Προς το περιεχόμενο

home networking and file sharing


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, LK είπε

Ναι! Εκεί να σε βλεπα πως θα κανες δίκτυο  με τον μακ.....και τα 10άρια.

Έχω έναν επάνω στο δίκτυο του γραφείου, κάθε δύο βδομάδες το ξεχνάει ή μας κάνει τον σπουδαίο, χάνεται , του βάζουμε τις φωνές και ξαναγυρίζει.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, panorios είπε

Έχω έναν επάνω στο δίκτυο του γραφείου, κάθε δύο βδομάδες το ξεχνάει ή μας κάνει τον σπουδαίο, χάνεται , του βάζουμε τις φωνές και ξαναγυρίζει.

Ετσι ειναι τα μακ.....θέλουν αυστηρότητα :P

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το αρχαιότερο still working "δίκτυό" μου.

Μου το θυμίσατε και ανέβηκα στο πατάρι storage και το βρήκα.

Με 10αρια δεν το δοκίμασα.

UsbLink7.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Μην το κάνεις.

Εκει θα φας σίγουρα άλλα 2 χρόνια.

 

Εμ, γι'αυτό πρότεινε ο "Άγιος" μεταφορά με στικάκι που κάνεις και backup ταυτόχρονα (χωρίς άλλο χάσιμο χρόνου).

Και φυσικά αυτό λειτουργεί και όταν δεν έχεις και εγκατεστημένο δίκτυο στον Η/Υ.

Κι εγώ - εδώ και χρόνια - άμα δω τα δύσκολα, το ζυγίζω το πράγμα: αξίζει να φάω πιθανόν 5, 10 ή και παραπάνω ώρες για να μάθω πώς γίνεται κάτι, ή απλά αγνοώ το τεχνικό πρόβλημα και τα καταφέρνω κάνοντας κάτι που ξέρω ότι δουλεύει ήδη;

Επειδή βαρέθηκα κάθε τρεις και λίγο να μαθαίνω τα νέα βίτσια των νέων Windows, συχνά ακολουθώ τη δεύτερη στρατηγική.

 

  • Like 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Εμ, γι'αυτό πρότεινε ο "Άγιος" μεταφορά με στικάκι που κάνεις και backup ταυτόχρονα (χωρίς άλλο χάσιμο χρόνου).

 

 

 

δεν γινόταν.

Με 10άδες ομάδες αρχείων για μεταφορά και μάλιστα μη γνωρίζοντας που είχαν εγκατασταθεί, με τα λογισμικά που διαθέτω να έχουν αλλάξει πρόγραμμα εγκατάστασης (μερικά και κλειδώματος) ή και κατάργηση αντικατάσταση bundled λογισμικού, αυτα δεν μπορούσαν να γίνουν με στικάκια βάλε βγάλε.

Πχ το όλο πακέτο λογισμικού της fishman δεν μπορεσα ακόμα να το εγκαταστήσω και έχω στείλει αίτημα στο support.

Γενικά απο χτες το βράδυ που μπόρεσα να δω όλο τον παλιό δίσκο ανάσανα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν γινόταν.

Με 10άδες ομάδες αρχείων για μεταφορά και μάλιστα μη γνωρίζοντας που είχαν εγκατασταθεί, με τα λογισμικά που διαθέτω να έχουν αλλάξει πρόγραμμα εγκατάστασης (μερικά και κλειδώματος) ή και κατάργηση αντικατάσταση bundled λογισμικού, αυτα δεν μπορούσαν να γίνουν με στικάκια βάλε βγάλε.

Πχ το όλο πακέτο λογισμικού της fishman δεν μπορεσα ακόμα να το εγκαταστήσω και έχω στείλει αίτημα στο support.

Γενικά απο χτες το βράδυ που μπόρεσα να δω όλο τον παλιό δίσκο ανάσανα.

 

Βέβαια, δε γίνεται πάντα το "στρίβειν".. Ούτε κι εγώ τη γλυτώνω πολλές φορές..

Έχεις και περίπλοκο setup εσύ.. Χαμός λέμε!

Πάντως, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί μήπως το κομμάτι μουσικής τεχνολογίας του στούντιο τρώει τελικά τόσο χρόνο που πολλές φορές δεν σε αφήνει να γράψεις τις νότες στο χαρτί (τρόπος του λέγειν)..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Βέβαια, δε γίνεται πάντα το "στρίβειν".. Ούτε κι εγώ τη γλυτώνω πολλές φορές..

Έχεις και περίπλοκο setup εσύ.. Χαμός λέμε!

Πάντως, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί μήπως το κομμάτι μουσικής τεχνολογίας του στούντιο τρώει τελικά τόσο χρόνο που πολλές φορές δεν σε αφήνει να γράψεις τις νότες στο χαρτί (τρόπος του λέγειν)..

 

 

το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές.

Ξεκινάς να κάνεις κάτι και θα κάνουν ενημέρωση τα windows. Αν έχεις αργό υπολογιστή (που είχα) μπορεί να χάσεις άπειρη ώρα. Επίσης ένα λογισμικό που σου κάνει update, ή ένα update των windows που ακυρώνει προηγούμενες καταστάσεις. Ενα καινούργιο που ψωνίζεις και μέχρι να το βάλεις ιδρώνεις.

Το fishman είναι χαρακτηριστική περίπτωση εταιρείας που πυροβολεί το πόδι της.

Σου δίνει ένα τεράστιο συνθ πακέτο με 15 ομάδες ήχων από κάπου 100 το καθένα. Επίσης σου δίνει πρόσβαση στο Kontakt και το Komplete, ένα πακέτο βιβλιοθήκες της EastWest, το sampletank 2.5 32bit της ikmultimedia που τώρα το κατήργησαν, αλλά το δίνουν για όσους έχουν 32, το Guitar Rig και το Reaktor, το progression για notation, το studio one και το sampletank 3 στα 64. Όλα αυτά για να τα εγκαταστήσω πριν 3 χρόνια έφαγα 3-4 μέρες. Και τον Ιούλιο που έγινε μια μεγάλη αναβάθμιση (είχαν να κάνουν 7 χρόνια) έφαγα άλλη μία. Σήμερα όλα έχουν αλλάξει, ως διαδικασία και μέχρι στιγμής έχω μείνει μόνο με το ένα πακέτο και δυστυχώς έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς από τους ήχους που δεν μπορώ να εγκαταστήσω.

Ε...προφανώς δεν μπορώ να παιδεύομαι και με το να αντιγράψω στικάκια.

Μέχρι στιγμής από λογισμικά έχω να παραδεχτώ το ezdrummer που εγκαταστάθηκε με ένα πλήκτρο.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σου! Τα έχω τραβήξει κι εγώ, αλλά σίγουρα έχεις περισσότερες εφαρμογές!

Προσπαθώ να αλλάζω όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα τώρα πια.

Εδώ και καιρό, όλο το λογισμικό σε παλιό-πολύ ισχυρό Η/Υ (2011) που τρέχει ακόμη και τώρα τα πάντα γρήγορα.

Βέβαια, έχω κάποια hard synths / αυτά οδηγούνται με απλό midi / σίγουρα κάνει το setup απλούστερο..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

 

 

Πάντως, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί μήπως το κομμάτι μουσικής τεχνολογίας του στούντιο τρώει τελικά τόσο χρόνο που πολλές φορές δεν σε αφήνει να γράψεις τις νότες στο χαρτί (τρόπος του λέγειν)..

Άστα να πάνε. Και εγώ το έχω βιώσει και για να στήνεις, να ρυθμίζεις, να δοκιμάζεις και τελικά έχασα αρκετό χρόνο από το ζητούμενο. Και πιο παλιά ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα, τώρα που γίνονται όλα και πιο γρήγορα και πάλι χρόνο τρώει εις βάρος της μουσικής εκτέλεσης και δημιουργίας. Και εγώ ως ερασιτέχνης αναρωτιέμαι πως το αντέχουν οι επαγγελματίες που φαντάζομαι θα πρέπει να είναι και ενημερωμένοι, να ακολουθούν πράγματα για να είναι εμπορικοί σε διάφορα είδη μουσικής κλπ. Μπλέξιμο.

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άστα να πάνε. Και εγώ το έχω βιώσει και για να στήνεις, να ρυθμίζεις, να δοκιμάζεις και τελικά έχασα αρκετό χρόνο από το ζητούμενο. Και πιο παλιά ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα, τώρα που γίνονται όλα και πιο γρήγορα και πάλι χρόνο τρώει εις βάρος της μουσικής εκτέλεσης και δημιουργίας. Και εγώ ως ερασιτέχνης αναρωτιέμαι πως το αντέχουν οι επαγγελματίες που φαντάζομαι θα πρέπει να είναι και ενημερωμένοι, να ακολουθούν πράγματα για να είναι εμπορικοί σε διάφορα είδη μουσικής κλπ. Μπλέξιμο.

 

Μάλλον έχουν μεγάλη εξειδίκευση. Άλλος κάνει την ενορχήστρωση, άλλος την ηχογράφηση, άλλος τη μείξη, άλλος mastering κλπ. Οπότε γίνονται πάρα πολύ καλοί σε κάτι εξειδικευμένο και δημιουργούν όνομα σε αυτό..

Μουσική Βιομηχανία my friend!

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου