Προς το περιεχόμενο

Linux και μουσική


pianistas78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια έβαλα linux ξέρετε κανένα vst standalone και σελίδες με προγράμματα για Linux?ευχαριστώ

Τώρα αν σου πω ότι δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω τί ζητάς;

 

Τι πάει να πει "vst standalone" δηλαδή; Αν εννοείς κάποιο soft synth που να είναι standalone, τότε δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι vst!

Επίσης, προγράμματα για ποιό πράγμα; Σε καλύπτει οποιοδήποτε πρόγραμμα; Γραφικά, μουσική, λογιστικά φύλλα, προγραμματισμό, ποιό ακριβώς είναι το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες εδώ για σελίδα:

http://www.hitsquad.com/smm/linux/

 

Πάντως νιας και άνοιξε ήδη θέμα αν συνεχίσεις και ασχολείσαι για έμπα εδώ να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να λύνουμε και τυχόν προβλήματα:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7345&highlight=linux

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έχβ τα ubuntu 6.10 εγκατεστημένα και ψάχνω προγραμματα σε στυλ cubase,Fruity Loops και vst synth's για το λογισμικό που έχω!!διαφωτίστε με!!!ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλό θα ήταν να ειπωθεί (κάπου εδώ) ότι το Linux ΔΕΝ είναι έτοιμο για desktop μουσικές εφαρμογές. Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι θα μετοικήσει από τα Windows στο Linux χωρίς να χρειαστεί να ξεχάσει αυτά που ξέρει (ούτως ειπείν) κάνει ΛΑΘΟΣ.

 

Το γράφω μόνο και μόνο για να εξοικονομηθεί κάποιος χρόνος (των ενδιαφερομένων).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι' date=' αλλά κάποια στιγμή θα γίνει (ελπίζω δλδ) :D :D[/quote']

 

Επειδή το περιμένουμε να γίνει επτά χρόνια και στο μεταξύ δεν έχει καταφέρει να γίνει ούτε Windows 95 (όσον αφορά αυτό το θέμα), επίτρεψέ μου να σου πω ότι κατά την εμπεριστατωμένη γνώμη μου τίποτε τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι' date=' αλλά κάποια στιγμή θα γίνει (ελπίζω δλδ) :D :D[/quote']

 

Επειδή το περιμένουμε να γίνει επτά χρόνια και στο μεταξύ δεν έχει καταφέρει να γίνει ούτε Windows 95 (όσον αφορά αυτό το θέμα), επίτρεψέ μου να σου πω ότι κατά την εμπεριστατωμένη γνώμη μου τίποτε τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

 

Επειδή ένα δίκιο το έχεις (και είμαι χρήστης Linux από το '98 ) καλό είναι οι νέοι χρήστες απλά να έρχονται σε επαφή πρώτα με live CDs τύπου dyne:bolic... Αν στην πορεία παίξει συμπάθεια προς το λειτουργικό τότε άντε βάζεις κ καμιά διανομή...

 

Πάντως αξίζει μόνο και μόνο για την ελευθερία που σου δίνει, JACK για να συνδέεις εφαρμογές μεταξύ τους, περίεργα/πειραματικά προγράμματα, κλπ.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι μουσικοί συνήθως δεν είναι geeks και απαιτούν από τα προγράμματά τους ένα επίπεδο "polish", δηλαδή ζωγραφιστά κουμπάκια που δίνουν την αίσθηση επαγγελματικής κονσόλας, ευφάνταστα GUI, την αίσθηση ότι και καλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς είναι "μουράτο"/"μοντέρνο" και διάφορα τέτοια - σε αυτά πάντα το ελεύθερο λογισμικό θα είναι πίσω σε σχέση με το επαγγελματικό (που η κάθε Steinberg/Propellerheads χώνει γραφίστες για τα GUI της). Βέβαια ίσως αυτά να είναι θέμα τύπου και όχι ουσίας αλλά εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ ότι θέση του linux δεν είναι να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη αλλά να αποτελεί μια εναλλακτική και προσιτή οικονομικά πλατφόρμα για το μουσικό που γουστάρει περιπέτεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου