Προς το περιεχόμενο

Fender AO 70s Telecaster Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βρε παιδιά, δε μας πέφτει λόγος.

Εφ όσον πήρε απόδειξη ότι η κιθάρα είναι ουσιαστικά custom και σπάνια πλέον δεν χωράει συζήτηση. Το πρόβλημα θα ήταν μόνο αν η κιθάρα φαινόταν με swapped neck.

 

Το πρώτο που είπα είναι ότι ένας δεν μας πέφτει φυσικα κανένας λόγος!

Απλά είπα και γω (όπως και άλλοι) ότι δεν βλέπω κανένα happy accident.

Η κιθάρα είναι καραλουκλαρα και στο κλιπ ακούγεται υπέροχα δεν το συζητάμε!!!!  :-)  

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Εγώ δεν ειδα καμία σπαλομπριζολα αντί για πατσά..

 

Ε ενταξει 6.9 pounds κιθαρα με σχεδον one piece alder σωμα,fretwork επιπεδου Suhr,ποιοτητα κατασκευης PRS και set up σαν να το ειχα κανει εγω....ΔΕΝ το περιμενα ΠΟΤΕ απο τη Fender....ηδη εχω κερδισει 60 ευρω απο το fret leveling που θα εκανα σε τεχνικο....ασε που προτιμω εμφανισιακα και το maple με το sunburst αυτο (αλλα δεν βγαινει με maple κανονικα σε αυτο το χρωμα)..

 

Ασε που,μελλοντικα (οταν κοιταω τα ραδικια αναποδα και την εχει ο μικρος) , λογω αυτου του happy accident θα εχει και ενα 20%-30% μεγαλυτερη αξια απο τις υπολοιπες...vintage Fender   ..

 

Αρα ολα καλα and than some... 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Ασε που,μελλοντικα (οταν κοιταω τα ραδικια αναποδα και την εχει ο μικρος) , λογω αυτου του happy accident θα εχει και ενα 20%-30% μεγαλυτερη αξια απο τις υπολοιπες...vintage Fender   ... 

Ρε παιδιά αυτό για μένα είναι ίσως το πιο σημαντικό. Εδώ ο Νίκος παρήγγειλε κιθάρα της σειράς (εννοείται υψηλής κατηγορίας, δεν την υποβιβάζω) και του έστειλαν unique όργανο με πιστοποιητικό της ίδιας της εταιρίας που σχεδόν την κατατάσσει στην κατηγορία custom chop και ακόμα το συζητάμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτη να ναι

Αφού σου αρέσει εσένα όλα οκ

Προσωπικά τώρα θα ξενερωνα παρά πολύ (αν και λάτρης του maple).

Πολύ περίεργο πάντως το όλο θεμα

Δηλαδή άντε και ένας που συναρμολογεί είχε πιει λίγο παραπάνω bourbon και εκανε το λαθος.

Δεν περασε απο ποιοτικο ελεγχο η κιθαρα?

Δεν νομίζω ένας να την μοντάρει και  να την πακετάρει.

Λες να έχει κάνει κανένα κονε ο Γερμανός και να τις παίρνει κομμάτια και τις συναρμολογεί εξού και το σεταπ "δώρο"?

Καποιοςα άλλος μάλλον παρέλαβε "vintage blonde" με rosewood 😁

Επεξεργασμένο από doubletrouble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doubletrouble είπε

Προσωπικά τώρα θα ξενερωνα παρά πολύ (αν και λάτρης του maple).

 

Γιατί?

Εγώ το βλέπω σαν μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία μαζί με μια πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα..

 

Η ιστορία της ίδιας της Fender είναι γεμάτη από τέτοια περιστατικά :)

 

Εντωμεταξύ μόλις κατάλαβα ότι το rosewood fretboard neck που παράγγειλα ΔΕΝ έχει pearl dot inlays και έχει λάθος spacing στα dots στο 12ο ταστο,ενώ και το roundlam  rw fb δεν έχει καμία σχέση με αυτό των 60s και 70s αλλα ειναι 3 φορές παχυτερο   οπότε η κιθάρα θα επέστρεφε πίσω :) αν έρχονταν...."σωστή" 

 

Ενώ το maple neck που ήρθε είναι 100% correct στα specs οσον αφορά τα dots και το ερωτεύτηκα μόλις το είδα πάνω στην κιθάρα με το φανταστικό tint πιυ έχει,ενώ έχει και ωραιότατη αίσθηση και σκασιμο

 

Περίεργο πράμα η τυχη....

 

Η πλάκα είναι ότι στα φορουμ των τελεκαστερακιδων όλοι κράζουν τη Φεντερ που δεν προσφέρει το sunburst με full maple neck :) :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Γιατί?

Εγώ το βλέπω σαν μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία μαζί με μια πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα..

 

Η ιστορία της ίδιας της Fender είναι γεμάτη από τέτοια περιστατικά :)

 

Εντωμεταξύ μόλις κατάλαβα ότι το rosewood fretboard neck που παράγγειλα ΔΕΝ έχει pearl dot inlays και έχει λάθος spacing στα dots στο 12ο ταστο,ενώ και το roundlam  rw fb δεν έχει καμία σχέση με αυτό των 60s και 70s αλλα ειναι 3 φορές παχυτερο   οπότε η κιθάρα θα επέστρεφε πίσω :) αν έρχονταν...."σωστή" 

 

Ενώ το maple neck που ήρθε είναι 100% correct στα specs οσον αφορά τα dots και το ερωτεύτηκα μόλις το είδα πάνω στην κιθάρα με το φανταστικό tint πιυ έχει,ενώ έχει και ωραιότατη αίσθηση και σκασιμο

 

Περίεργο πράμα η τυχη....

 

Η πλάκα είναι ότι στα φορουμ των τελεκαστερακιδων όλοι κράζουν τη Φεντερ που δεν προσφέρει το sunburst με full maple neck :) :)

Καλα ολα αυτα Νικο αλλα ετσι απο περιεργεια τι ακριβως απαντησαν απο τη fender. Τι εξηγηση εδωσαν ; συγγνώμη εγινε λαθος;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Καλα ολα αυτα Νικο αλλα ετσι απο περιεργεια τι ακριβως απαντησαν απο τη fender. Τι εξηγηση εδωσαν ; συγγνώμη εγινε λαθος;

 

Ναι κάποιος στο εργοστάσιο βίδωσε το "λαθος" μπράτσο. 

Φυσικά προσφέρθηκαν να το....αλλάξουν, αλλά εγώ τους είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Οποτε μου έστειλαν πιστοποιητικό αυθεντικοτητας και όλα καλά. 

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η αρχική απάντηση της,αναμένω και δεύτερη απάντηση από τους big wigs....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ναι κάποιος στο εργοστάσιο βίδωσε το "λαθος" μπράτσο. 

 

 

Μήπως είναι αυτή η πολιτική τους, τελικά? Μήπως, σε ακριβά μοντέλα, τα οποία συνήθως αγοράζονται από γνώστες/συλλέκτες/κλπ, έχουν "συνήθειο" να κάνουν εσκεμμένα λαθάκια ώστε να ενισχύεται η παράδοση αυτή των σπάνιων περιπτώσεων που παίρνουν έξτρα αξία μεταπωλητικά? Το βλέπω και από την άλλη πλευρά, και μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει. Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιο σε μια γραμμή παραγωγής για βιδώσει άσχετο μπράτσο, να περάσει ελέγχους και να βγει στην αγορά, έτσι απλά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

 

Μήπως είναι αυτή η πολιτική τους, τελικά? Μήπως, σε ακριβά μοντέλα, τα οποία συνήθως αγοράζονται από γνώστες/συλλέκτες/κλπ, έχουν "συνήθειο" να κάνουν εσκεμμένα λαθάκια ώστε να ενισχύεται η παράδοση αυτή των σπάνιων περιπτώσεων που παίρνουν έξτρα αξία μεταπωλητικά? Το βλέπω και από την άλλη πλευρά, και μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει. Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιο σε μια γραμμή παραγωγής για βιδώσει άσχετο μπράτσο, να περάσει ελέγχους και να βγει στην αγορά, έτσι απλά.

 

 

Ε δεν νομιζω να το εχουν παει τοσο βαθια το πραμα...

😁

 

anyway βρηκα ακομα ενα εξαιρετικο demo με....maple neck

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ε δεν νομιζω να το εχουν παει τοσο βαθια το πραμα...

😁

 

Εάν ήσουν υπεύθυνος στο τμήμα marketing και product development  της Φέντερ, θεωρείς ότι θα υπήρχε πιθανότητα να το κάνεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου