Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα "x" για αθηναϊκο μουσικο καταστημα


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, yameth είπε

😄😄😄😄 βρε μπαγάσα... αφού τα δικά τους είναι ήδη γνωστά! Τα μαγαζιά που θα δυσφημίσεις για να βρεις το δίκιο σου σαν καταναλωτής ή να προστατευτείς απο απατεώνες, σύμφωνα με τον νόμο. Σε πειράζει που θα δώσεις και τα δικά σου;

Δεν λέω για τους επαγγελματίες από τους οποίους αγοράζουμε πράγματα (τώρα που ξαναδιάβασα το σχόλιο μου βλέπω ότι δεν το διευκρινίζω καλά) λέω για τον τρόπο που λειτουργεί το ίντερνετ, για το τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε στο ίντερνετ. Η δραστηριότητα μας φυλάσσεται επιμελώς κάτω από το όνομα μας αλλά το τι μπορεί να δημοσιευτεί από αυτή τη δραστηριότητα είναι στην κρίση ιδιωτικών υπηρεσιών και χωρών μαζί (όπως λέγαμε στο άλλο θέμα), παίρνεις δηλαδή την ευθύνη των πράξεων σου στο ίντερνετ στο ακέραιο όπως και έξω στον κόσμο με την διαφορά ότι στο ίντερνετ δεν έχεις τα δικαιώματα που έχεις έξω στον κόσμο γιατί ότι και να δημοσιευτεί είναι ρευστό και στην κρίση κάποιου, και η δικαιολογία είναι ότι χρησιμοποιείς ιδιωτικές υπηρεσίες.

Συγκεκριμένα στις κριτικές τις 
google το κορυφαίο είναι ότι παίρνουν τα καλά σχόλια και όσα από τα κακά σχόλια είναι πολιτικά ορθά για ξεκάρφωμα και το παρουσιάζουν σαν γνήσιο υλικό που έχει δημιουργηθεί από χρήστες και όχι ως διαφήμιση! αυτό είναι απάτη, το λέω ανοιχτά καθώς είμαι και ασύγκριτα πιο επώνυμος από την google χαχα

γιαυτο είπα για μια υπηρεσία που θα επιτρέπει αν δημοσιεύεις επώνυμα πράγματα που κανείς δεν θέλει στο μαγαζί του, και δεν θα μπορούσε να είναι ιδιωτική - κερδοσκοπική η υπηρεσία αυτή

 

Τι μου ήρθε τώρα καθώς γράφω, φαντάσου έναν κόσμο όπου βγαίνοντας από την πόρτα του σπιτιού σου βρίσκεσαι κατευθείαν σε ιδιωτικό χώρο, σε μαγαζί, από την εξώπορτα στο σουπερμαρκετ και μπορείς να πας μόνο από μαγαζί σε μαγαζί χωρίς δημόσιους δρόμους πλατείες παγάκια, χλωρό κλαδί τίποτα... Ε αυτό είναι το ίντερνετ αυτή τη στιγμή, εκτός από κάτι μέρη που δεν θες να επισκεφτείς με την σύνδεση του σπιτιού σου

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Άγιος said:

 

Τι μου ήρθε τώρα καθώς γράφω, φαντάσου έναν κόσμο όπου βγαίνοντας από την πόρτα του σπιτιού σου βρίσκεσαι κατευθείαν σε ιδιωτικό χώρο, σε μαγαζί, από την εξώπορτα στο σουπερμαρκετ και μπορείς να πας μόνο από μαγαζί σε μαγαζί χωρίς δημόσιους δρόμους πλατείες παγάκια, χλωρό κλαδί τίποτα... Ε αυτό είναι το ίντερνετ αυτή τη στιγμή, εκτός από κάτι μέρη που δεν θες να επισκεφτείς με την σύνδεση του σπιτιού σου

 

 

πολλη ενδιαφέρουσα διατύπωση

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 2:29 ΜΜ, Άγιος είπε

Θα έπρεπε να υπήρχε ένα κατάλληλο μέρος για δυσφήμιση επώνυμα, δηλαδή να ανοίγεις κάπου έναν λογαριασμό με ταυτότητα (να χρειάζεται αστυνομική ταυτότητα για να εγγραφείς όπως πχ ανοίγεις λογαριασμό σε ιντερνετικες τράπεζες ) να έχει κάποιους κανόνες για βρισιές κτλ αλλά κατά τα άλλα την κριτική που θα κάνεις εκεί πέρα να μην μπορεί να την κουνήσει κανείς, να χρειάζεται δικαστήριο.

 

Ποιους θα ωφελούσε κάτι τέτοιο? τους καταναλωτές μόνο, έχουν όμως πολύ μικρή σημασία για να γίνει κάτι τέτοιο, αν και είναι αυτοί που πληρώνουν, το ίντερνετ είναι ένα ατελείωτο promotion περασμένο μέσα από το φίλτρο της νεοφιλελεύθερης καλοσύνης (καραβιές με ποντικοφάρμακο)

Δε νομίζω ότι μπορεί να είναι αξιόπιστο κάτι τέτοιο.Καθως από τους 100 αγοραστές αν ο ένας έχει παράπονο από τον αγοραστή θα στείλει αρνητικό feedback ενώ από τους υπόλοιπους 99 θα στείλουν θετικό οι 50 γιατί ΕΤΣΙ.Ειναι δεδομένο ότι θα έπρεπε όλα να είναι οκ.Γενικα αυτό με τα feedback είναι μια καλή βάση αλλά δεν αποτελεί πανάκεια...

Στα feedback ολοι είναι έτοιμοι να δικάσουν τον πωλητή αλλά κανένας δεν θα ασχοληθει με την παραξενια του αγοραστή...

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
On 12/11/2020 at 1:08 AM, Άγιος said:

γιαυτο είπα για μια υπηρεσία που θα επιτρέπει αν δημοσιεύεις επώνυμα πράγματα που κανείς δεν θέλει στο μαγαζί του, και δεν θα μπορούσε να είναι ιδιωτική - κερδοσκοπική η υπηρεσία αυτή

Πάντως κάποιες από τις πιο σοβαρές υπηρεσίες αξιολόγησης (εκτός internet) είναι ιδιωτικές και κερδοφόρες. Η διαδικασία της αξιολόγησης (συλλογή πληροφορίας, επεξεργασία) είναι κανονικότατη δουλειά η οποία πληρώνεται από αυτούς που ενδιαφέρονται. Αυτό ισχύει για τα πάντα, από φορείς πιστοποίησης, μελέτες αγοράς, μελέτες σκοπιμότητας μέχρι τους ορκωτούς λογιστές και τα ΚΤΕΟ. 

Θα πλήρωνες π.χ. 1000 ευρώ για να λάβεις ένα εκτενές και τίμιο report από κάποιο ανεξάρτητο φορέα σχετικά με το online κατάστημα που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις? 

Αν επαφίεσαι στις δωρεάν πληροφορίες πρέπει να είσαι αποφασισμένος να κάνεις μόνος σου τη δουλειά του φιλτραρίσματος. (Όλοι αυτό κάνουμε π.χ. για να αγοράσουμε ένα πετάλι). 

Παρεμπιπτόντως οι κριτικές στα διάφορα tripadvisor, booking, amazon κλπ δεν είναι επιλεκτικές αλλά πλήρεις (δεν σβήνουν αρνητικές κριτικές) και αυτό είναι μέρος του business model τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harilatron είπε

Πάντως κάποιες από τις πιο σοβαρές υπηρεσίες αξιολόγησης (εκτός internet) είναι ιδιωτικές και κερδοφόρες. Η διαδικασία της αξιολόγησης (συλλογή πληροφορίας, επεξεργασία) είναι κανονικότατη δουλειά η οποία πληρώνεται από αυτούς που ενδιαφέρονται. Αυτό ισχύει για τα πάντα, από φορείς πιστοποίησης, μελέτες αγοράς, μελέτες σκοπιμότητας μέχρι τους ορκωτούς λογιστές και τα ΚΤΕΟ. 

Θα πλήρωνες π.χ. 1000 ευρώ για να λάβεις ένα εκτενές και τίμιο report από κάποιο ανεξάρτητο φορέα σχετικά με το online κατάστημα που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις? 

Αν επαφίεσαι στις δωρεάν πληροφορίες πρέπει να είσαι αποφασισμένος να κάνεις μόνος σου τη δουλειά του φιλτραρίσματος. (Όλοι αυτό κάνουμε π.χ. για να αγοράσουμε ένα πετάλι). 

Παρεμπιπτόντως οι κριτικές στα διάφορα tripadvisor, booking, amazon κλπ δεν είναι επιλεκτικές αλλά πλήρεις (δεν σβήνουν αρνητικές κριτικές) και αυτό είναι μέρος του business model τους. 

 

Αυτό που έγραψα για τις κριτικές της google το έχω δοκιμάσει, οι κριτικές είναι επιλεγμένες, και η μαρτύρια μου έχει την βαρύτητα ενός, ένας = κανένας, και επειδή αυτοί που δοκιμάζουν μέχρι που τους παίρνει στο ίντερνετ είναι λίγοι πιθανόν να μείνει και έτσι.

 

Η δικιά μου εμπειρία είναι ότι οι πιο σοβαρές πληροφορίες στο ιντερνετ προέρχονται από κάποιο περαστικό τύπο με ένα επιχείρημα σε μια πετσοκομμένη πρόταση πεταμένη κάπου...... η οποία έχει ξεφύγει από το moderation.
βάλε μου αστέρια και μαρκίζες στην άποψη σου και μιλάς απευθείας με Κάιρο. Προσωπικές απόψεις αυτά

 

Δεν λέω να καταργηθούν οι επιχειρήσεις στο ίντερνετ, μόνο να υπήρχε παράλληλα με αυτές και κάτι κοινωφελές όπως τα προγράμματα ανοιχτού κώδικα, γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (η δεν το έχω υπόψη μου γιατί είναι τελείως περιθωριακό) ίσως είναι πολιτικό ζήτημα παρά θέμα ανωτερότητας των επιχειρήσεων, αλλά θα μου πεις ότι μπαίνω σε θεωρίες συνωμοσίας.

 

δοκιμάστε το έχει πλάκα:
https://searx.info/  

 

Κάτι που μου ήρθε τώρα:

Σου λέει: τι μπορεί να δημοσιευτεί από την δραστηριότητα σου είναι στην κρίση μου γιατί ''ποιος είσαι εσύ?''

Και απαντώ: ''θες τα στοιχεία μου? παρ' τα επίσημα, τι δημοσιεύω όμως δεν θα είναι στην κρίση σου
γιατί εγώ τώρα είμαι επώνυμος, ποιος είσαι εσύ?''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vartanis είπε

 

Τι εννοεις;

 

Περιθωριακό δωρεάν και ανοικτού κώδικα ψαχτηρι, πάτα Advanced settings και παίξε... θα σου αποκαλύψει ένα ίντερνετ που νομίζουμε ότι έχει πάψει να υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια... η αλήθεια είναι ότι ήμαστε μέσα στην προσωπική μας σαπουνόφουσκα όπως λένε, την οποία έχει φτιάξει η google ειδικά για τον καθένα μας

 

edit

μην παρεξηγήσεις το ''privacy-respecting'' που λέει, ο πάροχος του ίντερνετ σου έχει όλη την δραστηριότητα σου έτσι και αλλιώς, ότι και να κάνεις, του ίντερνετ ΣΟΥ

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συναλλαγες μου στην Ελλαδα μου εδιναν παντα την αισθηση πως αντιμετωπιζομουν με τεραστια επιφυλακτικότητοτητα οταν επροκειτο για επιστροφη προιοντος. Οι υπευθηνοι στο service συνηθως μου φεροταν σαν να μιλουσαν με καποιο τσογλανακι που πηγαινε να τους κλεψει, κι αυτο ηταν κατι που αντιμετωπιζαν και οι προηγουμενοι απο εμενα στη σειρα. Οταν ανοιξαν τα πρωτα media markt και saturn εξεπλαγην με το ποσο ευκολες ηταν οι επιστροφες.

 

Ο Thomann αποτελει, θελουμε δεν θελουμε, οροσημο για τα ευρωπαικα καταστηματα μουσικων οργανων. Συχνα διαθετει προς πωληση οργανα και λοιπο εξοπλισμο που επιστραφηκαν σε χαμηλοτερη τιμη με πληρη εγγυηση, οπως και οργανα που κοπηκαν στον ποιοτικο του ελεγχο διατιθενται σε εξευτελιτικες τιμες ως διακοσμητικα. Τις περισσοτερες φορες τα οργανα αυτα τα αγοραζουν παιχτες που πιανει το χερι τους και με επενδυση ελαχιστο προσωπικο χρονο εχουν ενα πληρως λειτουργικο οργανο για ψιχουλα. Περιπτωσεις οπου μπηκε κατσαβιδι σε εξοπλισμο πριν την επιστροφη, αυτοματως σημαινει πως μας μενει αμανατι οχι μονο στον Thomann αλλα παγκοσμιως.

Επεξεργασμένο από Clb62
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Άγιος said:

Περιθωριακό δωρεάν και ανοικτού κώδικα ψαχτηρι, πάτα Advanced settings και παίξε... θα σου αποκαλύψει ένα ίντερνετ που νομίζουμε ότι έχει πάψει να υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια... η αλήθεια είναι ότι ήμαστε μέσα στην προσωπική μας σαπουνόφουσκα όπως λένε, την οποία έχει φτιάξει η google ειδικά για τον καθένα μας

 

edit

μην παρεξηγήσεις το ''privacy-respecting'' που λέει, ο πάροχος του ίντερνετ σου έχει όλη την δραστηριότητα σου έτσι και αλλιώς, ότι και να κάνεις, του ίντερνετ ΣΟΥ

 

ισχύει, αλλά μην περιμένεις θαύματα, ορισμένα αποτελέσματα αρνούνται να στα επιστρέψουν σχεδόν ΟΛΑ τα search engines (yandex, yahoo, κτλ).... ομιλεί κάποιος που είχε γράψει το eseek.gr (δεν υπάρχει πλέον) εν έτη 2000.

περι "ιντερνετ σου",  λογκάρουν  μόνο την DNS κίνηση, αδυνατούν να λογκάρουν σε επίπεδο πακέτου...

βεβαια υπαρχουν και οι εμπορικές λύσεις VPN... με το οποίο οτι και να λογκάρει ο πάροχος απλά θα βλέπει κρυπτογραφημένα πακέτα απο και προς τον VPN provider.

1 hour ago, Clb62 said:

Περιπτωσεις οπου μπηκε κατσαβιδι σε εξοπλισμο πριν την επιστροφη, αυτοματως σημαινει πως μας μενει αμανατι οχι μονο στον Thomann αλλα παγκοσμιως.

 

τοτε ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ γιατί το βάζει το ρημαδί το πολυεργαλείο στο πακετο? γιατί το να ρυθμίζεις truss rod είναι ΟΚ αλλά τις ξυλόβιδες του μπράτσου (με το ίδιο εργαλειο) ΟΧΙ??? ΠΟΥ τα περιγράφει αυτά και ποιά κοινοτική νομοθεσία? Μηπως συμπεριλαμβάνεται και το άλεν στα saddle locks?? ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΧΟΡΔΕΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΘΩΜΑ???

 

ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ????

 

να σου πω εγω??? στα "μυστικά" "απόκρυφα" (δηλ ανύπαρκτα) βιβλία του Θωμα... τα οποία φυσικά ερμηνεύουν κατα το πως γουστάρουν κάθε φορά... με την δική μου κιθάρα κάτι παίκτηκε που δεν ήξερα, για αυτο και η όλη ιστορία... δεν εξηγείται διαφορετικά... αλλά γτ να μην βγούν να πουν μια συγγνώμη, δεν ηθελα ούτε αλλη κιθαρα ούτε αποζημίωση , μόνο μια συγγνωμη για την ταλαιπωρία... την έλαβα καθυστερημένα, έμμεσα και χωρίς νόημα πλέον...

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rgxinap είπε

ισχύει, αλλά μην περιμένεις θαύματα, ορισμένα αποτελέσματα αρνούνται να στα επιστρέψουν σχεδόν ΟΛΑ τα search engines (yandex, yahoo, κτλ).... ομιλεί κάποιος που είχε γράψει το eseek.gr (δεν υπάρχει πλέον) εν έτη 2000.

περι "ιντερνετ σου",  λογκάρουν  μόνο την DNS κίνηση, αδυνατούν να λογκάρουν σε επίπεδο πακέτου...

βεβαια υπαρχουν και οι εμπορικές λύσεις VPN... με το οποίο οτι και να λογκάρει ο πάροχος απλά θα βλέπει κρυπτογραφημένα πακέτα απο και προς τον VPN provider.

Έχω διαβάσει σε σχόλια σαν το δικοσου ότι το ''end to end encryption'' είναι μια μούφα... λες ''αδυνατούν να λογκάρουν σε επίπεδο πακέτου'' εξήγησε γιατί πιστεύεις ότι μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον έχοντας έναν μεσάζοντα που έχει όλη την επικοινωνία στα χέρια του κρυπτογραφημένη με μια μέθοδο που έχει φτιάξει ο ''ίδιος''. Στέλνεις δηλαδή x+1=a και μετά στέλνεις και την τιμή του x από την ίδια διαδρομή........................................................................................................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου