Προς το περιεχόμενο

Δ. Ζερβουδάκης: «Ως μουσικοί, ζητούμε το έκτακτο επίδομα»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
43 minutes ago, yameth said:

Ποιος βγάζει το μάτι ποιανού λοιπόν.

Δεν ισχυριστηκε κανεις αυτο.

 

Εγω, αν δεν εγινα αντιληπτός, ειπα, ότι αυτη η έξτρα  προϋπόθεση του εποχικού επιδόματος (που την θεωρώ άδικη) ειναι λογικό να έγινε γνωστή στον υπόλοιπο κόσμο, επειδή οι μουσικοι με ισχυρή παρουσία σωματιακή αλλά και ιντερνετική ( και μπράβο τους) το επικοινώνησαν και την στηλίτευσαν.

 

Αν δεν εβγαιναν οι μουσικοι να την καταγγείλουν (την έξτρα προϋπόθεση ) , ΔΕΝ θα το μάθαινε ο υπόλοιπος κόσμος (ο οποίος θα είχε την εντύπωση πως όλοι θα παρουν 800 €-ενώ δεν θα πάρουν ), και είπα πως κάτι τέτοιο (ανάδειξη αυτού του προβλήματος) δεν ηταν πιθανόν να γίνει από τους καπνεργάτες (γιατι, αν μη τι άλλο , ΔΕΝ έχουν "¨φωνη" στο internet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
20 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ισχυριστηκε κανεις αυτο.

 

Εγω, αν δεν εγινα αντιληπτός, ειπα, ότι αυτη η έξτρα  προϋπόθεση του εποχικού επιδόματος (που την θεωρώ άδικη) ειναι λογικό να έγινε γνωστή στον υπόλοιπο κόσμο, επειδή οι μουσικοι με ισχυρή παρουσία σωματιακή αλλά και ιντερνετική ( και μπράβο τους) το επικοινώνησαν και την στηλίτευσαν.

 

Αν δεν εβγαιναν οι μουσικοι να την καταγγείλουν (την έξτρα προϋπόθεση ) , ΔΕΝ θα το μάθαινε ο υπόλοιπος κόσμος (ο οποίος θα είχε την εντύπωση πως όλοι θα παρουν 800 €-ενώ δεν θα πάρουν ), και είπα πως κάτι τέτοιο (ανάδειξη αυτού του προβλήματος) δεν ηταν πιθανόν να γίνει από τους καπνεργάτες (γιατι, αν μη τι άλλο , ΔΕΝ έχουν "¨φωνη" στο internet).

Μα δεν συζητάει κανείς γι αυτήν. Ετσι κι αλλιως εισοδηματικά κριτηρια ισχύουν για όλα τα επαγγέλματα απο όσο γνωριζω εγω και μπορω να τα αναφερω με μια βολτα στο taxisnet.

 

Αντιθέτως όμως "οι μουσικοι με ισχυρή παρουσία σωματιακή αλλά και ιντερνετική ( και μπράβο τους) το επικοινώνησαν και την στηλίτευσαν" παιρνουν μόνο αυτοι επίδομα στον κλάδο.  Λειτούργησαν προς δικο τους όφελος ή για το καλό ΟΛΩΝ των μουσικών;

Αυτο δεν πρέπει να μας απασχολεί; Δεν βλέπω όμως καμμία αντίδραση.

Τελος πάντων είναι εξω απο τα νερά μου το θεμα μιας και δεν ξερω το φορολογικο καθεστως που δουλευει ο καθε μουσικός. Αλλα λεω τα αυτονόητα νομίζω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, yameth said:

 

 

Αντιθέτως όμως "οι μουσικοι με ισχυρή παρουσία σωματιακή αλλά και ιντερνετική ( και μπράβο τους) το επικοινώνησαν και την στηλίτευσαν" παιρνουν μόνο αυτοι επίδομα στον κλάδο.  Λειτούργησαν προς δικο τους όφελος ή για το καλό ΟΛΩΝ των μουσικών;

 

Αυτο το παραπάνω , που έγραψες. και το έκανα quote, ΠΟΙΟΣ το είπε ή το υπενόησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 minutes ago, yameth said:

Μα εγω ρωτάω.

Τι πέτυχαν για τους μουσικούς ακριβως;

Κατσε Γιαννη, γιατι είμαι και από τον ύπνο, και ακομα καφε πινω και σημερα εχουμε ενα προβλημα συννενοησης 😛 Αν εννοείς πως το σωματείο δεν πέτυχε πολλά, γιατι εξαιρούνται π.χ. οι μουσικοι που δεν είναι μελη του και άρα δεν περιλαμβάνονται όλοι οι μουσικοι τελως πάντων , στα 800 € , μαζί σου. Αλλα στο τελος της ημέρας, δεν νομοθετεί το σωματειο, τόσα μπορούσε τοσα πέτυχε. Αλλου θα αναζητουσα ευθυνες εγω. Και εγω π.χ. διαφωνω σχεδον συνολικά με τους χειρισμους των δικηγορικών συλλογων, αλλά στο τελος της ημερας......δεν τα βαζω με αυτους. Αλλοι μου "φταινε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω βλεπω τη λιστα. Χωρις σωματεία για όλα τα επαγγέλματα including τους ηθοποιούς και μονο μουσικούς να εξαιρουνται με προϋπόθεση να ανηκουν σε σωματείο. Αν επρεπε να ψαξω ευθυνες δεν θα τις έψαχνα σε αυτον που εδωσε σε όλους τους υπόλοιπους χωρίς εξαίρεση. Επαναλαμβάνω όμως

24 λεπτά πριν, yameth είπε

Τελος πάντων είναι εξω απο τα νερά μου το θεμα μιας και δεν ξερω το φορολογικο καθεστως που δουλευει ο καθε μουσικός. Αλλα λεω τα αυτονόητα νομίζω.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, yameth said:

Εγω βλεπω τη λιστα. Χωρις σωματεία για όλα τα επαγγέλματα including τους ηθοποιούς και μονο μουσικούς να εξαιρουνται με προϋπόθεση να ανηκουν σε σωματείο. Αν επρεπε να ψαξω ευθυνες δεν θα τις έψαχνα σε αυτον που εδωσε σε όλους τους υπόλοιπους χωρίς εξαίρεση. Επαναλαμβάνω όμως

 

Τωρα αρχιζω να καταλαβαίνω τι λες. 😛

Η  προϋπόθεση να είναι κάποιος μέλος σωματείου, ΔΕΝ ξέρω αν έχει κάποιο φορολογικό έρισμα.

Π.χ. αν  προϋπόθεση για να κάνεις έναρξη ως μουσικός, είναι να είσαι μέλος του αντίστοιχου σωματείου (δεν το νομίζω).

Για τους δικηγόρους π.χ. ΕΙΝΑΙ προϋπόθεση. αλλά οι δικηγορικοί σύλλογοι είναι ΝΠΔΔ , καμία σχεση με το σωματείο των μουσικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλοι με μπερδέψατε (χωρίς να φταίτε φυσικά)... δεν κατάλαβα και πολλά αλλά αναπόλησα άλλες εποχές που οι διεκδικήσεις μας ήταν λιγότερο "σύνθετες"... αχνοθυμάμαι ενδεικτικά που πιτσιρικάς συμμετείχα σε "απεργία" μας σαν μουσικός και μας κάλεσε στο γραφείο του το "αφενδικόν" να το "συζητήσομεν" για να μας πει τους λόγους που ημείς δεν έπρεπε να έχομεν "παράπονα" και αφού μας άφησε να πούμε, να πούμε, να πούμε (παρακολουθώντας με συγκαταβατικό βλέμμα όποιον το λαλούσε δεν λέω), αφού τελειώσαμε αντί να μιλήσει έστω παρηγορητικά όπως περιμέναμε με τη σειρά του, άνοιξε το συρτάρι έβγαλε το σιδερικό, το έβαλε πάνω στο γραφείο και με τη συγκατάβαση κρυμμένη πίσω από ένα ψυχρό βλέμμα πλέον, είπε μόνο μια κουβέντα...

- "όποιος δεν γουστάρει μέχρι αύριο το βράδυ φέρνει ισάξιο του αντικαταστάτη και την κάνει... όποιος μείνει δεν ξαναμιλάει"...

απλά πράγματα... ούτε έτσι ούτε γιουβέτσι... κοτέτσι (όταν αργότερα, όντας νέος κι επαναστάτης και έχοντας δει πολλές ταινίες, τόλμησα να ψελλίσω σε πολύ φίλο συνδικαλιστή παρά τω προέδρω τότενες του ΠΜΣ, κάτι περί "καταγγελίας" του φοβερού για μένα γεγονότος, κόντευα να τον πνίξω από τα γέλια που έβαλε)... 😛😁

 

στα σοβαρά τώρα, το φαινομενικά άσχετον ενσταντανέ της μνήμης μου (το οποίο σε διάφορες παραλλαγές λιγότερο δραματικές αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα το βίωσα πολλές φορές ακόμα), το αναφέρω γιατί κατά κανόνα όσα χρόνια ήμουν ενεργός στο χώρο οι συλλογικές προσπάθειες των μουσικών είναι ως συνισταμένη (στα δικά μου τουλάχιστον μάτια), μια ιλαρή ιστορία (τα τελευταία χρόνια προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά από ότι ακούω και βλέπω ως παρατηρητής δεν υπάρχει και μεγάλη αλλαγή του κανόνα ως προς το "κύρος" και κυρίως την αποτελεσματικότητα των διεκδικήσεων)...  και αυτή η ιστορία Λάκη μου, ειδικά αν την συγκρίνεις (στο οποιοδήποτε επίπεδο) με του δικού σας δικηγορικού, δεν είναι δυστυχώς καθόλου για γέλια...  ο μέσος "ανώνυμος" μουσικός ήταν και είναι εν πολλοίς (στην πράξη) ΕΝΤΕΛΩΣ ακατοχύρωτος και έρμαιο (και ως άτομο και θεσμικά) σε κάθε είδους επαγγελματική εκμετάλλευση... οπότε  σε έκτακτες και ιδιαίτερες συνθήκες όπως αυτές που βιώνουμε, το να "αδικηθεί" κοινωνικά δεν με εκπλήσσει καθόλου (αν και εξακολουθεί να με στεναχωρεί το ίδιο)...

 

όσο για τις (διαχρονικές) όποιες ευθύνες, παραμένουν ΠΑΝΤΑ ΟΡΦΑΝΕΣ και κανένας δεν είχε τα @@ να τις υιοθετήσει και να τις "αποκαταστήσει" ώστε να εμπνεύσει ενεργή συλλογική συμμετοχικότητα στον κλάδο... αν βάλεις και τον καταλυτικό ρόλο των κομμάτων στην συνταγή το δεσες το γλυκό...🙈🙉🙊

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

οι συλλογικές προσπάθειες των μουσικών είναι ως συνισταμένη (στα δικά μου τουλάχιστον μάτια), μια ιλαρή ιστορία (

 

Οι "συλλογικές" προσπάθειες ΟΛΩΝ των απασχολουμένων στον ιδιωτικό τομέα είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Στην Ελλάδα δικαιώματα έχουν ΜΟΝΟ οι κρατικοί υπάλληλοι (δεν υπαρχουν "δημοσιοι" υπαλληλοι στην Ελλαδα,μονο κρατικοι)  και μάλιστα χωρίς αυτά να συνοδεύονται από αντίστοιχες υποχρεώσεις.

 

Για αυτό και το κράτος παραμένει ο μεγαλύτερος εργοδότης και οι περισσότεροι Έλληνες ζουν από αυτό.

 

Τα υπόλοιπα ΘΥΜΑΤΑ που δεν ζουν από αυτό απλά ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ όσους ζουν από αυτό.

 

Εντ οφ στορυ και αν δεν σου αρέσει να φύγεις.Να πας αλλού.  🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου