Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για midi keyboard 49


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να πάρω ένα midi keyboard με 49 πλήκτρα, μέχρι 100 ευρώ.

Υπάρχουν γνώμες για το τί είναι καλό στην αγορά;

https://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist/f/640334/Midi-Keyboard.html?keyphrase=49&o=midi+keyboard+49&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=150.001

 

Έχω ήδη το M-Audio Keystation 88, αλλά ήθελα κάτι μικρότερο καθώς όπως είπα σε άλλο νήμα, είμαι αναπληρωτής και μετακινούμαι συνέχεια.

Σκεφτόμουν αυτό:

https://www.m-audio.com/keystation-49-mk3

 

αλλά κοιτάω κάποια reviews και με έχουν φοβίσει λίγο, για το ότι δε λειτουργεί κατευθείαν με Usb, ή ότι τα πλήκτρα κολλάνε (κοιτάξτε πχ. το βιντεάκι στο παρακάτω λινκ) κτλ.

https://www.amazon.com/product-reviews/B07DDN6TP6

"The lights on the item will turn on and your computer will recognize it as an available device but if you go to use it in Garageband, Logic Pro, etc, it will not actually control a software instrument....Apparently, the USB port in your computer does not feed the item enough power for it to function properly. Only if you plug it into a powered USB hub that you then plug into your computer will it work."

 

Το Alesis τί λέει; Πάλι κάπου είδα ότι δεν είναι καλά γενικά τα Alesis.

 

To keyboard το θέλω για δημιουργία κλασικής μουσικής. Όχι τόσο για real time playing..

καλό επίσης θα είναι να έχει υποδοχή για sustain pedal. (κάποια VSTs που έχω το θέλουν)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τώρα που το είπατε, κοιτάω κριτικές και όλες είναι αρκετά καλές.

Το μόνο μειονέκτημα είναι που είναι θορυβώδη τα πλήκτρα που βλέπω σε κάτι βίντεο, αλλά μάλλον αυτό ισχύει για τα περισσότερα midi keyboards. Νομίζω και το M-Audio που έχω το ίδιο είναι ως προς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν είναι να αγοράσεις από κριτικές, σώθηκες. Στις κριτικές γράφουν άτομα τα οποία δεν έχουν σχέση με πλήκτρα, αν αυτό σε καλύπτει δεκτό.

Από τι μουσική που γράφεις πρέπει να έχεις σχέση με πιάνο, απ'ότι κατάλαβα.

Γνώμη μου να πας να δοκιμάσεις ο ίδιος πριν αγοράσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Γνώμη μου να πας να δοκιμάσεις ο ίδιος πριν αγοράσεις.

ναι, αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν είμαι δυστυχώς Αθήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, filmmusic είπε

ναι, αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν είμαι δυστυχώς Αθήνα.

Δυστυχώς αυτό δυσκολεύει την κατάσταση.

Σε αυτά τα χρήματα πάντως ίσως βρεις και κάτι που να αξίζει στα μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε έχει βολέψει το M-Audio 88 ίσως να σου είναι πιο "γνωστό" το αντίστοιχο 49άρι. Το ΜΚ3 είναι σχετικά καινούργιο οπότε δε θα βρεις πολλά reviews. Γενικά σίγουρα είναι καλύτερο το να δοκιμάσεις, αν και πού και πώς με αυτή την κατάσταση... Από αυτά ξέρω ότι το Alesis V49 είναι καλό για την τιμή του, αν και στα 100 ευρώ μη περιμένεις να σου κρατήσει κάτι για χρόνια, ειδικά αν το πηγαινοφέρνεις συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου