Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας ήχου


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το latency πια έχει περάσει περισσότερο σε επίπεδο plugin ("βάρος"/σχεδιασμός software) - pc (δύναμη υπολογιστή), παρά σε επίπεδο κάρτας όπως παλιότερα.

Αν φυσικά υπάρχουν καλοί drivers.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Νομίζω ότι το latency πια έχει περάσει περισσότερο σε επίπεδο plugin ("βάρος"/σχεδιασμός software) - pc (δύναμη υπολογιστή), παρά σε επίπεδο κάρτας όπως παλιότερα.

Αν φυσικά υπάρχουν καλοί drivers.

οι drivers είναι το κλειδί, και επειδή δουλεύω με πισί ζορίζομαι.

ιδίως με το fishman που είναι πολύ βαριά τα vst του.

και λύνεται (μερικώς και μόνο σε στάδιο μίξης) αν αλλάξω τα buffers στην κάρτα... Σε real time....άστα

Και δεν μιλάω για πολλά tracks του fishman. 4-5...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις, μου είναι πολύ χρήσιμες! Πολύ θα ήθελα να συζητήσω για πολύ ακριβότερες κάρτες, αλλά νομίζω οτι χρειάζομαι μια γενικότερη αναβάθμιση για να έχει νόημα κάτι τέτοιο (πχ ακούω από τα Tascam VLA5, τα μικρόφωνά μου είναι των 100-150ε,  και ετοιμάζομαι να κηδέψω το λαπτοπ μου οσονούπω. spoiler alert: σύντομα θα ανοίξω θέμα για pc).

 

@panorios: η κάρτα μου έπαιζε στα win10 χωρίς να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο (δεν θυμάμαι σίγουρα). Απλά την είχα περίπου 15 χρόνια και μου είχε πιει κάτι καφέδες, οι jack είσοδοι είχαν πιάσει άλατα 😂,  στη μέση του προτζεκτ μου έσκαγαν ανεπιθύμητα bit crusher, και άλλα πράγματα που μου συνέβαιναν και πριν τα w10, αλλά πλέον σε μια ώρα ηχογραφήσεων έκανα 3-4 restart και δεν την πάλευα άλλο.

 

Κάρτα βρέθηκε προς το παρόν, ένα παλιό μέλος είδε το θέμα μου και μου έστειλε μια roland quad capture!!! 😍🕺

Προς το παρόν μου φαίνεται οτι θα κάνει μια χαρά τη δουλειά που χρειάζομαι, θα το δούμε στην πορεία!

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, blue είπε

Κάρτα βρέθηκε προς το παρόν, ένα παλιό μέλος είδε το θέμα μου και μου έστειλε μια roland quad capture!!! 😍🕺

Προς το παρόν μου φαίνεται οτι θα κάνει μια χαρά τη δουλειά που χρειάζομαι, θα το δούμε στην πορεία!

 

πολύ καλή κάρτα με αρκετά καλύτερο ήχο και δυνατότητες από τις αρχικές σου φθηνές υποψήφιες αγορές... σίγουρα λοιπόν θα κάνεις τη δουλειά σου άψογα συν ότι αφού έχει ψηφιακές εισοδο-εξόδους μπορείς στο μέλλον εύκολα να την αναβαθμίσεις σε υψηλό επίπεδο με την αγορά πλέον ξεχωριστών ADC/DAC...😉

 

καλές μουσικές...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, blue είπε

roland quad capture

Δοκιμασμένη.

Το κακό είναι ότι έχει σταματήσει η παραγωγή της.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου