Προς το περιεχόμενο

Πως πρέπει να κάνω export απο το DAW;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μιας και το topic αναφέρεται σε αρχάριους στη μίξη, και επειδή τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι με το σπορ, θέτω εδώ μια πολύ πρωταρχική ερώτηση πάνω στη μίξη που αφορά τη γενικότερη διαδικασία που ακολουθείται.

 

Έστω ότι έχω στο DAW στο Project μου 5 midi tracks στα οποία έχω αναθέσει κάποια VST όργανα, καθώς επίσης και ένα audio track με φωνητικά.

Μέχρι σήμερα έκανα το εξής: Export σε mp3 και ΤΕΛΟΣ! 🙂

 

Επειδή σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, αναρωτιέμαι ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για καλύτερο αποτέλεσμα; 

Για παράδειγμα, μήπως η σωστή η διαδικασία, είναι εξής:

βημα 1 Κάνω export κάθε midi track σε WAV file ξεχωριστά

βήμα 2 Φτιάχνω νέο project όπου κάνω import τα wav files

βήμα 3 Έχοντας audio tracks πλέον και όχι midi επεξεργάζομαι τα audio tracks (πχ βάζω inserts effects ή sends effects κάτι που δεν γινόταν στα Midi tracks)

βήμα 4 Αφού τελειώσω με την επεξεργασία των audio tracks κάνω export σε ένα τελικό WAV αρχείο

βήμα 5 Φτιάχνω νέο Project όπου κάνω import μόνο το προηγούμενο τελικό wav αρχείο και το επεξεργάζομαι επιπλέον

βήμα 6 ΤΕΛΙΚΟ EXPORT ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν ο παραπάνω σκελετός βημάτων είναι ο ενδεδειγμένος ή αν υπάρχουν άλλα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν σε μια μίξη? Ένα πολύ γενικό πλαίσιο στο οποίο πρέπει να κινηθώ θα ήθελα να μου πείτε

Ευχαριστώ πολύ

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύουν αυτά.

 

βασικά συσχετίζεις τα midi tracks με audio tracks και έχεις μόνο audio tracks.

Προφανώς και δεν φτιάχνεις ενδιαμέσως wav

 

Γενικός μπούσουλας είναι:

Ρυθμίζεις ισορροπίες όλων των tracks σε ένα stereo out track 

και στο τέλος κάνεις ένα mastering (εάν κρίνεις απαραίτητο, που σχεδόν πάντα μπορεί να είναι) στο strereo out.

Μετά κάνεις export σε mp3, wav ή ό,τι άλλο θες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

βασικά συσχετίζεις τα midi tracks με audio tracks και έχεις μόνο audio tracks.

Προφανώς και δεν φτιάχνεις ενδιαμέσως wav

Όταν λες συσχετιζεις τα midi με audio τι εννοείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα midi tracks εχουν ουσιαστικα δεδομενα που τριγκαρουν καποια vst οργανα τα οποια ειναι αντιστοιχισμενα σε audio tracks.

Εναλλακτικα καποια daw σου επιτρεπουν εξ αρχης να φτιαξεις instrument track που ουσιαστικά εχουν midi δεδομενα και εχουν audio εξοδο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο Cubase στο project μου έχω μόνο midi tracks συνδεδεμένα με vst. Δεν βλέπω να έχω ταυτόχρονα και αντίστοιχα audio tracks 

Μήπως εννοείς ότι γίνεται αυτόματα να παραχθουν audio tracks μέσα στο ίδιο το project (χωρίς να χρειάζεται δηλαδή export κάθε midi track σε audio file και μετά import των audio files σε audio tracks) που να αντιστοιχούν στα midi tracks? Αν εννοείς αυτό πολύ θα ήθελα να ήξερα πως γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο cubase φτιάξε instrument track με το vst που θέλεις και εκεί αντέγραψε τα δεδομένα του midi track.

Μετά δεν χρειάζεσαι το midi track.

το Instrument track συμπεριφέρεται σχεδόν όπως το midi (όσον αφορά τα δεδομένα) και έχει audio χαρακτηριστικά.

Παίζει κανονικά και βγάζει έξοδο στο stereo out όπως και τα audio

 

εντάξει μπορει να βγάλει και αλλού εκτός του stereo out αλλά βασικά εκεί θεωρητικά

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Οκ κατάλαβα. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, πιο βολικό και πιο ελαφρύ για το σύστημα: 

Να έχω πχ 10 midi tracks  και μόνο 1 Instrument track, όπου κάθε midi track να το έχω συνδεδεμένο και  με ένα channel (1-10) του Instruement track ή να έχω μόνο 10 Instrument tracks και καθόλου midi tracks? μήπως το να φορτώσω 10 Halion Sonic είναι βαρύ?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εδώ και πολύ καιρό κάνω μόνο instrument tracks.

Και ανάλογα με το κομμάτι μπορεί να έχω 10-15 instrument.

Μidi δεν φτιάνω ποτέ πιά.

Θα δεις για το βάρος εξαρτάται από ΗΥ και μνήμη. Δεν ξέρω τι έχεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, killbill είπε

Οκ κατάλαβα. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, πιο βολικό και πιο ελαφρύ για το σύστημα: 

Να έχω πχ 10 midi tracks  και μόνο 1 Instrument track, όπου κάθε midi track να το έχω συνδεδεμένο και  με ένα channel (1-10) του Instruement track ή να έχω μόνο 10 Instrument tracks και καθόλου midi tracks? μήπως το να φορτώσω 10 Halion Sonic είναι βαρύ?

 

Το λες πολύ σωστά. Ειδικά με το Halion, που μπορείς να φορτώσεις σε κάθε slot κι άλλο ήχο και μετά να τους αναθέσεις σε midi channels, είναι πιο τακτοποιημένο να έχεις ένα [1] Halion, και 10 midi tracks να το ταΐζουν.

 

Μετά είναι το θέμα. Γιατί αν έχεις το pro, κάνεις απλά ένα render in place, και στα κάνει όλα αρχεία ήχου. Δέκα; Δέκα! Δύο; Δύο. Και πειράζεις ξεχωριστά μετά τις πηγές σου.

 

Αλλά αν έχεις το elements, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Πρέπει να τα κάνεις export έεεενα έεεενα όπως το είπες.

 

Από την άλλη, όπως λέει κι ο dimsonic, δεν μπορείς να παραγνωρίσεις την ευκολία του instrument track, που στα δίνει όλα νοικοκυρεμένα έτοιμα. Όμως αν ο υπολογιστής αρχίζει και κλάνει πατάτες από τα πολλά halion, τι να το κάνεις;

 

Θα πρέπει αυτή την απόφαση να τη λαμβάνεις ανα project κατ εμέ. Η αν μπορείς, να "πακετάρεις" τα συναφή όργανα σε ένα instance του halion. Π.χ. αν θες να γράψεις ένα section brass που θα έχει ήχους: τρομπέτα-τρομπόνι-τενόρο σαξόφωνο- brass ensemble -sax ensemble, θα μπορούσες όλα αυτά να τα τρέξεις σε 1 instrument track, ώστε να υποστούν την ίδια επεξεργασία σε επίπεδο ήχου. (κι ας είναι 5-6 midi κανάλια.)

 

Αυτά. Ρε τι τσιφούτηδες είναι δε βάζουνε ένα render in place στο elements...😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το render in place είναι απίστευτη ευκολία, αν και παλιότερα θυμάμαι είχα βρεί έναν τρόπο να το κάνω, νομίζω με ένα null bus ή κάτι τέτοιο, αλλά ήταν διαδικασία.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου