Προς το περιεχόμενο

S/P DIF recording interface


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A ok, κατάλαβα (επιτέλους - τι να κάνουμε, είναι και τα χρόνια...). Λοιπόν, έχεις δίκιο, και όπως σου είπα χρειάζεσαι την πιο φθηνή κάρτα ήχου που να έχει τέτοια είσοδο. Δηλαδή, τίποτε λιγότερο από μία creative.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αν θες μόνο spdif πάρε μια φθηνή creative. Γενικά το ακριβό σε μια κάρτα είναι οι a/d κονβέρτορες που φέρει παρά όλα τα υπόλοιπα. Έτσι από την στιγμή που το spdif είναι απλό σαν εφαρμογή πάρε κάτι φθηνό :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να προσθέσω απλά μια παράμετρο που ίσως έχει σημασία για σένα...

το σήμα εξερχόμενο από το tonelab περνώντας στην οποιαδήποτε κάρτα ήχου (ακόμα και σε creative όπως λέει και ο Πάνος) και παραμένοντας σε ψηφιακή κατάσταση είναι ok σαν πρακτική με πολλά πλεονεκτήματα που ήδη την ουσία τους τα ανέφερες κι ο ίδιος... (τώρα jiter και world clock κλπ προβληματάκια ξεφευγουν από την πρακτική και τις ανάγκες ενός home user και στην πλειονότητα των περιπτώσεων δεν θα σε απασχολήσουν...)

 

στον συλλογισμό σου λοιπόν είσαι σωστός...

 

αυτό όμως που πρέπει να συνυπολογίσεις σαν κριτίριο για την επιλογή της όποιας κάρτας, είναι η ποιότητα των d\a convertors που χρησιμοποιεί και που θα έχουν άμεση σχέση με την ηχητική ποιότητα που θα φτάνει στα αυτιά σου επεξεργαζόμενος το σήμα...

με λίγα λόγια αν το καταγραφόμενο σήμα παραμείνει αναλοίωτο ως την εξαγωγή του δεν ανυσηχείς...

αν όμως προτίθεσαι να το επεξεργαστείς, ο ήχος του μέσα από την κάρτα θα οδηγεί και τις όποιες κινήσεις σου, οπότε μπορεί εύκολα να σε αποπροσανατολίσει οδηγώντας σε σε λάθος εκτιμήσεις...

σε μια τέτοια λοιπόν περίπτωση η ποιότητα της κάρτας μετράει και αξίζουν τα παραπάνω χρήματα που θα σου ζητήσει...(πάρε μια lynx και καθάρισες... :D :D :D ...χιούμορ...χιούμορ...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πάρε μια lynx και καθάρισες... :D :D :D ...χιούμορ...χιούμορ...)

 

Αχ μια μέρα μια τέτοια θα γίνει δικιά μου :roll: :roll: :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστω για τις υποδείξεις....Ειδικά η παρατήρηση του npap για την έξοδο προς τα ηχεία με σκότωσε. Πράγματι έτσι είναι....

 

Και υπάρχει και η ερώτηση των 10.000 ποντων (:wink:):

Το tonelab έχει A/D και D/A Conversion 20bit με συχνότητα δειγματοληψίας 44.1KHz Υποθέτω ότι το πολύ 20/44.1 θα είναι και η ψηφιακή του έξοδος.

Μήπως στο editing/mixing αφού σκοπεύω να συνεχίσω να χρησιμοποιώ software compressors, eqs, delays, reverbs κλπ το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο αν το wave μου (πάνω στο οποίο θα εφαρμοστούν ολα αυτά) είναι 24/96? Μήπως δηλαδή αν πρόκειται να ακολουθήσει εκτεταμένη και διαδοχική ψηφιακή επεξεργασία, το 24/96 είναι σκόπιμο?

 

Θα πάω μάλλον για κάτι λίγο καλύτερο από την φτηνότερη κάρτα με s/p dif.

 

Κάτι τέτοιο?

(Edirol UA-25)

http://www.roland.com/products/en/UA-25/features.html

 

Κάνει 199 ευρώ στο γνωστό Γερμανικό οίκο. Είναι καλό deal γενικώς?

 

Ευχαριστω και πάλι...

Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλό deal γενικώς?

 

Η κάρτα που σου πρότεινε ο npap είναι της τάξης του χιλιάρικου - όχι τυχαία διότι κάπου εκεί πρέπει να πας αν θέλεις να αντιμετωπίσεις πραγματικά τις παραμέτρους που σου ανέφερε, και να σκεφτείς ότι έχει μόνο δύο κανάλια στη τιμή που σου είπα.

 

Η κάρτα που σκέφτεσαι, εμπίπτει όντως στην κατηγορία "το φθηνότερο πράγμα που έχει spdif" ή τέλος πάντων απέχει λίγο από αυτή τη κατηγορία. Η X-Fi κάνει γύρω στα 170 ευρώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ένα original 24/96 ψηφιακό σήμα είναι σίγουρα σκάλες ανώτερο από ένα 16\44... το να κάνεις το δευτερο upsampling στην ανάλυση του πρώτου δεν θα προσθέσει στην ηχητική ποιότητά του...

από την άλλη θα βοηθήσει την καλύτερη επεξεργασία μέσω των συμπληγάδων των διάφορων plug in που θα το περάσεις...

έπεται όμως η τελική downsampling (συν το dithering) διαδικασία που θα το υποβάλεις για να φτάσει στα επίπεδα του cd (άτιμο red book... :) )

 

συμπέρασμα...ανάλογα την γνώση σου και την ποιότητα του software (down samling και dithering είναι σοβαρή υπόθεση και οι διάφοροι αλγόριθμοι που τα υλοποιούν δεν έχουν πάντα το ποθητό αποτέλεσμα) κινείσαι πειραματικά...δοκιμάζεις το "έτσι" και το "αλλιώς" και αποφασίζεις...

 

ίσως τελικά διαπιστώσεις ότι δεν αξίζει η επιπλέον "βαβούρα"...

 

τώρα για κάρτα αν το πορτοφόλι δεν αντέχει μια lynx, στις πραγματικά φθηνές η προσωπική μου προτίμηση είναι η emu 1212m με ήχο που δεν προσβάλει τα αυτιά μου και αρκετές ανω του μέσου όρου δυνατότητες...(να χε και ένα λιγότερο μπερδεway interface... :) )

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου