Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μπορούμε να επαναπροσδιορίσουμε το topic? π.χ. "Πότε παίξατε για πρώτη φορά με ακριβή κιθάρα;"

16 ετών έχοντας μια yamaha eg112 έπαιξα με την Fender Stratocaster Custom Shop του δασκάλου μου. Δε μου άρεσε καθόλου. Αλλά ήταν η μοναδική ακριβή κιθάρα που δε με έχει εντυπωσιάσει 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
29 λεπτά πριν, Nekkon είπε

16 ετών

Εγώ στα 18 αγόρασα (νομίζω έχω ξαναπεί την ιστορία, αλλά anyway) μια Fender Stratocaster American Standard, μοντέλο 1995 και αφού είδα οτι δεν το'χω και δε πρόκειται να γίνω ποτέ κιθαρίστας, την χάρισα στον τραγουδοποιό Δημήτρη Αρναούτη, με την προϋπόθεση οτι όποτε θα θέλω κιθάρα σε δική μου μουσική, θα έρχεται να παίζει αυτός, δωρεάν. Το τηρήσαμε, απο το 1996 ως το 2021.  (edit) Την μία και μοναδική φορά που έπαιξα εγώ κιθάρα σε δικό μου κομμάτι, ήταν με την εν λόγω strat, 13 χρόνια αργότερα (2009) και έχω και ντοκουμέντο.. (βλ. εικόνα προφίλ)

 

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

αφού είδα οτι δεν το'χω και δε πρόκειται να γίνω ποτέ κιθαρίστας

Αυτό το συμπέρασμα πως προέκυψε;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, geka είπε

 

Ενα βασικο θεμα που εχει το FORUM παντως είναι κάποιος να μπορει να γραψει κατι, να ρωτησει κατι χωρις να παρει για απαντηση ενα ποστ σαν το δικο σου.  Αυτο θα ταν μια καλη αρχη για να μπορουν ολοι στο μελλον να ρωταν αυτο που θελουν χωρις να κρινονται.....Αλλωστε αγνωστοι ειμαστε εδω μεσα...

 


Τά κατάλαβες ανάποδα:

 

Ο @elephant μπήκε ώς νέος και σχολίασε για τις διαφορές μεταξύ οργάνων με πολύ διαφορετικές τιμές (κάτι που γενικά υπάρχει στο ιντερνετ, πχ βιντεο του στυλ "αξίζει το τάδε τόσο πολύ περισσότερο σε σχέση με το δείνα;")

 

Η "προικισμένη μουσικά" ελίτ του noiz έσπευσε να τόν υποδεχθεί με ειρωνίες και αστειάκια.

 

Ο @elephant απαντούσε ανάλαφρα, με χαριτωμένη διάθεση και μετριοπαθείς δηλώσεις περί του εναρκτήριου ποστ του.

 

Όχι, όμως: το noiz συνέχιζε τα δικά του.

 

Γι' αυτό ακριβώς έσπευσα να τού πώ να μήν παίρνει κατάκαρδα και σοβαρά τέτοιες δηλώσεις, ώστε να μήν απογοητευθεί.

 

Αυτή ήταν ακριβώς η αντιμετώπιση της οποίας έτυχα κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, ώς νέωπας στο noiz. Που ήταν και ο λόγος που κρατούσα τόσο πολύ resentment.

 

Όχι, @geka: δεν είμαι εγώ αυτός που φέρνει την τοξικότητα στο noiz: άν μή τί άλλο, σχολιάζοντας κάτι που θα μπορούσε ίσως να κρατήσει τον @elephant στο noiz και νη μή φύγει τρέχοντας όπως όλοι οι νέοι που πέφτουν πάνω στο παρεάκι της "ελίτ" που είναι όλη μέρα συνδεδεμένη έτοιμη να σχολιάσει και λέγοντας πάντα τα ίδια και τα ίδια...

 

...μάλλον προσέφερα υπηρεσίες στο noiz...

16 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εκεί είναι το χρήμα πλέον μόνο ούτως ή άλλως (δυστυχώς).

 

Την Τέχνη δεν τήν κάνει κάποιος για τα χρήματα, η Τέχνη βγαίνει αβίαστα από την ψυχή διότι ψάχνει διέξοδο.

 

"Κατάθεση ψυχής κατά παραγγελία" δεν είναι κατάθεση ψυχής. Είναι εμπόρευμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Που ήταν και ο λόγος που κρατούσα τόσο πολύ resentment.

 

Τουλαχιστον μας εξηγησες τον λογο που ειχες εξαφανιστει για ΤΡΙΑ ετη, και επεστρεψες απαντωντας σε ΠΕΘΑΜΕΝΑ threads που εχουν βγαλει αραχνες.

 

Ελπιζω αν παραμεινεις να αρχισεις να απαντας λιγο γρηγοροτερα 😅

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τέχνη, αλλά εγώ αγοράζω κιθάρες για συλλογή, πετάλια γιατί μου αρέσουν τα χρώματα και τα κουμπάκια, και ενίσχυτες για να μην είναι άδειο το κάδρο όταν βγάζω φωτο για ινστα...

 

...και διαβάζω και 3 αθλητικές εφημερίδες την ημέρα...

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 ώρες πριν, Nekkon είπε

Αυτό το συμπέρασμα πως προέκυψε;

Ε, δοκίμασα και δεν δούλευε το κόλπο, δεν πήγαιναν τα χέρια, δεν γενικώς. Δεν είναι όλα για όλους. Ήδη έπαιζα drums, 3 χρόνια αργότερα το γύρισα σε synths, με την κιθάρα δεν έγινε gel. Και ήθελα, μη νομίζεις, το πάλεψα πολύ και ο Δημήτρης είχε όλη την καλή θέληση να μου μάθει, αλλά νομίζω οτι είναι σωματικό το πρόβλημα. Είμαι τεράστιος με μεγάλα χέρια και μάλλον το μπάσο θα μου ταίριαζε περισσότερο. Η κιθάρα ζητάει ένα delicacy που δεν το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μπορούμε να επαναπροσδιορίσουμε το topic? π.χ. "Πότε παίξατε για πρώτη φορά με ακριβή κιθάρα;"

στον Νάκα στην Αθήνα πριν αρκετα χρονια μια jazzmaster που ηταν με λεσ πολ specs μια μπορδοκοκκινη.

 

Επι της ουσιας οταν εφτιαξα την handmade tele μου πριν αρκετα χρονια που ταν αρκετο ρισκο αλλα βγηκα κερδισμενος μουσικα. Αυτη η διαδιακασία ενηργησε καλα ως προς το μουσικο μερος. Ως προς το πρακτικο ισχυεει οτι μου ελεγαν και τοτε αρκετα μελη του νοιζ.... οτι οπρεπει να ξερω ακριβως τι θελω...Απο την πραξη αποδειχτηκε οτι δεν ξερω τι θελω ακομα:::)))))) Κι αυτο βγαινει και στη μουσικη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου