Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω τα εξής περίεργα φαινόμενα:

1. Όταν στο Project πατάω Play, μετά από λίγα δευτερόλεπτα  ακούγονται πολλά παράσιτα (χιόνια) ή και κολλάει ο timeline cursor. Πατάω Stop & Play, παίζει οκ για λίγα δευτερόλεπτα και πάλι τα ίδια. Αν κάνω Mute κάποια midi tracks πάει καλά. Άρα το πρόβλημα είναι ότι ίσως ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να σηκώσει όλα τα midi tracks? (περίπου 6 χρησιμοποιώ). Πάντως όταν θα κάνω Export το mp3 που παράγεται είναι μια χαρά. Απλά με καθυστερέι να πρέπει να κάνω κάθε φορά export για να ακούσω το αποτέλεσμα

 

2. Όταν πάω στο MIx Console ενώ βλέπω τα knobes να είναι στη μέση, κάποια κανάλια ακούγονται πολύ χαμηλά. Μόλις πειράξω το knobe και το σηκώσω ας πούμε ένα χιλιοστό, τότε η ένταση του midi track φτιάχνει. Το κάνω αυτό για κάθε track. Μετά από λίγο πάλι κάποια tracks μπορεί να μην  ακούγονται σχεδόν καθόλου... Πάω πάλι στο Mix Console και μόλις ΄κουνήσω ελάχιστα το knobe του volume η ένταση επανέρχεται.

 

3. Όταν κάνω Export κάποιες φορές στο παραγόμενο αρχείο κόβονται όλα τα κανάλια midi. Εχω παρατηρήσει ότι αυτό θα συμβεί 90% αν την ώρα που κάνω export κάνω και άλλη δουλειά στον υπολογιστή. Αν αφήσω να γίνει το export χωρίς να κάνω τίποτα στον υπολογιστή 99% δεν θα έχω πρόβλημα

 

4. Χρησιμοποιώ ένα εξωτερικό VST που αγόρασα (Xpand) με ήχους (κάτι παρόμοιο με το Haleon). Παρατήρησα ότι στα καλά καθούμενα μετά από λίγα λεπτά μου αλλάζει τον ήχο που έχω θέσει σε ένα midi channel... 

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει έστω σε κάποια από τα παραπάνω ή έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλημάτα, ευπρόσδεκτος!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εαν αυξησεις τη ρυθμιση για το latency (απο την καρτα και απο το daw το ρυθμιζω εγω) πανω απο 512 θα εισαι οκ με τα κολληματα.

 

Οσον, αφορα το 4 το παθαινω συνεχεια οταν σβηνει το midi keybord (δλδ το αρμονιο μου). Μου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι εσβησε και εαν θελω να κρατησει ή οχι τις ρυθμισεις. Μετα απο εκει, ολα μου τα midi καναλια αλλαζουν ηχους. Μεχρι και τα τυμπανα. Σταματησα να το πολυδουλευω και ολα καλα.

 

Εαν δεν εχεις δυνατο pc, φροντιζε να μην το φορτωνεις την ωρα που δουλευεις το daw, ειδικα οταν κανει export.

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τι υπολογιστή έχεις?

laptop

https://www.asus.com/us/Laptops/X551MAV/specifications/

 

Ευχαριστώ, αυτό με τις εντάσεις που ανέφερα παραπάνω (πρόβλημα 2) ξέρει κανείς τι είναι? Το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Μήπως είναι θέμα υπολογιστή και αυτό?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο υπολογιστής είναι αργός και η μνήμη λίγη

για το 2. μήπως έχεις κάποιο automation?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Νομιζω οτι εαν αυξησεις τη ρυθμιση για το latency (απο την καρτα και απο το daw το ρυθμιζω εγω) πανω απο 512 θα εισαι οκ με τα κολληματα.

Οταν δεν γράφεις βάλε 1024 και όλα θα παν' καλά.

Το πρόβλημα δεν είναι τα MIDI tracks. Είναι τα VSTi που οδηγείς, γιατί όπως σου είπαν ήδη ο υπολογιστής σου δεν το αντέχει ως έχει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 4gb μνήμη στο λαπτοπ μου θεωρείται μικρή ε? Πόσο ενδεικνειται?

 

2. Μάλλον θα είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω. Εγώ αφού γράψω τα midi tracks μέσω της κάρτας ήχου μου και εξωτερικό keyboards κλπ , στη συνέχεια μετακινούμαι με το λαπτοπ μου σε άλλο μέρος πχ στο χωριό μου χωρίς όμως να παίρνω την κάρτα ήχου μαζί μου και επεξεργαζομαι το project μου πχ αλλάζω όργανα διορθώσεις στο midi editor κλπ. Εκεί όταν πατάω play έχω παράσιτα και χιόνια αν έχω πάνω από 3 - 4 midi tracks. Στο DAW επιλέγω το generic low latency asio driver Αφού δεν έχω την κάρτα ήχου μαζί μου. 

Μήπως για αυτό τελικά ακούω παράσιτα? Παίζει ρόλο που δεν έχω την κάρτα ήχου όταν κάνω απλά play! 

 

3. Το vst δείχνει να έχει τρελαθεί. Με ένα μόνο midi track στο project όταν απλά κάνω κλικ σε διάφορα σημεία του track, το vst αλλάζει ήχους στα κανάλια!! Τι στο καλό συμβαίνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω 4gb μνημη, απλο διπυρηνο επεξεργαστη και 10γιγα διαθεσιμα σκληρου σε σταθερο με εξωτερικη καρτα ηχου. Και κανω ενα σωρο αλλες δουλειες ταυτοχρονα με την παραγωγη. Θα μου κολλαει, συνηθως το ez drummer ή crash η καρτα ηχου, οταν θα εχω 15-20 καναλια και τα μισα θα ειναι midi. Και αυτο οχι συχνα.  

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
34 λεπτά πριν, killbill είπε

1. 4gb μνήμη στο λαπτοπ μου θεωρείται μικρή ε? Πόσο ενδεικνειται?

 

2. Μάλλον θα είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω. Εγώ αφού γράψω τα midi tracks μέσω της κάρτας ήχου μου και εξωτερικό keyboards κλπ , στη συνέχεια μετακινούμαι με το λαπτοπ μου σε άλλο μέρος πχ στο χωριό μου χωρίς όμως να παίρνω την κάρτα ήχου μαζί μου και επεξεργαζομαι το project μου πχ αλλάζω όργανα διορθώσεις στο midi editor κλπ. Εκεί όταν πατάω play έχω παράσιτα και χιόνια αν έχω πάνω από 3 - 4 midi tracks. Στο DAW επιλέγω το generic low latency asio driver Αφού δεν έχω την κάρτα ήχου μαζί μου. 

Μήπως για αυτό τελικά ακούω παράσιτα? Παίζει ρόλο που δεν έχω την κάρτα ήχου όταν κάνω απλά play! 

 

3. Το vst δείχνει να έχει τρελαθεί. Με ένα μόνο midi track στο project όταν απλά κάνω κλικ σε διάφορα σημεία του track, το vst αλλάζει ήχους στα κανάλια!! Τι στο καλό συμβαίνει? 

1. Αν χρησιμοποιείς sample based VSTi διπλασιασε τα τουλάχιστον.

 

2 +3. Αλλά εδω είναι το πρόβλημα σου φίλε μου. Δεν κάνει "χιόνια και παράσιτα" απο καπρίτσιο. Το δουλεύεις με υποδεέστερο driver. Τι να σου κάνει; Φυσικά παίζει ρόλο που δεν έχεις την κάρτα.

Πάψε να τα αποκαλείς 3-4 MIDI tracks γιατί δίνεις λάθος εντυπώσεις. MIDI tracks που οδηγούν 4 βαριά προγράμματα VSTi εννοείς και δεν τα αναφέρεις καν. Αυτά δεν μπορεί να τρέξει Χ4 ο υπολογιστής σου με ρυθμίσεις χαμηλού latency κιόλας. Σου είπα παραπάνω τι πρέπει να κάνεις. 1024 και ASIO.

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω 8 και δεν φτάνει.

και δεν ξέρω τι έχει ο Γιώργος, αλλά ο celeron είναι λίγος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου