Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vartanis είπε

@killbill

Πως τα εκανες ορατα; Γιατι οταν ανοιγεις τα cc για επεξεργασια σου βγαζει μονο τα ενεργα.Καπου εκει φανταζομαι οτι ειναι το προβλημα, αλλα πως;

 

Μόλις πατήσεις το βελάκι για να εμφανιστούn τα Events στη λίστα των Events που βλέπεις (εικόνα 1) πατάς setup και πας εικόνα 2

 

1.jpg.047f961506f7c619b7bd23dbc80cdbfb.jpg2.jpg.327f02cbc4cec816093534f3e5e0227d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από την πιό πάνω λίστα επέλεξε το CC 7 και μετά με το μολυβάκι (δεξι κλικ) βάλε στο χρονικό σημείο που θέλεις το CC7 με την επιθυμητή μεταβλητή, π.χ. 127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εστιαση το προβλημα μου στο οτι δεν μου εμφανιζεται αυτη η λιστα που μου εβαλες και εσυ και ο Μπιλ. Δηλαδη η εικονα 1.

 

Επεξεργασμένο από Vartanis

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Vartanis said:

Εχω εστιαση το προβλημα μου στο οτι δεν μου εμφανιζεται αυτη η λιστα που μου εβαλες και εσυ και ο Μπιλ. Δηλαδη η εικονα 1.

Εκει ειναι η λυση.

στην εικονα του Μανώλη κάτω αριστερά στον editor βλεπεις τη λέξη velocity.

Πάς διπλα στο y και αν βαλεις το ποντίκι θα βγάλει ένα κάτω βελάκι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα. Που στο δ#$#@@# το ειχαν βαλει οι ανθρωποι. Ελεος.

Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

 

 

 

 

Υ.Γ  ουτε αυτο ηταν. Δεν βρηκα τιποτα. 

Επεξεργασμένο από Vartanis

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιά χαρά ήταν το pro24 και οι πρώτες εκδόσεις του cubase.

Όσο προχωράει και βγάζουνε καινούργιες εκδόσεις, τόσο πιό στριμωγμένα είναι,,,,,, ασχολείσαι πιό πολύ με τα κουμπιά παρά με τη μουσική.

Από τότε δε που βγάλανε και τα vst............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουνε βαλει παρα πολλες λειτουργιες που δεν φτανει ο χρονος που εχεις για να βρεις ουτε το 1/100.

Διαβασμα, βιντεο, τουτοριαλς και αντε να τα θυμηθεις. χαχαχαχα γελανε και οι κοτες.

Καθε φορα πεφτεις και σε κατι καινουργιο.

Τωρα εχω αυτο. Δεν εχω βγαλει ακρη. Προχειρα τραβαω ενα freeze στο καναλι και ησυχαζω. Αλλα....

 

 

Καμμια ιδεα;🤔

 

 

3 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Από την πιό πάνω λίστα επέλεξε το CC 7 και μετά με το μολυβάκι (δεξι κλικ) βάλε στο χρονικό σημείο που θέλεις το CC7 με την επιθυμητή μεταβλητή, π.χ. 127

 

Το εκανα και αυτο αλλα δεν εγινε τιποτα.

Επεξεργασμένο από Vartanis

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάτι από CC ίσως και SysEx μπορεί να είναι κρυμμένο μέσα στα track.

Αν έκανες ένα export to SMF (standard midi file) και μου το έστελνες σε μήνυμα, να έβλεπα τι ακριβώς υπάρχει μέσα, και να καταλάβαινα από που συμβαίνει αυτό που λες.

 

Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αν το έκανες export από το cubase και μετά import σε άλλο πρόγραμμα π.χ. cakewalk.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης:

Στο track που έχεις το πρόβλημα, κάνε δεξί κλικ και επέλεξε Show All Used Automation. Αν υπάρχει κάτι, θα σου ανοίξει όλα τα automation που υπάρχουν.

Έλεγξε αν έχεις κάνει κατά λάθος εγγραφή Volume ή κάτι άλλο στο automation track του καναλιού που έχεις το πρόβλημα. 

 

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου