Προς το περιεχόμενο

Πλήκτρα που θα θέλατε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το "όνειρο" καθε πληκτρά το oasys πήγε άπατο....χαχαχαχ....το περιμενα... :)

Νομίζω πως αυτό έγινε λόγο κοστολογίου,πολυπλοκότητας οργάνου και επίσης για τον λόγο οτι ΔΕΝ πολυ-κυκλοφορεί για τους παραπάνω λόγους.

Νομίζω πως αυτό που αναζητά κάθε "πληκτράς" είναι το:

1)Εύκολο στην χρήση

2)Καλό στην απόδοση

3)Οικονομικό

Δεν νομίζω να είδατε αρκετούς να παίζουν με Oasys...

...ίσως σε κάποια "ακριβά" στούντιο ηχογράφησης... :)

 

Διορθώστε με αν τοποθετήθηκα λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τους 3 λογους που αναφερεις, το oasys υστερει μονο στο οικονομικο και πιστεψε με,το oasys για την τιμη του εχει πουλησει πολυ παγκοσμιος.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους 3 λογους που αναφερεις' date=' το oasys υστερει μονο στο οικονομικο και πιστεψε με,το oasys για την τιμη του εχει πουλησει πολυ παγκοσμιος.[/quote']

 

Δεν θα διαφωνίσω,αντιθέτος είμαι υπερ της Korg μιας και όλα τα πλήκτρα μου Korg είναι.Απλά (οσο γνωρίζω) λίγοι το αγκίζουν κατα βάση το κοστολόγιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειμαι υπερ της korg(ειδικα για την σειρα triton) αλλα για το Oasys της βγαζω το καπελο.Εβγαλε πρωτη οτι επρεπε να ειχε βγαλει η kurzweil(που λογο του θεματος με το προβλημα της ιδιοκτησιας της δεν εβγαλε) και μπραβο της...Πιστευω οτι αυτη την στιγμη ειναι το top των workstation...αλλα...επειδη πιστευω πως το K3000 θα ειναι φανταστικο,δεν προδωσα την kurzweil.

 

Oσοι πιστοι kurzweilακηδες,μαζευεται λεφτα απο τωρα....σε δυο με τρια χρονια θα σκασει ενα καταπληκτικο οργανο(Κ3000), το οποιο θα ειναι, για την εποχη του, αυτο που ηταν το Κ2000 και το Κ2600 στις δικες τους εποχες,δηλαδη μπροστα...απλα θα ειναι καριβουτσικο....

Οποιος θελει με πιστευει,οποιος θελει με κοροιδευει,εγω σας προειδοποιησα.... 8O :twisted: :D

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω τι θα ήθελα (+αυτά που είπα).

Ένα CasioCZ101 που στα κοντά πιστεύω θα αποκτήσω :)

 

UnderGround τα Kurzweil δεν τα γνωρίζω,δεν έχω παίξει κοινώς με τέτοιο,απ'ότι γνωρίζω όμως είναι κάτι στάνταρ σε κάποιον που παίζει λαικά,γνωρίζω πως είναι καλά,αλλα δυστυχώς δεν έχω,για καλή η για κακή μου τύχη άρχησα με Korg.(PA50 πλην ότι μικρό είχα όταν πρωτοξεκίνησα να παίζω και να ασχολούμαι απο μικρός).

 

Οσο για το Triton που δεν συμπαθείς,πρόσφατα πήρα το TR76 και δεν έχω παράπονο,το κακό με τα Kurzweil όταν έψαχνα να πάρω συνθ ήταν πως για να πετύχω ότι τώρα με το Triton έπρεπε να δώσω τα διπλάσια λεφτά (για καινούργιο που έψαχνα).

θα μου πεις μπορούσα να κάνω υπομονή και να πάς σε κάτι άλλο,ξέρεις πως είναι αυτά όμως οταν κάτι ψάχνεις να αγοράσεις.Αν έκανα υπομονή όμως νομίζω θα πήγαινα πάλι σε κανένα Extreme και όχι σε Kurzweil.Είναι πως όταν αρχίζεις με κάτι,πατάς πάνω σε αυτό.

Ο καθένας έχει αυτό που μπορεί να αποκτήσει και αυτό με το οποίο νομίζει οτι καλύπτει τις ανάγκες του.Βέβαια μπορεί και οι επιλογές κάπιου να είναι και λανθασμένες...εξαρτάται πάντα.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες :D

 

Μήπως έχω χάσει κάποια επεισόδια από την τεχνολογία και δεν το ξέρω.

8O :? .Μην κάνουμε όνειρα για μηχανήματα που θα θέλαμε να βγούν και ποιά εταιρεία θα έπρεπε να τα έχει βγάλει.

 

Προσωπικά πάντα ήθελα να είχα ένα Kurz αλλά λόγω τιμής μου ήταν αδύνατο. Η Kurz ήταν και θα είναι στον χώρο του sampling ότι και η Steinway ή η Bosendorf στον xώρο των πιάνων. Δεν μπορούμε να πούμε ποτέ όμως ότι ήταν το απόλυτο workstation. Επίσης δεν θυμάμαι ποτέ την Kurzweil να εκδήλωσε την επιθυμία να βγάλει ένα wrkstn αλα OASYS.

 

Αντίθετα ή Korg παρουσίασε γύρω στα μέσα του 90 ένα πρωτότυπο OASIS -ναι αυτή ήταν ή αρχική του ονομασία - το οποίο δεν το έβγαλε ποτέ στο εμπόριο, παρά μόνο μία κάρτα ήχου ή οποία βασίζονταν στο engine του ΟASIS, και για κάποιους λόγους δεν έπιασε.

 

Όσο για το OASIS (έχω παλιό Keyboard με την φωτο του) το έσπασε σε κομμάτια και καλά έκανε, γιατί έτσι τα κονόμησε, βγάζοντας τις σειρές των Trinity, Triton, Electibe, τα Prophesy, Ζ1, MS2000 και Radias.

Όλα βασίζονται στο engine του OASIS, όσο παράξενο και αν ακούγεται.

 

Το κακό είναι ότι ούτε αυτό δεν το εκμεταλεύτηκε πλήρως γιατί έδωσε μεγαλύτερη βάση στο S+S των workstation και όχι στην σύνθεση του ήχου. Καλό το Rompling αλλά περιορισμένο. Το Prophesy και το Z1 τα θυμάται κανείς? Α!!!..... Μπράβο υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι.

 

Όσο για την σύγκριση των δύο μηχανημάτων, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται γιατί είναι τόσο ανόμια μεταξύ τους.

 

Προσωπικά και εγώ στην αρχή ψάρωσα με το desing του OASYS όπως και με του NEURON, αλλά δεν δίνω φράγκο για δύο synths που μέσα τους έχουν έναν απλό επεξεργαστή στης ΙNTEL. PIV το OASYS και Celeron στα 2.8 το NΕURON. Το θεωρώ κοροϊδία να πληρώσω τόσα λεφτά μόνο και μόνο για το design τους. Με αυτά τα λεφτά στήνω τον Γ.....ω υπολογιστή αγοράζω ένα αρκετά καλό 88 κλαβιέ, midi controllers και ένα Ζευγάρι καλά monitor.

Kαι το βασικότερο έχω την ευελιξία της αναβάθμισης και δεν είμαι κρεμασμένος από τα αρ.... α της κάθε εταιρίας.

 

Τώρα θα μου πείτε... σωστά ..... αλλά το OASYS μεταφέρεται όπου θέλεις ποιό εύκολα από το άλλο set up. Σωστά ..... αλλά τέτοια όργανα δεν τα παίρνεις για να κόβεις βόλτες στο Ζάππειο ή στο Κολωνάκι. Ούτε δίνεις 7000 και κάτι ευρώ για να τα βολτάρεις στα σκυλάδικα, που και εκεί άχρηστα είναι.

 

Τσπα. Όσοι έχουν τα φράγκα και τα δίνουν μαγκιά τους, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που πουλάνε λίστες μέ μηχανήματα, τα οποία είναι πολύ ποιο ευέλικτα, για να πάρουν το OASYS, άντε και το Kurzweil.

Με τίποτα δεν θα το έκανα, εκτός και αν ήμουν τόσο γκα.....ος, καινούργιος στον χώρο ή έχω σκυλοβαρεθεί να παίζω με πολλά μηχανάκια και θέλω την ηρεμία μου. Αλλά πότε έναν σωστός synth maniac δεν βαριέται να παίζει με πολλά synths.

 

Αν σας κούρασα βαράτε αυτόν που ξεκίνησε αυτήν την διαμάχη. :P :lol: :P

 

Είπον 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμάχη ποτέ,απο πλευράς μου τουλάχιστον.

Επίσης "frhodes 88" θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και το σημείο όπου θα έπρεπε να τονιστεί παραπάνω και να αναρωτηθούν γιαυτό (μεγάλη διαφορά) είναι τα κοστολόγια της Kurzweil.

Μια αγορά του OASYS θα ήταν πολύ καλή αλλά για "Στούντιο Ηχογράφησης" χώρος καθαρά για αυτήν την δουλειά όπως και ξαναείπα πιο πάνω.

 

Υ.Γ.παντώς έχει ενδιαφέρον,μήπως να ανοίξουμε ένα "thread διαμάχης" μεταξύ KORG-Kurzweil τελικά; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παρόλο που δεν εχω τεραστια πείρα...γουστάρω πολύ περισσοτερο μικρα πληκτρακια....με ωραία leads και pads..και γενικά ηλεκτρονικούς ηχους και το workstation το βαζω σε δεύτερη μοίρα....

 

Δηλαδή τι θα γουστάρατε...ενα kurz ή triton 88άρια....ή ενα moog,ena microX και ενα κλαβιέ για κανενα vst που και πού.........?

 

Δεν ξερώ...ισως και να μην είναι σωστό αυτό πουθα πώ...απλά σε κάτι που περνάς αρκετή ώρα (ειδικά αμα ειναι για την δουλειά) πιστεύω πώς πρέπει να δινει κάποιος βάση και στο design....

 

 

 

 

 

Edit....το Zarenbourg και γενικά Rhode-ειδή δεν είδα να αναφέρει και πολυς κόσμος....Πώς και έτσι?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαμάχη Korg-Kurzweil απλά δεν υφίσταται παίδες. Οι 2 εταιρίες έχουν εμφανώς διαφορετικά road maps, δεν έχουν το ίδιο αγοραστικό κοινό και διατηρούν άλλες τιμολογιακές πολιτικές. Τι να συζητάμε τώρα;

 

Σχετικά με το Oasys, φίλε frhodes 88 θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο καλύτερα. Το παρουσιάζεις τελείως διαφορετικά απ' ότι όντως είναι και πραγματικά δεν είναι ένας απλός υπολογιστής με "μουσικό" σετάρισμα. Είναι ένα μουσικό όργανο, άσχετα αν έχει Pentium 4 και τρέχει Linux.

 

Πάρα πολύς κόσμος θα μπορούσε να βγαίνει στη σκηνή με ένα laptop και ένα keyboard και να κάνει δουλειά. Κι όμως, προτιμάνε το Oasys, δεν είναι τυχαίο.

Και για να σου δώσω ένα γρήγορο παράδειγμα της δύναμης του Oasys, θα έχεις υπόψη σου τον Jordan Rudess. Ο εν λόγω κύριος έβγαζε στη σκηνή ένα Kurzweil K2600XS, δύο Kurzweil K2600 rack (συν ένα ακόμα για spare), ένα Korg Triton Rack (συν ένα για spare) και ένα Korg Karma. Και τώρα τα έχει στείλει όλα και παίζει τα πάντα με ένα και μόνο Oasys! Δεν είναι εντυπωσιακό; Το μόνο που έχει επιπλέον του Oasys είναι ένα θηριώδες modular synth που βγαίνει εκτός συναγωνισμού...

 

Δεν λέω ότι είναι αυτό που χρειάζεται κάθε πληκτράς. Λέω όμως ότι δεν είναι στεγνά και ξερά ένας υπολογιστής μέσα στο κουτί ενός synth. Είναι πολλά περισσότερα, τα οποία δεν γίνεται να παραβλέπουμε. :wink:

 

Φιλικότατα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σχόλια:

 

α) Ο Rudess έχει επιλέξει να λειτουργεί σαν διαφημιστής και συνεπώς η αξιοπιστία των επιλογών του τίθεται υπό άμεση αμφισβήτηση, όποιες και αν είναι. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάμε για το ποια όργανα βλέπουμε πάνω στη σκηνή, όταν είναι γνωστό εδώ και είκοσι χρόνια ότι τα όργανα που ΔΕΝ είναι στη σκηνή είναι πάντα σημαντικότερα ΚΑΙ περισσότερα.

 

β) Το Oasys, όσο καλό και αν είναι, δεν παύει να είναι ένα αφύσικα πανάκριβο όργανο, με τα χρήματα του οποίου μπορεί κανείς να αγοράσει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Τι να κάνουμε; ΤΙΠΟΤΕ δεν μπορεί να αποτιμάται ΧΩΡΙΣ να λαμβάνεται υπόψιν και η τιμή του, αλλιώς όταν μας ρώταγε κάποιος φίλος "τι αυτοκίνητο να πάρω ρε" θα του λέγαμε κατευθείαν BMW και θα τελείωνε η υπόθεση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου