Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα νέο project και έκανα import μονο το midi track από το άλλο project που είχα το πρόβλημα. Πάλι τα ίδια 

Δεν μπορείτε να μου πείτε για φόρτο vst... Έχω μόνο ένα midi track και τίποτα άλλο. Δεν πατάω καν play. Click κάνω Σε διάφορα σημεία του τρακ Το δουλεύω με την κάρτα ήχου με τους drivers της κάρτας. 

Επισυνάπτω video τι συμβαίνει. Απλά κλικ κάνω κάπου στο τρακ και όπως βλέπετε στο vst αλλάζουν τα όργανα στα κανάλια. Τι στο καλό, όλα τα περίεργα σε μένα συμβαίνουν? 

https://drive.google.com/file/d/1-u_3R9nRpbOTJJ6LFmh122vEtbwKdlWR/view?usp=drivesdk

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το track έχει γραμμένα μηνύματα MIDI program change.

Δηλαδή σε συγκεκριμμένο σημείο να αλλάξει όργανο, ρυθμίσεις, κλπ.

Μπορείς να τα σβήσεις στο MIDI Editor.

 

Πρέπει να ασχοληθεις κάπως γιατι θα έχεις μόνιμα προβλήματα. Εφόσον σου αρέσει η χρήση και το αποτέλεσμα, προσπάθησε λίγο να διαβάσεις το manual του προγράμματος DAW σχετικά με τα MIDI tracks.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες με το 3. εννοείς ότι οι νότες αλλάζουν ?

πχ από ρε γίνονται ντο?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

1 ώρα πριν, yameth είπε

Πάψε να τα αποκαλείς 3-4 MIDI tracks γιατί δίνεις λάθος εντυπώσεις. MIDI tracks που οδηγούν 4 βαριά προγράμματα VSTi εννοείς και δεν τα αναφέρεις καν.

+1

 

15 λεπτά πριν, yameth είπε

Το track έχει γραμμένα μηνύματα MIDI program change.

Δηλαδή σε συγκεκριμμένο σημείο να αλλάξει όργανο, ρυθμίσεις, κλπ.

Μπορείς να τα σβήσεις στο MIDI Editor.

+1

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Παράθεση

Πρέπει να ασχοληθεις κάπως γιατι θα έχεις μόνιμα προβλήματα. Εφόσον σου αρέσει η χρήση και το αποτέλεσμα, προσπάθησε λίγο να διαβάσεις το manual του προγράμματος DAW σχετικά με τα MIDI tracks.

+1  

 

Επίσης για το πως λειτουργεί το όργανο, αν πρόκειται για αρμόνιο.

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό που λες με το 3. εννοείς ότι οι νότες αλλάζουν ?

πχ από ρε γίνονται ντο?

 

Όχι. Απλά για κάποιο λόγο σε κάποια σημεία του midi τρακ , αλλάζουν τα όργανα στα κανάλια του vst instrument

Συμβαίνει είτε παίζει το τρακ, είτε κάνω export, είτε και αν δεν κάνω απολύτως τίποτα δηλαδή όπως το video που παρέθεσα παραπάνω όπου απλά κάνω κλικ σε διάφορα σημεία του τρακ και αλλάζουν όργανα! 

ΤΟ τρακ είναι πχ στο κανάλι 1 όπου έχω βάλει πιάνο. Κάνω κλικ στο τρακ στο 5ο δευτερόλεπτο και το πιάνο αυτόματα αλλάζει σε σαξόφωνο κάνω κλικ στο 10 δευτερόλεπτο και το κανάλι 1 γίνεται κιθάρα. Ταυτόχρονα αλλάζουν τα όργανα και σε άλλα κανάλια του vst που δεν είναι συνδεδεμένα με midi τρακς... 

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό 

Εντάξει θα ψάξω αυτό με τα events που λέτε δεν το ξέρω το θέμα, και θα επανέλθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Το track έχει γραμμένα μηνύματα MIDI program change.

Δηλαδή σε συγκεκριμμένο σημείο να αλλάξει όργανο, ρυθμίσεις, κλπ.

Μπορείς να τα σβήσεις στο MIDI Editor.

 

Πρέπει να ασχοληθεις κάπως γιατι θα έχεις μόνιμα προβλήματα. Εφόσον σου αρέσει η χρήση και το αποτέλεσμα, προσπάθησε λίγο να διαβάσεις το manual του προγράμματος DAW σχετικά με τα MIDI tracks.

Επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα!!!

Το midi event με την ονομασία PROGRAM CHANGE για κάποιο λόγο είχε πάρει τιμές στα σημεία που παρατηρούνταν το πρόβλημα!

Έσβησα τις τιμές και το πρόβλημα λύθηκε. 

Παιδεύομαι όλο το απόγευμα και παιδεύω και εσας...Ευχαριστώ yameth που έδωσες την ιδέα με τα events!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, killbill είπε

1. Όταν στο Project πατάω Play, μετά από λίγα δευτερόλεπτα  ακούγονται πολλά παράσιτα (χιόνια) ή και κολλάει ο timeline cursor. Πατάω Stop & Play, παίζει οκ για λίγα δευτερόλεπτα και πάλι τα ίδια. Αν κάνω Mute κάποια midi tracks πάει καλά. Άρα το πρόβλημα είναι ότι ίσως ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να σηκώσει όλα τα midi tracks? (περίπου 6 χρησιμοποιώ). Πάντως όταν θα κάνω Export το mp3 που παράγεται είναι μια χαρά. Απλά με καθυστερέι να πρέπει να κάνω κάθε φορά export για να ακούσω το αποτέλεσμα

Ένα σωστό midi σύστημα δεν παρουσιάζει τέτοια προβλήματα.

Πιθανό να υπάρχουν λάθος εντολές midi ή υπερφόρτωση του υπολογιστή, για παράδειγμα ποσότητα vst που δεν τα αντέχει ο συγκεκριμένος υπολογιστής.

Τα midi και σε μικρά υπολογιστικά συστήματα δεν παρουσιάζουν τέτοια θέματα. Τα 6 midi track είναι αστεία.

 

Παράθεση

2. Όταν πάω στο MIx Console ενώ βλέπω τα knobes να είναι στη μέση, κάποια κανάλια ακούγονται πολύ χαμηλά. Μόλις πειράξω το knobe και το σηκώσω ας πούμε ένα χιλιοστό, τότε η ένταση του midi track φτιάχνει. Το κάνω αυτό για κάθε track. Μετά από λίγο πάλι κάποια tracks μπορεί να μην  ακούγονται σχεδόν καθόλου... Πάω πάλι στο Mix Console και μόλις ΄κουνήσω ελάχιστα το knobe του volume η ένταση επανέρχεται.

Από μόνο του ένα midi σύστημα δεν παρουσιάζει τέτοια θέματα.

Κατά 99% μέσα στα midi track ή στα part (αν πρόκειται για cubase) υπάρχουν ρυθμίσεις CC (Control Change) που αφορούν volume / expression κλπ. Θα πρέπει να τις αφαιρέσεις αν μπήκαν στην εγγραφή κατά λάθος ή να τις τροποποιήσεις.

 

Παράθεση

3. Όταν κάνω Export κάποιες φορές στο παραγόμενο αρχείο κόβονται όλα τα κανάλια midi. Εχω παρατηρήσει ότι αυτό θα συμβεί 90% αν την ώρα που κάνω export κάνω και άλλη δουλειά στον υπολογιστή. Αν αφήσω να γίνει το export χωρίς να κάνω τίποτα στον υπολογιστή 99% δεν θα έχω πρόβλημα

Σχεδόν όλα τα DAW έχουν κάποια ρύθμιση του τύπου "Play in Background". Κατά 99% αυτό πρέπει να είναι. Διαφορετικά έχεις φορτώσει με πολλά vst το σύστημα και δεν φταίει το midi.

 

Παράθεση

4. Χρησιμοποιώ ένα εξωτερικό VST που αγόρασα (Xpand) με ήχους (κάτι παρόμοιο με το Haleon). Παρατήρησα ότι στα καλά καθούμενα μετά από λίγα λεπτά μου αλλάζει τον ήχο που έχω θέσει σε ένα midi channel... 

Μήπως όχι στα καλά καθούμενα αλλά σε συγκεκριμένα σημεία;

Ισχύει αυτό που σου απάντησα στο 2, με την διαφορά αντί CC (Control Change), PC (Program Change).

 

Edit.

Τώρα βλέπω πως λύθηκε το πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα αλλα δεν βρισκω ακρη.

Δουλευω το cubase pro 10 και εχω σαν midi ντραμς της N.I το Studio Drummer.

Ανεβαζω λιγω την ενταση στο volume στα ντραμς και ολοκληρωνω το project.

Tο σωζω και το κλεινω.

Οταν καποια στιγμη το φορτωσω παλι, η ενταση του volume εχει κατεβει στο 0.( εχει τιμες συν και πλην του 0 )

Εχω ψαξειι στα CC (Control Change) των midi αλλα δεν βρισκω τιποτα.

Μου το κανει μονο στα ντραμς. Σε αλλα οργανα της Ν.Ι που χρησιμοποιω και εχουν την ιδια λειτουργια με τα volume δεν εχω κανενα προβλημα.

Καμμια βοηθεια;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου