Προς το περιεχόμενο

home studio-πείτε καμιά καλή εταιρία!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 1212m ειναι στα 150 ευρω απο νακα. Η καρτουλα ειναι μια χαρα' date=' αλλα δεν εχει προενιχυτες και αυτο για μενα ειναι το καλο της. Οτι, οτι λεφτα εχουν πεσει πανω της ειναι καθαρα για καρτα ηχου. Παρε και εναν προενισχυτη και θα σαι αρχοντας.[/quote']

 

+100000 η 1212m τα σπάει ακριβώς επειδή δεν έχει προενίσχυση (μακάρι να μην είχε και το χαζο-dsp της :lol: )

 

Την πήρα όταν βγήκε και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Πολύ καλή επένδυση ένας καλός προενισχυτής που θα συνδυαστεί με αυτήν την κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτή η emu έχει να γράψει drivers απο τότε που έβγαλε τις κάρτες της!έλεος!δλδ οι άλλες εταιρείες μάλλον είναι μλκσ που βγάζουν αν τακτά διαστήματα...επίσης αυτό με τις κάρτες m οτι έχουν convertors απο ρτ είναι όντως έτσι?εγώ έχω την 1820m και είπα στον πονηρίδι υπάλληλο του διαμαντόπουλου που το παίζει παντογνώστης οτι έχει κονβέρτορες απο pt και μου λέει " μη με κάνεις να γελάσω...με τίποτα!!!" Τώρα ή ασχετος είναι αυτός ή μας δουλεύει το επίσημο site της Emu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ savaoth, ο γενικόλογος τρόπος με τον οποίο ρωτάς, καθιστά άκυρη οποιαδήποτε απάντηση. Αν όντως θέλεις να σε βοηθήσουμε, πρέπει να μας πεις:

 

α) Πόσα χρήματα θες να δώσεις

β) Τι θες να πάρεις με αυτά τα χρήματα

γ) Τι μουσικές θες να κάνεις (π.χ. θα γράφεις ακουστικά όργανα ή όχι)

δ) Τι εμπειρία έχεις σήμερα με αυτά τα πράγματα

ε) Αν είσαι επαγγελματίας (ή επίδοξος επαγγελματίας)

 

κλπ κλπ.

 

Αλλιώς δεν έχει σημασία η συζήτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτή η emu έχει να γράψει drivers απο τότε που έβγαλε τις κάρτες της!έλεος!δλδ οι άλλες εταιρείες μάλλον είναι μλκσ που βγάζουν αν τακτά διαστήματα...επίσης αυτό με τις κάρτες m οτι έχουν convertors απο ρτ είναι όντως έτσι?εγώ έχω την 1820m και είπα στον πονηρίδι υπάλληλο του διαμαντόπουλου που το παίζει παντογνώστης οτι έχει κονβέρτορες απο pt και μου λέει " μη με κάνεις να γελάσω...με τίποτα!!!" Τώρα ή ασχετος είναι αυτός ή μας δουλεύει το επίσημο site της Emu...

 

ναι εχει τους converters που χρησιμοποιουνται και στα pro tools.οχι βεβαια οτι θεωρουνται καλοι για τα επαγγελματικα standar,για αυτο αλωστε υπαρχουν και τριτες εταιρειες που κατασκευαζουν καλυτερους converters για proo tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως Maze δίχως ίχνος ειρωνείας , δεν κατάλαβα γρι απ' ότι έγραψες (είναι και η ώρα τέτοια βλέπεις). Όταν μια εταιρία λέει ότι φοράει τους κονβέρτορες των pt, εννοεί ότι φοράει αυτούς που έχουν και τα pt και όχι κάποιους β κατηγορίας παρόμοιους των τελευταίων. Εκτός και αν εννοείς ότι υπάρχουν διαφορετικοί κονβέρτορες σε κάθε κάρτα (mbox, mbox2, mbox pro, hd.....)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απο πλευράς μου θα σου πρότεινα για τα 2 πράγματα που μας είπες πόσα περίπου είσαι έτοιμος να διαθέσεις.

 

Κάρτα: EMU 1212m ή EMU 1820 πάντως σε περίπτωση που πάρεις την 1212μ μπορείς μελλοντικά να τιν αναβαθμίσεις σε 1820 και να γλυτώσεις κάποια λεφτά για την ώρα (εκτός αν έχεις ανάγκη για πολλές εισόδους).

 

Ηχεία: YAMAHA HS80M ή KRK RP8 ειδικά αν έχεις μεγάλο χώρο αυτά τα monitor θα σε καλύψουν με το 8" woofer τους, είναι τα καλύτερα σε αυτή την τιμή και σε αυτό το μέγεθος.

 

Αλλά ακόμα κι αυτές οι συμβουλές είναι σχεδόν στα τυφλά αν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ ολους σας για τις απαντήσεις σας.λοιπόν επειδή όντως ήμουν αρκετά γενικός εψαξα λίγο το θέμα και σκέφτηκα ότι για ηχεία μπορώ να δώσω 250-300 euros,για ένα midi keyboard 200-250(σκέφτομαι και για το αν θα έχει aftertouch η οχι).

μετά για κάρτα ήχου μου προτείνουν γενικά m-audio οπότε σκέφτομαι να πάρω καμια usb ή firewire(επειδή έχω laptop).

θα ήθελα και καμιά 8κάναλή-16κάναλη κονσολίτσα usb.

απο μικρόφωνο θέλω να ηχογραφώ κυρίως φωνητικά(αντρικά)και βιολί και κλασσική κιθάρα.μάλλον θα κοιτάξω κανα akg γυρω στα 100-150 euros.

αυτά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου