Προς το περιεχόμενο

Does gear ...matter?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, vagelism said:

Μουσικος = μουσικος.

Ειτε εισαι ο Vai ειτε ο Μητσαρας ο μπασιστας απο τη σπαρτη.

 

 

Το θέμα δεν είναι από που είσαι ή ποιος είσαι.

Το θέμα είναι τι είδους μουσικός είσαι (αυτοσχεδιαστής, εκτελεστής επαγγελματίας στην Ελλάδα, συνθέτης, διασκεδαστής, κλπ), και αν σε ενδιαφέρει η μουσική ως δραστηριότητα.

 

Δώσε εσύ ένα καλύτερο μικρόφωνο σ' αυτόν και αν γίνει καλύτερος μουσικός ....

 

Τέλος πάντων, ίσως εγώ να κατάλαβα λάθος σχετικά με το θέμα του νήματος, συμβαίνουν αυτά.:classic_smile:

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το θέμα δεν είναι από που είσαι ή ποιος είσαι.

Το θέμα είναι τι είδους μουσικός είσαι (αυτοσχεδιαστής, εκτελεστής επαγγελματίας στην Ελλάδα, συνθέτης, διασκεδαστής, κλπ), και αν σε ενδιαφέρει η μουσική ως δραστηριότητα.

 

Δώσε εσύ ένα καλύτερο μικρόφωνο σ' αυτόν και αν γίνει καλύτερος μουσικός ....

 

 

1. Ο Τονι μπορει να τραγουδαει με ενα πολυ καλο μικροφωνο..αρα για αυτον Gear matters.. Μπορει επισης να ακουει με in ear ...αρα gear matters εις διπλουν.

2. Τι εχει ο Τονι δηλαδη? Μια χαρα ειναι ο ανθρωπος..

Αυτο που κανει το κανει σωστα.  και το μαγαζι ειναι πιτα..Αυτο δεν ειναι το νοημα? 

Τον συγκρινεις μηπως με τον..... Al Jarreau?  

 

Πρεπει καποια στιγμη να μαθεις να κρινεις την μουσικη κ τους μουσικους για αυτο που ειναι  {και αν αυτο που ειναι εξυπηρετει το σκοπο της}...οχι για αυτο που θα θελες εσυ να ειναι.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, vagelism said:

1. Ο Τονι μπορει να τραγουδαει με ενα πολυ καλο μικροφωνο..αρα για αυτον Gear matters.. Μπορει επισης να ακουει με in ear ...αλλα gear matters εις διπλουν.

2. Τι εχει ο Τονι δηλαδη? Μια χαρα ειναι ο ανθρωπος..

Αυτο που κανει το κανει σωστα.  και το μαγαζι ειναι πιτα..Αυτο δεν ειναι το νοημα? 

Τον συγκρινεις μηπως με τον..... Al Jarreau?  

 

3. Πρεπει καποια στιγμη να μαθεις να κρινεις την μουσικη κ τους μουσικους για αυτο που ειναι  {και αν αυτο που ειναι εξυπηρετει το σκοπο της}...οχι για αυτο που θα θελες εσυ να ειναι.

 

 

1. Σωστά, τον έκανε το καλό μικρόφωνο καλύτερο μουσικό?

2. Και πάλι σωστά, δεν τον συγκρίνω, απλά δεν ξέρω κατά πόσο το gear έπαιξε ρόλο στο να γίνει καλύτερος μουσικός.

 

3. Ολόσωστα, θα το προσπαθήσω. Αρκεί να διευκρινίζουμε από την αρχή τι εννοούμε λέγοντας "μουσικός", τι όταν λέμε "καλύτερος μουσικός" και τι "καλός μουσικός" γιατί ως γνωστόν τα κριτήρια είναι προσωπικά, διαφέρουν, και κάποιες φορές ενδέχεται να υπάρξουν παρεξηγήσεις.

 

Έκανα EDIT στο προηγούμενο post μου όσο έγραφες, οπότε νομίζω ότι μάλλον κατάλαβες ότι άλλο κατάλαβα.:classic_smile:

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, manosx said:

 Μόνο ποιότητα για την ποιότητα.  Neumann, tube tech και φυσικά σολίστες από το Μπέρκλεϊ

 

 

Έτσι.

 

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Και στα live όμως, μόνο midas, jbl και πιάτα από κρύσταλλο Βοημίας 🤣 Η καρέκλα στο τέλος μόνο με χαλάει λίγο, έπρεπε να είναι Λουδοβίκου 15ου

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gear..................

Εγώ θέλω να φύγω από την εποχή του komplete και να γυρίσω πίσω να δω ξανά τον εαυτό μου πιτσιρικά να προσπαθεί να γράψει μουσική στο octamed στην amiga ή στον atari ST με το τοτε cubase. Και πιο παλιά που γράφαμε τον κώδικα πισω από τα περιοδικά στον amstrad και στον spectrum για να παίξουμε παιχνίδια.

 

 Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί ενα μικρό φωτογραφικό υλικό και έχασα κάτι κασέτες που έχω γράψει μουσική με τέτοια και αρμόνια (αυτο με χτύπησε πιο πολύ που τις έχασα) γιατί είχα κάμει και καλή δουλειά.

 

 Βέβαια μπορώ να αναπαράγω τις διαδικασίες με emulators.

 Κάποια στιγμή θα ήθελα να το κάνω, βέβαια θα είναι χρονοβόρο αλλά αξίζει.

 ε?

 

 Ο καλός ο μύλωτας όλα τα αλέθει n'est-ce pas?

 Ρε τι εποχές ζήσαμε και μπορούμε να έχουμε στούντιο και στο μπάνιο.

 Και που σαι ακόμα.

 Στούντιο στο cloud. Συμβαίνει τώρα.

 Θα μας σκανάρουν και θα ζουμε για πάντα. Οντότητες σε cloud περιβάλλον που θα ζουμε με ασύλληπτη για το νου ταχύτητα νανοσεκόντων άπειρες εκδοχές της ζωής μας ταυτόχρονα.

 Είναι να το σκέφτεσαι και να τραβάς τις κ$@#$@#τριχές σου.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

gear..................

Εγώ θέλω να φύγω από την εποχή του komplete και να γυρίσω πίσω να δω ξανά τον εαυτό μου πιτσιρικά να προσπαθεί να γράψει μουσική στο octamed στην amiga ή στον atari ST με το τοτε cubase. Και πιο παλιά που γράφαμε τον κώδικα πισω από τα περιοδικά στον amstrad και στον spectrum για να παίξουμε παιχνίδια.

 Είναι να το σκέφτεσαι και να τραβάς τις κ$@#$@#τριχές σου.

 

Λοιπόν ίσως είναι η πρώτη φορά που το γράφω, αλλά τι μου θύμησες βρε Κώστα ...

 

Γύρω στο 90/90κάτι.

Μένω στο Παλαιό Φάληρο, και έχω μόνο έναν ενισχυτή Peavey decade 10w (transistor φυσικά, που έχω ακόμα), και μια κιθάρα Peavey t-15 shortscale (που φυσικά έχω ακόμα).

Ο τζιβούρ μένει στο Περιστέρι αλλά δουλεύει στον Άλιμο νύχτα.

Έρχεται σπίτι μου πριν τη δουλειά του, από το απόγευμα, βάζουμε κάτω μπύρες και ουϊσκυ, και παίζουμε τα blues και τραγουδούσαμε ταυτόχρονα.

Τα ηχογραφούσαμε με εξωτερική ηχογράφηση σε ένα κασσετόφωνο phillips (για τον LK αυτό :classic_biggrin:) και έστελνε ο τζιβουρ τις κασσέτες σ' ένα φίλο μας που ήταν τότε φαντάρος, έτσι για το γαμώτο.

 

Αυτό συνέβαινε για κάποιο καιρό.

 

Τώρα?

Θα του είχαμε κάνει και mastering.:classic_biggrin:

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vagelism είπε

Εννοεις μικροφωνα?

Νομιζω ναι..Εχεις ακουσει πως ακουγεται ενα μικροφωνο των 10 ευρω?

 

15 ώρες πριν, manosx είπε

 

 Αν έχεις καλή φωνή, ένα ωραίο μικρόφωνο χρειάζεται. Αν δεν έχεις καλή φωνή, δε σε σώζει 

 

Μα δε μιλαμε για ηχογραφηση, απλα για εκτελεση. Ακουστικος κιθαριστας ειμαι και τραγουδαω, δε χρειαζομαι ουτε μικροφωνο-ενισχυτη ουτε ρευμα για να παιξω μουσικη. 

Περιμενα λιγο πολυ να ακουσω τη δευτερη απαντηση. 

Αν το εχεις - αν δεν το εχεις. Που ειναι αυτο που νομιζουν οι πιο πολλοι ανθρωποι, οτι ειναι εμφυτο. Δηλαδη οσοι δεν εχουν "αρεστή" φωνη απαγορεύεται να εξασκηθουν και να μαθουν ναναι σωστοι? Γιατι η τονικοτητα μαθαινεται. Από όλους οσους θέλουν να μαθουν.

Περί χροιάς, αλλο οι βουνισιοι, αλλο οι καμπίσιοι αλλο οι πρωτευουσιάνοι.

Ολοι εχουν τους ηρωές τους.

 

Και ποσοι και ποσες, απειροι επαγγελματιες με "φωναρες" και επιτυχιες και με τα φραγκα πολλα και το φαλτσο παει κάργα συννεφο και δυστυχως αυτος ειναι ο κανονας. Αντι να στρωσουν κώλο να μαθουν, δεν τους νοιαζει γιατι ειναι φαντασμένοι και ασχετοι. Οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας. 

Τί να τα κάνεις τα gear αν δεν ξέρεις να ακούς? 

Στις ακουστικες κιθαρες τωρα μπορει με 1500 να βρεις κιθαραρα και με 3000 ναναι άδεια και αδιάφορη, δεν ειναι συνθεσάιζερ με dsp, ουτε φασον νοβοπαν με seymour duncan για ολους. 

Και ομως ποσοι εχουν αγορασει(και θα αγοραζουν)τις αδιαφορες των 3000 γιατι δεν ξερουν ουτε να ακουνε ουτε να χειριζονται τα χερια τους.

Οταν ο μισος ηχος ειναι θορυβος απο λαθος τεχνικη, τί να το κανω το συναισθημα. Δε θελω αλλο, χόρτασα.

Θελω μυαλό, αυτιά και ήχο.

 

Πουλάω μεταχειρισμένο συναίσθημα σε πολύ καλή κατάσταση στις αγγελίες όποιος ενδιαφερεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gutter είπε

 

 

Μα δε μιλαμε για ηχογραφηση, απλα για εκτελεση. Ακουστικος κιθαριστας ειμαι και τραγουδαω, δε χρειαζομαι ουτε μικροφωνο-ενισχυτη ουτε ρευμα για να παιξω μουσικη. 

Περιμενα λιγο πολυ να ακουσω τη δευτερη απαντηση. 

Αν το εχεις - αν δεν το εχεις. Που ειναι αυτο που νομιζουν οι πιο πολλοι ανθρωποι, οτι ειναι εμφυτο. Δηλαδη οσοι δεν εχουν "αρεστή" φωνη απαγορεύεται να εξασκηθουν και να μαθουν ναναι σωστοι? Γιατι η τονικοτητα μαθαινεται. Από όλους οσους θέλουν να μαθουν.

Περί χροιάς, αλλο οι βουνισιοι, αλλο οι καμπίσιοι αλλο οι πρωτευουσιάνοι.

Ολοι εχουν τους ηρωές τους.

 

Και ποσοι και ποσες, απειροι επαγγελματιες με "φωναρες" και επιτυχιες και με τα φραγκα πολλα και το φαλτσο παει κάργα συννεφο και δυστυχως αυτος ειναι ο κανονας. Αντι να στρωσουν κώλο να μαθουν, δεν τους νοιαζει γιατι ειναι φαντασμένοι και ασχετοι. Οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας. 

Τί να τα κάνεις τα gear αν δεν ξέρεις να ακούς? 

Στις ακουστικες κιθαρες τωρα μπορει με 1500 να βρεις κιθαραρα και με 3000 ναναι άδεια και αδιάφορη, δεν ειναι συνθεσάιζερ με dsp, ουτε φασον νοβοπαν με seymour duncan για ολους. 

Και ομως ποσοι εχουν αγορασει(και θα αγοραζουν)τις αδιαφορες των 3000 γιατι δεν ξερουν ουτε να ακουνε ουτε να χειριζονται τα χερια τους.

Οταν ο μισος ηχος ειναι θορυβος απο λαθος τεχνικη, τί να το κανω το συναισθημα. Δε θελω αλλο, χόρτασα.

Θελω μυαλό, αυτιά και ήχο.

 

Πουλάω μεταχειρισμένο συναίσθημα σε πολύ καλή κατάσταση στις αγγελίες όποιος ενδιαφερεται.

 

Ποιος μιλησε για ηχογραφηση?

Ειτε το εχεις ειτε δεν το εχεις,  το ερωτημα ειναι,  αν θα βγεις να τραγουδησεις με ενα μικροφωνο των 10 ευρω η οχι.

 Στα μαγαζια που τραγουδας δεν χρησιμοποιεις μικροφωνο για την φωνη σου?

 

Το αν εισαι καλος η κακος τραγουδιστης ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.

Αλλα κατ' εμε και ο καλος κ ο κακος τραγουδιστης οσον αφορα ηλεκτρονικα οργανα  κ εξοπλισμο {στην περιπτωση σου μικροφωνα} εχει αναγκη καλυτερης ποιοτητας οργανα..αρα για αυτους κατα την γνωμη μου Gear matters.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου