Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει άραγε "αξιολογώ ως μουσικός"


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, panorios είπε

Κάνω πολύ συχνά το λάθος που κάνουν και πολλοί άλλοι να χρησιμοποιώ την λάθος έκφραση :

Πολύ μεγάλος παίχτης ο Chet Baker π.χ.

Αντί να πω "πολύ μου αρέσει ο Chet Baker"

Έχοντας μαύρα μεσάνυχτα από τρομπέτα, εάν κάποιος τρομπετίστας με ρωτήσει γιατί ο Chet Baker και όχι, για παράδειγμα, ο Miles Davis, δεν έχω ιδέα γιατί ο ένας είναι καλύτερος τρομπετίστας από τον άλλον. Ενώ στην ερώτηση γιατί μου αρέσει, κάθε μου απάντηση πρέπει να γίνει σεβαστή.

Με χαλαρώνει, άρεσε στην πρώην μου, δεν άρεσε στην πρώην μου, μου θυμίζει την αγαπημένη μου ταινία κλπ.

 

Με την ίδια λογική, οι ειδικοί μπορούν να κρίνουν τι είναι ενδιαφέρον τεχνικά και μεταξύ τους έχουν κάθε δικαίωμα να σφάζονται αλλά στο τι θα πρέπει να μου αρέσει εμένα, δεν έχουν κανέναν λόγο. Είναι ο δικός μου εγκέφαλος, οι δικές μου συνάψεις και μνήμες.

Εκεί που τα πράγματα γίνονται αστεία είναι όταν, εγώ που δεν έχω πιάσει τρομπέτα στη ζωή μου αρχίζω να κάνω κουβέντα με κάποιον επαγγελματία τρομπετίστα για θέματα τεχνικής, προσπαθώντας να τον πείσω.

Σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι γρατζουνάω μια κιθάρα δεν με κάνει ειδικό στην τρομπέτα.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος ειδικότερος στην τρομπέτα.

Κάποιος ειδικός στην τρομπέτα θα έχει διαφορετική άποψη από τον προηγούμενο ειδικό.

Χρόνια πολλά σε όλους😀

 

 

ειτε πεις το ενα 

Παράθεση

Πολύ μεγάλος παίχτης ο Chet Baker π.χ.

ειτε το αλλο 

Παράθεση

"πολύ μου αρέσει ο Chet Baker"

στο δικο μου μυαλο δεν υπονοει οτι πιστευεις οτι  ο Chet Baker  ειναι καλυτερος η χειροτερος του Miles. Υπονοεις οτι σε αγγιζει.

Aυτο το σεβομαι κ εγω κ φανταζομαι θα το σεβοταν κ  ο Miles.

 

Εχεις το δικαιωμα της αποψης σου για τον Chet..αλλα η αποψη σου εχει κατ εμε χαμηλοτερη βαρυτητα απο εναν Jazz. Τρομπετιστα ακομα κ αν εσυ  εισαι μουσικος {αλλα οχι τρομπετιστας}.

Προσωπικα εχω τις αποψεις μου για ολο το φασμα των μουσικων οργανων..αλλα οταν συνομιλω με ανθρωπους που εκτιμω οι οποιοι ειναι αυθεντιες στο οργανο τους...γυριζω αυτοματα σε student mode..και γινομαι μαθητης απο την αρχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, vagelism said:

να σου κανω μια ερωτηση?

Γιατι διαχωριζεις τον μουσικο σε τρεις τυπους?

Για μενα ειναι ενας τυπος. Ο μουσικος

Ειτε δημιουργος ειτε εκτελεστης ειτε σκυλας ειτε οτιδηποτε.

 

 

 

Πολύ ωραία ερώτηση.

Για μένα η έννοια "μουσικός" σηκώνει πολύ νερό.

Το "παίζω κάποιο μουσικό όργανο" δεν μου φτάνει.

Με ποιόν τρόπο χρησιμοποιείται το παίξιμο αυτό είναι για μένα πολύ σημαντικό.

 

Πχ, ο δημιουργός και ο οργανοπαίχτης δεν είναι το ίδιο (μπορεί βέβαια να συμπίπτουν πολλές φορές, αλλά είναι εντελώς διαφορετικοί ρόλοι), κι ας είναι κάτω από την ενιαία ταμπέλα του "μουσικού".

 

Άλλη πχ είναι επίσης η έννοια του αυτοσχεδιαστή από αυτήν του "πιστού αναπαραγωγέα/εκτελεστή".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πολύ ωραία ερώτηση.

Για μένα η έννοια "μουσικός" σηκώνει πολύ νερό.

Το "παίζω κάποιο μουσικό όργανο" δεν μου φτάνει.

Με ποιόν τρόπο χρησιμοποιείται το παίξιμο αυτό είναι για μένα πολύ σημαντικό.

 

Πχ, ο δημιουργός και ο οργανοπαίχτης δεν είναι το ίδιο (μπορεί βέβαια να συμπίπτουν πολλές φορές, αλλά είναι εντελώς διαφορετικοί ρόλοι), κι ας είναι κάτω από την ενιαία ταμπέλα του "μουσικού".

 

Άλλη πχ είναι επίσης η έννοια του αυτοσχεδιαστή από αυτήν του "πιστού αναπαραγωγέα/εκτελεστή".

Δεν ξερω αν συμφωνω με τους διαχωρισμους σου.

ας πουμε ο Holdsworth που σ αρεσει κιολας..

Ειναι καποιες φορες και τα 4.

 Δημιουργος - οργανοπαιχτης -αυτοσχεδιαστης κ εκτελεστης πιστος {των θεματων του ενδεχομενως }.

Νομιζω.. οτι δεν χρειαζονται αυτοι οι διαχωρισμοι γιατι περιπλεκουν περισσοτερο το θεμα που ανοιξες{με}😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

δεν μπορει να αναγνωρισει/ δεχτει οτι μπορει να υπαρξει ποιοτητα σε 3 ακορντα.

 

Μωρέ αν είσαι ΣΥΝΘΕΤΑΡΑ και ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ γράφεις ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ και με ΕΝΑ μόνο ακκορντο

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Μωρέ αν είσαι ΣΥΝΘΕΤΑΡΑ και ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ γράφεις ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ και με ΕΝΑ μόνο ακκορντο

 

 

το ξερω πλεον αυτο Νικο..Πιστεψε με το ξερω.

Χρονια πολλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, vagelism said:

Δεν ξερω αν συμφωνω με τους διαχωρισμους σου.

ας πουμε ο Holdsworth που σ αρεσει κιολας..

Ειναι καποιες φορες και τα 4.

 Δημιουργος - οργανοπαιχτης -αυτοσχεδιαστης κ εκτελεστης πιστος {των θεματων του ενδεχομενως }.

Νομιζω.. οτι δεν χρειαζονται αυτοι οι διαχωρισμοι γιατι περιπλεκουν περισσοτερο το θεμα που ανοιξες{με}😂😂😂

 

Δεν πειράζει να διαφωνούμε, έτσι είναι αυτά, και γίνεται και κουβέντα.

 

Έγραψα ήδη ότι πολλές φορές συμπίπτουν οι ρόλοι.

Όμως υπάρχουν φορές που είναι εντελώς διακριτοί, και περισσότερο σ'αυτές επικεντρώνομαι.

 

Και να το αιτιολογήσω.

Η άποψη ενός μουσικού, αν αυτός είναι μόνο "πιστός αναπαραγωγέας/εκτελεστής", δεν θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός ακροατή (του ίδιου μουσικού ιδιώματος) σχετικά με την συνθετική ποιότητα ενός κομματιού.

Μόνο στην εκτελεστική τελειότητα (του ίδιου οργάνου) θα έχει αυτός ο μουσικός σοβαρότερη άποψη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelism είπε

το ξερω πλεον αυτο Νικο..Πιστεψε με το ξερω.

Χρονια πολλα 

 

Πάρε και ακόμα ένα από μια ΑΠΟΛΥΤΗ μεγαλοφυΐα ΕΝΑ ακκορντο 20 εκατομμύρια ΔΙΣΚΟΙ 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν πειράζει να διαφωνούμε, έτσι είναι αυτά, και γίνεται και κουβέντα.

 

Έγραψα ήδη ότι πολλές φορές συμπίπτουν οι ρόλοι.

Όμως υπάρχουν φορές που είναι εντελώς διακριτοί, και περισσότερο σ'αυτές επικεντρώνομαι.

ειλικρινα ομως , περιμενω με ενδιαφερον την δικη σου τοποθετηση επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, vagelism said:

ειλικρινα ομως , περιμενω με ενδιαφερον την δικη σου τοποθετηση επι του θεματος.

 

Συμπλήρωνα στο προηγούμενο ποστ όσο έγραφες.

Είναι μια πρώτη τοποθέτηση.

 

Ένα άλλο παράδειγμα.

Ο pipityri είναι (για τα γούστα μου) συνθεταράς, εκτελεσταράς, αυτοσχεδιασταράς, οργανοπαιχταράς.

Η άποψή του σχετικά με την ποιότητα ενός κομματιού στα στυλ που τον ενδιαφέρουν έχει μεγάλη βαρύτητα (κι ας μην μου αρέσει αισθητικά το κομμάτι).

Αν μου το προτείνει θα το ακούσω.

Δεν έχει η άποψη αυτή την ίδια βαρύτητα με την άποψη κάποιου που απλώς παίζει το σόλο του Metheny νότα νότα, χωρίς να ενδιαφέρεται και πολύ να το ψάξει μουσικά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Η άποψη ενός μουσικού, αν αυτός είναι μόνο "πιστός αναπαραγωγέας/εκτελεστής", δεν θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός ακροατή (του ίδιου μουσικού ιδιώματος) σχετικά με την συνθετική ποιότητα ενός κομματιού.

Μόνο στην εκτελεστική τελειότητα (του ίδιου οργάνου) θα έχει αυτός ο μουσικός σοβαρότερη άποψη.

Η άποψη δηλαδή του Gould πάνω στον Bach έχει την ίδια βαρύτητα με την δική μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου