Προς το περιεχόμενο

Vlx5 vs Resolv 65a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα έχω ακούσει και δε ξέρω. Και η genelec βγάζει hifi και monitor ηχεία. Τι να λέει δλδ ότι τα hifi της χρησιμοποιούνται σε στούντιο; Όχι βέβαια

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλοι μου...θερμή παράκληση μεγάλη προσοχή στις προτάσεις σας...

 

όταν κάποιος ζητά ένα ηχείο που θα το χρησιμοποιεί για τις μίξεις του' date=' ο πρόσκαιρος εντυπωσιασμός που μπορεί να σας προξένησε ένα ηχείο κατεβαίνοντας χαμηλα και "ανεξέλεγτα" ίσως είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της ζητούμενης για μια σωστή μίξη "συχνοτικής ισοροπίας"...

φροντίστε να το έχετε "δουλέψει" πριν το προτείνετε ελαφριά την καρδία, και η χρήση του να σας έχει οδηγήσει (χωρίς να σας παραπλανήσει) στα σωστά αποτελέσματα, που μεταφράζονται στο εξής απλό...

"το αριστούργημά μου δεν ακουγεται σωστά ή έστω ανεκτά, μόνο στο σπίτι μου..."

 

κατά τα άλλα από αυτά που αναφέρθηκαν, κατά την γνώμη μου (που συνηγορείται από την εμπειρία της χρήσης όλων όσων αναφέρθηκαν...) το tascam είναι το πιο "ουδέτερο" (όχι ότι τα υπόλοιπα είναι "κακά") και καταλληλότερο για την χρήση που ζήτησες (αν βέβαια τα κριτήριά σου απέχουν από τον πρόσκαιρο εντυπωσιασμό που προείπα...)

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τα αυτιά σου έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο...[/quote']

 

Συμφωνώ, απλώς να συμπληρώσω ορισμένα πράγματα...

 

Πρώτον, δεν ασχολούμαι με μίξεις παρά ελάχιστα, και μόνο για προσωπική χρήση (κάποια αποτελέσματα jam να ακούγονται αξιοπρεπώς)..

 

Δεν είχα ποτέ μονιτορ ηχεία, και τα bx8a που αγόρασα πριν από λίγους μήνες δεν τα πήρα για αυτή την χρήση ... Τα θέλω για να ακούω ηλεκτρονικά drums (πολύ κουραστικό να παίζεις συνέχεια με ακουστικά) και ενίοτε practice jams με ντραμς/πλήκτρα/μπάσο που 'μαζεύει' ένα πολυκάναλο της korg...

 

Συνεπώς, δεν μπορώ ουσιαστικά να προτείνω μονιτορ ηχεία για την χρήση που έχουν σχεδιασθεί..

 

Απλώς έγραψα το μήνυμα για να εκφέρω την άποψή μου. ¶κουσα πολλά ηχεία πριν αγοράσω (συνδεδεμένα είτε με το sound module της roland, είτε με κάποια cd) και απλώς αγόρασα αυτά που με ικανοποιούσαν περισσότερο στην κλίμακα τιμής που μπορούσα να διαθέσω.

 

Για την χρήση που ήθελα, τα bx8a μου φάνηκαν καλύτερα από τα tascam, αν και προφανώς δεν είναι στην ίδια κατηγορία (ούτε η τιμή τους, ούτε το μέγεθος). Αυτό έγραψα απλά, με όση σημασία έχει - εμένα εξάλλου δεν με ενδιέφερε η 'ουδετερότητα' και το έγραψα εξαρχής...

 

 

Πάντως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρέπει αβίαστα να αναφέρεται πως το τάδε προϊόν είναι με διαφορά το καλύτερο σε ένα τόσο μεγάλο εύρος τιμών (250-450), και με τόσα ανταγωνιστικά μοντέλα από καταξιωμένες μάρκες στον χώρο...

 

Ακούστε μόνοι σας και κρίνετε με βάση και αυτά που διαβάζετε στο internet, αλλά και το προσωπικό σας κριτήριο...

 

 

My 0.2$ :) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ. Μάλλον για τα tascam θα πάω από αυτήν την πλευρά. Μια τελευταία ερώτηση μόνο... Επειδή παίζει αυτόν τον καιρό μια επιδότηση από το plaisio, σκεφτόμουν να πάρω κάτι από κει, να γλιτώσω και τα έξοδα... Θα μπορώ να δουλέψω με αυτά ? πχ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=30&product=615188

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Για τα B&W DM 602 (hi-fi) τι γνωμη εχετε;Χρωματιζουν;

Τα μεγαλα μοντελα B&W χρησιμοποιουνται σε studio.

 

τα 602 σίγουρα δεν θα τα βρεις σε κάποιο pro studio...αντιθέτως στην σειρά 800 θα βρεις αρκετά με κορυφαίο το "all time classic" 801 που για δεκαετίες (σε όλες του τις μετεξελίξεις εως την σημερινή nautilus) κοσμεί ως main πολλά κορυφαία studio...

 

μην μπλέκετε όμως τα πράγματα... θεωρητικά δεν υπάρχουν "monitor" ...μόνο καλά και κακά ηχεία...όσα από τα καλά καλύπτουν τις ανάγκες ενός studio χρησιμοποιούνται χωρίς να έχουν την ανάγκη ταμπέλας...

σε επίπεδο hi end κατασκευών δεν υπάρχουν τέτοιες διακρίσεις...

ψάχνουμε στην λεπτομέρεια τον όποιο χρωματισμό, καταλήγοντας σε χαρακτηρισμούς όπως "μουσικό" ή "ουδέτερο"...ένα που χρωματίζει ευχάριστα είναι για κάποιους επιθυμητό και το προτιμούν για ακρόαση...το "ουδέτερο" όμως είναι monitor ότι ταμπέλα και να του βάλεις...

Τα ATC, ας πούμε χρησιμοποιούνται αναλογικά και από hi end home users για ακρόαση μουσικής και από επαγγελματικά studio στο ίδιο ποσοστό...

 

Τώρα το κύριο χαρακτηριστικό ενός φθηνού ηχείου που το χαρακτηριζουμε monitor, είναι η μεγαλύτερη του ανοχή σε peaks που δεν έχουν τα φθηνά hi fi και ελαχιστοποιεί την περίπτωση να σου μείνουν οι κώνοι στο χέρι... :wink:

ας συνυπολογίσουμε και τα τελικά στάδια που φέρει, βελτιστοποιημένα για τις ανάγκες τους...

από κει και πέρα κυνηγάμε και την ποθούμενη τονική ισοροπία που όμως μην περιμένετε στο ιδεατό...ειδικά όταν μιλάμε για 200 και 300 ευρώ συζητάμε πάντα τις όσο λιγότερες παραχωρήσεις που θα μας βοηθήσουν να κανουμε αν μη τι άλλο αξιοπρεπώς την δουλειά μας...

 

τέλος το να βάλεις απέναντι το tascam σε ένα mackie 824 πόσο λογικό το βρίσκετε???

άλλη συζήτηση θα γίνει αν έχει κάποιος να διαθέσει 1000 ευρώ, και άλλη 200...

 

Για να βοηθήσουμε λοιπόν κάποιον που ρωτάει, πρέπει να επικεντρώνουμε στην πραγματική του ανάγκη που έχει να κάνει με την χρήση για την οποία το προορίζει κατ΄αρχήν και την κατηγορία τιμής ακολούθως...

 

ΥΓ. στην τελευταία σου ερώτηση...ΟΧΙ

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπλέκετε όμως τα πράγματα... θεωρητικά δεν υπάρχουν "monitor" ...μόνο καλά και κακά ηχεία...

 

Σωστό' date=' αλλά και πάλι σε θεωρητικό πεδίο.

 

τέλος το να βάλεις απέναντι το tascam σε ένα mackie 824 πόσο λογικό το βρίσκετε???

άλλη συζήτηση θα γίνει αν έχει κάποιος να διαθέσει 1000 ευρώ, και άλλη 200...

 

Εντάξυ αυτό τώρα είναι αυτονόητο ε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι για όλους υπάρχουν άτομα που τους ρωτάς για κάτι του 200ευρου και σου λένε "εγώ θα έπαιρνα το τάδε" το τάδε είναι στα διπλάσια λεφτά αλλα αυτός θα το έπερνε (με τα χρήματα που έχεις :smile: ) :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ. Μάλλον για τα tascam θα πάω από αυτήν την πλευρά. Μια τελευταία ερώτηση μόνο... Επειδή παίζει αυτόν τον καιρό μια επιδότηση από το plaisio' date=' σκεφτόμουν να πάρω κάτι από κει, να γλιτώσω και τα έξοδα... Θα μπορώ να δουλέψω με αυτά ? πχ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=30&product=615188[/quote']

 

Τι για να ακούς μουσική, ή για για καμιά μείξη;

Για την δεύτερη περίπτωση όχι, για την πρώτη καλά είναι.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα ήθελα να συμπληρώσω το target group που σκοπεύει να "χτυπήσει" ο φίλος μας αναφέροντας πέρα των tascam, τα Yamaha HS-50. Την ίδια μέρα πήγα άκουσα τόσο τα tascam VL-X5 στην Ελίνα με ένα CD με δικές μου ηχογραφήσεις και αμέσως μετά τα Yamaha στον Νάκα.

 

Θέλω λοιπόν να συμφωνήσω και εγώ ότι τα Tascam αποτελούν ηχεία έπληξη για την κατηγορία τους (λαμβάνοντας υπ' όψην την απόλυτα ουδέτερη απόδοσή τους από 80 περίπου Hz και πάνω, πιο χαμηλά μην περιμένετε και πολύ πληροφορία..) αλλά και τα Yamaha αποτελούν εξαιρετικά ηχεία. Ουδέτερα (με ίσως ελάχιστα πιο προβολικές μεσουψηλές) και αποκαλυπτικά. Πάντως εγώ στις ηχογραφήσεις μου τις οποίες και τις ξέρω πολύ καλά κατάφερα με τα Yamaha να ακούσω τόσο τα καλά τους όσο και άσχημά τους σημεία.

 

Αναφέρω τέλος ότι τα Yamaha είναι λίγο πιο σκληρά στον ήχο τους (και όπως σωστά έγραψε και το περιοδικό ήχος-εικόνα σε δοκιμή τους: ε, κρατήστε και μια κουβερτούλα δίπλα γιατί όσο να κάνει μία ψύχρα θα την νιώσετε!).

 

Τέλος θέλω να σχολιάσω τις απαράδεκτες τιμές που ισχύουν στα ελληνικά μεγάλα καταστήματα όπου σε σχέση με θωμά η ελίνα τα Tascam τα έχει περίπου 100 ευρώ παραπάνω και ο Νάκας τα Yamaha επίσης 100 ευρώ πιο ακριβά...Τιμές που δε δικαιολογούν ούτε τα έξοδα shiping αλλά ούτε και γενικά την μικρότερη αγορά της Ελλάδας η οποία από κάτι τέτοια κουφά γίνεται μικρότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου