Προς το περιεχόμενο

Vocal pitch plug in


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια εξ' αποστάσεως συνεργασία όσον αφορά τα φωνητικά είναι δύσκολο να εξηγείς και συνήθως ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι κάνει λάθος ή πως το θες εσύ. Πέρα από τις εξηγήσεις ανταλάσουμε και φωνητικά μηνύματα στο κινητό για να γίνει πιο κατανοητό κάτι. Αλλά, κάποια φαλτσάκια του μισού ημιτονίου και ειδικά αν ο άλλος δεν είναι και έμπειρος στη διαχείριση της φωνής του, ίσως είναι και αδύνατον να καταλάβει που κάνει λάθος ή γιατί φαλτσάρει έστω και ελάχιστα και άντε να του το εξηγήσεις από απόσταση αυτό. Αν είσαι από κοντά, κάνεις 10, 20 takes τα σημεία που θες και θα το πετύχεις.

 

Πάντως 100€ για το melodyne μου φαίνεται ακριβό... Το waves tune με 35€ πιστεύω κάνει ισάξια τη δουλειά, από τα video που παρακολούθησα τουλάχιστον (δεν υπάρχει κάποια trial version για να δω όπως στο Melodyne), αλλά μου κάνει εντύπωση που αυτό το φθηνό Plug in θέλει intel core i5 και 8gb ram. Το Melodyne έπαιξε μια χαρά στο celeron 4gb που έχω. Λέτε να παίζει τελικά το waves tune στον celeron?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το Waves Tune είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει μετά το Melodyne και σίγουρα τηρουμένων των τεχνικών αναλογιών και της διαφοράς τιμής αξίζει να το αποκτήσει κάποιος...

 

όπως έχουν προαναφέρει οι φίλοι μας, "θαύματα" δεν κάνει (ούτε και το melodyne ή κάποιο άλλο φυσικά)... λειτουργεί όμως πολύ καλά για διόρθωση των συνήθων "λογικών" τονικών παρεκκλίσεων και επαρκεί για δημιουργία δεύτερων φωνών αν το μουσικό είδος και η αρμονική συνοδεία το επιτρέπουν (εννοείτε acapela καταστάσεις τις ξεχνάμε σε αυτήν την περίπτωση)...

 

τώρα ως προς τις απαιτήσεις έχω χρησιμοποιήσει παλιότερη έκδοσή του σε αρκετά πιο αδύναμους υπολογιστές από τα System Requirements χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά για το δικό σου σύστημα και με την έκδοση που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή δεν μπορώ να ξέρω... ένα email στην Waves φαντάζομαι θα σου λύσει υπεύθυνα την απορία...

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως θυμήθηκα ένα τεστάκι που είχα χρησιμοποιήσει το Waves Tune για μικροφαλτσάκια και για δημιουργία φωνητικών από κόπια του αρχικού τρακ της φωνής, σε ένα κομμάτι του φίλου Σπύρου (Jazzjoker)...

 

Jazzjoker - Keeps On Raining (Npap safe mix test)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και με καλύψανε, η τιμή του essential είναι στα 99 ευρώ, όχι στα 700... δεν είμαι παλαβός... χαχαχαχα

Τώρα, για το αν τα 99 είναι ακριβά... Αν πρόκειται να κάνεις ένα τραγούδι, τότε ΝΑΙ ειναι ακριβή τιμή. Αν πρόκειται να κάνεις ολόκληρο album είναι πολύ εντάξει. 

Γνώμη μου, φυσικά.

Δεν έχει το waves tune trial version? Κριμα ρε μαμώτο και είναι καλή εταιρία, αλλά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ali Barout είπε

1) Επίσης το Pro το Cubase έχει και generate harmony voices όπου σου φτιάχνει ακολουθώντας το chord track μια τετράδα φωνές, που ακούγονται πολύ συνθετικές και ψεύτικες.

 

2) Αλλά να ηχογραφήσεις μια φωνή, μετά να κάνεις duplicate, να ρίξεις απάνω plug-in και να τραβάς τα τουβλάκια να φτιάξεις μια τελείως άλλη... ε. Είναι στα όρια. Καλύτερα να γράψεις μια κανονική δεύτερη.

 

1) εχω το 10 και το εχει.

2) το εχω κανει και περναει ανετα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, npap είπε

 

τώρα ως προς τις απαιτήσεις έχω χρησιμοποιήσει παλιότερη έκδοσή του σε αρκετά πιο αδύναμους υπολογιστές από τα System Requirements χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά για το δικό σου σύστημα και με την έκδοση που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή δεν μπορώ να ξέρω... ένα email στην Waves φαντάζομαι θα σου λύσει υπεύθυνα την απορία...

 

 

Το έχω κάνει ήδη, θα ενημερώσω εδώ όταν μου απαντήσουν 

 

2 ώρες πριν, Nikolas είπε

Αν και με καλύψανε, η τιμή του essential είναι στα 99 ευρώ, όχι στα 700... δεν είμαι παλαβός... χαχαχαχα

Τώρα, για το αν τα 99 είναι ακριβά... Αν πρόκειται να κάνεις ένα τραγούδι, τότε ΝΑΙ ειναι ακριβή τιμή. Αν πρόκειται να κάνεις ολόκληρο album είναι πολύ εντάξει. 

Γνώμη μου, φυσικά.

Δεν έχει το waves tune trial version? Κριμα ρε μαμώτο και είναι καλή εταιρία, αλλά...

 

Ναι συγνώμη είχα δει την full έκδοση 

Η αλήθεια είναι χρειάζομαι τέτοιες επεμβάσεις σε κάθε ηχογράφηση γιατί δουλεύω από απόσταση. Το θέμα είναι που να πρώτοξοδέψεις χρήματα. Πρόσφατα πήρα vst μπουζούκι 80€,midi keyboard 60€ κλπ Τελικά συνειδητοποιω ότι θέλω και νέο υπολογιστή 😂Μόνο η έμπνευση για τα τραγούδια είναι δωρεάν 😅

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

Βρήκα και αυτό στα μόλις 19€ (κανονική τιμή 110€ λέει!!;οντως 110€ κάνει όπως βλέπω στο ιντερνετ εδώ )αλλά δεν μπορώ κάπου να βρω σχετικά video ή έστω κριτικές...

Πάντως μάπα πρέπει να είναι. Απότι συμπεραίνω από τη φωτογραφία εδώ απλά του βάζεις κλίμακα να σου κάνει το pitch. Δεν πρέπει να σου κάνει την ανάλυση λέξη-λέξη τη κυματομορφή της φωνής που κάνει το melodyne ή το waves tune

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου