Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - Blood Sugar Sex Magik (Guitar Master Tracks)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, Spyros Delta said:

Άλλωστε στη Φαντασια πρωτοπαιξε ο Jimi, στα Δειλινά ο Rory, στο Παγκοσμιο ο David, στο Εννατο ο Eric, στα Σοδομα ο Stevie και στη Νεραιδα ο Richie.

 

Μικρός ήμανε τότε, αλλά το θυμάμαι αυτό.

Που το θυμήθηκες βρε θηρίο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μαπα μου ακουγεται. Στειλτο μου να το πετάξω, έχει ειδικούς καδους ανακυκλωσης εδώ, αποκλειστικά για πλαστικά wah.

Μην με βάζεις σε σκέψεις. Θα στο έστελνα αλλά είναι το μεταλλικό (wh10v2) και λέω να το ρίξω στους μπλε που έχουμε εδώ 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekim said:

λέω να το ρίξω στους μπλε που έχουμε εδώ 😀

 

Που ακριβώς, μην ψάχνω άδικα δηλαδής.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekim είπε

Ο Frusciante παίζει με strat και tele. Με ποια από τις 2 φαίνεται πιο αλητήριος, badass, αλάνι, you name it ; Μα φυσικά με tele αφού ούτως ή άλλως το ίδιο ακούγεται και με τις 2. Έχει ακόμα κανείς απορία ποια κιθάρα είναι η καλύτερη;

 

Εγώ πάντως, όταν σκέφτομαι Frusciante & RHCP τους ταυτιζω με την Stratocaster

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι οταν ειναι να παίξω κατι απο Frusciante ΠΡΩΤΑ μου έρχεται στο μυαλό να βαλω ΤΕΡΜΑ τον ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ και μετα να διαλεξω μια απο τις δυο τέλε μου... 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Eγω παλι οταν ειναι να παίξω κατι απο Frusciante ΠΡΩΤΑ μου έρχεται στο μυαλό να βαλω ΤΕΡΜΑ τον ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ και μετα να διαλεξω μια απο τις δυο τέλε μου... 

Παιδιά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι περισσότεροι για ήχο Frusciante βάζουν τέρμα κομπρέσορες, αλλά αν δούμε τις φωτογραφίες από τα πετάλια του, παλιότερα που είχε ελάχιστα αλλά και τις μετέπειτα που είχε κάτι διαστημόπλοια, πουθενά δεν υπάρχει πεταλάκι κομπρέσορας

10 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

Εγώ πάντως, όταν σκέφτομαι Frusciante & RHCP τους ταυτιζω με την Stratocaster

Καλά σίγουρα, δεν το συζητάμε ότι η Strat είναι η κύρια κιθάρα, μάλιστα στα τελευταία live του με τους peppers, πριν το φετινό reunion, ακόμα και τα τραγούδια που παραδοσιακά έπαιζε με tele (can’t stop, easily κ.λπ.), τα έπαιζε με Strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekim είπε

Παιδιά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι περισσότεροι για ήχο Frusciante βάζουν τέρμα κομπρέσορες, αλλά αν δούμε τις φωτογραφίες από τα πετάλια του, παλιότερα που είχε ελάχιστα αλλά και τις μετέπειτα που είχε κάτι διαστημόπλοια, πουθενά δεν υπάρχει πεταλάκι κομπρέσορας

Eιναι που οι φωτογραφιες ειναι απο live και όχι απο Studio  🙂

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekim είπε

Παιδιά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι περισσότεροι για ήχο Frusciante βάζουν τέρμα κομπρέσορες, αλλά αν δούμε τις φωτογραφίες από τα πετάλια του, παλιότερα που είχε ελάχιστα αλλά και τις μετέπειτα που είχε κάτι διαστημόπλοια, πουθενά δεν υπάρχει πεταλάκι κομπρέσορας

 

3 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Eιναι που οι φωτογραφιες ειναι απο live και όχι απο Studio  🙂

 

 

https://equipboard.com/pros/john-frusciante/mxr-dyna-comp-compressor-m102

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leon7pap είπε

Eιναι που οι φωτογραφιες ειναι απο live και όχι απο Studio  🙂

Καλά αυτό εννοείται. Αλλά και πάλι δεν θα είχε έστω ένα βασικό κομπρεσοράκι για να βγάλει τον ήχο του στούντιο;

Από την άλλη θα μου πεις στα live σχεδόν ποτέ δεν παίζει με τα καθαρά που έχει στους δίσκους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ekim είπε

Καλά αυτό εννοείται. Αλλά και πάλι δεν θα είχε έστω ένα βασικό κομπρεσοράκι για να βγάλει τον ήχο του στούντιο;

Από την άλλη θα μου πεις στα live σχεδόν ποτέ δεν παίζει με τα καθαρά που έχει στους δίσκους

Οταν ακους κομματια οπως πχ το under the bridge ο κομπρεσορας κοντεύει να σου ΕΠΙΤΕΘΕΙ!Αυτο που ακούς η ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑΣ ειναι η Αctive EMG ΠΟΥΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ και στο τελος Limiter... (Δηλαδη κομπρεσαρισμενοι pickups)... To δεύτερο δεν ειναι... Τι μενει;Ήρεμα το λέω...  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου