Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@elephant πρέπει να καταλάβεις πως τα μέλη του noiz (τα πολύ ενεργά και καθημερινοί σχολιαστές) έχουν ώς επί το πλείστον "κλείσει" μουσικά. Τό ομολογούν εδώ. Είναι 50άρηδες και άνω που έχουν "κλείσει" δημιουργικά και ίσως γι' αυτό δεν ασχολούνται πιά με τη μουσική αλλά με τα όργανα και κάθε είδους απίθανη και περιττή λεπτομέρεια.

 

Καθώς στον άνθρωπο υπάρχει η ανάγκη για δημιουργία αλλά αυτοί δεν μπορούν να δημιουργήσουν μουσικά και συνθετικά, αρχίζουν να πειράζουν τα όργανα που έχουν αλλάζοντας μαγνήτες, κλειδιά, κλπ, ή μαθαίνουν να φτιάχνουν όργανα από την αρχή.

 

Είναι ευκατάστατοι κι εξαντλούν το ενδιαφέρον τους για τη μουσική πλουτίζοντας τις συλλογές τους από κιθάρες που δεν χρειάζονται και δεν χρησιμοποιούν.

 

Εδώ διαβάζουμε το πολύ σωστό: " Το περισσότερο gear που έχουμε είναι αποτέλεσμα επιθυμίας και όχι ανάγκης."

Όπως κι εδώ διαβάζουμε το επίσης εύστοχο: "Αυτές οι κιθάρες απευθύνονται σε "μεγάλα παιδιά" που είτε θέλουν να έχουν "συλλογή"(...)Δεν ειναι τυχαίο που επενδύουν κυριως στην εμφάνιση, και δευτερευοντως σε ολα τα αλλα."

 

Εδώ έχουμε την ομολογία:

"
σχεδόν όλοι έχουμε πάνω από 3 - 4 κιθάρες ο καθένας, και συζητάμε να πάρουμε κι άλλες, ενώ δεν χρειαζόμαστε πολλές από αυτές στην πραγματικότητα.

Και οι κιθάρες κοστίζουν, δεν κάνουν 4 και 5 ευρώ ...

Άλλοι έχουν 4 - 5 ενισχυτές και ψάχνονται να πάρουν κι άλλους.

Αμ αυτά τα πετάλια?

Χαμός στο ίσιωμα.

Κι ας μην χρησιμοποιούν κάποια από αυτά.

Έχουμε πένες πολύ περισσότερες από όσες χρησιμοποιούμε

(...)

έχω κιθάρες που δεν μου χρειάζονται (αλλά τις χρησιμοποιώ), όπως έχω πένες που δεν μου χρειάζονται (αλλά μου αρέσουν σαν αντικείμενα), κλπ.
"

Έχουν φετίχ με τα όργανα

 

Εμείς όχι: εμείς τά χρησιμοποιούμε για τη μουσική, τη τέχνη μας, γι' αυτό που δημιουργήθηκαν.

 

Καθώς δεν μπορούν να φτιάξουν μουσική με μία πχ κιθάρα, θα φτιάξουν μία συλλογή από 20 κιθάρες αναλύοντας τον ήχο τους.

 

Μή μπορώντας να δημιουργήσουν μουσική, το φετίχ με τα εργαλεία της είναι η μόνη τους επιλογή.

 

Μή ψαρώνεις όταν κουβεντιάζουν για τα live που έχουν παίξει, ή τις απαιτήσεις τους στο soundcheck ή τις αναμνήσεις τους απο live...

 

Δεν παίζουν σε κανένα φοβερό κοινό τίποτε δικά τους τραγούδια!

 

Δεν έχουν γράψει (τα τακτικά και "καθημερινά" μέλη τουλάχιστον) κάποια οργανωμένη σύνθεση ή ένα τραγούδι, παρά μόνο σκόρπιους "ασφαλείς κι ανώδυνους" αυτοσχεδιασμούς, ριφφάκια και σόλα χωρίς νόημα που δεν οδηγούν πουθενά, πατώντας πάνω σε "ασφαλή" shapes όπως την ελάσσονα πεντατονική.

 

Ακόμη παίζουν AC/DC, Deep Purple και Metallica σε μπαράκια, όπως εμείς στα 17 μας

 

Τώρα,

 

...γιατί έχουν απαιτήσεις από τον ήχο τους (και τί απαιτήσεις είναι άραγε αυτες;...) και γιατί αγοράζουν νέες κιθάρες κι ενισχυτές αφού δεν θα δημιουργήσουν κάτι νέο και συγκεκριμένο αλλά θα παίξουν πράγματα που έχουν γράψει κι ηχογραφήσει ήδη με τέλειο πρωτότυπο και προσωπικό ήχο κάποιοι άλλοι...μή μέ ρωτάς: είναι αίνιγμα και για 'μένα...


Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να αγοράσω κάποιο νέο όργανο, άν δεν εξυπηρετεί κάτι συγκεκριμένο στη συνθετική και δημιουργική μου πορεία. Γράφω κάτι, πάω στο στούντιο, τό ηχογραφώ. Μετά τό διαχειρίζεται ο στουντιατζής (recording, mixing, mastering) και πάω σπίτι μου.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να αγοράσω καινούργιο όργανο άν δεν έχω σκοπό να γράψω κάτι με αυτό. Κάτι που να ταιριάζει στο νέο όργανο ή που να απαιτεί το συγκεκριμένο όργανο και τα features που αυτό διαθέτει για κάποια νέα μου δημιουργία...


Τα μέλη του φόρουμ αγοράζουν ένα σωρό όργανα για να παίζουν τη μουσική που έγραψαν κάποιοι άλλοι.

 

Οπότε, δεν είναι εδώ το φόρουμ όπου θα συζητήσεις για μουσική αγαπητέ...

 

Μόνο άν θέλεις να συγκρίνεις κλειδιά, ξύλα, μανίκια, μαγνήτες, κλπ και να παρουσιάσεις το καινούργιο σου πανάκριβο απόκτημα που θα στολίσει ώς στολίδι το σπίτι σου...

 

Αλλιώς... δεν.

 

Βλέπεις,

 

Είσαι μουσικός.

 

Ο μουσικός δεν ασχολείται τόσο με τα όργανα αλλά με τη τέχνη του.

 

Τα μέλη του noiz είναι συλλέκτες.

 

Ο συλλέκτης εξαντλεί κάθε συζήτηση για κάθε αντικείμενο που αποτελεί την κιθάρα.

 

Περνούν ατελείωτες ώρες προσπαθώντας να διερευνήσουν άν έχει σημασία στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας το ξύλο, η γέφυρα, τα κλειδιά, οι βίδες, η ζώνη και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Σ' αυτό το video που έχει ανέβει ξανά στο φόρουμ, αποδεικνύεται πως το ΜΟΝΟ που έχει σημασία στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας είναι οι μαγνήτες.

 

Κάτι στο οποίο συνηγορεί κι ο @gkourmoul1 εδώ "Σε μια ηχογράφηση, μια πχ στρατ των 100 ευρώ θα ακούγεται εξίσου καλά, με μία των 2000, αρκεί να φοράνε ίδιους μαγνήτες και να είναι σεταρισμένη σωστά."

κι ο @Alex Raptakis εδώ "Αν μιλάμε για ήχο, ναι φυσικά, ο μαγνήτης είναι το παν"

 

Κι είναι απολύτως λογικό, για ηλεκτρισμό μιλάμε!


Καθώς δεν παράγουν μουσική, βρίσκουν τρόπο να γίνουν παραγωγικοί διϋλίζοντας τον κώνωπα του ήχου.


Ίσως τα μέλη του noiz να ήταν κάποτε μουσικοί, ίσως να είναι ακόμη... Το σίγουρο είναι πάντως πως έχουν γίνει εξαιρετικοί τεχνικοί και τεχνίτες. Ένας μουσικός που θέλει το καλύτερο για την τέχνη του θα πήγαινε για ρεκτιφιέ του οργάνου σε ένα μέλος του noiz. Σ' αυτό είναι εξαιρετικοί και χρήσιμοι.

 

Τα μέλη του noiz είναι αυτοί στους οποίους απευθυνόμαστε για να βελτιώσουν τον ήχο μας στο studio, για να μάς ηχογραφήσουν, για να μάς ρυθμίσουν τον ήχο στα live. Είναι αυτοί που θα κάνουν service και set up τα όργανά μας.

Είναι οι άνθρωποι που χρειάζεται ένας μουσικός, ένας δημιουργικός καλλιτέχνης.

 

Είναι οργανοποιοί, οργανο-αξιολογητές, οργανο-διορθωτές, τεχνικοί υπολογιστών και τεχνικοί ήχου.

 

Δεν είναι μουσικοί.

 

Εσύ είσαι μουσικός.

 

Το δικό σου όργανο λέγεται "κιθάρα" ή "πιάνο", το δικό τους ξεκινάει από δυσνόητα αρχικά και λέγεται "daw" και "vst" και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Προγράμματα εξομοίωσης μουσικής κι επεξεργασίας ήχου.

 

No wonder γιατί τα μισά νήματα του φόρουμ είναι στη κατηγορία "κιθάρα" και τα άλλα μισά στη κατηγορία... "υπολογιστές"!

 

Να και ο λόγος που even υπάρχει η κατηγορία "υπολογιστές" σε ένα φόρουμ... μουσικής.

 

Οι μουσικοί δεν χρησιμοποιούν έτοιμα δείγματα

 

Ο @roberto30 εδώ ("το ezbass εκτός από το όργανο προσφέρει και πολλές μπάσογραμμές με πολλά ρεαλιστικά articulations που θα σου δώσουν έμπνευση να γράψεις μια μπασογραμμή που δεν θα σου ερχόταν αλλιώς στο μυαλό με το φυσικό μπάσο στα χέρια.")

κι ο @Paris k εδώ ("κάνει ανάλογες μπασογραμμές, απλές ή σου προτείνει από το library διάφορες.")

μάς πληροφορούν ότι αυτά τα προγράμματα γράφουν ακόμη και μουσική μόνα τους!

 

Εδώ, κι εδώ, ο @vrasidas27 μάς πληροφορεί για τα προγράμματα που χρησιμοπούν τα μέλη του noiz πως "Υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς κ να βγάζεις κομμάτια ενώ δεν είσαι καν μουσικός , ναι . Και μουσικός να είσαι υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς, ακόμα κ αν δεν έχεις καθόλου έμπνευση -δημιουργικοτητα."

 

Σαν να παιζουν video games στο pc τους. Νοιωθουν μουσικοί, όπως τα παιδιά που παίζουν football manager στο pc νοιώθουν football managers...

 

Ειναι τεχνικοί, όχι μουσικοί.

 

Διϋλίζουν τον κώνωπα του ήχου μή μπορώντας να καταλάβουν πώς 1000 μουσικοί με τον δικό τους απλό ή μή εξοπλισμό, χωρίς επεξεργασία μέσω καρτών ήχου, προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου, κλπ ακούγονται ωραία (όπως απόρησε o @fusiongtr εδώ)

 

Στο νήμα για το νέο τραγoύδι των Metallica, τα μέλη του noiz (τουλάχιστον στις τρείς πρώτες σελίδες) δεν σχολιάζουν τη νέα δημιουργία του συγκροτήματος (κι όταν σύντομα η κουβέντα οδηγείται στο παρελθόν, τις παλιές δημιουργίες του συγκροτήματος) ώς μουσικές συνθέσεις, αλλά ώς παραγωγές. Συζητούν για τη παραγωγή, τους ενισχυτές, οτιδήποτε άλλο εκτός από τις συνθέσεις του συγκροτήματος.

 

Διότι αυτά ξέρουν, αυτά συζητούν.

 

Αυτή είναι η δουλειά τους, η ηχοληψία και η ρύθμιση του ήχου, όχι η δημιουργία.

 

 

Οπότε, και σχετικά με το θέμα, πολλοί νομίζουν ότι η κιθάρα των 50.000€ ακούγεται 1.000 φορές καλύτερα από τη κιθάρα των 50€.

 

Η κιθάρα των 50.000€ ΔΕΝ ακούγεται 1.000 φορές καλύτερα από τη κιθάρα των 50€.

 

Ακούγεται αρκετά καλύτερα, καθ' ότι έχει ποιοτικότερα υλικά και ποιοτικότερη κατασκευή.

 

Όχι όμως 1.000 φορές καλύτερα

 

Κι αυτό, διότι εκεί ΔΕΝ πληρώνεις ποιότητα ήχου.

 

Εκεί πληρώνεις όνομα, χρυσές, διαμαντένιες, δερμάτινες και φιλντισένιες επιστρώσεις και λοιπά περιττά λούσα που δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ να κάνουν με τον ήχο.


Τώρα λοιπόν καταλαβαίνεις γιατί τα μέλη του noiz σέ αποπήραν έτσι: είναι ηχο-λήπτες και ηχο-διαχειριστές, ενώ εσύ είσαι ηχο-πομπός, μουσικο-δημιουργός, μουσικο-συνθέτης.

 

Να τούς ακούς, όμως: αυτοί μπορούν να βελτιώσουν μία φτηνή κιθάρα, στην οποία εσύ ούτως ή άλλως έπαιζες ώς δημιουργός και καλλιτέχνης τις πανέμορφες δημιουργίες σου.

 

Η δική σου θέση είναι η δημιουργία, η δική τους θέση είναι η διαχείρισή της ηχητικά.

 

Ξέρουν αυτοί.
 

Στις 9/2/2021 στις 4:29 ΜΜ, TamTam είπε


Να, αυτά δεν μπορώ

image.png.aff6ffd56758d309449a45e356523c51.png


Η "κιθάρα" με τα σκόρπια ξύλα που πόσταρες ώς ειρωνία είναι πολύ περισσότερο κιθάρα από αυτή η οποία ακούγεται ΙΔΙΑ με την αυθεντική και δεν έχει ξύλα, ούτε ΚΑΝ σώμα! Κι όμως ακούγεται καταπληκτικά

 

Διότι ναί, ΜΟΝΟ τα ηλεκτρικά μετράνε

 

Βλέπεις, πρόκειται για... ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ όργανο...!

 

Άρα, ναί, τα σκόρπια ξύλα που πόσταρες ΔΕΝ είναι αστείο.

 

Αφού ΔΕΝ έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία τί βρίσκεται έξω από τους μαγνήτες.

 

Πιστοποιείται από το video και τα σχόλια των αξιόλογων συμφορουμιτών ..

 

Joke's on you
 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Έχουν φετίχ με τα όργανα

Προφανέστατα... Τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό. 

 

15 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Δεν είναι μουσικοί.

Εδώ σφάλεις... Πολλοί εδώ μέσα ασχολούνται και με τα "κούτσουρα" και με την μουσική τους. Στο section "Μουσική" οι ίδιοι άνθρωποι που μιλάνε για τις strat, tele και ότι άλλο, ανεβάζουν τις μουσικές τους, την τέχνη τους.

 

18 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Τα μέλη του noiz είναι συλλέκτες.

Ορισμένοι ναι. Αλλά ως έναν βαθμό. Και βέβαια και εδώ υπάρχουν όρια.

 

19 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Η κιθάρα των 50.000€ ΔΕΝ ακούγεται 1.000 φορές καλύτερα από τη κιθάρα των 50€.

Προφανέστατα, αλλά αφορμής δοθείσης από τη δημοπρασία του Knopfler, θα σου πω ότι όποιος τα ακουμπήσει "χοντρά" για να πάρει την LP του '59 θα την πάρει -μεταξύ άλλων- και για επένδυση. Οπότε οι διάφορες "εξτραβαγκάντζες" που βλέπουμε έχουν μέσα το επενδυτικό στοιχείο. Απλά εδώ το κάνουμε σε μικρότερη κλίμακα. Αλλά θα συμφωνήσω σε αυτό που λες. Σε τελική ανάλυση, ο ήχος πρωταρχικά ξεκινά από το κεφάλι και καταλήγει στα χέρια. Αν δεν τα έχεις αυτά τα δύο, καμία κιθάρα δεν θα σου δώσει τον ήχο. 

 

 

23 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Να και ο λόγος που even υπάρχει η κατηγορία "υπολογιστές" σε ένα φόρουμ... μουσικής.

Όσο και αν απεχθάνομαι τα πολλά "μπλιμπλίκια" στην μουσική, είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να την αρνηθούμε.

 

29 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

γιατί αγοράζουν νέες κιθάρες κι ενισχυτές αφού δεν θα δημιουργήσουν κάτι νέο

Έλα τώρα... 😄 Γιατί είναι (είμαι ή μάλλον ήμουν) αρρωστάκια. Και η "ασθένεια" ονομάζεται GAS. 

 

ΥΓ: Ενδιαφέρον το post σου...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιέρωσες πολύ χρόνο να ψάξεις τι έχουν γράψει για τα "εργαλεία" που χρησιμοποιούν κάποια μέλη για να μπορέσουν να εκφραστούν καλύτερα, αλλά παρέλειψες να αξιολογήσεις το εάν είναι μουσικοί ή όχι, διότι...

 

35 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Ο @roberto30 εδώ ("το ezbass εκτός από το όργανο προσφέρει και πολλές μπάσογραμμές με πολλά ρεαλιστικά articulations που θα σου δώσουν έμπνευση να γράψεις μια μπασογραμμή που δεν θα σου ερχόταν αλλιώς στο μυαλό με το φυσικό μπάσο στα χέρια.")

......

Σαν να παιζουν video games στο pc τους. Νοιωθουν μουσικοί, όπως τα παιδιά που παίζουν football manager στο pc νοιώθουν football managers...

 

Ειναι τεχνικοί, όχι μουσικοί.

 

...το να λες τον Roberto (κατά κόσμον Απόστολος) τεχνικό και όχι μουσικό, είναι προφανές ότι δεν έχεις κάνει σωστή έρευνα και αξιολόγηση των δεδομένων. Το ίδιο ισχύει και για άλλους "συλλέκτες" και "τεχνίτες" που ονομάζεις και "τσουβαλιάζεις". 

 

Συμφωνώ ότι τα πολλά όργανα είναι φετίχ, και δεν χρειάζονται πραγματικά, αλλά όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα θεωρώ αναληθή και ανακριβή, σε ένα μεγάλο βαθμό. Εμένα με βγάζω έξω διότι ούτε νότες ξέρω, ούτε είμαι μουσικός και έχω ατελειωτο GAS.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Συμφωνώ 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

 πρέπει να καταλάβεις πως τα μέλη του noiz (τα πολύ ενεργά και καθημερινοί σχολιαστές) έχουν ώς επί το πλείστον "κλείσει" μουσικά. Τό ομολογούν εδώ. Είναι 50άρηδες και άνω που έχουν "κλείσει" δημιουργικά και ίσως γι' αυτό δεν ασχολούνται πιά με τη μουσική αλλά με τα όργανα και κάθε είδους απίθανη και περιττή λεπτομέρεια.

 

Καθώς στον άνθρωπο υπάρχει η ανάγκη για δημιουργία αλλά αυτοί δεν μπορούν να δημιουργήσουν μουσικά και συνθετικά, αρχίζουν να πειράζουν τα όργανα που έχουν αλλάζοντας μαγνήτες, κλειδιά, κλπ, ή μαθαίνουν να φτιάχνουν όργανα από την αρχή.

 

Είναι ευκατάστατοι κι εξαντλούν το ενδιαφέρον τους για τη μουσική πλουτίζοντας τις συλλογές τους από κιθάρες που δεν χρειάζονται και δεν χρησιμοποιούν.

 

Εδώ διαβάζουμε το πολύ σωστό: " Το περισσότερο gear που έχουμε είναι αποτέλεσμα επιθυμίας και όχι ανάγκης."

Όπως κι εδώ διαβάζουμε το επίσης εύστοχο: "Αυτές οι κιθάρες απευθύνονται σε "μεγάλα παιδιά" που είτε θέλουν να έχουν "συλλογή"(...)Δεν ειναι τυχαίο που επενδύουν κυριως στην εμφάνιση, και δευτερευοντως σε ολα τα αλλα."

 

Εδώ έχουμε την ομολογία:

"
σχεδόν όλοι έχουμε πάνω από 3 - 4 κιθάρες ο καθένας, και συζητάμε να πάρουμε κι άλλες, ενώ δεν χρειαζόμαστε πολλές από αυτές στην πραγματικότητα.

Και οι κιθάρες κοστίζουν, δεν κάνουν 4 και 5 ευρώ ...

Άλλοι έχουν 4 - 5 ενισχυτές και ψάχνονται να πάρουν κι άλλους.

Αμ αυτά τα πετάλια?

Χαμός στο ίσιωμα.

Κι ας μην χρησιμοποιούν κάποια από αυτά.

Έχουμε πένες πολύ περισσότερες από όσες χρησιμοποιούμε

(...)

έχω κιθάρες που δεν μου χρειάζονται (αλλά τις χρησιμοποιώ), όπως έχω πένες που δεν μου χρειάζονται (αλλά μου αρέσουν σαν αντικείμενα), κλπ.
"

Έχουν φετίχ με τα όργανα

 

Εμείς όχι: εμείς τά χρησιμοποιούμε για τη μουσική, τη τέχνη μας, γι' αυτό που δημιουργήθηκαν.

 

Καθώς δεν μπορούν να φτιάξουν μουσική με μία πχ κιθάρα, θα φτιάξουν μία συλλογή από 20 κιθάρες αναλύοντας τον ήχο τους.

 

Μή μπορώντας να δημιουργήσουν μουσική, το φετίχ με τα εργαλεία της είναι η μόνη τους επιλογή.

 

Μή ψαρώνεις όταν κουβεντιάζουν για τα live που έχουν παίξει, ή τις απαιτήσεις τους στο soundcheck ή τις αναμνήσεις τους απο live...

 

Δεν παίζουν σε κανένα φοβερό κοινό τίποτε δικά τους τραγούδια!

 

Δεν έχουν γράψει (τα τακτικά και "καθημερινά" μέλη τουλάχιστον) κάποια οργανωμένη σύνθεση ή ένα τραγούδι, παρά μόνο σκόρπιους "ασφαλείς κι ανώδυνους" αυτοσχεδιασμούς, ριφφάκια και σόλα χωρίς νόημα που δεν οδηγούν πουθενά, πατώντας πάνω σε "ασφαλή" shapes όπως την ελάσσονα πεντατονική.

 

Ακόμη παίζουν AC/DC, Deep Purple και Metallica σε μπαράκια, όπως εμείς στα 17 μας

 

Τώρα,

 

...γιατί έχουν απαιτήσεις από τον ήχο τους (και τί απαιτήσεις είναι άραγε αυτες;...) και γιατί αγοράζουν νέες κιθάρες κι ενισχυτές αφού δεν θα δημιουργήσουν κάτι νέο και συγκεκριμένο αλλά θα παίξουν πράγματα που έχουν γράψει κι ηχογραφήσει ήδη με τέλειο πρωτότυπο και προσωπικό ήχο κάποιοι άλλοι...μή μέ ρωτάς: είναι αίνιγμα και για 'μένα...


Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να αγοράσω κάποιο νέο όργανο, άν δεν εξυπηρετεί κάτι συγκεκριμένο στη συνθετική και δημιουργική μου πορεία. Γράφω κάτι, πάω στο στούντιο, τό ηχογραφώ. Μετά τό διαχειρίζεται ο στουντιατζής (recording, mixing, mastering) και πάω σπίτι μου.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να αγοράσω καινούργιο όργανο άν δεν έχω σκοπό να γράψω κάτι με αυτό. Κάτι που να ταιριάζει στο νέο όργανο ή που να απαιτεί το συγκεκριμένο όργανο και τα features που αυτό διαθέτει για κάποια νέα μου δημιουργία...


Τα μέλη του φόρουμ αγοράζουν ένα σωρό όργανα για να παίζουν τη μουσική που έγραψαν κάποιοι άλλοι.

 

Οπότε, δεν είναι εδώ το φόρουμ όπου θα συζητήσεις για μουσική αγαπητέ...

 

Μόνο άν θέλεις να συγκρίνεις κλειδιά, ξύλα, μανίκια, μαγνήτες, κλπ και να παρουσιάσεις το καινούργιο σου πανάκριβο απόκτημα που θα στολίσει ώς στολίδι το σπίτι σου...

 

Αλλιώς... δεν.

 

Βλέπεις,

 

Είσαι μουσικός.

 

Ο μουσικός δεν ασχολείται τόσο με τα όργανα αλλά με τη τέχνη του.

 

Τα μέλη του noiz είναι συλλέκτες.

 

Ο συλλέκτης εξαντλεί κάθε συζήτηση για κάθε αντικείμενο που αποτελεί την κιθάρα.

 

Περνούν ατελείωτες ώρες προσπαθώντας να διερευνήσουν άν έχει σημασία στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας το ξύλο, η γέφυρα, τα κλειδιά, οι βίδες, η ζώνη και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Σ' αυτό το video που έχει ανέβει ξανά στο φόρουμ, αποδεικνύεται πως το ΜΟΝΟ που έχει σημασία στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας είναι οι μαγνήτες.

 

Κάτι στο οποίο συνηγορεί κι ο @gkourmoul1 εδώ "Σε μια ηχογράφηση, μια πχ στρατ των 100 ευρώ θα ακούγεται εξίσου καλά, με μία των 2000, αρκεί να φοράνε ίδιους μαγνήτες και να είναι σεταρισμένη σωστά."

κι ο @Alex Raptakis εδώ "Αν μιλάμε για ήχο, ναι φυσικά, ο μαγνήτης είναι το παν"

 

Κι είναι απολύτως λογικό, για ηλεκτρισμό μιλάμε!


Καθώς δεν παράγουν μουσική, βρίσκουν τρόπο να γίνουν παραγωγικοί διϋλίζοντας τον κώνωπα του ήχου.


Ίσως τα μέλη του noiz να ήταν κάποτε μουσικοί, ίσως να είναι ακόμη... Το σίγουρο είναι πάντως πως έχουν γίνει εξαιρετικοί τεχνικοί και τεχνίτες. Ένας μουσικός που θέλει το καλύτερο για την τέχνη του θα πήγαινε για ρεκτιφιέ του οργάνου σε ένα μέλος του noiz. Σ' αυτό είναι εξαιρετικοί και χρήσιμοι.

 

Τα μέλη του noiz είναι αυτοί στους οποίους απευθυνόμαστε για να βελτιώσουν τον ήχο μας στο studio, για να μάς ηχογραφήσουν, για να μάς ρυθμίσουν τον ήχο στα live. Είναι αυτοί που θα κάνουν service και set up τα όργανά μας.

Είναι οι άνθρωποι που χρειάζεται ένας μουσικός, ένας δημιουργικός καλλιτέχνης.

 

Είναι οργανοποιοί, οργανο-αξιολογητές, οργανο-διορθωτές, τεχνικοί υπολογιστών και τεχνικοί ήχου.

 

Δεν είναι μουσικοί.

 

Εσύ είσαι μουσικός.

 

Το δικό σου όργανο λέγεται "κιθάρα" ή "πιάνο", το δικό τους ξεκινάει από δυσνόητα αρχικά και λέγεται "daw" και "vst" και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Προγράμματα εξομοίωσης μουσικής κι επεξεργασίας ήχου.

 

No wonder γιατί τα μισά νήματα του φόρουμ είναι στη κατηγορία "κιθάρα" και τα άλλα μισά στη κατηγορία... "υπολογιστές"!

 

Να και ο λόγος που even υπάρχει η κατηγορία "υπολογιστές" σε ένα φόρουμ... μουσικής.

 

Οι μουσικοί δεν χρησιμοποιούν έτοιμα δείγματα

 

Ο @roberto30 εδώ ("το ezbass εκτός από το όργανο προσφέρει και πολλές μπάσογραμμές με πολλά ρεαλιστικά articulations που θα σου δώσουν έμπνευση να γράψεις μια μπασογραμμή που δεν θα σου ερχόταν αλλιώς στο μυαλό με το φυσικό μπάσο στα χέρια.")

κι ο @Paris k εδώ ("κάνει ανάλογες μπασογραμμές, απλές ή σου προτείνει από το library διάφορες.")

μάς πληροφορούν ότι αυτά τα προγράμματα γράφουν ακόμη και μουσική μόνα τους!

 

Εδώ, κι εδώ, ο @vrasidas27 μάς πληροφορεί για τα προγράμματα που χρησιμοπούν τα μέλη του noiz πως "Υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς κ να βγάζεις κομμάτια ενώ δεν είσαι καν μουσικός , ναι . Και μουσικός να είσαι υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς, ακόμα κ αν δεν έχεις καθόλου έμπνευση -δημιουργικοτητα."

 

Σαν να παιζουν video games στο pc τους. Νοιωθουν μουσικοί, όπως τα παιδιά που παίζουν football manager στο pc νοιώθουν football managers...

 

Ειναι τεχνικοί, όχι μουσικοί.

 

Διϋλίζουν τον κώνωπα του ήχου μή μπορώντας να καταλάβουν πώς 1000 μουσικοί με τον δικό τους απλό ή μή εξοπλισμό, χωρίς επεξεργασία μέσω καρτών ήχου, προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου, κλπ ακούγονται ωραία (όπως απόρησε o @fusiongtr εδώ)

 

Στο νήμα για το νέο τραγoύδι των Metallica, τα μέλη του noiz (τουλάχιστον στις τρείς πρώτες σελίδες) δεν σχολιάζουν τη νέα δημιουργία του συγκροτήματος (κι όταν σύντομα η κουβέντα οδηγείται στο παρελθόν, τις παλιές δημιουργίες του συγκροτήματος) ώς μουσικές συνθέσεις, αλλά ώς παραγωγές. Συζητούν για τη παραγωγή, τους ενισχυτές, οτιδήποτε άλλο εκτός από τις συνθέσεις του συγκροτήματος.

 

Διότι αυτά ξέρουν, αυτά συζητούν.

 

Αυτή είναι η δουλειά τους, η ηχοληψία και η ρύθμιση του ήχου, όχι η δημιουργία.

 

 

Οπότε, και σχετικά με το θέμα, πολλοί νομίζουν ότι η κιθάρα των 50.000€ ακούγεται 1.000 φορές καλύτερα από τη κιθάρα των 50€.

 

Η κιθάρα των 50.000€ ΔΕΝ ακούγεται 1.000 φορές καλύτερα από τη κιθάρα των 50€.

 

Ακούγεται αρκετά καλύτερα, καθ' ότι έχει ποιοτικότερα υλικά και ποιοτικότερη κατασκευή.

 

Όχι όμως 1.000 φορές καλύτερα

 

Κι αυτό, διότι εκεί ΔΕΝ πληρώνεις ποιότητα ήχου.

 

Εκεί πληρώνεις όνομα, χρυσές, διαμαντένιες, δερμάτινες και φιλντισένιες επιστρώσεις και λοιπά περιττά λούσα που δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ να κάνουν με τον ήχο.


Τώρα λοιπόν καταλαβαίνεις γιατί τα μέλη του noiz σέ αποπήραν έτσι: είναι ηχο-λήπτες και ηχο-διαχειριστές, ενώ εσύ είσαι ηχο-πομπός, μουσικο-δημιουργός, μουσικο-συνθέτης.

 

Να τούς ακούς, όμως: αυτοί μπορούν να βελτιώσουν μία φτηνή κιθάρα, στην οποία εσύ ούτως ή άλλως έπαιζες ώς δημιουργός και καλλιτέχνης τις πανέμορφες δημιουργίες σου.

 

Η δική σου θέση είναι η δημιουργία, η δική τους θέση είναι η διαχείρισή της ηχητικά.

 

Ξέρουν αυτοί.
 

Στις 9/2/2021 στις 4:29 ΜΜ, TamTam είπε


Να, αυτά δεν μπορώ

image.png.aff6ffd56758d309449a45e356523c51.png

Εμφάνιση  


Η "κιθάρα" με τα σκόρπια ξύλα που πόσταρες ώς ειρωνία είναι πολύ περισσότερο κιθάρα από αυτή η οποία ακούγεται ΙΔΙΑ με την αυθεντική και δεν έχει ξύλα, ούτε ΚΑΝ σώμα! Κι όμως ακούγεται καταπληκτικά

 

Διότι ναί, ΜΟΝΟ τα ηλεκτρικά μετράνε

 

Βλέπεις, πρόκειται για... ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ όργανο...!

 

Άρα, ναί, τα σκόρπια ξύλα που πόσταρες ΔΕΝ είναι αστείο.

 

Αφού ΔΕΝ έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία τί βρίσκεται έξω από τους μαγνήτες.

 

Πιστοποιείται από το video και τα σχόλια των αξιόλογων συμφορουμιτών ..

 

Joke's on you

(Edited by moderator). Είτε δεν εχεις πληρη γνωση ειτε εχεις μενος με κατι. Οχι οτι δεν υπαρχει το gas και οτι αλλο γραφεις, αλλα τα πραγματα στη ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο, συνυπαρχουν και ειναι συνεχως σε κινηση...... Αλλα με τι ερυενα εχεις κανει γενικευση και ξερεις τα παντα ακομα και τι ηλικια ειμαστε ολοι εδω μεσα....

 

Επειδη το θεωρω απλά γελοίο θα έλεγα στον φίλο στον οποίο απευθύνεσαι ότι το νοιζ αν εχει όλους αυτούς που περιγράφεις έχει δυστηχως  και κάποιους άλλους σαν εσενα  που μην εχοντας τι να κανουν έχουν αφιερωσει απλετο χρονο σε  δημοσιογραφικη έρευνα σταχυολογώντας ατάκες απαντήσεις κλπ απο μελη του νοιζ....... Και αυτό είτε είσαι 20 χρονών ειτε 50 ειναι προβληματικό..Πόσο δημιουργικό είναι όλο αυτό?????Όχι τπτ αλλο αλλα επειδη υπερθεματιζεις για την δημιουργια........ λιγο περιεργα ολα αυτα.

 

Για την ουσια δεν γραφω γιατι είναι ανακριβή όλα αυτα που λες και δεν εχει νοημα . Απο τη μια....απολυτοσυνες και γενικευσεις.....

Από την άλλη χωρις εγω να χρησιμοποιω τοσο πολυ vst κλπ φαινεται πχ  οτι εχεις μεινει χρονια πισω αφου με αυτα τα προγραμματα πια υπαρχουν και συνθεσεις ορχηστρικες .........αυτο μονο ενα παραδειγμα......

 

Αλλο: Πως λες τόσο σίγουρα ότι όποιοι εχουν πανω απο μια κιθαρα εχουν εγκαταλειψει την τεχνη...Η οτι αν θες να εισαι δημιουργικος κρατα μια κιθαρα. Υπαρχουν κι αλλες εμπειρίες..... Σε πολλες συζητήσεις εδω μεσα έχει αναδειχτεί οτι πολλες φορές η αγορα καινουριου οργάνου εχει βοηθήσει στην δημιουργία κάποιον και να ξαναρχισει να παιζει....

 

Το νοιζ εχει θεματα που πρεπει να λυσει , να γινει πιο μαζικο στο forum, να πλατυνουν τα θεματα συζητησης κλπ αλλα αν κανεις μια βολτα σε αλλα ξενα forums θα δεις οτι τα 9 στα 10 posts ειναι για τετοια ζητηματα οπως αυτα που ανοιγουν εδω..

Ετσι κι αλλιως η δημιουργια δυσκολα επιτυγχανεται μεσω πληκτρολογιου... Ακομα και θεματα περι μουσικης να συζητουσαμε παραπανω παλι θα υπηρχε εκκρεμοτητα.....ΝΑ παιξουμε μουσικη αντι να γραφουμε γι αυτην, να βρουμε αλλους ανθρωπους κλπ..,Αυτο ειναι παντα ζητουμενο ετσι κι αλλιως 

 

Επισης τι κακο εχουν οι  πενηνταρηδες ...δεν το κατα΄λαβα γτ το λες σαν κατι κακο......? εγω δεν ειμαι πενηνταρης απλα στο λεω.....

 

Επισης που ξερεις ποσα λεφτα εχουν ΟΛΑ τα μελη του νοιζ και επισης εφοριακος εισαι????? Ενας μουσικος μπορει να εχει εξοπλισμο καποιων χιλιαδων ευρω σε ενα αμαξι των 500 ευρω.....δεν ξερω κατα ποσο το καταλαβαινεις αυτο

 

Δεν γραφω συχνα απαντησεις σε τετοια ποστ αλλα μου ξινισε πολυ ολο αυτο που γραφεις γτ εμπεριεχει ψεματα που τα γραφει καποιος σα να ξερει πολλα αλλα΄δεν ξερει τπτ. Δεν θα συνεχισω να γραφω, το λεω εξ αρχης απλα ηθελα να αποσαφηνισω οτι αυτα που γραφεις ειναι εκτος τόπου και χρόνου.

 

 

 

 

 

 

 

Ενα βασικο θεμα που εχει το FORUM παντως είναι κάποιος να μπορει να γραψει κατι, να ρωτησει κατι χωρις να παρει για απαντηση ενα ποστ σαν το δικο σου.  Αυτο θα ταν μια καλη αρχη για να μπορουν ολοι στο μελλον να ρωταν αυτο που θελουν χωρις να κρινονται.....Αλλωστε αγνωστοι ειμαστε εδω μεσα...

 

ΥΓ: Εγω δεν γραφω πολυ συχνα αλλα ενοχληθηκα γτ εχω παρει αρκετη βοηθεια απο το νοιζ... Μεσα σε πολλα άλλα ειναι και αυτος ενας λογος που στα 39 μου με πολυ δυσκολες συνθηκες στην καθημερινοτητα παιζω μουσικη ακομα και προσπαθω να δημιουργω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BassicallyGuitarist

Συμφωνώ με τα όσα έγραψες φίλτατε και η μόνη διαφωνία μου είναι στο ότι δεν αποκλείεται κάποιος να είναι άρρωστος με τον εξοπλισμό αλλά να είναι και μουσικάρα (βλέπε Bonamassa).

 

Βέβαια όταν τσουβαλιάζει ο ένας θα τσουβαλιάσει και ο άλλος (και ο νοών νοείτω)

Επεξεργασμένο από Vaisilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!  Το αρχικό post ειναι του '21!  Από τα παρακάτω, η μόνη ερώτηση που έχω είναι αν ο φίλος που το αρχισε έχει ακόμα μόνο την rg! :)

  • Χαχα 1

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mariopol είπε

Hello!  Το αρχικό post ειναι του '21! 

 

ΟΛΑ τα post στα οποια εκανε το τσουβαλιασμα ο τυπος (δεν θυμαμαι το ονομα του και βαρΓιεμαι να το ψαχνω) ηταν ΑΡΧΑΙΑ.

 

Ουσιαστικα ανεστησε πολλα πεθαμενα threads κανοντας προσωπικες επιθεσεις...αλλα με ΔΥΟ-ΤΡΙΑ χρονια delay..

 

Αρα προφανως απηχε για καποιους λογους (του την σπασαμε και ειχε φυγει ?,ειχε μπει φυλακη?,ειχε ναΒαγησει σε τροπικο νησι? ,τον ειχαν κλεισει σε ιδρυμα? νοσηλευονταν καπου βαΡγια αρρωστος?, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ αλλα και δεν ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ να μαθει) και σημερα ειπε να κανει ενα come back with a BANG...(παλι για καποιους λογους που  ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ αλλα και δεν ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ να μαθει)

 

οποτε μην ασχολειστε....

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

 

Εδώ, κι εδώ, ο @vrasidas27 μάς πληροφορεί για τα προγράμματα που χρησιμοπούν τα μέλη του noiz πως "Υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς κ να βγάζεις κομμάτια ενώ δεν είσαι καν μουσικός , ναι . Και μουσικός να είσαι υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς, ακόμα κ αν δεν έχεις καθόλου έμπνευση -δημιουργικοτητα."

 

Σαν να παιζουν video games στο pc τους. Νοιωθουν μουσικοί, όπως τα παιδιά που παίζουν football manager στο pc νοιώθουν football managers...

 

 

Επειδη αναφερθηκες σ'εμενα να σου πω τα εξης:

Δεν ειμαι 50. Δεν εχω συλλογη κιθαρων, ουτε μια δεν εχω 🤣.

Ημουνα καποτε "ενεργος" μουσικος/παιχτης, τωρα το παιχτης εχει μπει στη συντηρηση κ οταν εχω τη ευκαιρια θα ξαναπεσω με τα μπουνια.

 

Δεν εχω παρουσιασει ποτε εδω μεσα τη "σοβαρη" δουλεια, τη δουλεια που δουλευω τοσα χρονια.

 

Αυτα που βλεπεις να ανεβαζουμε ειναι συνηθως σκετσακια.

Ιδεες, αλλες δουλεμενες περισσοτερο, αλλες λιγοτερο.

Αλλα περισσοτερο ειλικρινη, αλλα λιγοτερο.

Αλλα με πιο εντονο τον ανθρωπινο παραγοντα, αλλα λιγοτερο. Την πιανεις την ιδεα, δε συνεχιζω.

 

Αυτα τα σκετσακια λοιπον, αλλοι τα ανεβαζουν να τα μοιραστουν, αλλοι να παρουν feedback. Εγω προσωπικα τα πρωτα που ανεβασα τα ανεβασα κ για να γνωριστουμε λιγο καλυτερα. Εδω μεσα γραφουμε, πορωνομαστε, ειναι κ το απροσωπο του ιντερνετ στη μεση. Οποτε εστω κ με αυτα τα προχειρα σκετσακια, βοηθαει στο να ξερουμε λιγο κ με ποιον μιλαμε. Κ να αξιολογησουμε το τι μας λεει ο αλλος λιγο διαφορετικα. Ολα αυτα οταν νιωθεις πως υπαρχει λογος να τα μοιραστεις με καποια ατομα εδω μεσα. Οσο υπαρχει ενα παρειστικο κλιμα. Να μιλαω συνεχεια κ να λεω την αποψη μου, χωρις να δωσω ενα στιγμα μουσικο, να δειξω εστω ποιο ειναι το γουστο μου κ η αντιληψη μου, δε μου αρεσε. Οποτε μοιραστηκα αρχικα αυτα τα σκετσακια. Και μαντεψε, αλλοι το εκτιμανε, αλλοι οχι κ σιγουρα ο καθενας σε αξιολογει κ κατατασσει  οπως γουσταρει. Αλλα γνωριζεσαι.

 

 

Εσυ εισαι σιγουρος πως σε ενα φορουμ που μπηκες κ διαβασες τοσα που κουοταρεις συνεχεια, με βαση αυτα που βλεπεις, θες να μοιραστεις την αποψη σου με καποια ατομα εδω μεσα? Εκτιμησες καποιον σαν ατομο ή μουσικα? Αν οχι, κανε οτι καναμε πολλοι πριν αποκτησουμε καποιες συμπαθειες εδω μεσα. Αλλοι ανγκαστηκαμε να το κανουμε παλι τωρα που αλλαξε γραμμη το φορουμ. Γραψε λιγοτερο, οταν διαβαζεις καποια αποψη που θεωρεις αρλουμπα μπες κ πες τη διαφωνια σου, αλλα μην το πηγαινεις στο εριστικο κ το προσβλητικο. 

 

Τα ιδια πραγματα που γραφεις, που ειναι εριστικα απο τη φυση τους γιατι το γυρνας πολυ στο προσωπικο, αν τα εγραφες με αλλο τονο κ λιγο πιο... σε βαθος, θα μπορουσαν αντι να ειναι αφορμη για παρεξηγησεις, να ηταν αφορμη για συζητηση.  

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 5

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου