Προς το περιεχόμενο

Όταν ΠΡEΠΕΙ να κάνεις video clip...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

είναι ένα κομματάκι φτιαγμένο (όπως είδαμε κι όλας) για πλάκα, από το τίποτα, για μη μουσικούς, για τον mainstream ακροατή.

 

Ποιον κορόιδεψε δηλ. τον εαυτό του ή τον κόσμο (του) τελικά;

1 ώρα πριν, vagelism είπε

Πριν αρχισουμε αν ειναι το κομματι του John καλο η οχι, καλο ειναι να  σκεφτομαστε αν το κομματι εκανε αυτο που ο John ηθελε.

 

Και πού ξέρουμε τι ήθελε; Ο John μπορεί να έπινε τσίπουρα με τον Φράνκι και τον Μπομπ και να είπε "πάτε στοίχημα ότι μπορώ να φτιάξω μια σάχλα να έχει 30 μύρια βγιουζ?":classic_biggrin:

Εμένα μπορεί να μην μου αρέσει το κομμάτι, αλλά αναγνωρίζω ότι είναι μια ρηχή σύνθεση, με τον ίδιο τρόπο που λατρεύω πχ, το Love Bites των Leppard αλλά αναγνωρίζω ότι είναι cheesy σε επίπεδο ροκφόρ. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Ποιον κορόιδεψε δηλ. τον εαυτό του ή τον κόσμο (του) τελικά;

 

Και πού ξέρουμε τι ήθελε; Ο John μπορεί να έπινε τσίπουρα με τον Φράνκι και τον Μπομπ και να είπε "πάτε στοίχημα ότι μπορώ να φτιάξω μια σάχλα να έχει 30 μύρια βγιουζ?":classic_biggrin:

Εμένα μπορεί να μην μου αρέσει το κομμάτι, αλλά αναγνωρίζω ότι είναι μια ρηχή σύνθεση, με τον ίδιο τρόπο που λατρεύω πχ, το Love Bites των Leppard αλλά αναγνωρίζω ότι είναι cheesy σε επίπεδο ροκφόρ. 

Οπως ειπα...δεν πιστευω οτι μουσικοι τετοιου κυρους κ βεληνεκους...αφηνουν τιποτα στην τυχη.

Διαφωνω με το "ρηχη"...

ειναι ποπ..Η ποπ ποτε δεν ηταν βαθυστοχαστη με σκοπο να προβληματισει.

Θελει να κανει τον ακροατη να χορεψει κ να περασει καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Εμένα μπορεί να μην μου αρέσει το κομμάτι, αλλά αναγνωρίζω ότι είναι μια ρηχή σύνθεση, με τον ίδιο τρόπο που λατρεύω πχ, το Love Bites των Leppard αλλά αναγνωρίζω ότι είναι cheesy σε επίπεδο ροκφόρ. 

 

Εγώ πάντως απορρίπτω τους όρους "ρηχός" και "cheesy". 

Μπορεί να τους έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν σε μια άλλη εποχή και ένα άλλο επίπεδο μουσικής αυτογνωσίας μου αλλά πλέον τους απορρίπτω. Γιατί το Love Bites είναι cheesy? Επειδή είναι ένα μινόρε κομμάτι που μιλάει για τα δεινά του έρωτα; Γιατί το New light είναι ρηχό; Επειδή είναι ένα ματζόρε κομμάτι με ντραμασίνι που μιλάει για τον geek που ελπίζει;

 

Δεν υπάρχει μουσικό κομμάτι στο οποίο δεν μπορούμε να αποδώσουμε αρνητικούς όρους, όταν θέλουμε να δείξουμε ότι είναι εκτός των μουσικών μας γούστων.  Οι μεταλάδες που τσιρίζουν, οι μπλουζάδες που κλαψομουνίζουν κτλ.

 

10 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Και πού ξέρουμε τι ήθελε; Ο John μπορεί να έπινε τσίπουρα με τον Φράνκι και τον Μπομπ και να είπε "πάτε στοίχημα ότι μπορώ να φτιάξω μια σάχλα να έχει 30 μύρια βγιουζ?":classic_biggrin:

 

 

Πραγματικά σε ενδιαφέρει πώς το έγραψε ή ότι έχει 30 μύρια βιουζ; Και δλδ πώς θα έπρεπε να το γράψει; 

Επίσης, νομίζεις ότι πολλά χιτς από την αρχή της μουσικής γράφτηκαν κατόπιν νηστείας, βαθέος διαλογισμού και εξομολόγησης; Ή διαγράφουμε τα χιτς συλλήβδην ως ρηχά και ακούμε μόνο μπάντες που έχουν τριάντα βιουζ και ασύνδετες αρμονικά συγχορδίες;

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Εγώ πάντως απορρίπτω τους όρους "ρηχός" και "cheesy". 

Μπορεί να τους έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν σε μια άλλη εποχή και ένα άλλο επίπεδο μουσικής αυτογνωσίας μου αλλά πλέον τους απορρίπτω. Γιατί το Love Bites είναι cheesy? Επειδή είναι ένα μινόρε κομμάτι που μιλάει για τα δεινά του έρωτα; Γιατί το New light είναι ρηχό; Επειδή είναι ένα ματζόρε κομμάτι με ντραμασίνι που μιλάει για τον geek που ελπίζει;

 

Δεν υπάρχει μουσικό κομμάτι στο οποίο δεν μπορούμε να αποδώσουμε αρνητικούς όρους, όταν θέλουμε να δείξουμε ότι είναι εκτός των μουσικών μας γούστων.  Οι μεταλάδες που τσιρίζουν, οι μπλουζάδες που κλαψομουνίζουν κτλ.

 

 

 

Πραγματικά σε ενδιαφέρει πώς το έγραψε ή ότι έχει 30 μύρια βιουζ; Και δλδ πώς θα έπρεπε να το γράψει; 

Επίσης, νομίζεις ότι πολλά χιτς από την αρχή της μουσικής γράφτηκαν κατόπιν νηστείας, βαθέος διαλογισμού και εξομολόγησης; Ή διαγράφουμε τα χιτς συλλήβδην ως ρηχά και ακούμε μόνο μπάντες που έχουν τριάντα βιουζ και ασύνδετες αρμονικά συγχορδίες;

Ray..εχουμε διαφωνησει πολλες φορες στο παρελθον..αλλα το κειμενο σου με βρισκει100% συμφωνο.

Κατα τη γνωμη μου πρεπει σαν μουσικοι να σταματησουμε να αφοριζουμε δεξια κ αριστερα αλλα να μπορουμε να βλεπουμε τα μουσικα ιδιωματα με μια πιο σφαιρικη ματια.

Τι σημασια εχει αν εμεις ξερναμε με την θιβετιανη μουσικη...οταν στο Θιβετ ειναι η αγαπημενη τους?

Ειναι κακη μουσικη? η απλα δεν την γουσταρουμε εμεις?

Πριν αρχιζουμε να βαφτιζουμε με επιθετα κ να αφοριζουμε πρεπει να σκεφτομαστε αν η μουσικη εξυπηρετει το σκοπο της κ αν παιρνει το κομματι απο την πιτα οσον αφορα κοσμο. 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ...η μουσικη που εχει βρει το κοσμο της κ εξυπηρετει το σκοπο της - ειτε ειναι μουσικη για χορο ειτε για προβληματισμο ειτε σαν υποκρουση σε σουπερμαρκετ..ειναι καλη..Ειτε εχει 30 ακορντα ειτε 2.

Απλα εμενα μπορει να μην μ αρεσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. 

Αλλά οκ είναι ανθρώπινο να προσπαθούμε να αποδώσουμε στο υποκειμενικό γούστο μας, αντικειμενικές αξίες.

Σπάνια λέμε ότι "αυτό για μένα είναι σκουπίδι" - λέμε ότι "αυτό είναι σκουπίδι".

Ακόμα και αν αυτό εννοούμε, το ότι δεν το λέμε δεν είναι μόνο θέμα "λακωνίζειν". Είναι ότι προσπαθούμε να γενικεύσουμε την προσωπική μας γνώμη.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

Ακριβώς. 

Αλλά οκ είναι ανθρώπινο να προσπαθούμε να αποδώσουμε στο υποκειμενικό γούστο μας, αντικειμενικές αξίες.

Σπάνια λέμε ότι "αυτό για μένα είναι σκουπίδι" - λέμε ότι "αυτό είναι σκουπίδι".

Ακόμα και αν αυτό εννοούμε, το ότι δεν το λέμε δεν είναι μόνο θέμα "λακωνίζειν". Είναι ότι προσπαθούμε να γενικεύσουμε την προσωπική μας γνώμη.

 

Νομιζω οτι πρεπει να μαθουμε να χρησιμοποιουμε σε αυτο το χωρο τις φρασεις {ακομα κ αν εννοουνται}..κατα τη γνωμη μου , κατα την αποψη μου , για μενα... κλπ

Εκ πειρας εχω δει οτι βοηθαει παρα πολυ στην ομαλοτητα της συζητησης με τα μελη κ δεν οξυνει τα πνευματα.

Ολοι εχουμε τις αποψεις μας..κ νομιζω οτι ολοι σεβομαστε ο ενας τον αλλο.

Οταν ξεκινας κατι λεγοντας η αποψη μου ειναι....το μονο που αφηνεις περιθωριο σε καποιον ειναι να διαφωνησει παραθετοντας τις αποψεις του.

Δεν γενικευεις - δεν μιλας εξ ονοματος ολων. Μιλας για σενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζοντας στην άκρη τα μεταξύ μας, θα έλεγα να δούμε μερικές λεπτομέρειες που νομίζω είναι φανερές (ή όχι?)

1. το κομμάτι είναι πολύ φρέσκο.

2. βάσει του 1 ο John δεν βρίσκεται στο καλύτερο συνθετικό του επίπεδο που σαφώς το έχει φτάσει και ξεπεράσει εδώ και 10 χρόνια θα έλεγα

3. Απόδειξη του 2. είναι ότι το γράφει μαζί με τον παραγωγό No ID

4. Βασικά όλη η ουσία του κομματιού ανήκει στον ανωτέρω παραγωγό, κάτι που κάνει ξεκάθαρο πόσο εκτός κλίματος του Mayer είναι το κομμάτι, γι αυτό θα έλεγα ξενίζει τους πάντες (πχ δείτε συνθετική και ποιοτική διαφορά ανάμεσα στο πρώτο κλιπ του θέματος και το 2ο ή 3ο!

5. Το ενδιαφέρον είναι ότι το κλιπ του παραγωγού είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κλιπ, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι (δανειζόμενος μια έκφραση ενός γνωστού κριτικού των 70ς) ghastly bastardized από την επέμβαση του Mayer, με ένα ντουπου ντουπου, και στη συνέχεια μεγάλη προσπάθεια να φανεί με το ζόρι σαν κάτι δικό του

6. Η όλη ιστορία συνάδει απόλυτα με τον τρόπο που "συνθέτει" τα τελευταία χρόνια (υπάρχουν βίντεο έξω με το πως τα φτιάχνει έχω δει τουλάχιστον άλλο ένα και γενικά θεωρώ ότι τα φτιάχνει από το τίποτα, με την βοήθεια τρίτων, προσθέτοντας δική του υπογραφή.

7. Η όλη ιστορία είναι παράξενη, διότι λέει δεν έβρισκε παραγωγούς για το βίντεο που να το  βολεύει το budget και πήρε παραγωγούς βίντεο για παιδικά πάρτυ... από την άλλη έκλεισε για μια μέρα τα Electric Lady Studios για να γράψει στο κινητό το making of...:classic_wink: 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

7. Η όλη ιστορία είναι παράξενη, διότι λέει δεν έβρισκε παραγωγούς για το βίντεο που να το  βολεύει το budget και πήρε παραγωγούς βίντεο για παιδικά πάρτυ... από την άλλη έκλεισε για μια μέρα τα Electric Lady Studios για να γράψει στο κινητό το making of...:classic_wink: 

...και εμενα μου βρωμαει για αυτο σου ειπα οτι δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο θεμα το ειδαν "ελαφρα" . Νομιζω οτι ηταν σχεδιασμενο να ειναι Kitsch..οπως ας πουμε τα Paranormal activities  {που γυριστηκε με βιντεοκαμερες }που κοστισε 15 χιλιαδες δολαρια κ εφερε κερδος 193 μυρια...

 

Και για τον John...δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα...budget..ακομα κ αν θα επρεπε να τα βαλει απο τη τσεπη του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παληκάρι που έγραψε το μπιτάκι πάνω στο οποίο έφτιαξε το κομμάτι ο John, ούτε λίγο ούτε πολύ είναι executive vice president της Capitol.....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω το τραγουδι καθε φορα που επανερχομαι στο θεμα και το ακουω και αναρωτιεμαι γιατι δεν νιωθω κι εγω φρεσκαδες χιτιες και τα λοιπα. 

Κατι λοιπον δεν παει καλα με εμενα και οχι με το τραγουδι.

Απο την αλλη σκεφτομαι, "γιατι ρε συ? εσυ μεχρι και με ινδικα ποπ τσιφτετελια και κινεζικες διασκευες του Μαρια με τα κιτρινα μπορεις να την βρεις, γιατι δεν σου λεει τιποτα το κομματι?"
Εντωμεταξυ στις αρχες της καριερας του, εκανε δυο παραλληλα project, ενα ποπ κι ενα με το triole (Palladino, Jordan).

Kαι ΟΚ το triole γμσε, αλλα μου αρεσε πολυ και το ποπ Project. Δεν φαινεται να εχω προβλημα. Κατι αλλο φταιει.

Μηπως το πηρε αποφαση οτι δεν προκειται τελικα να γινει stevie ray vaughan και αποφασισε να κανει μερικα χιτακια για τα τελευταια ενσημα? ή θελει να πει κατι αλλο ο ποιητης με το τρολ βιντεακι και το τρολ τραγουδακι?

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου