Προς το περιεχόμενο

Clavia η κατι αλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι ο Ζαρ έχει 4 Νορντ στη σκηνή δε σημαίνει τίποτε: ο Βαγγέλης είχε 17 Μ1 όταν είχε κάνει τη συναυλία στην Αθήνα εκείνη την περίοδο' date=' αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο ήχος του είναι ήχος Μ1 (καμία σχέση, για την ακρίβεια).

[/quote']

 

Και όταν πέφτει το ρεύμα αυτά ακόμη παίζουν :twisted: :twisted:

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ παιδιά νομίζω ότι η συζήτηση έχει πάει σε (ψιλό)λάθος βάση και ο φίλος μας δεν πρόκειται να κάνει δουλειά. Γράφει στην αρχή ότι τον ενδιαφέρει η ηλεκτρονική μουσική (τύπου Ζάρ) και ότι δεν αντιλαμβάνεται την ηλεκτρονική μουσική σαν μπιτ.

 

Το Clavia δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα πράγματα. Οι μουσικές του Ζαρ είναι στούντιο μουσικές όχι live μουσικές. Θα χρειαστεί λοιπόν οπωσδήποτε ένα δυνατό σύστημα για multitracking (βλ. Cubase ή Sonar) και ένα σύνολο οργάνων ικανών να αναπαράγουν αυτά τα ηχοχρώματα' date=' τα οποία όργανα υπάρχουν κυρίως σε soft μορφή (όπως έγραψα και πιο πάνω).

 

Το ότι ο Ζαρ έχει 4 Νορντ στη σκηνή δε σημαίνει τίποτε: ο Βαγγέλης είχε 17 Μ1 όταν είχε κάνει τη συναυλία στην Αθήνα εκείνη την περίοδο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο ήχος του είναι ήχος Μ1 (καμία σχέση, για την ακρίβεια).

 

Πιστεύω ότι τα Νορντ απευθύνονται σε εκείνους που ανακάλυψαν τα αναλογικά synths στην προέκταση της χορευτικής μουσικής και ο χαρακτήρας τους ταιριάζει περισσότερο σε τέτοιες φάσεις - εκτός αν είναι κανείς διατεθειμένος να κάτσει να τα προγραμματίσει. Ακόμη και τότε όμως δεν θα έχει τον χαρακτήρα που έχουν τα Moog ή τα OB, των οποίων ο ήχος είναι σήμα κατατεθέν για αυτό που λέει ότι θέλει ο φίλος μας.[/quote']

 

A να μπραβο 8)

Τωρα εδω τιθετε ενα αλλο ερωτημα(εστω θεωρητικα).

 

Εφ οσον σχεδον οι περισσοτεροι ηχοι βγαινουν μεσω προγραμματων,με ποια φιλοσοφια η κριτκη αν θελεις ο jarre (κι ο καθε καλιτεχνης) επιλεγει τη μαρκα και τον τυπο των synth?

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ οσον σχεδον οι περισσοτεροι ηχοι βγαινουν μεσω προγραμματων' date='με ποια φιλοσοφια η κριτκη αν θελεις ο jarre (κι ο καθε καλιτεχνης) επιλεγει τη μαρκα και τον τυπο των synth?[/quote']

 

Όχι, δεν είπα εγώ (ούτε εννοήσα) ότι οι περισσότεροι ήχοι βγαίνουν μέσω προγραμμάτων. Είπα (και εννόησα) ότι οι ήχοι της περιόδου που σε ενδιαφέρει, υπάρχουν πλέον μόνο μέσα από προγράμματα, στο μέτρο που αποδεχόμαστε ότι τα προγράμματα αυτά κάνουν καλώς τη δουλειά τους.

 

Όσον αφορά το κριτήριο με το οποίο επιλέγουν τα όργανά τους, αυτό εξαρτάται από την οικονομική τους κατάσταση. Για ανθρώπους όπως ο Ζαρ, είναι βέβαιο ότι πλέον οι περισσότερες εταιρείες τους χαρίζουν τα όργανα, οπότε (υποθέτω) ότι απλά χρησιμοποιούν αυτό που τους αρέσει περισσότερο.

 

Για όλους εμάς, που δεν είμαστε τόσο ευκατάστατοι, είναι σημαντικό να ξέρεις τι πραγματικά χρειάζεσαι, γι' αυτό πήρα το θάρρος να κάνω αυτή την παρέμβαση - για να απαντήσω και στον boukaw, εσείς καλά του τα λέτε, απλά ο φίλος μας έχει κολλήσει με το Clavia και σας έχει παρασύρει προς αυτή τη κατεύθυνση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Τελος παντων η μονη λογικη το να κρινει καποιος τα demo απ το νετ ειναι αν σκεφτει οτι οι εταιριες δινουν τον καλυτερο τους εαυτο οσο αναφορα τα "δειγματα"' date='κι ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Ισως και λαθος,σαφως..[/quote']

 

Οι εταιρίες στα demo στο ίντερνετ δεν δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά αυτό που θα πρόσεχε ο μέσος όρος και νομίζουν πως θα άρεσε στο κοινό που έχουν "επιλέξει" αυτοί για μέσο όρο. Όποιος με διαψεύσει θα χάσει :)

Anyway προσπάθησε να κατασταλάξεις σε 2-3 μηχανήματα και να πάς να τα ακούσεις μετά.

Και ένα τελευταίο, κανένα synth σεν κοστίζει 2000€+ για τα preset του μα κανένα. Αλλά για τις δυνατότητες που σου δίνει σαν μηχάνημα. Βιβλιοθήκες ήχων και samples βγάζουν οι εταιρίες στο εξάμηνο για όλα τα γούστα με 80€-160€ για όποιον δεν θέλει να προγραμματίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ οσον σχεδον οι περισσοτεροι ηχοι βγαινουν μεσω προγραμματων' date='με ποια φιλοσοφια η κριτκη αν θελεις ο jarre (κι ο καθε καλιτεχνης) επιλεγει τη μαρκα και τον τυπο των synth?[/quote']

 

Όχι, δεν είπα εγώ (ούτε εννοήσα) ότι οι περισσότεροι ήχοι βγαίνουν μέσω προγραμμάτων. Είπα (και εννόησα) ότι οι ήχοι της περιόδου που σε ενδιαφέρει, υπάρχουν πλέον μόνο μέσα από προγράμματα, στο μέτρο που αποδεχόμαστε ότι τα προγράμματα αυτά κάνουν καλώς τη δουλειά τους.

 

Όσον αφορά το κριτήριο με το οποίο επιλέγουν τα όργανά τους, αυτό εξαρτάται από την οικονομική τους κατάσταση. Για ανθρώπους όπως ο Ζαρ, είναι βέβαιο ότι πλέον οι περισσότερες εταιρείες τους χαρίζουν τα όργανα, οπότε (υποθέτω) ότι απλά χρησιμοποιούν αυτό που τους αρέσει περισσότερο.

 

Για όλους εμάς, που δεν είμαστε τόσο ευκατάστατοι, είναι σημαντικό να ξέρεις τι πραγματικά χρειάζεσαι, γι' αυτό πήρα το θάρρος να κάνω αυτή την παρέμβαση - για να απαντήσω και στον boukaw, εσείς καλά του τα λέτε, απλά ο φίλος μας έχει κολλήσει με το Clavia και σας έχει παρασύρει προς αυτή τη κατεύθυνση.

 

Σε παραδεχομαι γιατι εισαι μεσα στην ψυχοσυνθεση μου :D 8)

Γι αυτο και οι ερωτησεις ειναι λιγο στα βαθεια νερα.Μη παρουμε μηχανημα 2 χιλιαρικα και μετα απο κανα δυο χρονια φτασουμε σε ενα σημειο που να μη μας κανει πλεον.

Οχι απο θεμα πληρους εκμεταλευσης των δυνατοτητων του αλλα ως ηχητικο "μοντελλο" ας το πουμε.

 

Σιγουρα κολλησα με το clavia θεωρωντας το ιδανικοτερα για μενα με τις δικες μου φτωχες γνωσεις.

Αν νομιζεις οτι καποιο αλλο ισως ειναι καλυτερο δεκτες ολες οι αποψεις.

Ισως να ειναι καποιο μοντελλο που ουτε καν το εχω στα υποψιν μου η ακομα και σε ιδιετερη εκτιμηση.

 

Τωρα(μαλλον εδω θα πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα αλλα πιστευω οτι αποτελει και το κρικο της συζητησεως μας).

Πριν μια ωρα παρελαβα το song book vol2 του jarre :twisted:

 

Βλεπω ας πουμε στο oxyzene v τεσσερα πενταγραμα τα οποια ειναι στα 4/4©.

1o.synthe 1

2o.synthe 2

3o.synthe 3

40.bass.

 

Θα το μελετησω φυσικα λεπτομερως σπιτι μιας και ειμαι στο ναγαζι τωρα.

Εχει σχεση το παραπανω με τις ιδιομορφιες του καθε μηχανηματος?

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Τελος παντων η μονη λογικη το να κρινει καποιος τα demo απ το νετ ειναι αν σκεφτει οτι οι εταιριες δινουν τον καλυτερο τους εαυτο οσο αναφορα τα "δειγματα"' date='κι ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Ισως και λαθος,σαφως..[/quote']

 

Οι εταιρίες στα demo στο ίντερνετ δεν δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά αυτό που θα πρόσεχε ο μέσος όρος και νομίζουν πως θα άρεσε στο κοινό που έχουν "επιλέξει" αυτοί για μέσο όρο. Όποιος με διαψεύσει θα χάσει :)

Anyway προσπάθησε να κατασταλάξεις σε 2-3 μηχανήματα και να πάς να τα ακούσεις μετά.

Και ένα τελευταίο, κανένα synth σεν κοστίζει 2000€+ για τα preset του μα κανένα. Αλλά για τις δυνατότητες που σου δίνει σαν μηχάνημα. Βιβλιοθήκες ήχων και samples βγάζουν οι εταιρίες στο εξάμηνο για όλα τα γούστα με 80€-160€ για όποιον δεν θέλει να προγραμματίσει.

 

Σε τρια μηχανηματα ταλαντευομαι.

Clavia,waldorf και access.

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιοθήκες ήχων και samples βγάζουν οι εταιρίες στο εξάμηνο για όλα τα γούστα με 80€-160€ για όποιον δεν θέλει να προγραμματίσει.

Μεγαλο συν ειδικα για αρχαριους οπως εγω.

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες εργαλείο που δεν θα το βαρεθείς ποτέ, πάρε nord modular. Από το μοντουλαρ και μόνο καταλαβαίνεις, ότι μπορείς να φτιάξεις ότι ήχο θες. ΑΛΛΑ θέλει τρελό ψάξιμο και το κεφάλι μέσα. Από την άλλη όμως, αυτή είναι και η μαγεία αυτού του συνθ!

Να το εντός των ορίων που έθεσες http://www.thomann.de/gr/clavia_nord_modular_g2x.htm

 

Από την άλλη με -1000e χτύπα αυτό: http://www.thomann.de/gr/alesis_fusion_8hd.htm Που ξεφεύγει από τα όρια του συνθ. Αν ήταν τίποτε korg\roland\yamaha θα είχε τουλάχιστον διπλάσια τιμή!

 

Βέβαια ψάξε και σε Ελλάδα μπας και τα βρεις και σε τιμή που να σε συμφέρει, αλλά αν λάβω υπόψην και το που μένεις, από τον γερμανό θα σου έρθει φθηνότερα γιατί εκτός των άλλων δεν θα κάψεις μπετζίνα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά το κριτήριο με το οποίο επιλέγουν τα όργανά τους' date=' αυτό εξαρτάται από την οικονομική τους κατάσταση. Για ανθρώπους όπως ο Ζαρ, είναι βέβαιο ότι πλέον οι περισσότερες εταιρείες τους χαρίζουν τα όργανα, οπότε (υποθέτω) ότι απλά χρησιμοποιούν αυτό που τους αρέσει περισσότερο.

 

[/quote']

Ποιος ο λογος ομως να εχουν κρυμενη τη φιρμα με αυτοκολλητη ταινια στις συναυλιες τους? :?

 

Edit:Καλα ε,η συζητηση θα παρει τραγικες διαστασεις :P

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου