Προς το περιεχόμενο

Vocal pitch plug in


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

2 τονοι ειναι αλλο κομματι, οχι φαλτσο... 😆

Δεν συμφωνώ. Θα δώσω ένα παράδειγμα με νότες . 

Έστω ότι στο τραγούδι η μελωδική γραμμή σε κάποιο σημείο είναι ΣΟΛ-ΛΑ και εγώ το θέλω ΣΟΛ-ΦΑ. Αυτό δεν πρόκειται για φάλτσο. Το ΛΑ και το ΦΑ κάνουν αρμονία, είναι διάστημα 3ης μεγάλο, είναι και τα δυο νότες από την ΦΑ ματζόρε συγχορδία εξάλλου. Μια χαρά ακούγονται και τα δυο στο κομμάτι, απλά εγώ μπορεί να θέλω στην πρώτη επανάληψη του ρεφρεν να τελειώνει με ΣΟΛ-ΛΑ και στην 2η με ΣΟΛ-ΦΑ

Επίσης με 2 τόνους διαφορά σε διάστημα φτιάχνεις και δεύτερες φωνές. Αλλά αυτό το παραβλέπω

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θες να κανεις "δημιουργικη διαχειριση φαλτσων" και οχι απλα να διορθωσεις μια νοτα που ξεφυγε λιγο.

 

57 λεπτά πριν, killbill είπε

. Μια χαρά ακούγονται και τα δυο στο κομμάτι, απλά εγώ μπορεί να θέλω στην πρώτη επανάληψη του ρεφρεν να τελειώνει με ΣΟΛ-ΛΑ και στην 2η με ΣΟΛ-ΦΑ

 

Γιατι δεν ηχογραφεις και τις δυο εκδοσεις? Δεν θα ακουστει φυσικο το Λα εαν ειναι pitchαρισμενη Φα. Σα στρουμφακι θα ακουστει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εσυ θες να κανεις "δημιουργικη διαχειριση φαλτσων" και οχι απλα να διορθωσεις μια νοτα που ξεφυγε λιγο.

 

 

Γιατι δεν ηχογραφεις και τις δυο εκδοσεις? Δεν θα ακουστει φυσικο το Λα εαν ειναι pitchαρισμενη Φα. Σα στρουμφακι θα ακουστει.

Άρα τα προγράμματα που υπόσχονται pitch στη φωνή, είναι μούφα? Πχ στο Cubase με το VariAudio αν ανεβάσω τη φωνή 2 τόνους θα ακουστεί σαν στρουμφάκι? ή στο melodyne που προτάθηκε παραπάνω?

 

Όχι απαραίτητα δημιουργική διαχείριση. Αλλά έχει τύχει και φάλτσο να ξέφυγε 2 τόνους περίπου.

Το θέμα μου είναι ότι συνεργάζομαι διαδικτυακά με ερμηνευτές. Αν είμασταν δια ζώσης δεν θα χρειαζόμουν τίποτα. Θα κάναμε όσα takes χρειαζόταν σε όσα σημεία χρειαζόταν μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε μια εξ αποστάσεως συνεργασία είναι πρακτικά αδύνατο και άβολο να προσπαθήσει ο άλλος να πετύχει αυτό που θες, ειδικά όταν πρόκειται για φαλτσάκια μισό ημιτόνιο. Του στέλνεις τις παρατηρήσεις, σου στέλνει πίσω demo, του στέλνεις ξανά ότι δεν το πέτυχε, σου ξαναστέλνει πίσω... δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτό ειδικά όταν πρόκειται για αρκετά σημεία

 

Στο θέμα μας τώρα, το waves tune στα 35€ δείχνει πολύ καλό και μοιάζει με το variAudio του Cubase. Όμως λέει στις απαιτήσεις intel core i5 και 8GB. Λέτε με Celeron και 4gb  να μην παίζει καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκάθαρες κουβέντες, 2 τόνους δεν πρόκειται να σώσεις ακόμα και ο Θεός ο ίδιος να χειρίζεται το καλύτερο plugin. Τώρα για ημιτόνιο υπάρχει το Melodyne που ήδη αναφέρθηκε και είναι industry standard. Ορίστε ένα βίντεο με πραγματική δημιουργική διαχείριση.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

Κατέβασα το Melodyne trial version και όντως σε 2 τόνους ήταν αρκετά ικανοποιητικό

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγέ μου αν φαλτσαρεις ...2 τόνους μήπως να ξανασκεφτεις την τραγουδιστικη σου καριέρα?

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ρε αρχηγέ μου αν φαλτσαρεις ...2 τόνους μήπως να ξανασκεφτεις την τραγουδιστικη σου καριέρα?

Απάντησα λίγο πιο πάνω για αυτό (2 τόνοι δεν είναι απαραίτητα φάλτσο. Ανάλογα τη νότα, μπορεί να είναι αρμονία, διάστημα 3ης μεγάλο ή διάστημα 3ης μικρό αν έχεις ενάμιση τόνο, άρα είσαι μέσα στη κλίμακα, μέσα στη συγχορδία) πχ αν το τραγούδι έχει ΦΑ ματζόρε, αν η φωνή κάπου τραγουδίσει ΛΑ αντί για ΦΑ μια χαρά θα ακουστεί!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βρεις πρόγραμμα να σε ικανοποιήσει σε αυτό που θες να κάνεις killbill. (και πάλι καλά λέω εγώ)

 

Καλύτερη προπαραγωγή, πολύ μιλητό με τον ερμηνευτή για το ποιες μελωδικές γραμμές είναι αδιαπραγμάτευτες και ποιες σηκώνουν ελευθερία στην ερμηνεία, πολλοί γύροι γραψιμάτων/επαναξιολογήσεων. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου