Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα! ψαχνω για λαμπατο ενισχυτη για γεματο ωραιο καθαρο ηχο για reggea- funk , ειμαι αναμεσα στον fender HotRod Deville και στον Peavey Valveking112, η διαφορα μεταξυ τους ειναι στα 300-400 ευρω οπως τους εχω βρει, δεν θελω να διαθεσω παρα πολλα αλλα ισως οριακα να μπορουσα να παρω εναν hrd μεταχεισμενο , αλλα τωρα τελευταια σκεφτομαι πολυ τον peavey λογω οτι ειναι πολυ οικονομικος , ο σκοπος μου  ειναι να ηχογραφω με μικροφωνο να τζαμαρω με φιλους και ισως καποιο λαιβ καποια στιγμη ,διαβασα παρα πολλες κριτικες για τον peavey και απο οτι καταλαβα θα χρειαστω ηχειο, θα ηθελα να μου δωσετε feedback και να με βοηθησετε στην επιλογη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros Diamantis είπε

Καλησπερα στην ομαδα! ψαχνω για λαμπατο ενισχυτη για γεματο ωραιο καθαρο ηχο για reggea- funk , ειμαι αναμεσα στον fender HotRod Deville και στον Peavey Valveking112, η διαφορα μεταξυ τους ειναι στα 300-400 ευρω οπως τους εχω βρει, δεν θελω να διαθεσω παρα πολλα αλλα ισως οριακα να μπορουσα να παρω εναν hrd μεταχεισμενο , αλλα τωρα τελευταια σκεφτομαι πολυ τον peavey λογω οτι ειναι πολυ οικονομικος , ο σκοπος μου  ειναι να ηχογραφω με μικροφωνο να τζαμαρω με φιλους και ισως καποιο λαιβ καποια στιγμη ,διαβασα παρα πολλες κριτικες για τον peavey και απο οτι καταλαβα θα χρειαστω ηχειο, θα ηθελα να μου δωσετε feedback και να με βοηθησετε στην επιλογη μου.

οικονομικα αυτη την στιγμη βγαινω με τον peavey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήτανε φθινόπωρο του 2007 και ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ  το ίδιο δίλημμα με εσένα. Peavey Valveking 212 ή Fender Hot Rod Deville 212.
Βρήκα και τους 2, δοκίμασα και τους 2, τους άκουσα και τους 2.
Εν τέλει στα δικά μου αυτιά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Αγόρασα τον Fender με κλειστά μάτια.

Ο Peavey Valveking είναι ένας καλός πρώτος λαμπάτος ενισχυτής όταν θέλεις να φύγεις από το τρανζίστορ και να κάνεις τη μετάβαση σε λάμπα. Μέτρια καθαρά, θόρυβος (σφύριγμα) στο παρασκήνιο στα βρώμικα. Ιδιαίτερα δύσκολο να καταφέρεις να φτιάξεις έναν αξιοπρεπή ήχο όταν είσαι σε συγκρότημα και υπάρχει και άλλος κιθαρίστας. Το μανίσιο μεγάφωνο ούτε κλαίει ούτε γελάει. Επιπλέον η Peavey τον έδινε χωρίς footswitch και έπρεπε να το αγοράσεις ξεχωριστά.

Ο Fender Hot Rod Deville είναι μία ενισχυτάρα, την οποια μπορείς να πάρεις και να παίξεις live στο ΟΑΚΑ εάν το επιθυμείς. Έτσι και αλλιώς πολλά γνωστά συγκροτήματα (πχ Coldplay) παίζουν με HRD. Καθαρά Fender, pedal friendly, ωραιότατο effects loop, φοβερό reverb και ένα γλυκό fuzzy distortion (το οποιο ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό εάν θέλεις να παίξεις metal). Με επιλογή στα πόσα watt θέλεις να τον δουλεύεις. Ακόμα και στα μισά watt είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ (υπόψιν εάν θέλεις να τον έχεις μόνο για οικιακή χρήση). Τα μεγάφωνα του ιδανικά για αυτό που παρέχει. Διαθέτει 3 κανάλια σε αντίθεση με τον Peavey που διαθέτει 2.

Πέρα από τους 2, θα σου πρότεινα να τσέκαρες και για κανέναν Laney Ironheart 30 ο οποιος είναι κατα τη δική μου γνώμη ο πιο value for money ενισχυτής που κυκλοφορεί κάτω από 1000 ευρώ και δεν υστερεί πουθενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπω τους peavey αλλα στο συγκεκριμενο ζευγαρι η διαφορα τιμης αντικατροπτιζει και την ηχητικη-ποιοτικη διαφορα (ισως θα επρεπε να ειναι και μεγαλυτερη).

Αν μπορεις και σε παιρνει,παρε τον fender.

Αν παλι θελεις peavey,ασε τη valveking σειρα και πηγαινε σε classic 30-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Ενας Bogner Alchemist 1X12 που υπαρχει στις αγγελιες στα 450e τι λεει?

 

Εχω ενα τετοιο αλλα σε κεφαλη.

Εξαιρετικα καθαρα για μενα (το δυνατο του σημειο),πολλες επιλογες ηχητικες (ουσιαστικα δυο σταδια gain σε καθε καναλι+ φουλ ανεξαρτητο eq) αλλα το βρωμικο καναλι του δεν ειναι για πολλα ("λασπωνει" ευκολα κατ εμε,παντως εως κατι παραπανω απο crunch την κανει τη δουλεια καλα) και η λουπα του ειναι παραλληλη (εως 50% mix-αυτο για καποιους ειναι θετικο,για μενα οχι). 

Α,εχει και τα ενσωματωμενα αξιοπρεπη εφε.

Επεξεργασμένο από georgekz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nicholas_tsili είπε

Ήτανε φθινόπωρο του 2007 και ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ  το ίδιο δίλημμα με εσένα. Peavey Valveking 212 ή Fender Hot Rod Deville 212.
Βρήκα και τους 2, δοκίμασα και τους 2, τους άκουσα και τους 2.
Εν τέλει στα δικά μου αυτιά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Αγόρασα τον Fender με κλειστά μάτια.

Ο Peavey Valveking είναι ένας καλός πρώτος λαμπάτος ενισχυτής όταν θέλεις να φύγεις από το τρανζίστορ και να κάνεις τη μετάβαση σε λάμπα. Μέτρια καθαρά, θόρυβος (σφύριγμα) στο παρασκήνιο στα βρώμικα. Ιδιαίτερα δύσκολο να καταφέρεις να φτιάξεις έναν αξιοπρεπή ήχο όταν είσαι σε συγκρότημα και υπάρχει και άλλος κιθαρίστας. Το μανίσιο μεγάφωνο ούτε κλαίει ούτε γελάει. Επιπλέον η Peavey τον έδινε χωρίς footswitch και έπρεπε να το αγοράσεις ξεχωριστά.

Ο Fender Hot Rod Deville είναι μία ενισχυτάρα, την οποια μπορείς να πάρεις και να παίξεις live στο ΟΑΚΑ εάν το επιθυμείς. Έτσι και αλλιώς πολλά γνωστά συγκροτήματα (πχ Coldplay) παίζουν με HRD. Καθαρά Fender, pedal friendly, ωραιότατο effects loop, φοβερό reverb και ένα γλυκό fuzzy distortion (το οποιο ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό εάν θέλεις να παίξεις metal). Με επιλογή στα πόσα watt θέλεις να τον δουλεύεις. Ακόμα και στα μισά watt είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ (υπόψιν εάν θέλεις να τον έχεις μόνο για οικιακή χρήση). Τα μεγάφωνα του ιδανικά για αυτό που παρέχει. Διαθέτει 3 κανάλια σε αντίθεση με τον Peavey που διαθέτει 2.

Πέρα από τους 2, θα σου πρότεινα να τσέκαρες και για κανέναν Laney Ironheart 30 ο οποιος είναι κατα τη δική μου γνώμη ο πιο value for money ενισχυτής που κυκλοφορεί κάτω από 1000 ευρώ και δεν υστερεί πουθενα!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

 

 

350 περιπου

 

Σε τοσο χαμηλο budget ο Fender ειναι μονοδρομος.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου