Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Σε τοσο χαμηλο budget ο Fender ειναι μονοδρομος.

 

 

ο peavey δεν λεει ειναι τοσο καλος? με μια αλλαγη στο ηχειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

 

 

ο peavey δεν λεει ειναι τοσο καλος? με μια αλλαγη στο ηχειο ?

 

 

Οχι,ηχητικα καμμια σχεση.

Ο Ηοt Rod Deville oπως και οι περισσοτεροι ενισχυτες κατω των 1500 ευρω εχει μεν αγιοβασιλιατικη κατασκευη (φτηνο και λεπτο pcb,ποντεσιομετρα και λυχνιες πανω στο pcb,input jack της πλακας,particle board καμπινα κτλ,κτλ.) αλλα ηχητικα ειναι μια χαρα με εξαιρετικα καθαρα,μετριο reverb και αθλιο βρωμικο καναλι (το οποιο ομως δεν χρειαζεσαι μια και θα τον χρησιμοποιεις μονο στο καθαρο καναλι)....δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι,μαζι με τον Twin Reverb reissue,η βασικη backline λυση παντου στον κοσμο εδω και δεκαετιες. 

 

Αν τον εχεις βρει στα 350 ευρω παρτον χθες (η πραγματικη του ΑΞΙΑ αλλωστε γυρω στα 500 ευρω η τιμη που εχει καινουργιος ειναι παρανοϊκη)

 

Επισης δεν ειναι "ηχειο" ,ειναι ΜΕΓΑΦΩΝΟ...🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Οχι,ηχητικα καμμια σχεση.

Ο Ηοt Rod Deville oπως και οι περισσοτεροι ενισχυτες κατω των 1500 ευρω εχει μεν αγιοβασιλιατικη κατασκευη (φτηνο και λεπτο pcb,ποντεσιομετρα και λυχνιες πανω στο pcb,input jack της πλακας κτλ,κτλ.) αλλα ηχητικα ειναι μια χαρα με εξαιρετικα καθαρα,μετριο reverb και αθλιο βρωμικο καναλι (το οποιο ομως δεν χρειαζεσαι μια και θα τον χρησιμοποιεις μονο στο καθαρο καναλι)

 

Επισης δεν ειναι "ηχειο" ,ειναι ΜΕΓΑΦΩΝΟ...🙂

 

 

 

αα οκ ευχαριστω! να κανω μια ακομα ερωτηση.. οταν λεμε οταν αυτος ενισχυτης ειναι πιο modern τι εννουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

οταν λεμε οταν αυτος ενισχυτης ειναι πιο modern τι εννουμε?

 

 

Δεν το εχω διαβασει κάπου ,ουτε διαπιστωσει αυτο που λες.

Φανταζομαι οτι αναφερεται στο γεγονος οτι εχει βρωμικο (ο θεος να το κανει...) καναλι σε αντιθεση με τους παραδοσιακους vintage Fender ενισχυτες που δεν εχουν.

Στα αυτια μου, και μια και ειχα  σχεδον ολη την γκαμα των vintage Fender ενισχυτων στην κατοχη μου κατα καιρους, ο ηχος του μου θυμιζει κατι μεταξυ brownface & blackface Fender twin στο πιο sterile φυσικα.

 

Για τη δουλεια που θες και εφοσον μπορεις να τον κουβαλησεις,ειναι μια χαρα and than some.

 

Αν τον παρεις το πρωτο που θα κανεις ειναι να βαλεις μια 12ΑΥ7 στην V1 για να βελτιωσεις λιγακι την τρισαθλια "διαδρομη" του volume pot (παει απο τον ψιθυρο στο full χωρις να υπαρχει ενδιαμεσο...) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alexandros Diamantis είπε

Καλησπερα στην ομαδα! ψαχνω για λαμπατο ενισχυτη για γεματο ωραιο καθαρο ηχο για reggea- funk , ειμαι αναμεσα στον fender HotRod Deville και στον Peavey Valveking112, η διαφορα μεταξυ τους ειναι στα 300-400 ευρω οπως τους εχω βρει, δεν θελω να διαθεσω παρα πολλα αλλα ισως οριακα να μπορουσα να παρω εναν hrd μεταχεισμενο , αλλα τωρα τελευταια σκεφτομαι πολυ τον peavey λογω οτι ειναι πολυ οικονομικος , ο σκοπος μου  ειναι να ηχογραφω με μικροφωνο να τζαμαρω με φιλους και ισως καποιο λαιβ καποια στιγμη ,διαβασα παρα πολλες κριτικες για τον peavey και απο οτι καταλαβα θα χρειαστω ηχειο, θα ηθελα να μου δωσετε feedback και να με βοηθησετε στην επιλογη μου.

 

εδώ, για εσένα δουλεύω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου