Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα κιθάρας...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί μου φίλοι, και Αγαπητοί Superfunk και Teoteo( μες την σειρά που έλαβα τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις σας :) ), σωστά το επισήμανες φίλε teoteo δεν ανέφερα που έχω τα τριξίματα, σε ποια έκταση της ταστιέρας, τα έχω  στα πρώτα 7 τάστα ξεκινώντας από το 3

(δηλαδή σχεδόν στον μέσον της ταστιέρας) θα αναφέρω με την σειρά τι έκανα προσπαθώντας να την επαναφέρω στον "ίσιο δρόμο"

1. έβγαλα όλες τις χορδές(οι οποίες είναι πάντα καινούργιες αφού αλλάζω σε τακτά χρονικά διαστήματα)

2. Ίσιωσα εντελώς το μπράτσο(όσο ευθεία γινόταν να έρθει δλδ)

3. Μέ ένα πολύ ψιλό σμυριδόπανο και με ένα αυτοσχέδιο εργαλείο( 40αρι κιλοδοκό κομμένο σε μήκος 40 εκατοστών) και αφού τύλιξα επάνω του το σμυριδόπανο, έτριψα τα τάστα όχι πολύ, ίσα που να φύγει το σκούρο από ιδρώτες και τα σημαδάκια από τις χορδές.

4.στην συνέχεια τα έτριψα με σύρμα κουζίνας, τόσο αυτά όσο και όλη την ταστιέρα(για να καθαρίσει περισότερο.

5. Μετά πέρασα την ταστιέρα με το λαδάκι, και την σκούπισα

6. Μετά ξεκόλλησα προσεχτικά το κόκκαλο του λαιμού  και προσεχτικά πέρασα στις τρεις τελευταίες σχισμές(θέσεις e-B-G) το ψιλό σμυριδόπανα ώστε να καθαρίσει, (έχω και λιμάκια για αυτήν τη δουλειά) στην συνέχεια τις πέρασα με λίγο μολυβάκι.

7. Μετά έβγαλα τον κάτω καβαλάρη και τον έτριψα ελαφρά με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο στα πλαϊνά, και στο επάνω μέρος που πατάνε οι χορδές,τον ξαναεβαλα στην θέση του και "έκατσε κανονικά"

8. Πέρασα στην συνέχεια τις νέες χορδές(12-53), προσέχοντας τα τυλίγματα τους να γίνονται "στρωτά"

9. Κατόπιν κούρδισα κανονικά το όργανο

10. Δοκίμασα να παίξω και τα τριξήματα(τσιτσιρίσματα) πως αλλιώς να τα πω δεν ξέρω, συνεχίζονται..

11. Στην συνέχεια έβαλα καποτάστο στο 1ο τάστο και πάτησα με το χέρι στο 12ο, ρυθμίζοντας το κενό μεταξύ του 7ου και 8ου τάστου να είναι όσο τόσο όσο να περνάει μια πένα medium 0,50, οπότε το μπράτσο κατά συνέπεια έχει μια ελαφριά κύρτωση που το κέντρο της είναι σχεδόν στην μέση του μπράτσου, δοκίμασα ξανά να παίξω και τα τριξίματα παραμένουν(όχι τόσο έντονα όμως όσο πριν)

...Βασικά έχω την υποψία πως περισσότερο έντονα τα ακούω όσο παίζω πιο κοντά στον κάτω

καβαλάρη

12. Για να επιβεβαιώσω την υποψία μου, έβγαλα και έβαλα καινούργιο καβαλάρη( μου είχε σταλεί μαζί με το όργανο όταν το αγόρασα), όμως μετά την δοκιμή, πάλι μια από τα ίδια, οπότε μετά και απο τις συνεχείς αποτυχημένες μου απόπειρες να την φέρω στα ίσια της, κατέφυγα στις γνώσεις σας, μπας και το σώσω πριν την τελική να πάει στον "Γερμανό της" 

 

Αυτά έγιναν με αυτή την σειρά, οπότε ελπίζω να μην έχω ξεχάσει τίποτα, και εκείνο που βασικά θα ήθελα να γνωρίζω( αν και ο Superfunk το απάντησε, είναι η σωστή θέση του μπράτσου, ίσιο;, η με όση καμπύλη χρειάζεται απο τις "ρυθμίσεις;"

 

Ελπίζω να πάρω κάποιες απαντήσεις ώστε να λύσω το πρόβλημα.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.....Ξέχασα να αναφέρω πως τα τάστα (σύρματα) τα έτριψα γιατί τεστάρωντάς τας με ένα μεταλλικό χάρακα, κάποια ήταν " ψηλότερα " και κάποια χαμηλότερα από κάποια άλλα, το 4 και το 6 δλδ, και με το τριψηματάκι ήρθαν όλα στο ίδιο ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με το τριψηματάκι ήρθαν όλα στο ίδιο ύψος.

 

crowning εκανες ομως μετα απο το τριψιμο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας φίλοι :)

 

Ναί Superfaunk, έκανα και crowning με κάτι ψιλά λιμάκια νυχιών που έχω για αυτή τη δουλειά..

Όσο για το Βιβλίο όντως φαίνεται να βοηθάει(όταν θα γίνει η μετάφραση στα Ελληνικά θα ψάξω να το βρω, γιατί τα Αγγλικά μου δεν είναι και στα καλύτερά τους)  :)

 

...Χμ! μάλλον στερεύουν οι ιδέες και οι απαντήσεις νομίζω ε;

 

...άντε για προσπαθήστε ακόμα λίγο μπας και βρούμε την άκρη... :)

 

Φιλικά Πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..άντε για προσπαθήστε ακόμα λίγο μπας και βρούμε την άκρη... Smiley

 

Δεν ειναι και rocket science ξερεις...

Αν εχεις τριξιματα και τασταρισματα κατι απο τα παρακατω συμβαινει

 

1.εχεις πολυ χαμηλο action για τον τροπο που παιζεις

2.δεν εχεις αρκετο relief για τον τροπο που παιζεις

3.Τα αυλακια του nut ειναι πολυ χαμηλα κομμενα & οταν παιζεις ανοικτες χορδες αυτες τριζουν (αυτο το τσεκαρεις βαζοντας ενα καποταστο και παιζοντας ανοιχτα ακορντα ,αν η κιθαρα δεν τριζει παει να πει οτι φταιει το nut)

4.το μπρατσο εχει "στριψει" οποτε η κιθαρα παει για πεταμα

5.καποια ταστα δεν ειναι leveled ή εν πασει περιπτωση δεν ειναι τοσο leveled οσο απαιτει ο τροπος που παιζεις σε σχεση με το relief & τo action που εχεις. 

 

κατι αλλο "μεταφυσικο" δεν  μπορει να συμβαινει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που απουσιάζω, είμαι λίγο στο τρέξιμο και δεν θα προλαβαίνω να συμμετέχω

όχι πως έχω καμμιά εξωγήινη συμβουλή - όπως λέει ο superfunk είναι

απλώς ανάλογα με την ευκολία που έχεις να διαπιστώσεις το πρόβλημα μπορεί να παιδευτείς λίγο, θέλει λίγο ψάξιμο

 

για τη περιοχή που λες πάντως, αν δεν είχες ήδη ακολουθήσει τα βήματα που έγραψες, θα ήταν ψιλοκλασσική ένδειξη κακής κλίσης μπράτσου

(κι αυτό δεν έχει σχέση με την κουβέντα που είχαμε με τον superfunk - οποιοσδήποτε τεχνίτης ή μη, καλός ή κακός, το πρώτο που θα σκεφτόταν για τα τάστα που λες είναι ότι θέλει ρύθμιση truss rod - μιλάμε για ψιλοχύμα ρύθμιση, ούτε επιστημονικές θεωρίες, ούτε διαφωνίες ούτε τίποτα)

οπότε η δική μου σκέψη θα ήταν να δουλέψω κι άλλο το truss rod, με μικρά βήματα για να δώσω κι άλλο relief, να δω πως συμπεριφέρεται το πρόβλημα και που θα το αφήσω

περίμενε λίγο να δεις μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο βέβαια ή φυσικά αν θες να το κοιτάξει κάποιος πιο έμπειρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση σχετικά με το relief.

Σέταρα την κιθάρα μου ξεκινώντας με relief σχεδόν 0.10. Χωρίς χορδές το μπράτσο είχε καμπύλη προς τα πίσω.

 

Είχα buzzes σε όλη την ταστιέρα και ιδιαίτερα προς το nut με action λίγο πάνω από 2mm στο 12ο τάστο.

 

Άρχισα να δίνω relief με σκοπό να μειωθεί το ταστάρισμα και ελπίζοντας μήπως πετύχω λίγο χαμηλότερο action. Έδωσα relief μέχρι και 0.3 …και κάτι. Τα buzzes μειώθηκαν ψηλά στην ταστιέρα άλλα έχω ακόμα κυρίως από τη μέση και κάτω. Για χαμηλότερο action ούτε λόγος.

 

Αν συνεχίσω να δίνω relief υπάρχει περίπτωση να πετύχω λίγο χαμηλότερο action και να μειωθούν τα buzzes; Μήπως είμαι οριακά στο relief και αν συνεχίσω να δίνω κι άλλο θα έχω άλλα προβλήματα; Πώς μπορώ δηλαδή να βρω το καλύτερο δυνατόν σημείο relief;

 

Ξέρω ότι η κιθάρα χρειάζεται ταστοδουλειά άλλα θέλω να πετύχω ότι καλύτερο μπορώ όπως είναι η κιθάρα τώρα.

 

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτερο relief δινεις τοσο υψηλοτερο action θα εχεις στην περιοχη που επηρεαζει το truss rod δηλ. απο το 4ο μεχρι το 14ο ταστο περιπου,το action δεν το φτιαχνουμε βεβαια με το truss rod αλλα απο τα σελακια της γεφυρας.

 

Πώς μπορώ δηλαδή να βρω το καλύτερο δυνατόν σημείο relief;

 

δεν υπαρχει καλυτερο δυνατον relief ,ενα μηδενικο ή ελαχιστο relief μπορει να ειναι τελειο για καποιον παιχτη που παιζει απαλα (οπως εγω π.χ)  και απαραδεκτο για καποιον που βαραει πολυ,οσο περισσοτερο βαρας τοσο περισσοτερο relief θελεις ειδικα αν η κιθαρα σου δεν εχει ΤΕΛΕΙΑ leveled & crowned ταστα.

 

μη κολλας σε νουμερα λοιπον αλλα φερε την κιθαρα σου στο δικο σου στυλ παιξιματος.  

 

αν θες πολυ χαμηλο action & ελαχιστο relief αναγκαστικα πας για λεπτομερες fret leveling & crowning.

 

φυσικα μη ξεχνας οτι το truss rod επηρεαζει μονο απο το 4ο εως το 14ο ταστο και αν εχεις τριξιματα σε αλλες περιοχες δεν ειναι θεμα relief αλλα ταστων.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το relief είναι κάτι το στάνταρ και έχει να κάνει με την σωστή δομή που θέλουμε να έχει το μπράτσο,άρα είναι υπόθεση της κιθάρας και όχι του παίχτη(τον τρόπο που παίζει).

 

Δεν το ορίζεις με τον τρόπο που θέλεις να παίζεις.

 

Από εκεί και πέρα όπως προείπε ο Superfunk αν αυτό που ζητάς είναι χαμηλό action πρέπει να έχει πολύ καλό fret level.

 

Κάποιο τριξιματάκι που δεν περνάει στον ενισχυτή δεν πειράζει.

 

Αυτό που έχει να κάνει με το παίξιμο είναι όπως και πάλι προείπε ο Superfunk είναι το action το οποίο το φέρνεις από τα σελάκια της γέφυρας και κοιτάς πάντα οι χορδές να ακολουθούν το radius της ταστιέρας.

 

Αν έχεις να κάνεις με floyd rose τότε από τις πλαϊνές βίδες της γέφυρας που τις ποιό πολλές φορές είναι άλεν,το radius είναι έτοιμο από τα σελάκια.

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου