Προς το περιεχόμενο

started looking for a guitar amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το είπα και παραπάνω.

Ο δικός σου το πότε είναι?

Ο δικός μου ήταν του 72 .

 

Πιπουλο είπες. Ο κόσμος μπερδεύεται.

Δεν ξέρω τι μπράτσα έχεις, αλλά εγώ κοψομεσιαζομαι να τον σηκώσω.

Κι εμένα 72 νομίζω. Silverface.

Έχει πέσει μόντα μεγάλη ομως από τον Κουρμπή. Έχει πάρει 100% πάνω του.

Ήταν λίγο πλαδαρος για τα γούστα μου, ιδίως στα μεσαία.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξέρω τι μπράτσα έχεις, αλλά εγώ κοψομεσιαζομαι να τον σηκώσω.

 

Εμ αν είχες κουβαλήσει και εσύ Mesa Mark 1 και Rivera Quianna σε όλη την Ελλάδα.... ελαφρύς θα σου φαινόταν. 🙂

 

Πάντως 20 kg δεν είναι πολλά.

Σοβαρά το λέω 🙂

 

Τα έχω ξεπεράσει βέβαια πλεον όλα αυτά,έχω μείνει με έναν Tweed Deluxe και έναν  1974x  που ΕΙΝΑΙ πούπουλα και ας μην τα... κουβαλάω πλέον....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γουστα μου, πανω απο 15 κιλα combo, ειναι βαρυ και μη βολικο για σουλτα φερτα.

 

10-12 κιλα ειναι πολυ ανετο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μετα από αρκετές μέρες αναζήτησης και σκέψης αλλά και συζητήσεων με τον Γιώργο ακριβώς πιό πάνω τον οποίο πρέπει να ευχαριστήσω και δημόσια για το ενδιαφέρον του και εξέταση των τουλάχιστον 10 ευκαιριών που βρήκε για χάρη μου, έκανα ένα μικρό short list και τακτοποίηση σκέψεων.

 

α. Δεν συμφέρει να ξεπεράσω το όριο των 300-400 ευρώ διότι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να είναι μια αγορά χωρίς αντίκρυσμα, δηλαδή άλλο ένα μηχάνημα να κάθεται στη γωνία, με τη λογική ότι δεν υπάρχει κάποιος άμεσος σκοπός να υπηρετήσει, αλλά μονο να ικανοποιήσει ένα gas και να δώσει μια καθαρή με headroom και συμπαγή εναλλακτική στο να ακούω την κιθάρα μου απο εκεί αντί από την αλυσίδα, ρακ, υπολογιστή, μόνιτορ όπως την έχω στημένη αλά "Tim Pierce", πχ χαλαρά από τον καναπέ (ναι έχω και τέτοιον)

β. Με βάση το παραπάνω η λύση λαμπάτου περιορίζεται σε λύσεις τύπου vht που όντως μου φαίνεται ελκυστική, αλλά δυστυχώς αν και είναι διαθέσιμοι στις αγγελίες, πάσχουν από την γνωστή αγγελιίτιδα, δηλαδή..."έχω κακές εμπειρίες με ταχυδρομεία", "τον έχω στο σπίτι των γονιών μου 7 χρόνια" και φυσικά α προ θυ μί α στο "να πουλήσω τελικά". Συνεπώς μικρός λαμπάτος μένει στην άκρη, για όταν και αν περάσει ποτέ από μπροστά μου. Αλλωστε ο δικός μου αποδεικνύεται μερα με τη μέρα πολύ καλός, και ίσως μια απλή καμπίνα και τακτοποίησή του με βγάλει από άλλες σκέψεις. Και φυσικά με ελάχιστο κόστος.

γ. Πάμε στα πακέτα που μας ενδιαφέρουν. Μετά απο ώριμη σκέψη αυτά είναι boss katana 50 η 100 ΙΙ, Roland Jazz chorus 22, Ibanez tsa-15, Roland blues cube hot.

Απο αυτά, οι katana είναι οι πιό ολοκληρωμένες λύσεις αλλά όχι λάμπα, ο jazz chorus 22 περιορισμένο πακέτο όχι λάμπα με 2Χ6.5, Ibanez σταματημένο μοντέλο, χωρίς βάθος, αλλά παραδόξως έχει ακριβώς αυτό που θέλω που είναι εδώ:

 

και επίσης ο blues cube που ξεφεύγει στα λεφτά και πάει ας πούμε στην παρόρμηση που λέγαμε.

Γενικά οι λύσεις μτχ γύρω στα 250 ακυρώθηκαν καθώς στα λεφτά αυτά ή έως τα 350 παίρνω καινούργιο και δεν το συζητώ. Στα 150 να βρώ vht ή καμπίνα για τον δικό μου τα χαλαλίζω και τον παίρνω κι αυτόν, ...όποτε.

 

 

Με βάση τα παραπάνω έκανα σήμερα δεύτερη επίσκεψη σε γνωστό κατάστημα στο κέντρο απόκεντρο της Θεσσαλονίκης και κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να δοκιμάσει κανείς ενισχυτή σήμερα....

δοκίμασα τα εξής:

1.https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_tele_mn_pwt.htm

2. https://www.thomann.de/gr/boss_katana_50_mkii.htm

3. https://www.thomann.de/gr/roland_jc_22.htm

 

Για τα γούστα μου και πάλι με το άγνωστο άριστα το 10, έχουμε 

1. βαθμός 7. Το κιθαράκι άψογο και πολύ ελκυστικό και σε ωραίο χρώμα. Το μόνο αποκρουστικό σε όλα τα καταστήματα που κατεβάζουν κιθάρα από το τσιγκέλι είναι ότι οι χορδές έχουν σχεδόν οξειδωθεί και δεν μπορείς να σύρεις ούτε ημιτόνιο.

2. βαθμός 8. Πολύ κοντά σ αυτό που ζητάω, έπαιξε καλύτερα στα 25, μπορούσα να χαμηλώσω πολύ και να δυναμώσω με ρέγουλα. Γεμιζε όμορφα και καθαρά. Τα εφέ του ό,τι περιμένει κανείς. Μεγάλη ευελιξία στη ρύθμιση έντασης με gain, vol, master και power.

3. βαθμός 6.5. Ο μικρός Roland είναι ανάμεικτο συναίσθημα. Μικρός σε διαστάσεις, γενικώς ΔΕΝ γεμίζει καθόλου το μάτι ούτε δικαιολογεί την τιμή του που οφείλεται στο βαρύ όνομα, περιορισμένες δυνατότητες, ΕΝΑ μόνο vol, και ένα bright που στο ΟΝ ήταν σχεδόν ενοχλητικό. Γέμιζε ικανοποιητικά, ωραίο βάθος και κλασικό chorus από τον "εφευρέτη" του.

 

Ο αγώνας συνεχίζεται...

Απόψεις δεκτές. (αν όντως έχετε να προτείνετε κάτι στο ύφος του βίντεο θα την εξετάσω προσεκτικά).

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι εστί σταματημένοι μοντέλο ρε φίλος;

Απο τη μια σε όποιο μαγαζι και να κοιτάξεις διατίθεται και απο την άλλη μιλάς για λαμπάτο ενισχυτή.

Διόρθωση: τωρα βλέπω πως δεν τον εχει ο Τρίμης... Κρίμα.

Αν την βρεις πάρε την κεφαλή. Αξίζει. Δεν χρειάζεται να παίζει δυνατά, είναι αθόρυβος και έχει τον έλεγχο ενος τρανζίστορ.

Ε... βαλε κι ενα βάθος μετά που ετσι κι αλλιως το σβήνεις κατα την ηχογράφηση για να βάλεις το στουντιακό.

Ιδεώδης για home studio.

Για τον Ibanez μιλάω φυσικά.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, yameth said:

Τι εστί σταματημένοι μοντέλο ρε φίλος;

Απο τη μια σε όποιο μαγαζι και να κοιτάξεις διατίθεται και απο την άλλη μιλάς για λαμπάτο ενισχυτή.

Διόρθωση: τωρα βλέπω πως δεν τον εχει ο Τρίμης... Κρίμα.

Αν την βρεις πάρε την κεφαλή. Αξίζει. Δεν χρειάζεται να παίζει δυνατά, είναι αθόρυβος και έχει τον έλεγχο ενος τρανζίστορ.

Ε... βαλε κι ενα βάθος μετά που ετσι κι αλλιως το σβήνεις κατα την ηχογράφηση για να βάλεις το στουντιακό.

Ιδεώδης για home studio.

Για τον Ibanez μιλάω φυσικά.

 

 

 

ξέρω.

 

10 μέρες έχω διαβάσει τα πάντα γι αυτό. Discontinued χρόνια τώρα. NOS. Εχει σε δυο μαγαζιά. Εκτός αν οπως λες δεν το έχει ο Τρίμης, τοτε το εξής ένα.

Δεν πάω για κεφαλή. Δεν έχω χώρο για χώρια μπουκλούκια, ούτε ακόμα άλλωστε καμπίνα. Θέλω κάτι κόμπακτ.

Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής. Αλλιώς τώρα θα σας έβαζα κλιπάκι, είτε απ αυτόν είτε από τον άλλον.

 

 

χώρια που με επέπληξε ο ΣΦ διότι δεν είναι hand wired

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις.μια καλή επιλογή είναι και αυτος

https://www.musicstore.com/en_OT/EUR/Laney-CUB-12R-Guitar-Amp-Combo/art-GIT0019399-000

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimsonic said:

Εκτός αν οπως λες δεν το έχει ο Τρίμης

 

 

Ο Τρίμης έχει τον combo, όχι την κεφαλή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα από ένα μήνα αναζήτησης η μπίλια έκατσε εδώ.

Και τουλάχιστον είναι στα καθαρά αυτό που ήθελα.

Η δεύτερη φάση θα είναι μια καμπίνα για τον δικό μου vintage λαμπάτο.

 

 

20200928_121620.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου