυτα πιστή (μεγάλη ευαισθησία σε κάθε κίνηση). Δείτε τι λέει παρακάτω και ο Tim Pierce για αυτό, που στο review το πάει και στο πώς ουσιαστικά βελτιώνει τον ήχο του οργάνου συνολικά...

 

Τέλος, υπάρχει και αυτό το ωραίο συγκριτικό μεταξύ των ίσως τριών κορυφαίων σε αξιοπιστία συστημάτων που έχουν υπάρξει (VegaTrem, PRS Tremolo και Floyd Rose), όπου νομίζω φαίνεται και η έξτρα ευαισθησία του VegaTrem στην οποία αναφέρθηκα παραπάνω.

 

Συμπερασματικά, για όσους από εμάς δεν θέλουμε για χ, ψ λόγους να χρησιμοποιούμε locking tremolos σε Strats ή Super Strats, νομίζω ότι το συγκεκριμένο σύστημα είναι μια πραγματική ευλογία, και εύχομαι να γίνει industry standard με τον καιρό (ήδη έχει κάνει δυνατό μπάσιμο σε γνωστούς παίχτες όπως ο Greg Howe, που το έβαλε στη signature κιθάρα του, αλλά και σε αρκετούς youtubers). Μελλοντικά θα γράψω τίποτα κι εγώ για το γούστο.

 

Υ.Γ.: Το ότι το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν σημαίνει ότι μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις αναφορικά με την εγκατάστασή του, καθώς είμαι επιλεκτικά άσχετος σε αυτό το κομμάτι και δεν έκανα τίποτα με τα χεράκια μου (να 'ναι καλά ο για χρόνια τεχνικός μου που έκανε όπως πρέπει τη δουλειά, όπως φαίνεται και στη φωτο).

εικόνα_Viber_2023-04-09_03-41-22-099.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα βιντεο φαινεται οτι πραγματι, ειναι μια περιπτωση που χωρις να σκαβεις και να κανεις πολλα πολλα, βαζεις αυτη τη γεφυρα και εχεις ολες τις δυνατοτητες του floyd, and then some.

 

 Κατα συνεπεια ουτε θα εβαζα ποτε αυτη τη γεφυρα, ουτε θα επαιρνα κιθαρα που να την εχει, γιατι θα ξεκιναγα παλι τα χλιμιντρισματα και τις σειρηνες ασθενοφορου που εκανα με τα μεταλλοκιθαρα, και ειναι κριμα.🤣

 

 Αν το μικρο σου δεν ειναι Jeff, και το επωνυμο σου δεν ειναι εξαρτημα πετρελαιοκινητηρα, καλο ειναι να μην πολυασχολεισαι με τετοια σπορ, ειναι επικινδυνα, λιγο εκει ισα ισα με το κλασικο τρεμολακι της fender και πολυ μας ειναι.😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το έβαλα αυτό σε μια φάση που λίγο έχω ξεχάσει πώς να παίζω με τρέμολο, αλλά και πάλι, θα διαφωνήσω.. η μισή ομορφιά της Strat και των συγγενών της είναι η ύπαρξη αυτής της γέφυρας, οπότε άπαξ και κάποιος έχει τέτοιου τύπου κιθάρα, καλό είναι να μπορεί και να την "κακομεταχειρίζεται" και με αυτόν τον τρόπο εάν και εφόσον το θέλει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλα ναι, πλακα κανω.

 

 Να σου πω την αληθεια οταν ξεκινησα να βλεπω το βιντεο γουσταρα πολυ και μου μπηκαν ιδεες.

 

 Αλλα στην πορεια ειδα μια λεπτομερια που μου θυμισε το βασικο λογο που μου τη δινουν τα ευαισθητα floating τρεμολο: Σου μαμανε τα double bends.

 

 Την εχω καταβρει με το κλασσικο τρεμολακι σε αντιστοιχη ρυθμιση που και κατι ψιλοκανει με το λεβιε, και ταυτοχρονα τα double bends βγαινουν μια χαρα.

 

 Αλλα περα απο την πλακα, αν θελει καποιος πιο αγριες τρεμολιες, φαινεται φοβερη λυση. Και μονο που ειναι reversable η φαση και δεν κανεις τρουπες στην κιθαρα αρκει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, manosx είπε

Αλλα περα απο την πλακα, αν θελει καποιος πιο αγριες τρεμολιες, φαινεται φοβερη λυση. Και μονο που ειναι reversable η φαση και δεν κανεις τρουπες στην κιθαρα αρκει.

Nα πώ την αλήθεια...και εγώ ξύνομαι (γιατί έχω ένα σώμα Strat που κάθεται και περισσεύει) αλλά έλεγα να δοκιμάσω ετούτο

https://stetsbar.myshopify.com/collections/all/products/stetsbar-s-style-tremolo

αλλά και το Vega φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου