Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

416989531_1399030880712954_8032942688064787217_n.thumb.jpg.78ff50cb6aad7fe6d160d3babda460f7.jpg

 

εχεις δικιο, θυμαμαι μαλιστα παιδακι σε ενα πανηγυρι περιεργαζομουνα την ντραμς...οποτε ηρθε ο...τζαμπανιστας και σε αυστηρο τονο μου ειπε "μηπραζστηντζαζ"

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Για μένα, το μουσικός είναι το μεγάλο κουτί. Μέσα υπάρχουν οργανοπαίχτες, τραγουδιστές, συνθέτες, ενορχηστρωτές κτπ κτπ.

 

Δηλαδή, αν πλησιάσεις κάποιον στο δρόμο και του κάνεις ένα 4 μετρο ρυθμό και αρχίσει να συμμετέχει κι αυτός με δικούς του κόντρα ρυθμούς, περνάει η σκέψη "Α, πρέπει να είναι μουσικός." Το ίδιο και αν βάλεις μπροστά ένα σολφεζ κι αρχίσει ο άλλος και το τραγουδάει μουσικά. Λες "α. πρέπει να είναι μουσικός". Τώρα τι μουσικός είναι, αυτό είναι δεύτερη ερώτηση. Έτσι το βλέπω εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ορισμός δηλαδή.

Ολοι μουσικοι ειναι.. εξ ορισμου.

Εξαιρουνται οι ντραμερσ αν δεν παιζουν αλλο οργανο.

Εγω δεν εχω προβλημα μαζι τους, θα τους εβαζα μεσα, αλλα ο λαος βγαζει ανεκδοτα


Οι περισσοτεροι ειναι κ οργανοπαιχτες. 

Εξαιρουνται αι τραγουδισται (οργανο ειναι κ η φωνη, αλλα δεν φαινεται), οι σαμπλεραδες κ οι κουτακηδες στο φρουτιλουψ. Οι δυο τελευταιοι δεν ειναι ουτε μουσικοι. Ειναι ομως δημιουργοι κ αναλογα με το στυλ τους κ το υφος τους μπορει να ειναι κ καλλιτεχνες.

 

Το διαχωρισμο το κανουμε μεταξυ μας οι μουσικοι, για να εξηγησουμε πιο γρηγορα στον αλλον τι ειδους μανατζερ ειναι. Ελπιζω να βοηθησα

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Για μένα, το μουσικός είναι το μεγάλο κουτί. Μέσα υπάρχουν οργανοπαίχτες, τραγουδιστές, συνθέτες, ενορχηστρωτές κτπ κτπ.

 

 

ακριβώς αυτό. Σαν τους γιατρούς. Υπάρχουν ειδικότητες. Μουσικός εκτελεστής, μουσικοσυνθέτης, ενορχηστρωτής, τραγουδιστής, μαέστρος, μουσικό συγκρότημα κλπ. Εγώ όλους μουσικούς τους θεωρώ από ένα επίπεδο και πάνω το οποίο βέβαια είναι υποκειμενικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Εδώ βλέπουμε μερικούς ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ, άνω των 50, Με ΠΟΛΛΕΣ κιθάρες....και μάλλον πλουσίους.

 

 Υ.Γ. "το mark as solution" το πάτησα για πλάκα , να δω τι κάνει 😁

Πόσο με εκνευρίζουν τα βίντεο με αφήγηση όπου η φωνή δείχνει κάτι μεταξύ βαρεμάρας και αγουροξυπνηματος... Βρε γ@μημενε για guitar collection μιλάς, όχι για τον καινούριο ενφια... 

  • Χαχα 5

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εξαιρουνται οι ντραμερσ αν δεν παιζουν αλλο οργανο

 

Και οι ντράμμερς είναι, όπως και οι τραγουδιστές φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

Και οι ντράμμερς είναι, όπως και οι τραγουδιστές φυσικά

Εννοειται πως ειναι, πλακα εκανα

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, μιας και ο αγαπητός @LK το... πάτησε και το θέμα θεωρείται λυμένο, θα σχολιάσω τούτο: Όταν το βίντεο το οποίο μας παρουσίασε θα αναθεωρηθεί- με την είσοδό του στο top 10, των πενηντάρηδων μη μουσικών, κατόχων εξωφρενικού αριθμού κιθάρων - να μας ειδοποιήσει λίγο νωρίτερα πριν τις δημοπρατήσει. 

Να έχουμε βάλει στην άκρη κάτι τις, για να αποκτήσουμε ένα κομμάτι (μη) μουσικής ιστορίας.  😎

ΥΓ: Είχα διαβάσει ότι ο Geddy είχε μαζέψει μπόλικα κούτσουρα, αλλά το έχει πάει σε άλλη "πίστα".

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Εγώ όλους μουσικούς τους θεωρώ από ένα επίπεδο και πάνω το οποίο βέβαια είναι υποκειμενικό

 

16 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το διαχωρισμο το κανουμε μεταξυ μας οι μουσικοι, για να εξηγησουμε πιο γρηγορα στον αλλον τι ειδους μανατζερ ειναι. Ελπιζω να βοηθησα

Το θέμα είναι ότι στη μουσική δεν υπάρχει τόσο πολύ η έννοια του κάλφα. Να σου πει ο άλλος, κοίταξε να δεις, εγώ είμαι κάλφας μπασίστας. Θα σου παίξω, θα πατήσεις απάνω, θα κάνουμε δουλειά μας, αλλά μπορεί να βγουν κάτι γωνίες αλουστράριστες. Τι να σου κάνω, εκεί είμαι τώρα.

 

Κι αναγκαζόμαστε να λέμε, ναι, παίζω, αλλά δεν "παίζω". - Τι εννοείς δεν παίζεις; Αφού και στο χρόνο είσαι και τις φράσεις σου κάνεις; - Ναι βρε παιδί μου, αλλά δεν είναι σαν του τάδε π.χ. το παίξιμο ως ποιότητα, που μπορεί με δύο νότες να σε μαγνητίσει. - Ναι, αλλά παίζεις. - Ε, εντάξει παίζω, και το κρίμα στο λαιμό μου. (Δηλαδή είναι μουσικός αυτός; Ε... μουσικός, εντάξει, που λέει ο λόγος.)😂

 

Ενώ λες, είμαι μαθητευόμενος καραμούτζας, και ξέρει ο άλλος ότι δεν είσαι ο αρχιμάστορας. Έχεις ξεκαθαρίσει τη θέση σου.😄

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Ο οργανοπαίχτης  οργανοπαίκτης) είναι πρόσωπο που μπορεί να παίζει κάποιο ή κάποια μουσικά όργανα. Ο όρος συνήθως αναφέρεται σε άτομα που παίζουν με δεξιοτεχνία και επαγγελματικά κατά βάση. Ένας οργανοπαίκτης θεωρείται και καλείται και ως απλά μουσικός, έναν όρο που έχει και άλλες χρήσεις και περιγράφει περικλείοντας στο φάσμα της σημασιολογίας του φερειπείν και τους συνθέτες, τους μαέστρους και άλλους.

 

Εδω μου φαινεται ειναι η διαφορα.

Ολοι οι αλλοι. μαλλον δεν ειναι μουσικοι.

Επεξεργασμένο από Χάρης Ο

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΥΓ: Είχα διαβάσει ότι ο Geddy είχε μαζέψει μπόλικα κούτσουρα, αλλά το έχει πάει σε άλλη "πίστα".

Είναι στη λίστα αφού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου