Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα κιθάρας...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το ορίζεις με τον τρόπο που θέλεις να παίζεις.

 

Φυσικα και το ρυμιζεις αναλογα με τον τροπο που παιζεις,και φυσικα ΔΕΝ ειναι std. & φυσικα δεν ειναι δυνατον να ταιριαζει το ιδιο relief σε ολους τους παικτες.

 

Δεν μιλαμε για υπερβολικα settings βεβαια αλλα για settings απο 0 εως και 0,7

 

Ενα μηδενικο relief που θεωρητικα ειναι και το ‘’καλυτερο‘’ δεν μπορει να ταιριαξει σε ολους τους παικτες,ταιριαζει σε αυτους που εχουν light touch (παντα μιλαμε για κιθαρες με ΧΑΜΗΛΟ action γιατι αν εχεις υψηλο action φυσικα και δεν θα εχεις τριξιματα ακομα και με θετικο relief) αν καποιος "σκαβει" δυσκολα θα ειναι οκ με ελαχιστο relief.   

 

Προσωπικα παντως προτιμω ελαχιστο relief μια και τα ηχητικα benefits ειναι μεγαλα (πιο ζωντανη και σκαστη και κομπρεσσαρισμενη νοτα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αφού δίνοντας relief αυξάνεται το action και έχοντας μια κιθάρα με όχι τέλεια leveled τάστα καταλαβαίνω ότι το relief του δικού μου στυλ θα είναι αυτό με το λιγότερο buzz. Αυτό ψάχνω να βρω άλλα να μην πάει το action και στο θεό. Είναι αποδεκτό μέχρι 0.7; ok.. θέλει πειραματισμό από ό,τι έχω καταλάβει.

 

Δε θέλω πολύ χαμηλό action. Άλλα όταν έχω action πάνω από 2mm και μόλις παίξω λίγο πιο έντονα έχω buzzing με χαλάει.

 

Όσοι παίζουν με ψηλό action έχουν και παραπάνω relief; Δηλαδή αυτά τα δύο πάνε πακέτο;

Είναι προτιμότερο να έχω μηδενικό relief και να έχω ψηλό action;

Θέλω να βρω την ισορροπία…

 

Έχω τριξίματα και πάνω από το 4ο τάστο (προς το nut).

 

Δε σκάβω άλλα στο παίξιμο κάποιες νότες θέλω να τις παίξω πιο δυνατά λόγω εκφραστικότητας.

 

Όταν παίζω με τα δάκτυλα εκτός του αντίχειρα δεν έχω ούτε buzzing ούτε παράπονο. Στις νότες που παίζω με αντίχειρα έχω αρκετό buzzing. Μάλλον επειδή ο αντίχειρας έχει τάση να βαράει τη χορδή προς τα κάτω (προς την κιθάρα). Με πένα είναι ανάλογα πώς βαράω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι παίζουν με ψηλό action έχουν και παραπάνω relief; Δηλαδή αυτά τα δύο πάνε πακέτο;

 

οχι δεν πανε πακετο,αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο,μπορεις να εχεις ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ action και λαιμο τουφεκι σηκωνοντας απλα υψηλοτερα τα σελακια στη γεφυρα.

 

ομως μια κιθαρα που εχει πολυ relief εχει και υψηλοτερο action στο ΜΕΣΟΝ της ταστιερας,εκει δηλ. που επηρεαζει το TR.

 

Έχω τριξίματα και πάνω από το 4ο τάστο (προς το nut).

 

τοτε εχεις πολυ χαμηλα κομμενο nut,πανω απο το 4ο ταστο δεν δουλευει το TR

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου