Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; VIII


gutter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

κινέζικα μιλάω?... διαβάζεις την πλανημένη σκέψη σου στα γραπτά μου κι επιμένεις κιόλας?... με είδες να αναφέρομαι σε κάποιον ειδικά και μάλιστα "φτασμένο" που στο συγκεκριμένο είδος κατά κανόνα για να ξεχωρίσει de facto έχει έστω "κάτι"?... παίζεις με τα νεύρα μου να μου χαλάσεις και τη βραδιά?... από που έβγαλες το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ σου?... ήμουν σαφέστατος:

 

2 ώρες πριν, npap είπε

διεκπεραιωτές μουσικούς που παρότι τεχνικά είναι επαρκείς κ(λ)άνουν όμως μόνο για να παίζουν σε ξενοδοχεία και σε εστιατόρια μουσική φαγητού

 

και φυσικά θα τους δεις και με ύφος καρδιναλίων εκτός των παραπάνω χώρων να χτυπιούνται και σε θλιβερά βιντεάκια στο youtube ή να διδάσκουν με (α)κύρος Καλομοίρη σε συνοικιακά ωδεία ή να εμφανίζονται σε μπαράκια μοιράζοντας όμως (παρ ελπίδαν τους ή απλά χρεοκοπημένο ψώνιο) ατέρμονα χασμουρητά ακόμα και στις άδειες καρέκλες... και είναι ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ μου αφορίζοντας οπαδικά συναδέλφους τους και συλλήβδην μουσικά είδη (ή ηρωοποιώντας άλλους που προφανώς δεν θα φτάσουν ποτέ) με κριτική σκέψη ποτισμένη στο κόμπλεξ...

 

προσωπικά μόνο σε αυτούς είμαι "αλλεργικός" και "απέναντι"... και όχι για την μουσική τους αλλά για τον τρόπο που την διαχειρίζονται (φυσικά μόνο σε ότι με αφορά)... στην ίδια την μουσική εν γένει ήμουν είμαι και θα είμαι εννοείται εμπεριστατωμένα επιλεκτικός, χωρίς όμως να χρειάζεται να αυτοανακυρηχτώ σε ΠΑΠΑ με περδόμενο αλάθητο που θα βρωμίζει μονίμως ένα  μεταξένιο βρακί από το LIDL για να στηρίξω την έτσι κι αλλιώς θεμιτή υποκειμενική άποψη μου κάθε φορά ενάντια σώνει και καλά σε κάτι άλλο...

 

όσο για το συγκεκριμένο post, που ακόμα δεν κατάλαβα (ή τελικά κατάλαβα🙄) γιατί πυροδότησε την απρόκλητη αντίδρασή σου, έγινε στο καπάκι από έναν τύπο (σαν αυτούς που περιγράφω παραπάνω) που πριν λίγο μου είχε στείλει το νέο σουπερ ντουπερ fusion πόνημά του για να του πω την γνώμη μου με ειλικρίνεια (επέμενε κιόλας) και επειδή ευγενικά του απάντησα ότι είναι τεχνικά πολύ καλό άλλα "αψυχο"και δεν με άγγιξε, μόνο που δεν με έβρισε...

 

ε τι έπρεπε ρε μεγάλε... να δώσω προκαταβολικά και λογαριασμό για τον λόγο που εξέφρασα εκτονωτικά, για να μην ενοχλήσω καμιά αδέσποτη "μύγα" που θα παρεξηγιόταν στο άσχετο?... έλεος...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 998
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

12 λεπτά πριν, npap είπε

κινέζικα μιλάω?... διαβάζεις την πλανημένη σκέψη σου στα γραπτά μου κι επιμένεις κιόλας?... με είδες να αναφέρομαι σε κάποιον ειδικά και μάλιστα "φτασμένο" που στο συγκεκριμένο είδος κατά κανόνα για να ξεχωρίσει de facto έχει έστω "κάτι"?... παίζεις με τα νεύρα μου να μου χαλάσεις και τη βραδιά?... από που έβγαλες το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ σου?... ήμουν σαφέστατος:

 

 

και φυσικά θα τους δεις και με ύφος καρδιναλίων εκτός των παραπάνω χώρων να χτυπιούνται και σε θλιβερά βιντεάκια στο youtube ή να διδάσκουν με (α)κύρος Καλομοίρη σε συνοικιακά ωδεία ή να εμφανίζονται σε μπαράκια μοιράζοντας όμως (παρ ελπίδαν τους ή απλά χρεοκοπημένο ψώνιο) ατέρμονα χασμουρητά ακόμα και στις άδειες καρέκλες... και είναι ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ μου αφορίζοντας οπαδικά συναδέλφους τους και συλλήβδην μουσικά είδη (ή ηρωοποιώντας άλλους που προφανώς δεν θα φτάσουν ποτέ) με κριτική σκέψη ποτισμένη στο κόμπλεξ...

 

προσωπικά μόνο σε αυτούς είμαι "αλλεργικός" και "απέναντι"... και όχι για την μουσική τους αλλά για τον τρόπο που την διαχειρίζονται (φυσικά μόνο σε ότι με αφορά)... στην ίδια την μουσική εν γένει ήμουν είμαι και θα είμαι εννοείται εμπεριστατωμένα επιλεκτικός, χωρίς όμως να χρειάζεται να αυτοανακυρηχτώ σε ΠΑΠΑ με περδόμενο αλάθητο που θα βρωμίζει μονίμως ένα  μεταξένιο βρακί από το LIDL για να στηρίξω την έτσι κι αλλιώς θεμιτή υποκειμενική άποψη μου κάθε φορά ενάντια σώνει και καλά σε κάτι άλλο...

 

όσο για το συγκεκριμένο post που ακόμα δεν κατάλαβα (ή τελικά κατάλαβα🙄) γιατί πυροδότησε την απρόκλητη αντίδρασή σου έγινε στο καπάκι από έναν τύπο (σαν αυτούς που περιγράφω παραπάνω) που πριν λίγο μου είχε στείλει το νέο σουπερ ντουπερ fusion πόνημά του για να του πω την γνώμη μου με ειλικρίνεια (επέμενε κιόλας) και επειδή ευγενικά του απάντησα ότι είναι τεχνικά πολύ καλό άλλα "αψυχο"και δεν με άγγιξε, μόνο που δεν με έβρισε...

 

ε τι έπρεπε ρε μεγάλε... να δώσω προκαταβολικά και λογαριασμό για τον λόγο που εξέφρασα εκτονωτικά, για να μην ενοχλήσω καμιά αδέσποτη "μύγα" που θα παρεξηγιόταν στο άσχετο?... έλεος...

αυτα συμβαινουν αγαπητε οταν εκφραζεις αυστηρα πρσωπικες σου αποψεις σε ενα δημοσιο φορουμ .

Καποιος μπορει να εχει αντιθετη αποψη.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα..

Αν εγω εγραφα...Αυτες οι Κρητικες ειναι μονο για να πλενουν καλτσες...ενδεχομενως καποιος να το επαιρνε προσωπικα.

Ακομα κι αν εγω ειχα δικιο...ενα τετοιο σχολιο δεν θα επρεπε να το ποσταρω...γιατι λειτουργει αφοριστικα προς ολες τις κρητικιες και ολα τα μελη που εχουν Κρητικιες συντροφους.

Νομιζω οτι εισαι αρκετα παλιος εδω μεσα και ξερεις περισσοτερο απο μενα τις "παγιδες" που δεν πρεπει να πεσεις.

 Nομιζω οτι συνεπεσε και η συγκυρία με το θεμα με τις σκορπιες σκεψεις κ ημουν προκατειλημενος απεναντι σου.

Οπως κ να εχει δεν ηθελα με την καμια να σε θιξω.

Ολα καλα.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ@λακιζεστε τωρα σε ενα θρεντ που δεν ειναι γι αυτο το σκοπο....με αγαπη το λεω κοφτε εδω κ ποσταρετε καμια μουσικη να γουσταρουμε!!!

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
42 λεπτά πριν, vagelism είπε

Αν εγω εγραφα...Αυτες οι Κρητικες ειναι μονο για να πλενουν καλτσες...ενδεχομενως καποιος να το επαιρνε προσωπικα. 

Ακομα κι αν εγω ειχα δικιο...ενα τετοιο σχολιο δεν θα επρεπε να το ποσταρω...γιατι λειτουργει αφοριστικα προς ολες τις κρητικιες και ολα τα μελη που εχουν Κρητικιες συντροφους.

 

ρε Βαγγέλη αγόρι μου... άντε να δεχτώ ότι διαβάζεις πολλά ποστ ταυτόχρονα και βιάζεσαι χωρίς να επικεντρώνεσαι ώστε να αποκωδικοποιείς κάθε φορά την ουσία ατού που διάβασες... υπάρχει βάση... γιατί αυτό μου δείχνεις με το παραπάνω παράδειγμα...

αν έλεγες για γυναίκες από την Κρήτη με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ορίζουν μια συμπεριφορά υποσυνόλου γιατί να λειτουργήσει αφοριστικά στο όλον?... εμπεριστατωμένη γνώμη θα εξέφραζες... έγραψες όμως για όλες ανεξαιρέτως τις Κρητικές...🙄

 

ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος εν τη ρύμη του και επειδή ακριβώς είμαι πολλά χρόνια εδώ, είμαι και ιδιαίτερα προσεκτικός (γινόμενος συχνά γραφικός με υστερόγραφα που ζητώ συγνώμη για το συντακτικό μου όταν είμαι κουρασμένος και έχω γράψει γράψει κανα σεντόνι που δεν έχω κουράγιο να ελέγξω μην παρεξηγηθεί)... εδώ μια φράση έγραψα ο φούστης που αναφερόταν σε ένα χ αριθμό μουσικών με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από ένα  μουσικό είδος και συ αντέδρασες σαν να αναφερόμουν σε ολόκληρο (αφορίζοντας το κι από πάνω) ή αντίθετα σαν να υποστηρίζεις ότι όλοι οι μουσικοί του είδους είναι εκφραστικά έστω στο επίπεδο π.χ. του πολυαγαπημένου μου Mike Stern και θίχτηκες εκ μέρους τους...

 

σταματάω εδώ.... δεν περιγράφω άλλο...✍️😎 αν θες σοβαρή κουβέντα πες μου ότι πιστεύεις (?) ότι δεν υπάρχουν γύρω μας οι συγκεκριμένοι που ψέγω και ευχαρίστως να μιλάμε μέχρι το πρωί μια και με τα πολλά έχασα το κέφι μου να βγω...

------------------------------------------------------------------------------------------

edit

και σε άλλο νήμα... δίκιο έχει ο κάστορας από πάνω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rockhead είπε

 

 

βλέπω μια αναζωπύρωση των "μεταλ φωνών" στο φόρουμ και συγκινούμε . Απ τους αγαπημένους μου οι Down 

 

πάντως δεν υπάρχει αυτό που ζούμε φέτος οι μεταλοροκάδες συναυλιακά . Μέσα σε 15 μέρες πήγα απ το ταράκουλο των Armored Saint στη σφαλιάρα των HEAT και είμαστε ακόμα τέλη Μάρτη

 

και βλέπω studιακα δεν βγάζουν σε τέτοιο βαθμό αυτό που έζησα λαηβ και έχασα τα λογικά μου . Still φοβεροί

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όταν η τεχνική ερωτεύεται την μουσική, οι νότες δεν τρέχουν να σου κρυφτούν... τρέχουν να σ΄αγκαλιάσουν...

 

 

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου