Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Μουσικός δεν είναι απαραίτητα αυτός που δημιουργεί. Η πλειοψηφία των μουσικών (από κλασσικές ορχήστρες μέχρι τα δισεκατομμύρια cover bands που υπάρχουν) είναι μουσικοί εκτελεστές, δηλαδή παίζουν τραγούδια άλλων.

 

αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο

 

Εκεί είναι το χρήμα πλέον μόνο ούτως ή άλλως (δυστυχώς).

 

Αν περιμένεις να ζήσεις με το 800αρι που θα σου δώσει μια φορά το spotify επειδή έκανες 200k streams... ωραίο το ''καλλιτεχνικό'' αλλά δεν γεμίζει το ψυγείο σου και δεν πληρώνει λογαριασμούς πια. Εκτός αν έχεις κάποιον από πίσω να σε ταϊζει (αν δεν κάνεις άλλη δουλειά πέρα από αυτό)

 

Προσωπικά δεν υπάρχει τίποτα από τον εξοπλισμό μου που να μην μου έχει δώσει τα λεφτά του πίσω (ok εκτός από μια PRS Cu22 που πήρα πολύ πρόσφατα... αλλά είναι half way there) παίζοντας ''μουσική των άλλων''.

 

Βέβαια έχω μαζέψει αρκετά πράγματα που ίσως δεν χρειάζομαι, και ναι παίρνω και καινούργια πράγματα (αλλά τουλάχιστον αισθάνομαι πρώτα άσχημα γι αυτό :P ) 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Προσοχή παίδες, να μην μπερδέψετε το "μουσικός" με το "οργανοπαίχτης" γιατί έτσι μπορεί να προκληθεί εννοιολογική σύγχυση που θα οδηγήσει σε ανώφελους διαξιφισμούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Εκεί είναι το χρήμα

 

Αλλος πλουσΓιος απο εκει..

Καλαααα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Προσοχή παίδες, να μην μπερδέψετε το "μουσικός" με το "οργανοπαίχτης" γιατί έτσι μπορεί να προκληθεί εννοιολογική σύγχυση που θα οδηγήσει σε ανώφελους διαξιφισμούς..

 

Και σε εμένα αρέσει ομολογώ το ευφυολόγημα, η ουσία όμως είναι πως δεν υπάρχει ουσιαστικός διαχωρισμός μεταξύ των δύο. 

 

Ο οργανοπαίχτης  οργανοπαίκτης) είναι πρόσωπο που μπορεί να παίζει κάποιο ή κάποια μουσικά όργανα. Ο όρος συνήθως αναφέρεται σε άτομα που παίζουν με δεξιοτεχνία και επαγγελματικά κατά βάση. Ένας οργανοπαίκτης θεωρείται και καλείται και ως απλά μουσικός, έναν όρο που έχει και άλλες χρήσεις και περιγράφει περικλείοντας στο φάσμα της σημασιολογίας του φερειπείν και τους συνθέτες, τους μαέστρους και άλλους.

 

Δηλαδή ας πούμε ένας βιολιστής σε μία φιλαρμονική μετά από σαράντα χρόνια ωδείο δεν είναι μουσικός επειδή δε συνθέτει? Ή ο Hendrix δεν ήταν μουσικός επειδή δε διάβαζε πεντάγραμμο?

 

Ρητορικά τα ερωτήματα.

 

 

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Ένας οργανοπαίκτης θεωρείται και καλείται και ως απλά μουσικός,

 

Στο χωριο μου τους λεγανε μουζικαντΗδες με εξαιρεση τους ντραμμερ ,αΦτους τους ελεγανενανε ΤΖΑΜΠΑΝΤΙΣΤΕΣ  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 λεπτό πριν, Mixolydianb9b13 είπε

δεν υπάρχει ουσιαστικός διαχωρισμός

Σαφώς, συμφωνώτατα. Αλλά: Έχω έναν φίλο που παίζει μπουζούκι. Ξέρει όλη την ελληνική λαϊκή δισκογραφία, έχει παίξει σε 100άδες μαγαζιά και δεν έχει γράψει ούτε μια νότα στη ζωή του. Τί είναι; μουσικός ή οργανοπαίχτης; ο ΙΔΙΟΣ αυτοαποκαλείται Οργανοπαίχτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σαφώς, συμφωνώτατα. Αλλά: Έχω έναν φίλο που παίζει μπουζούκι. Ξέρει όλη την ελληνική λαϊκή δισκογραφία, έχει παίξει σε 100άδες μαγαζιά και δεν έχει γράψει ούτε μια νότα στη ζωή του. Τί είναι; μουσικός ή οργανοπαίχτης; ο ΙΔΙΟΣ αυτοαποκαλείται Οργανοπαίχτης..

 

Ντάξει είναι υποκειμενικό το θέμα του πόσο "μουσικός" είναι κάποιος, εγώ πάντως μια χαρά μουσικό θα τον έλεγα τον φίλο σου. Και ειδικά αφού έχει παίξει και επαγγελματικά τόσο πολύ. Εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε, σίγουρα είναι πιο μουσικός από κάποιον που αποφοίτησε από το ωδείο και παίζει μόνος σπίτι του γράφοντας και τις πάρτες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Στο χωριο μου τους λεγανε μουζικαντΗδες με εξαιρεση τους ντραμμερ ,αΦτους τους ελεγανενανε ΤΖΑΜΠΑΝΤΙΣΤΕΣ  

416989531_1399030880712954_8032942688064787217_n.thumb.jpg.78ff50cb6aad7fe6d160d3babda460f7.jpg

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 4
  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ βλέπουμε μερικούς ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ, άνω των 50, Με ΠΟΛΛΕΣ κιθάρες....και μάλλον πλουσίους.

 

 Υ.Γ. "το mark as solution" το πάτησα για πλάκα , να δω τι κάνει 😁

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

μουσικός ή οργανοπαίχτης; ο ΙΔΙΟΣ αυτοαποκαλείται Οργανοπαίχτης..

Για μένα, το μουσικός είναι το μεγάλο κουτί. Μέσα υπάρχουν οργανοπαίχτες, τραγουδιστές, συνθέτες, ενορχηστρωτές κτπ κτπ.

 

Δηλαδή, αν πλησιάσεις κάποιον στο δρόμο και του κάνεις ένα 4 μετρο ρυθμό και αρχίσει να συμμετέχει κι αυτός με δικούς του κόντρα ρυθμούς, περνάει η σκέψη "Α, πρέπει να είναι μουσικός." Το ίδιο και αν βάλεις μπροστά ένα σολφεζ κι αρχίσει ο άλλος και το τραγουδάει μουσικά. Λες "α. πρέπει να είναι μουσικός". Τώρα τι μουσικός είναι, αυτό είναι δεύτερη ερώτηση. Έτσι το βλέπω εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ορισμός δηλαδή.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου