Προς το περιεχόμενο

Όταν ΠΡEΠΕΙ να κάνεις video clip...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, Spyros Delta said:

Μηπως το πηρε αποφαση οτι δεν προκειται τελικα να γινει stevie ray vaughan και αποφασισε να κανει μερικα χιτακια για τα τελευταια ενσημα? ή θελει να πει κατι αλλο ο ποιητης με το τρολ βιντεακι και το τρολ τραγουδακι?

Διάβασε τα 2.4.5 πιό πάνω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Βαζω το τραγουδι καθε φορα που επανερχομαι στο θεμα και το ακουω και αναρωτιεμαι γιατι δεν νιωθω κι εγω φρεσκαδες χιτιες και τα λοιπα. 

Κατι λοιπον δεν παει καλα με εμενα και οχι με το τραγουδι.

Απο την αλλη σκεφτομαι, "γιατι ρε συ? εσυ μεχρι και με ινδικα ποπ τσιφτετελια και κινεζικες διασκευες του Μαρια με τα κιτρινα μπορεις να την βρεις, γιατι δεν σου λεει τιποτα το κομματι?"
Εντωμεταξυ στις αρχες της καριερας του, εκανε δυο παραλληλα project, ενα ποπ κι ενα με το triole (Palladino, Jordan).

Kαι ΟΚ το triole γμσε, αλλα μου αρεσε πολυ και το ποπ Project. Δεν φαινεται να εχω προβλημα. Κατι αλλο φταιει.

Μηπως το πηρε αποφαση οτι δεν προκειται τελικα να γινει stevie ray vaughan και αποφασισε να κανει μερικα χιτακια για τα τελευταια ενσημα? ή θελει να πει κατι αλλο ο ποιητης με το τρολ βιντεακι και το τρολ τραγουδακι?

Δεν ειναι αναγκη να σου αρεσει βρε Σπυρο!!:classic_biggrin::classic_blink::classic_biggrin:

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αρεσει σε καποιον..

Και για μενα δεν ειναι η φυσικη συνεχεια του ΗIgh Hopes..απλα δεν με χαλασε.

 

Οσον αφορα τον John σαν συνθετη..η αποψη μου οτι ηθελε να παιξει σε "δυο ταμπλό" .

Αυτο του ποπ καλλιτεχνη που αμα λαχει γραφει ποπακια τυπου your body is a wonderland ,  και του εξαιρετικου μουσικου που απευθυνεται{και} σε μουσικους κ γαζωνει με το τριο του.

Και..νομιζω μια χαρα τα καταφερε..Αυτη ειναι και η διαφορα του σε σχεση με τον Bonnamasa.

O Bonn απο οσο γνωριζω δεν φλερταρε ποτε με την ποπ {και για αυτο και δεν ειναι κ τοσο μεγαλο ονομα -με την ευρεια εννοια του ορου}

 

Σαν μη γνωστης επισης να προσθεσω  οτι το groove και το feel του Vaughan τα τελευταια χρονια για μενα το εχουν αγγιξει 2 κιθαριστες .

 Ο ενας ειναι ο Mayer και ο δευτερος ο Sayce. Δεν εχω ακουσει αλλον με τετοιο drive κ τσαγανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vagelism είπε

Και..νομιζω μια χαρα τα καταφερε..Αυτη ειναι και η διαφορα του σε σχεση με τον Bonnamasa.

O Bonn απο οσο γνωριζω δεν φλερταρε ποτε με την ποπ {και για αυτο και δεν ειναι κ τοσο μεγαλο ονομα -με την ευρεια εννοια του ορου}

 

Σαν μη γνωστης επισης να προσθεσω  οτι το groove και το feel του Vaughan τα τελευταια χρονια για μενα το εχουν αγγιξει 2 κιθαριστες .

 Ο ενας ειναι ο Mayer και ο δευτερος ο Sayce. Δεν εχω ακουσει αλλον με τετοιο drive κ τσαγανο.

Προειδοπειαω.

Γραφω μονο την αποψη μου, ετσι να εχουμε να λεμε και να καλαμπουριζουμε.

 

Στο πρωτο συμφωνω (και χωρις να ειμαι φαν του bonnamasa ουτε παιχτικα , παρα μονο ζηλευω το gear του).

Στο δευτερο συμφωνω κατα το ήμισυ. Ο sayce ειναι τρελλος ok μ΄αρεσει. Τον παρακολουθω. Κατι του λειπει ακομα. Δεν ξερω τι. Περιμενω.

Ο Mayer μου αρεσε γιατι οταν βγηκε, εβαλε στο ποπακι λιγη μπλουζια και ακομα περισσοτερο με τη συνεργασια του με το Trio (συνθετικα περισσοτερο παρα παιχτικα). Πιο πολυ τον παραδεχτηκα για τις δυο επιλογες που εκανε και που καταφερε και εστησε τετοιο κολπο.

Αλλά αν εβλεπα τον mayer σαν κιθαριστα (τον βλεπω μονο σαν φιλο :classic_cool:), και ιδιως ως "αντικασταστατη" του srv, δεν θα τον ακουγα ποτε. Ουτε καν δοκαρι. Η μπαλα στα κεραμυδια λεμε. ΟΚ εχει κατι πολυ ωραιες ιδεες τεχνικα κλπ αλλα μεχρι εκει.

Ο μασας ειναι πιο καλος τεχνικα (και ειπα δεν τρελλαινομαι - δλδ ΟΚ τον ακουω. αλλα αν πατησεις stop στο κομματι, δεν θα με πειραξει)

Το next big thing για μενα στο blues ειναι ο derek trucks. (εδω αν πατησεις stop στο κομματι, σε εχω σφαξει στο γονυ)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Προειδοπειαω.

Γραφω μονο την αποψη μου, ετσι να εχουμε να λεμε.

 

Στο πρωτο συμφωνω (και χωρις να ειμαι φαν του bonnamasa ουτε παιχτικα , παρα μονο ζηλευω το gear του).

Στο δευτερο συμφωνω κατα το ήμισυ. Ο sayce ειναι τρελλος ok μ΄αρεσει. Κατι του λειπει ακομα. Δεν ξερω τι.

Ο Mayer μου αρεσε που οταν βγηκε, εβαλε στο ποπακι λιγη μπλουζια και ακομα περισσοτερο η συνεργασια του με το Trio και συνθετικα και παιχτικα.

Αλλά αν εβλεπα τον mayer σαν κιθαριστα (τον βλεπω μονο σαν φιλο :classic_cool:), και ιδιως ως "αντικασταστατη" του srv, δεν θα τον ακουγα ποτε.

Το next big thing για μενα στο blues ειναι ο derek trucks.

 

Σπυρο μου οπως ειπα δηλωνω μη γνωστης..Ειμαι σιγουρος οτι εσυ ξερεις καλυτερα.

Δεν μιλαω για τεχνικη..μιλω για drive..

και ο Derek μαμαει...

Aλλα εγω μιλω για αυτο...

και αυτο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagelism είπε

Σπυρο μου οπως ειπα δηλωνω μη γνωστης..Ειμαι σιγουρος οτι εσυ ξερεις καλυτερα.

Δεν μιλαω για τεχνικη..μιλω για drive..

και ο Derek μαμαει...

Aλλα εγω μιλω για αυτο...

και αυτο..

 

Δεν μιλησα μονο για τεχνικη. Και δεν ξερω καλυτερα. Απλα τα γουστα μου ειπασαν ακροατης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Δεν μιλησα μονο για τεχνικη. Και δεν ξερω καλυτερα. Απλα τα γουστα μου ειπασαν ακροατης.

Ξερεις , αυτο που με εντυπωσιαζε παντα στον Stevie , ηταν η δυναμη με την οποια οδηγουσε την μπαντα.

Απο τεχνικη δεν ξερω.

Για μενα ειναι ο Buddy rich της κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στο βιντεο παρακατω τις αντιδρασεις του mayer (πχ στο 3.30 και μετα) θα καταλαβεις οτι     συμφωνει μαζι μου. :classic_happy:

Και μου την εσπασε και λιγο γιατι εγινε γλυψιματιας εδω.

Πηγε στο κολομπαρεισον με τον bb king και αντι να παει με τον ηχο του, το στυλ του κλπ, πηρε το σκαφακι και προσπαθησε να το παιξει bb king.

Και βλεπεις τον ξανθουλη διπλα και λες "αυτο ειναι ρε φιλε". (Το ιδιο ειπε και ο King με τα σχολια του).

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο καθένας έχει τα κριτήρια του και βλέπει τα πράγματα με τα φίλτρα του.

 

Αλλά Σπύρο πρέπει να παραδεχτείς ότι κανένας κιθαρίστας δεν έφτασε τόσο ψηλά με μόνο μισό λάιβ βίντεο - γιατί εντάξει το μισό "Where the light is" είναι αυτό που έφτιαξε την εικόνα του Mayer στους κιθαριστικούς κύκλους.

Άλλοι παλεύουν με έναν δίσκο ανα εξάμηνο (βλέπε Bonamassa μια εποχή) και ακόμα τίποτα.

 

Και ανεξάρτητα αν τον βλέπεις μόνο ως φίλο, αλλά ο Mayer είναι από τους πιο influential non-metal κιθαρίστες αυτή τη στιγμή (βάσει π.χ. YouTube tutorials).

 

Εντάξει με τον SRV δεν συγκρίνεται όσο και να τον θαυμάζει - και ούτε προσπαθεί να παίξει σαν αυτόν. Από την άλλη τον Hendrix τον έχει μια χαρά.

 

Όσο για το groove δεν έχω δει τελευταία κιθαρίστα να είναι τόσο ένα groove μόνος του...

 

 

 

Δες και το σόλο αυτό... Ρυθμική και σόλο μαζί...

 

 

Όσο για τον Trucks, εντάξει παίζει πολύ συγκεκριμένο στυλ που αφήνει με βάση τα γούστα και τη συγκεκριμένη τεχνική απέξω πολύ κόσμο, συμπ. εμού και επίσης πολύ Ινδία ρε φίλε... Και εντάξει εσύ γουστάρεις, εγώ όμως βαριέμαι...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vagelism είπε

Ξερεις , αυτο που με εντυπωσιαζε παντα στον Stevie , ηταν η δυναμη με την οποια οδηγουσε την μπαντα.

Απο τεχνικη δεν ξερω.

Για μενα ειναι ο Buddy rich της κιθαρας.

Καλα ενταξει τωρα ας μη βαζουμε τετοια ονοματα σε αυτην την κουβεντα γιατι ειναι ιεροσυλια. :classic_happy:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αν δεις στο βιντεο παρακατω τις αντιδρασεις του mayer (πχ στο 3.30 και μετα) θα καταλαβεις οτι     συμφωνει μαζι μου. :classic_happy:

Και μου την εσπασε και λιγο γιατι εγινε γλυψιματιας εδω.

Πηγε στο κολομπαρεισον με τον bb king και αντι να παει με τον ηχο του, το στυλ του κλπ, πηρε το σκαφακι και προσπαθησε να το παιξει bb king.

Και βλεπεις τον ξανθουλη διπλα και λες "αυτο ειναι ρε φιλε". (Το ιδιο ειπε και ο King με τα σχολια του).

 


το θυμαμαι το βιντεο με τον B B..που του λεει κοψε τις...γιατι θα φυγω απο το stage.

To oτι εφτασε ο Mayer..δεν σημαινει οτι μπορει να μην εχει τους ηρωες του κ αυτος.

Μου θυμησες μια συνεντευξη που μιλανε ο Papa Jo Jones και ο Gene Krupa νομιζω..κ λεει ο πρωτος...

- ρε Gene..παντα ηθελα να παιξω σαν εσενα...εισαι ο ηρωας μου..

και γυρναει και ο Gene..και του λεει

 - εισαι τρελος.??..εγω ακομα προσπαθω να παιξω σαν εσενα...:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

και ναι..ο Mayer..κανει σαν παιδι σε ζαχαροπλαστειο εδω...εχεις δικιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου