Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

πΓιο τεραστιος και με πΓιο μεγαλα χερΓια απο αΦτον αποκλειεται

Έχεις δίκιο, είναι το γενικότερο attitude  που είχα πάντα λόγω των drums, kind of επιθετικό, δεν αντέχω να "πλέκω" και να μπλέκομαι με χορδές, είμαι brutal, είμαι ο Hulk.. Eyt-γμτ- Ευτυχώς τα πλήκτρα το μετριάσαν κάπως αυτό, μου επιτρέπουν καί να είμαι επιθετικός όταν θέλω, αλλά και με υποχρεώνουν να είμαι κάπως πιό ντελικάτος, όταν η μουσική το απαιτεί. Με την κιθάρα ένιωθα οτι καλούμαι να κάνω μικρονευροχειρουργική επέμβαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bathan είπε

Εγώ είδα το φώς το αληθινό όταν έπαιξα για πρώτη φορά με την Richie Kotzen signature Tele ενός φίλου μου και την signature stratocaster του Blackmore (κάποιου γνωστού που μου την παραχώρησε για λίγο)

Εκεί κατάλαβα την διαφορά στο playability ανάμεσα στις φτηνές κιθάρες και στις ακριβές και επώνυμες

 

Ετυχε.

Έχω ξαναγράψει ότι εξαιρετικό playability θα βρεις και σε πολύ φτηνά όργανα. 

Κάτι λεπτομέρειες ειναι που χρυσοπληρώνεις.

Όπως επίσης έχω δοκιμάσει και πολύ ακριβά όργανα με κακό playability.

 

ΥΓ μια Richie Kotzen signature Tele είχε ένας μαθητής μου και την πούλησε γιατί δεν τον βόλεψε. Βλέπεις ότι είναι συνήθειες και γούστα πολλές φορές.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις μαγαζακι και θελεις να προωθησεις μια κιθαρα τη σεταρεις τελεια και στις υπολοιπες κανεις το αντιθετο. 

 

Ειναι η ιδια πρακτικη που ακολουθουν εδω και χρονια τα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων οταν θελουν να πρωθησουν συγκεκριμενη μαρκα η μοντελο τηλεορασης. Φτιαχνουν τελεια εικονα σ αυτη και χαλια εικονα στις υπολοιπες.

 

Αυτος που ξερει τι θελει δεν παρασυρεται απο τετοιες πρακτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 13-13 είπε

Οταν εχεις μαγαζακι και θελεις να προωθησεις μια κιθαρα τη σεταρεις τελεια και στις υπολοιπες κανεις το αντιθετο. 

 

Ειναι η ιδια πρακτικη που ακολουθουν εδω και χρονια τα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων οταν θελουν να πρωθησουν συγκεκριμενη μαρκα η μοντελο τηλεορασης. Φτιαχνουν τελεια εικονα σ αυτη και χαλια εικονα στις υπολοιπες.

 

Αυτος που ξερει τι θελει δεν παρασυρεται απο τετοιες πρακτικες

Τι μου θύμησες. Αρχές 90's σε ένα κατάστημα στον Πειραιά που έχει κλείσει πια, ο πωλητης θέλοντας να σπρώξει μια πιο οικονομικη ακουστική κιθάρα, την εδινε στον πελάτη να τη δοκιμάσει με πένα ταρταρούγα γνήσια, ενώ την πιο ακριβή ακουστική με απλή πένα.

Κι έπιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Κάτι λεπτομέρειες ειναι που χρυσοπληρώνεις.

Μια περίπτωση είναι το vintage, η συλλεκτικότητα, η μελλοντική αξία μεταπώλησης κλπ...

Η άλλη περίπτωση είναι το χειροποίητο, τα premium "τίμια" ξύλα κλπ...

Διαφορές στον ήχο; Λίγες,  ελάχιστες ως απειροελάχιστες... Και όπως σοφά ανέφερε ο Σπύρος, είναι οι λεπτομέρειες που χρυσοπληρώνουμε.  Αυτό το ας πούμε 2% με 3% παραπάνω...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μια περίπτωση είναι το vintage, η συλλεκτικότητα, η μελλοντική αξία μεταπώλησης κλπ...

Η άλλη περίπτωση είναι το χειροποίητο, τα premium "τίμια" ξύλα κλπ...

Διαφορές στον ήχο; Λίγες,  ελάχιστες ως απειροελάχιστες... Και όπως σοφά ανέφερε ο Σπύρος, είναι οι λεπτομέρειες που χρυσοπληρώνουμε.  Αυτό το ας πούμε 2% με 3% παραπάνω...

Φαντάσου σε τί τιμές θα πωλούνται οι ΗΒ τώρα που άρχισα να φωτογραφίζομαι μαζί των 😁.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε


Τά κατάλαβες ανάποδα:

 

Ο @elephant μπήκε ώς νέος και σχολίασε για τις διαφορές μεταξύ οργάνων με πολύ διαφορετικές τιμές (κάτι που γενικά υπάρχει στο ιντερνετ, πχ βιντεο του στυλ "αξίζει το τάδε τόσο πολύ περισσότερο σε σχέση με το δείνα;")

 

Η "προικισμένη μουσικά" ελίτ του noiz έσπευσε να τόν υποδεχθεί με ειρωνίες και αστειάκια.

 

Ο @elephant απαντούσε ανάλαφρα, με χαριτωμένη διάθεση και μετριοπαθείς δηλώσεις περί του εναρκτήριου ποστ του.

 

Όχι, όμως: το noiz συνέχιζε τα δικά του.

 

Γι' αυτό ακριβώς έσπευσα να τού πώ να μήν παίρνει κατάκαρδα και σοβαρά τέτοιες δηλώσεις, ώστε να μήν απογοητευθεί.

 

Αυτή ήταν ακριβώς η αντιμετώπιση της οποίας έτυχα κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, ώς νέωπας στο noiz. Που ήταν και ο λόγος που κρατούσα τόσο πολύ resentment.

 

Όχι, @geka: δεν είμαι εγώ αυτός που φέρνει την τοξικότητα στο noiz: άν μή τί άλλο, σχολιάζοντας κάτι που θα μπορούσε ίσως να κρατήσει τον @elephant στο noiz και νη μή φύγει τρέχοντας όπως όλοι οι νέοι που πέφτουν πάνω στο παρεάκι της "ελίτ" που είναι όλη μέρα συνδεδεμένη έτοιμη να σχολιάσει και λέγοντας πάντα τα ίδια και τα ίδια...

 

 

Λοιπόν ξαναδιάβασα το αρχκό ποστ και τις απαντήσεις των μελών.

 

Πέρα από ενα δυο-σχόλια που δυσανασχέτησαν (κακώς!) λίγο από την νεανική.. ορμή του φίλτατου @elephant

όλα τα υπόλοιπα σχόλια ήταν με πολύ σεβασμό και του εξηγούσαν την δική τους οπτική γωνία περί ''ακριβής κιθάρας'' χωρίς να προσπαθήσουν ντε και καλά να τον πείσουν για το αντίθετο και χωρίς ειρωνίες και μομφές προς το νεαρόν της ηλικίας του.

 

Δεν είμαι νομικός σύμβουλος του νοιζ ή οτιδήποτε (μακριά από μένα αυτά) αλλά νομίζω γίνεσαι λίγο άδικος φίλε μου.

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Έχω ξαναγράψει ότι εξαιρετικό playability θα βρεις και σε πολύ φτηνά όργανα. 

 

Εννοείται το playability ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την τιμή η προέλευση της κιθάρας και είναι 100% θέμα set up.

 

Υπάρχουν ακριβές κιθάρες με άθλια εργοστασιακά set up π.χ. Fender και Gibson και φθηνές κιθάρες με εξαιρετικά εργοστασιακά set up  π.χ. Eastwood, Sire.

 

Εννοείται ότι ΟΛΟΙ οι κιθαρίστες πρέπει να ξέρουν να σεταρουν την κιθάρα τους στα βασικά (action,relief, intonation,fret polishing) και αν τους αρέσει ηχητικά ένα οργανο να μη τσιγκουνευτουν τα 30-60 ευρω ενός διορθωματος nut και fret leveling (αν η κιθάρα έχει πρόβλημα στο nut και κάποια ψηλά τάστα)

 

Από εκεί και πέρα το τι ΒΟΛΕΥΕΙ τον καθένα είναι θέμα γούστου σε σχέση με τη γεωμετρία του οργάνου,το πάχος του μπράτσου,το μέγεθος των τάστων κτλ 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Φαντάσου σε τί τιμές θα πωλούνται οι ΗΒ τώρα που άρχισα να φωτογραφίζομαι μαζί των 😁.

Ήδη ζήτησε μια η Popovic.

2Crop-AP5_BrianRasic-copy-2.jpg

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 1:56 ΜΜ, John Goumis είπε

 

 

Λοιπόν ξαναδιάβασα το αρχκό ποστ και τις απαντήσεις των μελών.

 

Πέρα από ενα δυο-σχόλια που δυσανασχέτησαν (κακώς!) λίγο από την νεανική.. ορμή του φίλτατου @elephant

όλα τα υπόλοιπα σχόλια ήταν με πολύ σεβασμό και του εξηγούσαν την δική τους οπτική γωνία περί ''ακριβής κιθάρας'' χωρίς να προσπαθήσουν ντε και καλά να τον πείσουν για το αντίθετο και χωρίς ειρωνίες και μομφές προς το νεαρόν της ηλικίας του.

 

Δεν είμαι νομικός σύμβουλος του νοιζ ή οτιδήποτε (μακριά από μένα αυτά) αλλά νομίζω γίνεσαι λίγο άδικος φίλε μου.

 

 

Ο πρώτος επιτίθεται:

Παράθεση

Όλοι μακάκες είμαστε και εσύ ο ξύπνιος μάλλον.

 

 

Ο δεύτερος προειδοποιεί:

Παράθεση

not the best way to get introduced in a guitar forum

 

Ο τρίτος ειρωνεύεται:

Παράθεση

εχεις παιξει ,σε ολοκληρη τη ζωη σου, με ΚΑΘΑΡΟ ηχο και πόσα ακριβως λεπτα διήρκεσε αυτη η εμπειρια? 😅

Ο τέταρτος επίσης:

Παράθεση

 Αφού δεν μπορείς να βρεις διαφορές σε μια "φθηνή" και μια "ακριβή" κιθάρα, πίστεψε με..., είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!

 

Ο πέμπτος συμφωνεί:

Παράθεση

Ακριβώς αυτό!

 

 

 

Με κορυφαίο αυτό:

 

Παράθεση

Να, αυτά δεν μπορώ
 

και παράθεση μιάς εικόνας που απεικονίζει μια κιθάρα-ανέκδοτο, η οποία είναι ΠΟΛΥ περισσότερο κιθάρα από αυτή που δεν έχει ΚΑΝ σώμα κι ακούγεται ΟΛΟΙΔΙΑ με κάποια κανονική κιθάρα!

 

 

Εν τώ μεταξύ, ο ήσυχος @elephant απαντούσε με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μετριοπάθεια και ηρεμία:

 

Εδώ

Παράθεση

 έτσι για να χωρέσω όσο πιο πολλα επίθετα γίνεται

 

Εδώ

Παράθεση

Δεν το ποσταρα για να πω μακακα κάποιον και αν τα έχει ο άλλος πολύ καλά κάνει και εγώ τις καλύτερες θα επερνα.(...)στην πραξη όμως δεν είναι καθόλου έτσι και παίζει να την μετάνιώσουν πίκρα την αγορα

 

Εδώ

Παράθεση

χάχα καταλαβαίνω τι εννοείς δεν είμαι τέτοια περίπτωση προτιμώ χίλιες φορές καθαρό ήχο single coil(...)

Και συνεννοήσιμος:

Παράθεση

Ίσως τα plugin παιξαν το ρόλο τους γιατί στο neural dsp ότι κιθάρα και να βάλεις με λίγο πείραγμα θα ακούγεται άψογα οπότε μειώνει τις διαφορες

 

Και εδώ:

Παράθεση

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι ήταν άδικη σύγκριση, θα επρεπε να γίνει μεταξύ ιδίων στυλ σε διαφορετικά price points

 

 

 

No wonder γιατί εξαφανίστηκε το παιδί!

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου