Προς το περιεχόμενο

Ποιο Audio interface 8x;


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, panorios είπε

όταν θέλω ξεχωριστά τα κανάλια να χρησιμοποιώ την Audient iD22 για την ποιότητα των converter και pre

 

Δεν θα εχεις ηδη κανει προενισχυση και μετατροπη απο την behringer? Δεν το πιασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο το έγραψα όπως το σκεφτόμουν.

Δύο περιπτώσεις, στην πρώτη γράφεις όλη την μπάντα και δεν σε νοιάζει να είναι όλα τέλεια απλά θέλεις τα tracks ξεχωριστά για να κάνεις δοκιμές.

Δεύτερη περίπτωση, γράφεις ξεχωριστά τα όργανα και χρησιμοποιείς κάθε φορά τα ins της audient το track που είχες γράψει πριν το έχεις mute ,τα υπόλοιπα τα έχεις σαν οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την id44 θα γράψεις μόνο 4 μικρόφωνα με τους δικούς της προ.

τα άλλα 8 ή συνδυασμοί mic/line θα είναι με την ποιότητα της behringer, midas τους λέει και είτε 44.1 ή 48Κ.

 

Εγώ ήδη βρήκα ένα σημαντικό μειονέκτημα στην behringer, το phantom power είναι κοινό για όλες τις εισόδους.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

με την id44 θα γράψεις μόνο 4 μικρόφωνα με τους δικούς της προ.

τα άλλα 8 ή συνδυασμοί mic/line θα είναι με την ποιότητα της behringer, midas τους λέει και είτε 44.1 ή 48Κ.

 

Εγώ ήδη βρήκα ένα σημαντικό μειονέκτημα στην behringer, το phantom power είναι κοινό για όλες τις εισόδους.

Σύμφωνοι , αλλά όταν γράφω όλη την μπάντα δεν με ενδιαφέρει να έχω το max στην ποιότητα, το πιθανότερο είναι ότι ούτως η άλλως θα ξαναγράψω κάποια όργανα. Θέλω μια καλή βάση και δύο καλά ins για τις φωνές - κιθάρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, panorios είπε

Ναι, αλλά εμένα με ενδιαφέρει μια τέτοια λύση. Θα μπορούσα για παράδειγμα να γράφω την μπάντα με μια τέτοια https://www.thomann.de/gr/audient_id22.htm και αυτό https://www.thomann.de/gr/behringer_ada_8200_ultragain.htm και όταν θέλω ξεχωριστά τα κανάλια να χρησιμοποιώ την Audient iD22 για την ποιότητα των converter και pre.

Φαντάζομαι ότι η ποιότητα της behringer δεν θα είναι και τελείως για πέταμα.

Δεν είναι κακή λύση ε;

Αν εξαιρέσεις την Roland είναι η φτηνότερη λύση.

Μπορείς να πάρεις μια καλή stereo για τους μετατροπείς της και να προσθέσεις όταν χρειαστείς έξτρα ειδοδο-εξόδους. Βέβαια η Behringer δεν πλησιάζεται σε τιμή αφού η επόμενη επιλογή πάει στα 600 ευρώ, αλλά να έχεις υπ'όψη πως οι προενισχυτές (designed by MIDAS, κάτι λέει κι αυτό) δεν έχουν pads και φάση που θα έβρισκες στα 600. Σχετικά αδιάφορο κατ' εμέ αν θες να γράψεις τύμπανα ή μπάντα μιας και τα διορθώνεις μετά.

 

Η άλλη λύση είναι μια Apollo X και απογειώθηκες αλλά είναι στα διπλάσια και παραπάνω χρήματα.

 

Δεν θέλω να σε βάλω σε μπλεξίματα αλλά "δυστυχώς" κυκλοφόρησε κι η Tascam Model 24 στο χιλιάρικο και αν θες μια που τα έχει όλα συν πιο ζεστό και παραδοσιακό χώρο είναι ταμαμ:

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την id 44.

Ψάχνω και για κάποια λύση που θα προσθέσει μερικές εισόδους ακόμα ,μέσω adat.

Η ποιότητα της κάρτας είναι εξαιρετική, κρύσταλλο. Είναι η πρώτη φορά που κατάλαβα αμέσως διαφορά στην ποιότητα του ήχου μου. Οι προενισχυτές είναι τελείως αθόρυβοι, είναι εντυπωσιακό.

Ακόμα δεν έχω τελειώσει το διάβασμα οπότε δεν θα γράψω πολλές λεπτομέρειες μέχρι να καταλάβω όλες τις δυνατότητες.

Το πρόγραμμά της είναι όμορφο αλλά λίγο με μπερδεύει, θα το μάθω όμως γιατί είναι υποσχόμενο.

Την πήρα από την Ελλάδα γιατί την βρήκα φτηνότερη από τον thomann στα 550 ευρώ.

Κατάφερα να συνδέσω το zoom hd16 μέσω toslink, και μου εμφάνισε έναν σκασμό εισόδους αλλά μάλλον είναι spdif και μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο 2.

Όποιος έχει κάποιον παλιό εξοπλισμό με 4 καλές εισόδους και adat έξοδο τον θέλω.:classic_biggrin:

Θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

 

Επεξεργασμένο από panorios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι ζηλεύω, ζηλεύω κάργα....

Μεγειές και λέγε πόσο σταθερή είναι αν κρεμάει, τι latency βγάζει, αν παίζει με κλειστό υπολογιστή κλπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πες για την αίσθηση του κουμπιού της έντασης.

Εχει κλικ? ή ομαλή κίνηση?

 

btw πήρες την τελευταία στα 550... εξαντλήθηκε τώρα και όλοι την έχουν 569

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου