Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Αυτό που δε θες να καταλάβεις, είναι ότι οι προτιμήσεις δεν είναι τεχνικό θέμα. Και αφού δε θες να το καταλάβεις από εμάς, άκου τα από τον ίδιο τον... Rudy Van Gelder

Quote
What are your feelings on digital versus analog?

 
The linear storage of digital information is idealized. It can be perfect. It can never be perfect in analog because you cannot repro­duce the varying voltages through the dif­ferent translations from one medium to an­other. You go from sound to a microphone to a stylus cutting a groove. Then you have to play that back from another stylus wig­gling in a groove, and then translate it back to voltage.

 
The biggest distorter is the LP it­self. I've made thousands of LP masters. I used to make 17 a day, with two lathes go­ing simultaneously, and I'm glad to see the LP go. As far as I'm concerned, good rid­dance. It was a constant battle to try to make that music sound the way it should. It was never any good. And if people don't like what they hear in digital, they should blame the engineer who did it. Blame the mastering house. Blame the mixing engi­neer. That's why some digital recordings sound terrible, and I'm not denying that they do, but don't blame the medium.

 
A lot of people argue that digital is a cold­er, sterile sound. Where do you think that comes from?

 
Where does it come from? The engineers. You've noticed they've attributed the sound to the medium. They say digital is cold, so they've given it an attribute, but linear digi­tal has no attributes. It's just a medium for storage. It's what you do with it. A lot of this has to do with the writing in consumer magazines. They've got to talk about some­thing.

 

 

 http://jazzprofiles.blogspot.com/2011/05/rudy-van-gelder-signature-sound.html

 

 

 Κατάλαβες τώρα γιατί μιλούσα για άγνοια και ψευδαισθήσεις; Κατάλαβα να λες.

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, manosx said:

 Αυτό που δε θες να καταλάβεις, είναι ότι οι προτιμήσεις δεν είναι τεχνικό θέμα. Και αφού δε θες να το καταλάβεις από εμάς, άκου τα από τον ίδιο τον... Rudy Van Gelder

 

 Κατάλαβες τώρα γιατί μιλούσα για άγνοια και ψευδαισθήσεις; Κατάλαβα να λες.

 

και συ αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι εγώ δεν έκανα καμμία σύγκριση προτίμησης με τεχνικά θέματα.

Η συνειδητή προτίμηση δεν είναι άγνοια ούτε ψευδαίσθηση.

 

Κατάλαβες τώρα?

αντε γιατί βαρέθηκα την ιστορία αυτή

 

το ψηφιακό μπορεί να είναι τέλειο τεχνικά, εγώ προτιμώ το αναλογικό (όταν το διαθέτω).

Όταν δεν μπορώ να το έχω, βολεύομαι μια χαρά με το ψηφιακό. Δεν έχω στεγανά όπως έχεις εσύ. Ακούω μια χαρά και τα μόνο μάστερς των Beatles πχ...

 

 

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dimsonic said:

 

και συ αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι εγώ δεν έκανα καμμία σύγκριση προτίμησης με τεχνικά θέματα.

 

 

 

 

21 hours ago, dimsonic said:

Φυσικά αυτοί που σέβονται τη δουλειά τους, όλα τα παραπάνω ούτε σκέφτονται να τα έχουν σε pluggin. Τα θέλουν αναλογικά.

 

 

 

 Τέλος πάντων, αν δε θέλεις να μιλήσεις τεχνικά, μπες σε κάνα hiendάδικο, να μιλάτε για χρυσά καλώδια ρεύματος 🤣 Εγώ είμαι με τον Rudy Van Gelder , καλά ξεκουμπίδια λέει για τους δίσκους και αυτά όλα, κάτι παραπάνω θα ξέρει, εγώ δεν είμαι τόσο ακραίος, ο καθένας ακούει ότι γουστάρει, αλλά αν θέλει να μιλήσει τεχνικά τότε ΜΟΝΟ με στοιχεία ή με Α/Β/Χ τεστ, μουσικότητες, προτιμήσεις, μαγεία του αναλογικού και τέτοια στα hiendάδικα please 🤣

 

 

 Αυτά περί μέσων καταγραφής, ελπίζω να το κλείσουμε εδώ, για το loudness war είπαμε από την πρώτη σελίδα, προτείνω να το λήξουμε εδώ να μη χαλάμε τις καρδιές μας, ας το λήξουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ φταίω που πέταξα τη χοντροΜ#$#-κία περί πιστότητας και ευκρίνειας της ταινίας. Έμεινα στα ντιμπέη του '97 (τότε που τέλειωνα τα ηχοληπτικά) Μπήκα σε χωράφια που σπέρνουν κινόα ενώ εγώ έχω μείνει στα καπνά...sorry. Aκόμη και η "μουσικότητα" που ανέφερα ήταν λίγο-πολύ υπερβολιή. Εδω μου λένε για reverb tank στους ενισχυτές και βγάζω σπυριά, έχοντας στην κατοχή μου τα line6.

Όλα αυτά βέβαια στα 'περί πιστότητος'. Στα υπόλοιπα εμμένω και επιμένω**. Και η ειρωνεία είναι εξαιρετικά άσχημο πράμα και σε πιάνει από το ζβέρκο να ξέρετε. Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να διαβούμε στο πως μιλάει ο ένας στον άλλο. Προσπάθησα ο τόνος μου να είναι ουδέτερος σε όλο το thread χωρίς να προκαταβάλλω ή να πατρονάρω ή να κάνω χιούμορ με την άποψη του άλλου.

Επίσης οι διαφορές τους δεν είναι και τόσο χαώδεις σε βαθμό γελοιοποίησης όποιου πιστεύει ότι δεν είναι χαώδεις. Υπάρχουν κι άλλα πράματα από πίσω. Και φυσικά δεν είναι ηλίθιοι "σοβαροί παραγωγοί" ή audiophiles που ψάχνονται και τρώνε τη ζωή τους στον ήχο.


Να εδώ μια πραγματικότητα 10 ετίας ασούμε
 

Στις 26/11/2008 στις 1:34 ΜΜ, Superfunk είπε

Πω,πω παει να σπασει το κεφαλι μου!! ;D ;D

 

Καλα ημουνα με τις ....μπομπινουλες μου και τις ..κονσολαρες μου (& ας πληρωνα τα μαλια της κεφαλης μου!!) ;D ;D


φοβάμαι μην αρχίσει τα φιλοΜαδουρικά καμιά μέρα και τραβάμε τα μαληά μας.

**εκτός από το loudness wars για το οποίο άκουσα ορισμένα παραδείγματα και για να 'μαι ειλικρινής, κάποια μου άρεσαν αρκετά περισσότερο "πατημένα". Οπότε και πάλι δεν είναι μαύρο-άσπρο και πάλι φυσικά μίλησα βιαστικά -και με πολλή δόση hype.


-Διάβασα χθες-που βρηκα λίγο χρόνο- κάποια threads και κάποια post του Νικόδημου @nikodemos και ομολογουμένως μου άνοιξαν τα μάτια. Εξαιρετική γραφή και απίστευτη κατάρτιση που εκλίπει από το τωρινό Noiz. Ψάξτε τα.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, manosx said:

 

Αυτά περί μέσων καταγραφής, ελπίζω να το κλείσουμε εδώ, για το loudness war είπαμε από την πρώτη σελίδα, προτείνω να το λήξουμε εδώ να μη χαλάμε τις καρδιές μας, ας το λήξουμε εδώ.

 

στο είπα πρώτος να το λήξουμε πριν το ξεκινήσουμε

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πνοή, ο μόνος που φταίει είναι ο γραπτός λόγος. Αν ήμασταν από κοντά θα είχαμε κλάσει στα γέλια. Να μου λέει φίλος χαιεντάς, Ντιμσονικ ΔΕΝ υπονοώ τίποτα για σένα, το ξεκαθαρίζω. Λοιπόν να μου λέει ο φίλος που τον εκτιμώ πολύ αλλά αρρωστάκι που κάθεται και κάνει χειροποίητους ενισχυτές και τέτοια, άρρωστος, να μου λέει για το καλώδιο ρεύματος και πόσο σημαντικό είναι, και εγώ να σκέφτομαι τις πλεξούδες στο στούντιο που θέλουν... βίντσι για να μετακινηθούν, έτσι και έβλεπε από πόσα ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ καλωδίων περνούν ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ, και αυτός να μου λέει σοβαρά για την απώλεια των 220 Βολτ, από την πρίζα ως το μηχάνημα...

 

 Έχω πάθει αλλεργία λίγο με αυτά, για αυτό μου βγαίνουν διάφορα, συγχωρέστε με, από κοντά θα γελάγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
28 λεπτά πριν, manosx είπε

Πνοή, ο μόνος που φταίει είναι ο γραπτός λόγος

Ψυχρή ψηφιακή επικοινωνία ρε παιδί μου. Χάθηκε η αναλογικίλα της face to face κουβέντας.

  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ψυχρή ψηφιακή επικοινωνία ρε παιδί μου. Χάθηκε η αναλογικίλα της face to face κουβέντας.

 

  Εξομοίωση είναι και αυτή, virtual analog αλληλογραφία,  με γράμματα δε σκοτωνόντουσαν ο Βάγκνερ με το Νίτσε; Αν ήταν σε κάνα καταγώγι λιώμα, σιγά μην τσακωνόντουσαν 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να τσακωνομαστε για ένα θέμα που έχει αντικειμενικό αλλά και υποκειμενικό υπόβαθρο. 

 Αρκεί που σεβόμαστε όλες τις απόψης. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Εγώ φταίω που πέταξα τη χοντροΜ#$#-κία περί πιστότητας και ευκρίνειας της ταινίας.

 

ε μα τι?

εγώ φταίω?

εσύ φταις - εγώ τ ακούω...:classic_wacko:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου