Προς το περιεχόμενο

Αν αντικαταστήσω τους μαγνήτες θα έχω πιο καθαρό ήχο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Θέλω την βοήθεια μέσα αοπ την εμπειρία σας. Να πω καταρχάς, ότι είμαι άπειρος και υπερβολικά νέος στον κόσμο της κιθάρας. Έχω μια Schecter OMEN EXTREME-6 FR LH.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Ξέρω ότι όλα παίζουν ρόλο. Από το ότι μπορείς να εγκαταστήσεις μέχρι και το "μόνιμο" εξοπλισμό σε μια κιθάρα. ΄Εχω μια ερώτηση. Βασικά να παραθέσω μια σκέψη πρώτα. Είπα να πάρω μια άλλη κιθάρα, πιο ακριβή. Θεωρόντας ότι πιο ακριβό, ίσως και ποιοτικότερο και στο δικό μου μυαλό, πιο καθαρός ήχος.δεν ξέρω καν αν είναι σωστή σαν σκέψη. Με ενοχλέι αρκετά το υπερβολικό γρανιάρισμα, αν είναι κατανοητό έτσι όπως το θέτω. Αν αντικαταστήσω τους μαγνήτες θα έχω πιο καθαρό ήχο;; Ή είναι άσκοπη σαν κίνηση;; Υπάρχει κάποια πρόταση για άλλους μαγνήτες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πρώτη: πόσα χρόνια παίζεις κιθάρα;

 

Ερώτηση δεύτερη: πόσες κιθάρες είχες στο παρελθόν;

 

Ερώτηση τρίτη: τι δεν σου άρεσε σε αυτές, και τί σε εμπόδιζε να παίξεις;

 

Επεξεργασμένο από mitsar
Q2, Q3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GVC είπε

Είπα να πάρω μια άλλη κιθάρα, πιο ακριβή. Θεωρόντας ότι πιο ακριβό, ίσως και ποιοτικότερο και στο δικό μου μυαλό,

 

Καλώς τον φίλο. Μέχρι εδώ όλα καλά. Καλή η σκέψη σου. Μια ακριβή κιθάρα σίγουρα θα είναι καλύτερη από μια φτηνή.

Αλλά...

 

5 λεπτά πριν, GVC είπε

πιο καθαρός ήχος.δεν ξέρω καν αν είναι σωστή σαν σκέψη.

 

Εδώ έκανες το λάθος. Έκανες αγορά κιθάρας χωρίς να ξέρεις τι αγοράζεις και γιατί το αγοράζεις. Υπάρχουν κιθάρες με έφεση στον καθαρό ήχο. H schecter δεν είναι μια από αυτές. Οι μαγνήτες της είναι φτιαγμένοι για βρώμικο ήχο και σαν κιθάρα, γενικότερα, δεν προορίζεται τόσο για clean παίξιμο. Θα έπρεπε να το ψάξεις περισσότερο πριν αγοράσεις.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει και καθαρά.

 

5 λεπτά πριν, GVC είπε

Με ενοχλέι αρκετά το υπερβολικό γρανιάρισμα, αν είναι κατανοητό έτσι όπως το θέτω. Αν αντικαταστήσω τους μαγνήτες θα έχω πιο καθαρό ήχο;; Ή είναι άσκοπη σαν κίνηση;; Υπάρχει κάποια πρόταση για άλλους μαγνήτες;;;;

 

Και εξηγούμαι. Εάν παίζεις σε πολυ καθαρό ενισχυτή θα ακουστείς καθαρά. Όχι τόσο καθαρά όσο μια τελεκαστερ, αλλά αρκετά καθαρά. Εάν δεν παίζεις με εντελώς καθαρό σήμα ενισχυτή, θα έχεις αυτή την "τρίχα" που δεν σου αρέσει.

Άρα ξεκινάς από την προενίσχυση. Πρέπει να εξασφαλίσεις ότι είναι αρκετά καθαρό το σήμα. Εάν και πάλι δεν σου αρέσει, δοκίμασε να χαμηλώσεις τους μαγνήτες 2-3mm. Θα αφαιρέσει αρκετό γρέζι.

Το τρίτο που μπορείς να κάνεις, είναι απλά να αλλάξεις (τους μέτριους εργοστασιακούς) μαγνήτες με κάτι πιο ταιριαστό σε σένα. Κάτι με λιγότερο output. Θα είσαι πιο κοντά στον ήχο που θέλεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν σημείωσα. Δεν πάιζω με ενισχυτη. Εχω σετάρει μια εξωτερική κάρτα ηχου Focusrite, ηχεία M-Audio BX5 D3, από ότι είχα ψάξει έχουν σταθερή έξοδο σε μεγάλο φάσμα συχνοτήτων του ήχου και πρόγραμμα τρέχω με το guitar rig. τώρα δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο στο αποτέλεσμα όλος ο παραπανω συνδιασμος "εξοπλισμου" να το πω έτσι. πολλοι όμωβς μου συνέστησαν να μην παίξω με ενυσχιτή, μιας και υπάρχουν άπειρες δυνατότητες εξόδου ήχου μέσω υπολογιστή. Και κατα πολλούς και πιο οικονομικά. Πάντα ήμουν της άποψης ότι πληρώνεις πέρνεις, αλλά επειδή το ξεκίνησα στο πλαίσιο καραντίνα κλεισουρα...να περνάει η ώρα. Βέβαια εχω σαπισει με την κιθάρα βγάζω ενα 4ωρο άνετα κάθε μέρα. Είπα να πάω σε κάτι ψιλοοικονομικό, μιας και σε συνδιασμό ότι είμαι αριστερόχειρας...καταλαβαίνεις ότι ανεβάζει το κόστος. Μονο και μονο οτι ειμαι αριστερόχειρας ξεκινάω κατα μέσο όροι με 250-300 ευρώ. Μονο και μονο επειδή δηλώνω αριοστερόχειρας :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GVC είπε

πολλοι όμωβς μου συνέστησαν να μην παίξω με ενυσχιτή

 

Από τη μια είναι καλό να μην αγοράσεις ενισχυτή, ως αρχάριος, αλλά να πειραματιστείς με κάποια πρόγραμμα τύπου guitar rig. Δοκιμάζεις ήχους και βλέπεις τι σου αρέσει και τι όχι, και στην πορεία μπορείς να σχηματίσεις άποψη για το τις ανάγκες έχεις από ενισχυτή.

Από την άλλη, είναι πρόβλημα, καθώς οι ήχοι (ειδικά οι καθαροί) είναι πολύ χάλια και θα σου στερούν πολλη απόλαυση. Είναι γεγονός ότι όταν έχουμε έναν ήχο που να μας εμπνέει, έχουμε άλλη όρεξη για παίξιμο. Επίσης, το παίξιμό μας μεταβάλλεται ανάλογα με τον ήχο. Μας δίδει έμπνευση ο καλός τόνος.

Μόλις νιώσεις την ανάγκη για καλύτερο ήχο, και ξέρεις ακριβώς τι ήχο θέλεις, πάρε έναν ενισχυτή. Θα έχεις αναβαθμιστεί σε μεγάλο ποσοστό. Μην αλλάξεις μαγνήτες χωρίς λόγο. Και συμβουλεύσου κάποιον γνώστη, πρώτα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι Schecter είναι φουλ μεταλιάρικες και βρώμικες κιθάρες, αλλά... Κανένα σετ μαγνητών δεν είναι τόσο δα ενοχλητικά βρώμικο από μόνο του. Ακόμα και EMG, ή Bare Knuckle Juggernauts.

Μήπως... λέω μήπως...

- Εχεις πολύ ψηλά το gain της κάρτας ήχου και παραμορφώνει ο clean ήχος?
- Έχεις δοκιμάσει να ακούσεις το DI - καθαρό σήμα (χωρίς guitar rig)?
- Μήπως στο Guitar Rig δεν χρησιμοποιείς τις σωστές ρυθμίσεις?
- Έχεις δοκιμάσει να ακούσεις την ίδια κιθάρα σε κάποιο review? Αν ναι, νιώθεις το ίδιο? Αυτά από κάτω που σου έχω, τα νιώθεις τόσο "κακά" όσο το δικό σου?

Κάποια δείγματα που βρήκα στα γρήγορα:

 

 

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mitsar said:

Ερώτηση πρώτη: πόσα χρόνια παίζεις κιθάρα;

 

Ερώτηση δεύτερη: πόσες κιθάρες είχες στο παρελθόν;

 

Ερώτηση τρίτη: τι δεν σου άρεσε σε αυτές, και τί σε εμπόδιζε να παίξεις;

 

Άκυρες οι ερωτήσεις, δεν είσαι "άπειρος" όπως είπες αρχικά, I sincerely apologise

Επεξεργασμένο από mitsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αν αντικαταστήσω τους μαγνήτες θα έχω πιο καθαρό ήχο;
9 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Σίγουρα οι Schecter είναι φουλ μεταλιάρικες και βρώμικες κιθάρες, αλλά... Κανένα σετ μαγνητών δεν είναι τόσο δα ενοχλητικά βρώμικο από μόνο του. Ακόμα και EMG, ή Bare Knuckle Juggernauts.

Μήπως... λέω μήπως...

- Εχεις πολύ ψηλά το gain της κάρτας ήχου και παραμορφώνει ο clean ήχος?
- Έχεις δοκιμάσει να ακούσεις το DI - καθαρό σήμα (χωρίς guitar rig)?
- Μήπως στο Guitar Rig δεν χρησιμοποιείς τις σωστές ρυθμίσεις?
- Έχεις δοκιμάσει να ακούσεις την ίδια κιθάρα σε κάποιο review? Αν ναι, νιώθεις το ίδιο? Αυτά από κάτω που σου έχω, τα νιώθεις τόσο "κακά" όσο το δικό σου?

Κάποια δείγματα που βρήκα στα γρήγορα:

 

 

 

 

 

THIS.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου