Προς το περιεχόμενο

Όταν ΠΡEΠΕΙ να κάνεις video clip...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Καλα ενταξει τωρα ας μη βαζουμε τετοια ονοματα σε αυτην την κουβεντα γιατι ειναι ιεροσυλια. :classic_happy:

οχι οχι...το γραφω με ολη την σοβαροτητα κ την ευθυνη του λογου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

Εντάξει με τον SRV δεν συγκρίνεται όσο και να τον θαυμάζει - και ούτε προσπαθεί να παίξει σαν αυτόν. Από την άλλη τον Hendrix τον έχει μια χαρά.

Όσο για το groove δεν έχω δει τελευταία κιθαρίστα να είναι τόσο ένα groove μόνος του...

Δες και το σόλο αυτό... Ρυθμική και σόλο μαζί...

Ε οχι και δεν προσπαθει.

Αυτο για τον Hendrix σου ξεφυγε μαλλον. Μονο ενας τον εχει αυτον και μαλλον δεν τον ξερεις.

Πολυ καλο groove, ναι. Αυτο τον "σωνει" (σε εμενα)
Ναι τα εχω δει ολα αυτα.

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι σε αυτα τα παιξιματα, απλα δεν ειναι γνωστοι. Γιατι για να γινεις "γνωστος" θελει ολο το πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vagelism είπε

οχι οχι...το γραφω με ολη την σοβαροτητα κ την ευθυνη του λογου μου.

ΟΚ να λεμε για τον sayce τον trucks (προς το παρον), αλλα για μενα ειναι ιεροσυλια να αναφερονται τετοια ονοματα συγκριτικα σε ενα θεμα που γινεται κουβεντα για τον Mayer και ιδιως το αλλο ονομα που επεσε πριν λιγο.

Θα χασω το ενδιαφερον μου 🤣

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

ΟΚ να λεμε για τον sayce τον trucks αλλα για μενα ειναι ιεροσυλια να αναφερονται τετοια ονοματα συγκριτικα σε ενα θεμα που γινεται κουβεντα για τον Mayer και ιδιως το αλλο ονομα που επεσε πριν λιγο.

Θα χασω το ενδιαφερον μου 🤣

συγνωμη Ισως δεν εγινα κατανοητος.

δεν μιλω για τον Buddy σε επιπεδο τεχνικης..αλλα σε επιπεδο drive.

Και εγραψα για τον Stevie...οχι για τον John...το ειδες ε?

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

συγνωμη Ισως δεν εγινα κατανοητος.

δεν μιλω για τον Buddy σε επιπεδο τεχνικης..αλλα σε επιπεδο drive.

 

Ναι το ιδιο λεω κι εγω

Η μερα με τη νυχτα για μενα.

Σαν να ψηνω κοτοπουλο στη σουβλα το πασχα για να γλεντησω, ενα πραμα. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σπύρο, όλοι αυτοί οι άγνωστοι που δεν είχαν το πακέτο του Mayer, έχουν γράψει κάποιο τραγούδι σαν το Neon, το Gravity, Slow Dancing in a Burning Room, Vultures κλπ, ή έμειναν στο να παίζουν όσο πιο πιστά γίνεται SRV, Hendrix και Buddy Guy;

 

Ειλικρινά ρωτάω γιατί πραγματικά έχω άγνοια. Ας πούμε βλέπω εκτιμάς πολύ τον Sayce, τον έχω ακούσει λιγάκι, παικταράς με ωραίο feel, αλλά κανένα κομμάτι του δε μου έκατσε και νομίζω κανένα κομμάτι του δεν έκανε επιτυχία, όχι εμπορική, αλλά ακόμα και στο κιθαριστικό κοινό. Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Mayer δεν ανήκει στην κουβέντα με αυτούς γιατί έγραψε popάκια και είναι ομορφόπαιδο; 

 

Και ο Jared James Nichols είναι ίσως πιο "αυθεντικός" blues-rock παίκτης, αλλά δεν έχει γράψει τίποτα της προκοπής. Για μένα αν δεν έχει γράψει κάτι σοβαρό ο άλλος δε μπαίνει σε καμία κουβέντα, εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για το παικτικό κομμάτι.

 

Edit: Τώρα τον είδα φατσικά τον Sayce, αν δεν έχει αυτός δηλαδή το πακέτο ποιος το έχει; Δε νομίζω να φταίει η εμφάνισή του ή η παρουσία του για το ότι δεν είναι τόσο γνωστός... Παικταράς btw.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spyros Delta said:

Ε οχι και δεν προσπαθει.

Αυτο για τον Hendrix σου ξεφυγε μαλλον. Μονο ενας τον εχει αυτον και μαλλον δεν τον ξερεις.

Πολυ καλο groove, ναι. Αυτο τον "σωνει" (σε εμενα)
Ναι τα εχω δει ολα αυτα.

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι σε αυτα τα παιξιματα, απλα δεν ειναι γνωστοι. Γιατι για να γινεις "γνωστος" θελει ολο το πακετο.

 

Ίσως θα πρέπει να εμβαθύνεις λίγο παραπάνω στον Mayer... Είμαι σίγουρος ότι δεν τον έχεις ακούσει πολύ καλά. Ίσως να φταίει η αντιπάθεια που έχεις για το "όλο πακέτο". Το είχα πάθει κι εγώ μέχρι που ένας συμφορουμίτης μου άνοιξε τα μάτια...

Α ναι και επίσης τραγουδάει πάνω σε αυτά που παίζει. Αυτό και μόνο για μένα τον κάνει genius. Είχα κάνει και θρεντ παλιότερα για το Who did you think I was. Αλλά δε και το Neon και το In your atmosphere... Παράνοια.

 

Τώρα όσο για τον μόνο έχοντα τον Hendrix, αντί να σου βγαίνει το υποτιμητικό, μόρφωσέ μας δάσκαλε... 😉

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ναι το ιδιο λεω κι εγω

Η μερα με τη νυχτα για μενα.

Σαν να ψηνω κοτοπουλο στη σουβλα το πασχα για να γλεντησω, ενα πραμα. :classic_biggrin:

Το drive του Stevie ray..δεν ξερω..δεν το εχω ακουσει απο αλλον..

Σαν Hendrix με νεφτι στο κ...ενα πραμα αχχααχχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Σπύρο, όλοι αυτοί οι άγνωστοι που δεν είχαν το πακέτο του Mayer, έχουν γράψει κάποιο τραγούδι σαν το Neon, το Gravity, Slow Dancing in a Burning Room, Vultures κλπ, ή έμειναν στο να παίζουν όσο πιο πιστά γίνεται SRV, Hendrix και Buddy Guy;

 

Ειλικρινά ρωτάω γιατί πραγματικά έχω άγνοια. Ας πούμε βλέπω εκτιμάς πολύ τον Sayce, τον έχω ακούσει λιγάκι, παικταράς με ωραίο feel, αλλά κανένα κομμάτι του δε μου έκατσε και νομίζω κανένα κομμάτι του δεν έκανε επιτυχία, όχι εμπορική, αλλά ακόμα και στο κιθαριστικό κοινό. Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Mayer δεν ανήκει στην κουβέντα με αυτούς γιατί έγραψε popάκια και είναι ομορφόπαιδο;

Δεν διαφωνουμε σε κατι.

Απο αυατ που εγραψα νομιζω πρεπει να βγαινει το συμπερασμα (αν οχι το κανω τωρα)  οτι κι εμενα μαρεσει ο mayer, γιατι εχει γραψει τραγουδια σαν το Neon, το Gravity κλπ.

Μεχρι εκει.

Και για τον Sayce το ιδιο ειπα. Παιχταρας (και κομματια εχει γραψει καλα), αλλα κατι λειπει. Θα δουμε.

Και κατι ακομα δεν καταλαβες καλα. Το αντιθετο εγραψα. Οκ να μιλαμε για mayer sayce trucks, αλλα τωρα srv, hendrix (και κατι αντιστοιxo στα τυμπανα, buddy rich) δεν κολλανε στη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου