Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα κιθάρας...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κλίση που περιγράφεις μάλλον οφείλεται στην υπερβολική υγρασία που έχουμε αυτή την εποχή (70%-80%!!!).

γενικά το φθινοπωρο-χειμώνα και την άνοιξη-καλοκαίρι πρέπει να ελεγχουμε το relief γιατί οι περισσότερες κιθάρες "παιρνουν" με τις κλιματικές αλλαγές.

 

 

Οι διαφορές στην κιθάρα λόγω υγρασίας είναι τόσο ορατές;Και γω που νόμιζω ότι ήταν κάτι μικρολεπτομέρειες.Προφανώς κάνω λάθος...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειδικά οι κιθάρες με One way vintage truss rod επιρεάζονται περισσότερο απο αυτές με τα μοντερνα 2 way.Επίσης οι κιθάρες με one piece maple η mahogany necks επιρεάζονται περισσότερο απο αυτές που είναι 2 piece construction.

Οι μόνοι λαιμοί που δεν καταλαβαίνουν τίποτα είναι οι round lam rw/maple (αυτοί που έχουν οι Fender απο το 1963-1980)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κατάφερα επιτυχώς να σετάρω την κιθάρα μου!!! (Βέβαια δεν ήταν και σε άθλια κατάσταση γιατί σχετικά πρόσφατα είχε επέμβει ο Καγμάκης).

Όμως βρήκα ένα πρόβλημα:

Προφανώς κάποιος από αυτούς που μου είχαν σετάρει παλιότερα την κιθάρα είχε "φαεί" με το άλεν 1-2 από τις μικρές βίδες που ανεβοκατεβάζουν τα "βαγονάκια" και δε μπορούσα να τα γυρίσω. Έτσι ουσιαστικά για να σηκώσω λίγο τα βαγονάκια (συγκεκριμένα στη ΜΙ μπάσα και στη ΡΕ) χρησιμοποίησα μόνο τη μια βίδα γιατί δε γινότανε αλλιώς...

Υπάρχουν τέτοιες βιδίτσες ανταλλακτικά, ή πρέπει να πάρω καινούριο σετ από βαγονάκια? (Σημ. είναι vintage gold)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησε βάζοντας πάνω απο την τρύπα της βιδας ενα κομμάτι υφασμα και ¨σφήνωσε " το αλενάκι για να μπορέσεις να σηκωσεις το βαγονάκι.

ίσως έχει ο Καγμάκης ανταλλακτικές (προσοχή γιατι αλλες έχουν οι Μεξικάνικες,άλλες οι Γιαπωνέζικες,άλλες οι Αμερικάνικες!)

Τα βαγονακια πρέπει να είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τη γεφυρα...(οχι δηλ.σηκωμένα μόνο απο τη μια μεριά)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι δύσκολο να κατέβω Αθήνα για λίγες βίδες (ααααχ αυτά είναι τα κακά της επαρχίας... :cry: ) ξέρεις αν έχει ο Thomann (θα κάνω έτσι κι αλλιώς σήμερα μια παραγγελία)?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω στειλε τους email :wink:

 

ψαξε και εδω www.stewmac.com (έχουν πολυ χαμηλά μεταφορικά)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα κι εγώ το Σαβ/κο και σέταρα τη δικιά μου ,όπου και διαπίστωσα οτι ποτέ δεν μου είχαν ρυθμισει σωστά το intonation μιας και η κιθάρα δεν κουρδιζότανε ποτέ με τίποτα, και δεν μιλάω για τη μικρή ξεκουρδισιά που υπάρχει πάντα σε όλες τις κιθάρες, τώρα πάντως πετάει...

Δύο περίεργα φαινόμενα :

α)είναι φυσιολογικό να επηρεάζεται πια τοοοοσο πολύ η κλίση του μπράτσου ανάλογα με το πώς κρατας την κιθάρα?Μιλάμε οτι αν γυρίσω την κιθάρα απο ανάσκελα μπρούμητα, η διαφορά στον τόνο της Μι μπάσο μπορεί να είναι και 1/4 του τόνου...Στο κουρδιστήρι φαίνεται ξεκάθαρα.

 

β) το relief είναι οκ, το ίδιο και το nut, το floyd είναι βιδωμένο τέρμα μέσα, και το action παραμένει μεγάλο.... Κάποτε είχα πάει για setup την κιθάρα (την είχα ήδη σετάρει 2 - 3 φορές έξω), και ο τύπος είχε βγάλει κάτι ξυλάκια, που είχαν μπει σε προηγούμενο setup για "πάτημα" ανάμεσα στο μπράτσο και το σώμα, για να κάθεται το μπράτσο ψηλότερα... επέμενε οτι δεν υπήρχε λόγος να βρίσκονται εκεί, και κάποιος είχε κάνει πατάτα.Μάλλον δεν έπρεπε να βγούνε.Κάτι τρέχει με το μπράτσο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός είναι και ο λόγος που το Floyd Rose μου τη δίνει στα νεύρα (και ο λόγος που πια έλαχιστοι κιθαρίστες εκτος απο τα μέταλλα το χρησιμοποιούν)

πολλά κινούμενα μεταλλικά μερη και βαβουριάρικος μηχανισμός :evil:

 

τα ξυλάκια που αναφέρεις λέγονται shims και υπάρχουν και σε πολλές Fender λειτουργούν σαν tilt μηχανισμοί για να αυξανουν τη γωνια μπράτσου κιθαρας ώστε να μπορείς να σηκώσεις υψηλότερα τη γέφυρα και να εχεις και χαμηλο action.

 

Kατέβασε τη γέφυρα ή τα σελλάκια ή ξαναβάλε shims (μια παλιά πιστωτική κάρτα κομμενη και τοποθετημένη στο βάθος του neck pocket θα κάνει θαύματα.

 

Μα καλά τόσο άσχετος ήταν ο μάστορας???? 8O

 

αν ελεγξεις το μπράτσο σύμφωνα με τις οδηγίες μου και είναι οκ δεν εχει πρόβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά οι κιθάρες με One way vintage truss rod επιρεάζονται περισσότερο απο αυτές με τα μοντερνα 2 way.Επίσης οι κιθάρες με one piece maple η mahogany necks επιρεάζονται περισσότερο απο αυτές που είναι 2 piece construction.

 

 

Οτιδήποτε μη 2 way truss rod θεωρείται vintage;Απ' ότι ξέρω τα vintage έχουν περισσότερη καμπύλη και μικρότερο βάρος,ενώ τα 2 way είναι ίσια με μεγαλύτερο βάρος και sustain...

 

Υπάρχει περίπτωση σε κάποιες συνθήκες υγρασίας η κιθάρα να μην είναι δυνατό να σεταριστεί σωστά;'Η απλά θα χάσει το προηγούμενο setup της;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=truss_rods

 

τα πάντα για τα truss rods....

 

 

κανονικά μια καλά κατασκευασμενη κιθάρα δεν θα πρεπει να εχει προβλήμα κατω απο οποιεσδήποτε συνθηκες (μεσα στα πλαίσια της λογικής βέβαια,όχι σαν καποιο γνωστό μου που είχε πάρει την start του στη σκηνη,χωρίς θήκη, για 3 μήνες στην Ανάφη μέσα στην υγρασία της νύχτας και του 40+ βαθμούς της μερας....)

 

βέβαια όπως δείχνει και η παρακάτω φωτο απο τα αρχεία της Fender (το test γίνεται ακόμα!) οι λαιμοί της Fender αντέχουν σχεδόν τα πάντα :D

 

 

neck_test.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου