Προς το περιεχόμενο

Παίζετε; Θα παίξετε; Ηχογραφείτε; Τι ετοιμάζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα κενά του Lockdown ηχογραφούμε τον δίσκο με την μπάντα, έναν δίσκο που τον παλεύουμε από το 2014, αλλά μια σειρά προβλημάτων μας έχει καθυστερήσει απίστευτα. Έχουμε φτάσει στο σημείο να πιστεύουμε ότι όταν θα είναι έτοιμος θα μαυρίσουν τα πάντα και θα γράφει "Απόδοση διαλόγων Νατάσα Συρεγγέλα" και θα τελειώσει το σύμπαν.

 

Πολλές φορές σκέφτομαι γιατί να προσπαθήσουμε καν, αφού θα μας ακούσουν 5-10 φίλοι και όσοι μπουν στον κόπο, από την άλλη υπάρχει μια χαρά σε αυτό το ομαδικό σπορ.

 

Προσωπικά σκέφτηκα πολλές φορές να τα παρατήσω και πραγματικά το μοναδικό που με κράτησε είναι αυτό που λενε όλοι οτι "αν παρατήσεις τη κιθάρα θα το μετανιώσεις αργά ή γρήγορα". Αυτός και αν είναι μίζερος λόγος να συνεχίσεις να παίζεις!

 

Ωστόσο παρατήρησα μερικά πράγματα, το πρώτο είναι ότι ακούς ένα κομμάτι, παίρνεις τη κιθάρα του κάνεις μια ακουστική διασκευή, το παίζεις και τραγουδας και ξεδίνεις. Σημ: Δεν είμαι ο άνθρωπος που θελετε να ακούσετε να τραγουδάω, αλλά ένιωσα πολύ ωραία κάνοντας το "για πάρτη μου".

Ένα άλλο είναι ότι αν δουλεύεις μεθοδικά σε κάποιες ασκήσεις και είσαι πολύ συγκεντρωμένος να τις παίξεις σωστά αποκόπτεσαι από τη πραγματικότητα και μειώνεται το άγχος (σε εμένα τουλάχιστον).

Τέλος αν συνθέτεις κάποιο κομμάτι έστω και με απλά ακόρντα πάλι μπαίνει το μυαλό σε άλλη διάσταση και χαίρεσαι μέσα σου που κάνεις κάτι δημιουργικό.

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω καιρό να παίξω το όργανο ή να γράψω κανά κομμάτι που συνηθίζω (live δεν θυμάμαι καν πως είναι και να παίζεις με φυσική παρουσία με άλλους μουσικούς, να έχεις κοινό, θυμάμαι μόνο πως ήταν ωραία η αίσθηση μέχρι το μακρινό 2009 που έπαιξα το τελευταίο μου live🤣)

 Η μόνη επαφή μου με τη μουσική/μουσική δημιουργία/μουσικά νέα αυτό το δίμηνο είναι να μπαίνω στο noiz

 

 Τώρα έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου γιατί πολλές φορές τη μουσική ιδέα έχω την ικανότητα να την επεξεργάζομαι και να την ενορχηστρώνω στο μυαλό μου και έχω ένα δυο έτοιμα κομμάτια μέσα μου αλλά βαριέμαι να φάω χρόνο αυτή τη στιγμή να τα γράψω, κρίμα όμως γιατί το ένα τουλάχιστο ακούγεται στο μυαλό μου πολύ ωραία. Είναι πολύ καλό, έξυπνο και ωραία ενορχηστρωμένο🤣

 

 Δεν έχω διάθεση να αποτυπώσω τις σκέψεις μου και να πειραματιστώ, προτιμώ κανα videogame αυτόν τον καιρό  στον free time μου και δεν ξέρω, τελευταία με ερεθίζει την ώρα που παίζω παράλληλα να βάζω να βλέπω βιντεάκια να τσακώνονται σαν τα κοκόρια στα τηλεπαράθυρα για την πανδημία, για τα πολιτικά, για τις καταστροφές και τη βρίσκω. Την βρίσκω να τους βλέπω να ωρύονται και παράλληλα να σκοτώνω, να κάνω kills στο warzone και το battlefield. χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ Έχω αυτή την ανωμαλία. χαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 Πάντως είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα μου την καρφώσει και θα γράψω καμιά συνθεσούλα, έτσι κάνω πάντα, απλά όχι τώρα μετά αυτές τις διακοπές. Δεν το πιέζω γιατί δεν υπάρχει και λόγος. Who cares? 🤣

 

 Από την άλλη έχει πολύ ωραία πράγματα να ακούσω, πολλές μουσικές δημιουργίες και εδώ στο noiz που δεν έχω προλάβει οπότε ικανοποιώ και έτσι τη μουσική ανησυχία μου. Προς το παρόν. Και μετά βλέπουμε χαχαχαχαχαχαχαα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως τετοιο καιρο κλειναν οι συμφωνιες και ξεκινουσαν οι προβες για τα νυχτερινα κεντρα για την εναρξη της χειμερινης σεζον....

 

τωρα εφοσον δεν υπαρχουν προβες-συμφωνιες δεν υπαρχει και το εναυσμα για ενασχοληση με τη μουσικη.... 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Παίζετε; 2) Θα παίξετε; 3) Ηχογραφείτε; 4) Τι ετοιμάζετε; 

 

1) Παίζω σχεδόν καθημερινά. (Είτε μόνος, είτε με τους Driver's hit).

2) Όταν ανοίξει το Lazy.

3) Όχι, δεν τα καταφέρνω. Άσε που είμαι και ατάλαντος στη σύνθεση

4) Αυξάνω - συμπληρώνω τη συλλογή των OD μου. Ξαναγοράζω όλα αυτά που είχα στη κατοχή μου και κάποια ανοήτως πούλησα*, αλλά και κάποια άλλα που μου κάνουν click.

 

*Ξαναγόρασα για 5η φορά το BB.

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στούς φίλους μετά απο καιρό/

Δεν σταμάτησα να παίζω μόνος και μια η δυο φορές με φίλους μου στήν μπάντα.

Ότι ιδέα υπάρχει την κρατάω στό ψυγείο ( συμβουλή Στράτου)μέχρι να βρεθούν λεφτά και κυρίως χρόνος ανέμελος .

Η καραντίνα ήταν οκ λόγω συγγραφικών ασχολιών .

Τώρα στήν επόμενη θα δούμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nestoras είπε

1) Παίζετε; 2) Θα παίξετε; 3) Ηχογραφείτε; 4) Τι ετοιμάζετε; 

 

1) Παίζω σχεδόν καθημερινά. (Είτε μόνος, είτε με τους Driver's hit).

2) Όταν ανοίξει το Lazy.

3) Όχι, δεν τα καταφέρνω. Άσε που είμαι και ατάλαντος στη σύνθεση

4) Αυξάνω - συμπληρώνω τη συλλογή των OD μου. Ξαναγοράζω όλα αυτά που είχα στη κατοχή μου και κάποια ανοήτως πούλησα*, αλλά και κάποια άλλα που μου κάνουν click.

 

*Ξαναγόρασα για 5η φορά το BB.

2) Εγώ όταν ανοίξει θα έρθω να σας δω. Προτείνω να κατέβει ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΗ noizoπαρέα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cos_dr είπε

2) Εγώ όταν ανοίξει θα έρθω να σας δω. Προτείνω να κατέβει ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΗ noizoπαρέα.

Ευχαριστώ. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

2) Εγώ όταν ανοίξει θα έρθω να σας δω. Προτείνω να κατέβει ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΗ noizoπαρέα.

 

Πολυ θα το ηθελα και γω...

Επεστρεψα στην πατριδα πριν 3 ωρες. Τελικα πιο ευκολα πας ευρωπη παρα Αθηνα.

 

 

Παντως παρενθετικα το νοιζ εριξε τεραστιο boost στη δημιουργικοτητα μου. Οχι οτι δεν θα εφτιαχνα αυτα που ηδη έφτιαχνα. Ομως πήρα πολλές ιδεες και κατευθυνσεις και συνθετικα και παραγωγικα.

Αυτο μόνο καλο ειναι

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Όταν ανοίξει το Lazy.

Συγνώμη για το off.

Θα ξανανοίξει το Lazy;

Γιατί ο Σπύρος,έψαχνε να το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου