Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα κιθάρας...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ξεκινήσω σιγά-σιγά να μάθω να σε σετάρω μόνος την κιθάρα μου γιατί δε μπορώ να δίνω συνέχεια λεφτά σε τρίτους να μου τη φτιάχνουν...Επιπλέον θέλω να πειραματιστώ με διαφορετικά πάχη χορδών για να δω τελικά ποιο είναι αυτό που μου ταιριάζει.

Αυτή τη στιγμή η κιθάρα μου (Fender Deluxe Super-Strat Mexico) είναι ψιλοχάλια σεταρισμένη και ενώ έχω 9άρες χορδές, δε μπορώ να κάνω άνετα τραβήγματα στα καντίνια (ενώ έχει τύχει να παίξω με αντίστοιχη κιθάρα που είχε 10άρες χορδές που ήταν πολύ πιο άνετη στα τραβήγματα). Είναι πρόβλημα στο action ή στο relief του μπράτσου μου (ή και στα δύο)?

Καμιά άλλη συμβουλή σχετικά με το τι πρέπει να προσέξω?

Διάβαζω ότι πολλοί προτείνετε τις 10άρες σαν καλύτερη λύση γιατί εκτός από τον όγκο που προσφέρουν σε βοηθάνε να επιτύχεις χαμηλότερο action. Όμως δε θα είναι πολύ πιο δύσκολες στο bending? Υπαρχει κάποιο "μυστικό"??? :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το διάβασα το άρθρο του Superfunk και είναι όντως πολύ καλό. Απλά δεν έχω καταλάβει ποιος παράγοντας παίζει ρόλο στην ευκολία/δυσκολία στο bending:

To action ή το relief?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την "εννοια" relief ενοούμε το πόσο "ευθύ" είναι το μπράτσο (η αλλοιώς πόση "¨κούρμπα" κάνει) όσο πιο ευθύ είναι τόσο πιο εύκολα παίζει η κιθάρα μια και η απόσταση απο τις χορδες μικραίνει.

επίσης ενα ευθύ μπράτσο "κομπρεσσάρει" τον ήχο καλύτερα και ετσι η κιθάρα ακούγεται πιο καθαρα και έχει περισσότερο sustain.

Kατω απο ιδανικές συνθηκες το relief πρεπει να είναι ελάχιστο (βεβαια τοτε πρεπει η κιθάρα να έχει και τέλειο fretwork για να μην έχουμε τριξίματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατω απο ιδανικές συνθηκες το relief πρεπει να είναι ελάχιστο (βεβαια τοτε πρεπει η κιθάρα να έχει και τέλειο fretwork για να μην έχουμε τριξίματα)

Στις "μη ιδανικές" συνθήκες' date=' το truss-rod συνίθως έχει καμπύλη προς τις χορδές ή μακριά από τις χορδές? (αν υπάρχει βέβαια κανόνας για αυτό).

Επίσης Superfunk στο άρθρο σου γράφεις:

Πρώτα απ'ολα τσέκαρουμε αν το μπράτσο εχει πολύ relief με τον εξής απλό τρόπο:

- βαλε ενα καποταστο πισω απο το πρωτο ταστο

- πατα την μπασα μι χορδη στο 14ο ταστο

- τσεκαρε την αποσταση της χορδης αυτης απο το 7ο η 8ο ταστο.

- πρεπει να ειναι περιπου οσο μια μεdium πενα 0,6-0,7mm (για τις ακουστικες ,για τις ηλεκτρικες οσο μια thin 0,5mm)

Εννοείς ότι η απόσταση της χορδής από το τάστο (το μέταλλο) είναι 0.5mm? πήγα να το κάνω αυτό ξαφνικά οι χορδές πήγαν "στο Θεό" και όσο και προσπαθούσα να τις κατεβάσω με τα "βαγονάκια", αλλά ναι μεν κατέβαιναν αλλά τα τραβήγματα γινόντουσαν όλο και πιο δύσκολα από πριν... Τι κάνω λάθος???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτάστο έβαλες?

 

συνήθως οι κιθάρες έχουν υπερβολικό relief δηλ. το μπράτσο (όχι το Truss rod το οποίο είναι η βέργα ο μηχανισμός δηλ. που ισιώνει το πράτσο)

κάνει "κοιλιά" πρός τα μέσα κάπως έτσι

 

!) (όπου το θαυμαστικό είναι οι χορδές και η παρένθεση το μπράτσο)

 

με τη τεχνική που περιγράφω ελέγχεις το relief ΟΧΙ το action (έτσι κι αλλιώς για αυτό πατάς τη μι χορδή στο 14ο τάστο & βαζεις κάπο για να ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΝ κανένα ρολο τα βαγονάκια και το nut κατα τη διάρκεια του ελέγχου.)

 

Αφου ισιώσεις το μπράτσο ΜΕΤΑ φτιάχνεις το action.(ανεβαζοντας η κατεβαζοντας τα βαγονακια)

 

ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έβαλα... θα ξαναπροσπαθήσω όμως ξανά!! Σε ρωτάω για το relief γιατί πρόσφατα είχα στείλει για αλλαγή τάστων την κιθάρα μου στον Καγμάκη. Πρόσφατα παρατήρησα ότι οι το μπράτσο είχε την εξής κλίση

|(

Δε ξέρω όμως αν αυτό οφείλεται στο σεττάρισμα του Καγμάκη γιατί όταν την πρωτοπήρα στα χέρια μου ήταν μια χαρά. Απλά εγώ κάποια στιγμή έκανα τη βλακεία σε μια πρόβα να βάλω πιο παχιά Ρε χορδή γιατί δεν είχα άλλη πρόχειρη και υποπτέυομαι ότι το μπράτσο άλλαξε κλίση (αν και μάλλον την αντίθετη κλίση θα έπρεπε να έχει πάρει συμφωνα με τη φυσική ε??)

Επομένως δε ξέρω τι να κάνω...να το ισιώσω τελείως και μετά να παίξω με τα βαγονάκια ή να του δώσω την κλίση

|)

που λες εσύ?

Εντωμεταξύ σκέφτομαι πριν το κάνω αυτό να δοκιμάσω 10άρες χορδές μπας και με βοηθήσουν περισσότερο....[/code]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλίση που περιγράφεις μάλλον οφείλεται στην υπερβολική υγρασία που έχουμε αυτή την εποχή (70%-80%!!!).

γενικά το φθινοπωρο-χειμώνα και την άνοιξη-καλοκαίρι πρέπει να ελεγχουμε το relief γιατί οι περισσότερες κιθάρες "παιρνουν" με τις κλιματικές αλλαγές.

έχεις δίκιο αν είχες βαλει βαρύτερες χορδές χωρίς ρύθμιση τότε το μπράτσο θα γίνονταν !)

 

τωρα πρέπει να προσθέσεις relief γυρνώντας το trus rod προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ

 

Μπορείς ομως και να βάλεις 10αρες οποτε λογικά το υψηλότερο tension που έχουν μπορει να ισιώσει το μπράτσο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα Αριστερά κοιτώντας την κιθάρα όπως την κρατάμε παίζοντας, σωστά? (ηλίθια ερώτηση, ξέρω...ξέρω... :oops: )

 

Ο Superfunk απαντά τόσο γρήγορα που κοντέυουμε να ανάγουμε το forum σε chat... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα σου πρέπει να έχει την οπη του truss rod στο headstock,ετσι δεν είναι?

θα βάλεις λοιπόν το ειδικό κλειδί εκει και θα το γυρίσεις ελαφρα anti clockwise (δηλ αντιστροφα απο τη φορα των δεικτών του ρολογιου) για να ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ και clockwise για να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ relief.

Στην περίπτωση σου πρέπει να ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ relief.(να βάλεις δηλ. λίγη "κουρμπα" στο μπράτσο) :wink:

 

να γυρνας το truss rod ΣΤΑΔΙΑΚΑ κατα 1/4 της στροφής τη φορά,αποφέυγοντας να το βιάσεις,αν είναι πολύ σκληρό λίγο WD40 βοηθάει στη λίπανση (αν και αν εκανες πρόσφατα set up θα είναι οκ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου