Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, Alter said:

 

Δεν ισχύει αυτό, ο αναλογικός ήχος ηχογράφησης είναι "συνεχής" και παρόμοιος με οτιδήποτε ακούμε στη φύση, ενώ ο ψηφιακός είναι μια μετάφραση του ήχου σε μηδέν και ένα. Εξ ορισμού δεν έχουν σχέση, και ο ψηφιακός απλά "προσομοιώνει" με την εκάστοτε πιστότητα τον αναλογικό.

 

Απλοποιώντας, η digital ηχογράφηση είναι αναλογική + δειγματοληψία, πράγμα που δε συναντάται πουθενά στη φύση, και μοιραία πάντα κάτι χάνει από το αναλογικό σήμα

 

Αχά, τώρα ανάβει το πράγμα.

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν μου βρείτε κάποιο ζώο, ή φυτό, ή φαινόμενο στη φύση, που για να παράγει ήχο χρησιμοποιεί μαγνητοταινία, πουλάω κάρτες ήχου και PC και αρχίζω να ψάχνω για μπομπίνα. 🤣

 

 Και please, μην αρχίσουμε πάλι τους μύθους για το sampling frequency και τις "καημένες τις ενδιάμεσες τιμές που τις τρώει το σκοτάδι" Όχι άλλο κάρβουνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, manosx said:

 Αν μου βρείτε κάποιο ζώο, ή φυτό, ή φαινόμενο στη φύση, που για να παράγει ήχο χρησιμοποιεί μαγνητοταινία, πουλάω κάρτες ήχου και PC και αρχίζω να ψάχνω για μπομπίνα. 🤣

 

 Και please, μην αρχίσουμε πάλι τους μύθους για το sampling frequency και τις "καημένες τις ενδιάμεσες τιμές που τις τρώει το σκοτάδι" Όχι άλλο κάρβουνο.

πας γυρεύντας μου φαίνεται.

Εγώ λέω να μου βρεις ζώο που να παράγει ήχο με δειγματοληψία, βάλε όση ανάλυση θες.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ούτε το ένα υπάρχει, ούτε το άλλο. Και τα δυο δημιουργήματα του ανθρώπου είναι, όπως πολύ σωστά προείπε ο rgxinap. Αν τώρα έχει φάει πετριά κάποιος με τεχνολογίες του χθες, αυτό δε σημαίνει τίποτα, ούτε για τη "φύση" ούτε για την τεχνολογία. Μια χαρά ακούγεται ο Μπαχ και η παρέα του στις DDD εκδόσεις, η υπόθεση έληξε, τα άλλα όλα είναι ή κατακριτέα άγνοια ή απολύτως σεβαστές αισθητικές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα πετριάς.

Τις τεχνολογίες του χτες τις σέβεσαι, γιατί μέσω αυτών ήρθες στο σήμερα.

Και σήμερα κάνεις τα ίδια, χρησιμοποιείς τα ίδια εργαλεία, ίδιους προενισχυτές, ίδια μικρόφωνα, ίδιους κομπρέσσορες που χρησιμοποιούσε ο κόσμος το 1960. Να μην πω ότι όλα αυτά τα έχεις σε Pluggins που κανουν προσομοίωση τα χαρακτηριστικά τους, την παραμόρφωσή τους, την υπερφόρτωσή τους, ρυθμούς ανόδου και δεν συμμαζεύεται. Φυσικά αυτοί που σέβονται τη δουλειά τους, όλα τα παραπάνω ούτε σκέφτονται να τα έχουν σε pluggin. Τα θέλουν αναλογικά.

Το μόνο που άλλαξε είναι ο υπολογιστής αντί του μαγνητοφώνου.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αχά, τώρα ανάβει το πράγμα.

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

 

Μπα ,δεν θα ανάψει γιατί απλά αΦτο δεν ισχύει 🙂

8 λεπτά πριν, manosx είπε

η υπόθεση έληξε, τα άλλα όλα είναι ή κατακριτέα άγνοια ή απολύτως σεβαστές αισθητικές επιλογές.

 

αΦτο ναι ΙΣΧΎΕΙ 🙂

 

να στο πω και αλλιώς....αν είναι να στείλουμε ένα ΔΙΑΣΤΗΜΌΠΛΟΙΟ στον Γαλαξία 346 φορτωμενο με ΜΟΥΣΙΚΗ ώστε οι ... Γαλαξιτες να ΜΑΓΕΥΤΟΥΝ από αυτή και να μην μας εξαφανισουνε με ΛΕΙΖΕΡ έτσι και κάνουμε την λαλακια και στείλουμε.... μπομπίνα και αναλογική ηχογράφηση της 5ης του Μπετόβεν την...μαμησαμε από χέρι 🙂

ετσι και στείλουμε flac από πΣηφιακη ηχογράφηση μπορεί και να την γλυτωσουμε

..

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

Μπα ,δεν θα ανάψει γιατί απλά αΦτο δεν ισχύει 🙂

 

 

τι ισχύει δηλαδή αν δεν ισχύει αυτό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έκανες τη μετακίνηση στο τέρμα, και νομίζεις ότι καθάρισες. Άρχισες τώρα να μιλάς για κομπρέσορες, λες και μιλάγαμε για κομπρέσσορες, και ούτε που σκέφτεται ο "σοβαρός παραγωγός" τα plug in, που το είδες αυτό, πες μου που το είδες, γιατί εγώ έχω δει να κάθεται ο κόκκινος της focusrite ανενεργός στις δάφνες του για να παίζουν μπάλα τα plug in, εσύ που είδες ούτε έναν σοβαρό να μην παίζει μπάλα έτσι, πήξαμε σε παραισθήσεις μεγαλείου βγαλμένες από την φαντασία, η πραγματικότητα είναι άλλη, τι να πω, πλήρης άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

τι ισχύει δηλαδή αν δεν ισχύει αυτό?

 

Ότι τον..πωπω σου να χτυπάς κάτω η σημερινή πΣηφιακη ηχογράφηση θα είναι ΠΑΝΤΑ δραματικά πιο πιστη από μια αναλογική ηχογράφηση..τα υπόλοιπα περί πΣηφιων και ασυνέχειας είναι μύθοι από το μακρινό 1980 🙂

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

. Να μην πω ότι όλα αυτά τα έχεις σε Pluggins που κανουν προσομοίωση τα χαρακτηριστικά τους, την παραμόρφωσή τους, την υπερφόρτωσή τους, ρυθμούς ανόδου και δεν συμμαζεύεται. Φυσικά αυτοί που σέβονται τη δουλειά τους, όλα τα παραπάνω ούτε σκέφτονται να τα έχουν σε pluggin

 

Τι λες παιδί μου;ΤΙ λες; 🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, manosx said:

 Έκανες τη μετακίνηση στο τέρμα, και νομίζεις ότι καθάρισες. Άρχισες τώρα να μιλάς για κομπρέσορες, λες και μιλάγαμε για κομπρέσσορες, και ούτε που σκέφτεται ο "σοβαρός παραγωγός" τα plug in, που το είδες αυτό, πες μου που το είδες, γιατί εγώ έχω δει να κάθεται ο κόκκινος της focusrite ανενεργός στις δάφνες του για να παίζουν μπάλα τα plug in, εσύ που είδες ούτε έναν σοβαρό να μην παίζει μπάλα έτσι, πήξαμε σε παραισθήσεις μεγαλείου βγαλμένες από την φαντασία, η πραγματικότητα είναι άλλη, τι να πω, πλήρης άγνοια.

 

ναι ρε παραισθήσεις.

Ευτυχώς που έχουμε εσάς να μας ανοίγετε τα μάτια...

 

Ασε θα μείνω στην πλήρη άγνοια

τη δικιά σας τη γνώση δεν την πάω

που βρήκατε ένα πισί και τα βάλατε όλα στην άκρη να πιάσουν αράχνες.

 

πές μου που θα πετάξεις την κόκκινη να περάσω το βράδυ.

Και αν κάπου πέταξες το στούντερ πες μηπως και γίνει κανα θαύμα και δεν το πήρε ο γύφτος για να το δώσει με το κιλό.

22 minutes ago, Superfunk said:

 

να στο πω και αλλιώς....αν είναι να στείλουμε ένα ΔΙΑΣΤΗΜΌΠΛΟΙΟ στον Γαλαξία 346 φορτωμενο με ΜΟΥΣΙΚΗ

 

σιγά μη μπούμε στη διαδικασία

 

θα στείλουμε τον κηφ που άλλωστε δεν πεθαίνει ποτέ να τους δείξει πως γίνεται

(βέβαια δεν θα καταλάβουν πως δουλεύει, γιατί θα είναι αναλογικός)

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Master volume ηχογραφήσεων

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου