Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εάν δεν βρίσκεις μέσα στα midi track κάποιο CC (Control Change) που αλλάζει την ένταση, όπως το 7 volume ή το 11 expression, πιθανότατα να έχεις ενεργοποιήσει την ρύθμιση του track, αριστερά (track inspector), που αφορά το volume. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Δεν καταλαβαινω για ποια ρυθμιση μου λες.

Που ακριβως ψαχνω;

Σχόλιο 2020-04-05 090740.png

Επεξεργασμένο από Vartanis

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vartanis είπε

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Δεν καταλαβαινω για ποια ρυθμιση μου λες.

Που ακριβως ψαχνω;

Σχόλιο 2020-04-05 090740.png

 

Έχεις midi tracks απ' ό,τι βλέπω. Αν πειράζεις το volume του midi track, δε νομίζω να γίνει κάτι. Μόνο αν ο pluginοφτιάχτης έχει προβλέψει και έχει συνδέσει το "Main Out" του plugin στο midi volume (cc7(?)).

 

Για να βρεις τα cc, άνοιξε κάποιον editor, και στον πάτο που δείχνει velocities, εκεί έχει κάποιο συν (+). Αν το πατήσεις σου βγάζει να διαλέξεις ποιον CC θα εμφανίζει προς ρύθμιση. Θα διαλέξεις αυτό που σε ενδιαφέρει, και θα ανοίξει άλλη μια λωρίδα (lane) όπου εκεί θα εμφανίζεται ο cc.

 

Πάει αυτό. Όμως, για μενα:

 

Θες να πειράξεις την ένταση του Virtual instrument μάλλον, από την κονσόλα.

 

Αλλιώς, αν θες να πειράξεις τις δυναμικές του midi track, πήγαινε στο MIDI modifiers όπως φαίνεται στην φωτογραφία σου.

 

Φτιάξε και κάποιο instrument track και φόρτωσε τα τύμπανα για να δεις τις διαφορές από τον τρόπο που δουλεύεις τώρα. (Instrument track vs midi track + rack instrument)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Αli Barout

Ο pluginοφτιάχτης μου😋 έχει πολλά ακόμη όργανα που χρησιμοποιώ αλλά εκεί δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

 

Ξέρω πως να βρίσκω τα cc αλλά βάζω την επιλογή να μου εμφανίζει όλα τα ενεργά . 

Tωρα αν δεν μου εμφανίζει λόγω κάποιου σφάλματος την συγκεκριμένη ενέργεια δεν το ξέρω και θα το κοιτάξω.

 

Την ένταση του οργάνου την ανεβάζω από το ίδιο το όργανο.

 

Για το τελευταίο που μου λες αλλά βλέπω ότι και ο dimsonic το κάνει δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μου.

Υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο; Είναι κάτι που αξίζει το κόπο να κάνω τώρα στα γεράματα;😋

Επεξεργασμένο από Vartanis

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Vartanis said:

Για το τελευταίο που μου λες αλλά βλέπω ότι και ο dimsonic το κάνει δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μου.

Υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο; Είναι κάτι που αξίζει το κόπο να κάνω τώρα στα γεράματα;😋

αυτά που λες τα είχα πάθει και εγώ όταν ήμουν νέος στο midi (ακόμα είμαι) και κατάλαβα ότι έπρεπε να έχω ένα midi track και να του παίρνω την έξοδο να την στέλνω σε κάποιο άλλο.

Επειδή η όλη διαδικασία μου φάνηκε δύσκολη και μπερδεμένη προτίμησα να ακολουθήσω την τακτική του instrument track, όπου με ένα ξεκαθαρίζω εξ αρχής.

Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή έχει περιορισμούς, αλλά έκτοτε δεν είχα θέματα 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω instrument track ανοιγω και επιλεγω ποιο οργανο θελω. Εαν θελω να αλλαξω οργανο παταω δεξι κλικ και replace instrument.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vartanis είπε

Για το τελευταίο που μου λες αλλά βλέπω ότι και ο dimsonic το κάνει δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μου.

Υπάρχει διαφορά προς το καλύτερο; Είναι κάτι που αξίζει το κόπο να κάνω τώρα στα γεράματα;😋

 

Ακριβώς λοιπόν επειδή είσαι στα γεράματα😋, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα instrument tracks.

 

Να φέρω ένα παράδειγμα. Για να φτιάξεις τύμπανα με midi tracks:

 

-Φτιάχνεις midi track

-F11, φορτώνεις vsti drums

-Πας στο midi track, συνδέεις την έξοδο του midi track στην είσοδο του vsti

 

Με instrument:

 

-Φτιάχνεις instrument, σε ρωτάει ποιο vsti να φορτώσει.

-Έτοιμος

 

Τι κερδίζεις:

 

-Εμφάνιση/Τάξη: Δεν γεμίζεις midi κανάλια που πρέπει να κρύψεις τα faders για να μη γίνεται τουρλουμπούκι πειράζοντας faders midi καναλιών και vsti καναλιών.

 

Τι χάνεις: Έλεγχο

 

Αν φορτώσεις ένα vsti τύμπανο, και φτιάξεις και 8/10/20 midi tracks, μπορείς να έχεις το κάθε κομμάτι σε ένα midi track. Ένα track για τη μπότα, ένα για ταμπούρο κτπ κτπ. Και από εκεί μπορείς να δουλέψεις με midi sends, με ξεχωριστούς controllers, με ό,τι θες.

 

Όχι ότι αυτό δεν μπορείς να το κάνεις και με το instrument track και την επιλογή Dissolve Part, βεβαίως και γίνεται. Το κύριο είναι ότι σου κρατάει την κονσόλα καθαρή (που και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις visibility agents και να κρύψεις τα faders των midi καναλιών).

 

Γενικά: Για ό,τι έχει να κάνει με τον ΗΧΟ (πχ είναι δυνατά τα τύμπανα, μουντά, πολύ πρίμα κτπ) επεμβαίνω στο VSTi κανάλι. Ό,τι έχει να κάνει με πληροφορία (Τα τύμπανα ακούγονται δυνατά ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΟΦΙΑ, ας συμπιέσουμε ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ) το κάνω από το midi κανάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε και ευχαριστω για τις διευκρινισεις.

Δεν την ψυρειζω τοσο πολυ με τα τυμπανα ουτε φτιαχνω στερεο-φονικες εικονες, ξεχωριστα τρακ κ.λ.π.

Οτι παιρνω απο την μαμα εταιρια. Μου αρκει.

 

Το προβλημα μου ειναι το αλλο θεμα που παραμενει και δεν βρισκω ακρη.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 minute ago, Vartanis said:

 

Το προβλημα μου ειναι το αλλο θεμα που παραμενει και δεν βρισκω ακρη.

 

κάνε instrument track και κοπιάρησε τις αξίες από το midi track εκεί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου