Προς το περιεχόμενο

Vocal pitch plug in


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, killbill είπε

Δεν συμφωνώ. Θα δώσω ένα παράδειγμα με νότες . 

Έστω ότι στο τραγούδι η μελωδική γραμμή σε κάποιο σημείο είναι ΣΟΛ-ΛΑ και εγώ το θέλω ΣΟΛ-ΦΑ. Αυτό δεν πρόκειται για φάλτσο. Το ΛΑ και το ΦΑ κάνουν αρμονία, είναι διάστημα 3ης μεγάλο, είναι και τα δυο νότες από την ΦΑ ματζόρε συγχορδία εξάλλου. Μια χαρά ακούγονται και τα δυο στο κομμάτι, απλά εγώ μπορεί να θέλω στην πρώτη επανάληψη του ρεφρεν να τελειώνει με ΣΟΛ-ΛΑ και στην 2η με ΣΟΛ-ΦΑ

Επίσης με 2 τόνους διαφορά σε διάστημα φτιάχνεις και δεύτερες φωνές. Αλλά αυτό το παραβλέπω

 

Δεν γράφονται έτσι οι φωνές αρχηγέ μου.

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σε δοκιμή που έκανα με το Melodyne πειράζοντας 2 τόνους τη φωνή το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό και καμία σχέση με το να βάλεις 2 τόνους στο Transpose του DAW. Άρα μάλλον αξίζει

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Δεν γράφονται έτσι οι φωνές αρχηγέ μου.

Φυσικά και δεν γράφονται έτσι οι φωνές. Αν διάβασες όλη τη συζήτηση, θα είδες ότι δουλεύω εξ αποστάσεως και δεν έχω τη δυνατότητα να έχω την τραγουδίστρια μπροστά μου! Αυτή είναι η ανάγκη που με οδηγεί στην αναζήτηση ενός τέτοιου Plug in. Και δεν είπα ότι θα γράψω ολόκληρη τη 2η φωνή έτσι. Μικροδιοθρώσεις και μικροεπεμβάσεις θέλω να κάνω σε σημεία, που μπορεί να φτάσουν σε έκταση και 2 τόνους καμία φορά

Το Melodyne στη trial έκδοση που κατέβασα πάντως φαίνεται πολύ καλό ακόμα και σε 2 τόνους και σε 3!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, killbill είπε

καμία σχέση με το να βάλεις 2 τόνους στο Transpose του DAW

Εξαρτάται και από ποιον αλγόριθμο χρησιμοποιεί το πρόγραμμα εκείνη την ώρα το αποτέλεσμα μιας και το θίγεις αυτό. Γύρνα το στο solo και δοκίμασε αν υπάρχει. Μάλλον το έχεις στο Tape αν παραπονιέσαι για στρουμφάκια.

 

Πάντως και το variaudio του cubase μια χαρά δουλειά κάνει. (για μονοφωνικές πηγές)

Εξαρτάται και από το είδος. Όσο φτάνεις τα όρια ακούς σακατεμένα "Σ", χαλάει η άρθρωση, βγαίνουν διάφορα κατάλοιπα επεξεργασίας κτπ.. Τραπ ή παρατράγουδα κατάσταση. Ανάλογα το είδος, αυτό είναι από επιθυμητό, ανεκτό έως και απαράδεκτο.

 

Επίσης το Pro το Cubase έχει και generate harmony voices όπου σου φτιάχνει ακολουθώντας το chord track μια τετράδα φωνές, που ακούγονται πολύ συνθετικές και ψεύτικες. Περί ορέξεως... (φαντάζομαι κάποια χρησιμότητα θα έχει σε κάποια είδη μουσικής, ή για κάποιο εφέ.)

 

Αλλά να ηχογραφήσεις μια φωνή, μετά να κάνεις duplicate, να ρίξεις απάνω plug-in και να τραβάς τα τουβλάκια να φτιάξεις μια τελείως άλλη... ε. Είναι στα όρια. Καλύτερα να γράψεις μια κανονική δεύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, killbill είπε

Το Melodyne στη trial έκδοση που κατέβασα πάντως φαίνεται πολύ καλό ακόμα και σε 2 τόνους και σε 3!

Το Melodyne είναι καταπληκτικό. Δες τα παραδείγματα που έχει με δεύτερες φωνές και θα καταλάβεις. Επίσης για κάποιες συγκεκριμένες (επαναλαμβανόμενες) λειτουργίες είναι εύκολο....Πάντως μόνο Γερμανοί θα μπορούσαν να φτιάξουν κάτι τέτοιο!

  • Συμφωνώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
43 λεπτά πριν, killbill είπε

Φυσικά και δεν γράφονται έτσι οι φωνές. Αν διάβασες όλη τη συζήτηση, θα είδες ότι δουλεύω εξ αποστάσεως και δεν έχω τη δυνατότητα να έχω την τραγουδίστρια μπροστά μου! Αυτή είναι η ανάγκη που με οδηγεί στην αναζήτηση ενός τέτοιου Plug in.

Το θέμα είναι πως η τραγουδίστριά σου όπως λες δεν τραγουδάει σωστά κι εσύ προσπαθείς να την διορθώσεις με τεχνικούς τρόπους.

1) Της λες να μάθει να τραγουδάει σωστά, διαφορετικά αλλάζεις τραγουδίστρια.

2) Το χειρότερο, αν αυτή η τραγουδίστρια βγεί να τραγουδίσει σε live θα εκτεθεί διότι ακούγοντας αυτό που εσύ της "κατασκεύασες" με τεχνικούς τρόπους, θα νομίζει πως είναι σωστή.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καταλαβαινω τον Bill. Και εγω στο τελευταιο κομματι με τη γυναικεια φωνη ειχα ενα σωρο προβληματα (θεματα συγχρονισμου με τη δικια μου), και δεν τολμουσα να της πω πηγαινε στουντιο και ξαναγραψε, καθως ηταν δυσκολο. Εκοβα και εραβα σε ολο το κομματι. Σε αλλες συνεργασιες (πχ με Φωτη και Αποστολο), τους ζητω να κανουν τις απαραιτητες διορθωσεις. Και εγω οταν τραγουδω σε κομματια αλλων (παντα εξ' αποστασεως), ειμαστε σε συνεχη επικοινωνια για διορθωσεις κλπ.

 

Απλα, δεν ειναι λυση να συμπεφερομαστε στη φωνη σαν να ειναι midi.  Μεχρι ενα σημειο, το κατανοω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killbill είπε

Το Melodyne στη trial έκδοση που κατέβασα πάντως φαίνεται πολύ καλό ακόμα και σε 2 τόνους και σε 3!

 

Θέλει αρκετή δουλειά το melodyne αλλά μπορείς να καταφέρεις εξαιρετικά αποτελέσματα.

Θέλει όμως πολύ εκπαίδευση (αυτό έλειπε να μην ήθελε), και προσοχή στις λεπτομέρειες.

Δεν πειράζεις μόνο το pitch δηλαδή και ξεμπερδεύεις.

Θέλουν κατάλληλο πείραγμα και τα formants για να φέρεις την φωνή εκεί που θέλεις.

 

Αλλά αν κάποιος τα μάθει καλά, κάνει παπάδες.

 

Και τα στρουμφάκια θα μείνουν στο στρουμφοχωριό να κυνηγάνε την στρουμφίτα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

 

Επίσης το Pro το Cubase έχει και generate harmony voices όπου σου φτιάχνει ακολουθώντας το chord track μια τετράδα φωνές, που ακούγονται πολύ συνθετικές και ψεύτικες. Περί ορέξεως... (φαντάζομαι κάποια χρησιμότητα θα έχει σε κάποια είδη μουσικής, ή για κάποιο εφέ.)

 

νομίζω μόνο το 11

και όντως αυτά είναι μόνο

α. για να σώσεις πράγματα όταν δεν γίνεται αλλιώς

β. για να κάνεις τρελλες και εφέ

 

αλλιώς το ξαναλές

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

νομίζω μόνο το 11

Επειδή κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος, το κοίταξα. Στο manual του 9 παρακαλώ! Απλά, επειδή για steinberg μιλάμε, μπορεί στο 9 να μη δούλευε και κατακαθόλου. (σαν το audio alignment ένα πράγμα που όσο απομακρύνεσαι από τα 44.100 τόσο περισσότερο δε δουλεύει😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Επειδή κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος, το κοίταξα. Στο manual του 9 παρακαλώ! Απλά, επειδή για steinberg μιλάμε, μπορεί στο 9 να μη δούλευε και κατακαθόλου. (σαν το audio alignment ένα πράγμα που όσο απομακρύνεσαι από τα 44.100 τόσο περισσότερο δε δουλεύει😂)

και εγώ δεν είμαι σίγουρος και επειδή ΔΕΝ πήγα στο 11 ακόμα δεν παίρνω και όρκο. Αλλά κάτι θυμάμαι από βίντεο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου