Προς το περιεχόμενο

Linux και μουσική


pianistas78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι' date=' αλλά κάποια στιγμή θα γίνει (ελπίζω δλδ) :D :D[/quote']

 

Επειδή το περιμένουμε να γίνει επτά χρόνια και στο μεταξύ δεν έχει καταφέρει να γίνει ούτε Windows 95 (όσον αφορά αυτό το θέμα), επίτρεψέ μου να σου πω ότι κατά την εμπεριστατωμένη γνώμη μου τίποτε τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

 

Η ένσταση μου είναι στο "δεν πρόκειται να συμβεί".

Θα κάνει το μπάμ εκεί που δεν το περιμένουμε.

Μέσα στα 7 χρόνια που λες, δες πόσα έχουν αλλάξει στις εφαρμογές των Win και των Mac(σε επίπεδο multimedia πάντα). Για να υλοποιηθούν οι αλλαγές αυτές στο linux θέλουμε καιρό ακομα.

Υπάρχει η βάση(λέγε με Jack) που αρχικά λύνει το πρόβλημα του latency ακόμα και σε εντελώς σάπιες κάρτες ήχου. Κάτι αντίστοιχο έχει καταφέρει και η Apple με το CoreAudio και βλέπεις μέχρι και η on-board κάρτα του ibook μου να παίζει με 5ms latency). ¶ρα κινούμαστε(αργά μεν) στο σωστό δρόμο.

 

Επιπλέον το Rosegarden μπορεί να μην είναι Cubase ή ProTools, αλλά δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από το Traction της Mackie. VST να είχαμε...

 

Ταπεινή μου γνώμη και όπως πάντα φιλικά.

 

ΥΓ: Όποιος έχει όρεξη ας δοκιμάσει αυτό :http://exef.xko.cz/ Το

καλύτερο stomp box σε linux, που έχω δει. Το έφτιαξε ένας φοιτητής στην

Τσεχία, για διπλωματική.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι μιας και η πλειοψηφία των εφαρμογών για λινουξ είναι τσάμπα και έχοντας ποτιστεί ο χρήστης με αυτήν την νοοτροπία, τα πράματα γίνονται ακόμη χειρότερα μιας και οι μεγάλες εταιρίες δεν ασχολούνται....

Παρόλα αυτά αξίζει διπλό μπράβο σε όσους ασχολούνται με την δημιουργία μουσικών εφαρμογών για το λινουξ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VST να είχαμε...

 

Έχουμε. Γκούκλαρέ το... :-)

 

Εχω ποστάρει στο αντίστοιχο θρέντ που έχουμε για linux, λινκ για τα VST.

Το κακό είναι ότι δεν παίζουν όλα, και απροβλημάτιστα. Γι'αυτό θέλουμε λίγο

υπομονή ακόμα... :) :) :) Και θα τους δείξουμε εμείς οι πιγκουινάνθρωποι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι μουσικοί συνήθως δεν είναι geeks και απαιτούν από τα προγράμματά τους ένα επίπεδο "polish"' date=' δηλαδή ζωγραφιστά κουμπάκια που δίνουν την αίσθηση επαγγελματικής κονσόλας, ευφάνταστα GUI, την αίσθηση ότι και καλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς είναι "μουράτο"/"μοντέρνο" και διάφορα τέτοια - σε αυτά πάντα το ελεύθερο λογισμικό θα είναι πίσω σε σχέση με το επαγγελματικό (που η κάθε Steinberg/Propellerheads χώνει γραφίστες για τα GUI της). Βέβαια ίσως αυτά να είναι θέμα τύπου και όχι ουσίας αλλά εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ ότι θέση του linux δεν είναι να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη αλλά να αποτελεί μια εναλλακτική και προσιτή οικονομικά πλατφόρμα για το μουσικό που γουστάρει περιπέτεια...[/quote']

 

Μα ο μουσικός θέλει να κάνει μουσική γρήγορα κι έυκολα όπως λες. Αυτή είναι η ουσία. Η περιπέτεια που μπορεί να γουστάρει ο μουσικός είναι μέσα από τη μουσική. :) Δεν έχει να κάνει με "μούρη" αλλά με λειτουργικότητα. Τη μουσική δεν τη νοιάζει σε ποιό λειτουργικό θα φτιάχνεται... Το μουσικό όμως τον ενδιαφέρει να επικεντρωθεί στη μουσική κι όχι σε άλλα πραγματα. Κι εγώ προσπάθησα να τα συνδυάσω αλλά το linux είναι για άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μουσική δεν τη νοιάζει σε ποιό λειτουργικό θα φτιάχνεται... Το μουσικό όμως τον ενδιαφέρει να επικεντρωθεί στη μουσική κι όχι σε άλλα πραγματα. Κι εγώ προσπάθησα να τα συνδυάσω αλλά το linux είναι για άλλα πράγματα.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει. Καλά... αυτό που έγραψες βρε τρελέ ότι το Soundgarden είναι σαν το Tracktion... άστο μη το ξαναπείς: το Tracktion είναι τρελό πρόγραμμα που συναγωνίζεται στα ίσα (!) πράγματα όπως το Cubase (κατά τη γνώμη μου). Μάλλον έχεις να το δεις πολύ καιρό.

 

Μη χάνετε το χρόνο σας με Linux εκτός αν είστε προγραμματιστές (ή θέλετε να γίνετε) - άντε.. το είπα και ησύχασα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μουσική δεν τη νοιάζει σε ποιό λειτουργικό θα φτιάχνεται... Το μουσικό όμως τον ενδιαφέρει να επικεντρωθεί στη μουσική κι όχι σε άλλα πραγματα. Κι εγώ προσπάθησα να τα συνδυάσω αλλά το linux είναι για άλλα πράγματα.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει. Καλά... αυτό που έγραψες βρε τρελέ ότι το Soundgarden είναι σαν το Tracktion... άστο μη το ξαναπείς: το Tracktion είναι τρελό πρόγραμμα που συναγωνίζεται στα ίσα (!) πράγματα όπως το Cubase (κατά τη γνώμη μου). Μάλλον έχεις να το δεις πολύ καιρό.

 

Μη χάνετε το χρόνο σας με Linux εκτός αν είστε προγραμματιστές (ή θέλετε να γίνετε) - άντε.. το είπα και ησύχασα.

 

Rosegarden όχι Soundgarden...

Δεν είχα λόγο (και πρόθεση) να ξεκινήσουμε, επικές μάχες για τα DAW... είναι άλλωστε είναι τόσα πολλά τα προγράμματα στο χώρο και ο καθένας δουλεύει αυτό που τον βολεύει. Ναι για το tracktion ίσως έχεις δίκιο, έχω

πολύ καιρό να το δω... οπότε πάσο :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό ισχύει. Καλά... αυτό που έγραψες βρε τρελέ ότι το Soundgarden είναι σαν το Tracktion... άστο μη το ξαναπείς: το Tracktion είναι τρελό πρόγραμμα που συναγωνίζεται στα ίσα (!) πράγματα όπως το Cubase (κατά τη γνώμη μου). Μάλλον έχεις να το δεις πολύ καιρό.

 

Σωστός. Αν εξαιρέσεις το "αλλιώτικο" interface κρύβει πολλούς άσους από κάτω. Το χρησιμοποιείς καθόλου;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου