Προς το περιεχόμενο

Nα προτιμήσω την Fender american performer Tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Στράτο που είσαι; Ο... influencer έχει πιάσει δουλειά και πάει να ρίξει και άλλον στις tele... 😆

 

Στράτο, τρέχα σου λέω...

 

Αφτό ήταν πέρυσι.

Βαρύς χειμώνας πέρασε από τότε.

Σίγουρα θα του χρησίμευσε η tele.

Στο τζάκι.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, odis13 είπε

Μπορεις οπως ειπε και ο SF παραπανω να παρεις και ενα 2ο pickguard με ενα μονο πανω και να τους αλλαζεις οπως σου κανει κεφι, γιατι οχι. 

Παντως ο μαγνητης που εχει η κιθαρα σου αν καταλαβα καλα ειναι ο American Performer Double Tap της Fender? Γιατι βλεπω οτι στο site τους τον περιγραφουν συγκεκριμενα "A light wax potting controls runaway feedback without compromising response." 

 

https://www.fender.com/en-US/parts/pickups-preamps/double-tap-humbucking-bridge-pickup/0992280006.html

 

Oποτε δε μου κανει εντυπωση που ειναι λιγο "ζωηρουλης". Ειναι θεμα προτιμησης στην τελικη. Το potting εχει ενα καποιοι effect στον ηχο του μαγνητη και υπαρχουν διαφορα schools of thought επι του θεματος. Ο δικος σου φαινεται να προερχεται εκ σχεδιασης απο τη σχολη που θελει το potting να ειναι μινιμαλ ωστε να μην "μπουκωνει" πολυ ο ηχος και χανεται η δυναμικοτητα του μαγνητη, και ας ειναι ελαφρως μικροφωνικος.

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου! Τι να πω..θα δείξει...

Όταν έχω χρόνο ίσως ασχοληθώ και λίγο με το θέμα νέων μαγνητών!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καλορίζικη,

 

Σε ενοχλει αυτή η ευαισθησία, πέραν από το όταν χτυπά πάνω η πένα?

Ευχαριστώ!

Ο θόρυβος από το χτύπημα της πένας είναι αρκετά εκνευριστικός από μόνος του..

Από κει και πέρα θέλω να την κάνω ένα καλό σετάπ (Την έδωσα για σετάπ μόλις της πήρα αλλά μετά άρχισα να πειράζω τα σελάκια στη γέφυρα γιατί έτριζε η 5η και η 6η χορδή και μάλλον τα έκανα λίγο μαντάρα) γιατί μου ακούγονται κάπως "περίεργα" οι νότες σε όλο το εύρος του μανικιού ως προς την ένταση και δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το μαγνήτη(που δε νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 5η και η 6η χορδή σε ποια τάστα σου έτριζε?

 

Σου ακούγονται περίεργα σε μια χορδή ή από χορδη σε χορδή? Και με τους δυο μαγνήτες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

H 5η και η 6η χορδή σε ποια τάστα σου έτριζε?

 

Σου ακούγονται περίεργα σε μια χορδή ή από χορδη σε χορδή? Και με τους δυο μαγνήτες?

1. Κυρίως στα πρώτα τάστα

2. Ακόμα και στην ίδια χορδή, και με τους δυο μαγνήτες αν δεν κάνω λάθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ετριζε στα πρώτα τάστα, δεν έπρεπε να πειράξεις τα βαγονακια, αλλά να χαλαρώσεις λίγο το truss rod.

 

Το δεύτερο χρίζει περισσότερης διερεύνησης....

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν ετριζε στα πρώτα τάστα, δεν έπρεπε να πειράξεις τα βαγονακια, αλλά να χαλαρώσεις λίγο το truss rod.

 

Το δεύτερο χρίζει περισσότερης διερεύνησης....

 

Δυστυχώς αυτό το έκανα αφού πείραξα τα βαγονάκια…

Για το 2ο αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τι θα μπορούσε να είναι δηλαδή..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ASPIRE είπε

Για το 2ο αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τι θα μπορούσε να είναι δηλαδή..;

 

Δεν έχω ιδέα. Παρατηρεις σκόρπιες εντάσεις, ή όσο πηγαίνεις προς γέφυρα πχ μειώνεται η ένταση,?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν έχω ιδέα. Παρατηρεις σκόρπιες εντάσεις, ή όσο πηγαίνεις προς γέφυρα πχ μειώνεται η ένταση,?

Ε κάπως έτσι.. Σε σχέση με τη γέφυρα ίσως θα έλεγα αυξάνεται παρά μειώνεται.. Βασικά για ολα αυτά θα πρέπει να τη δει από κοντά ξανά κάποιος τεχνικός και ελπίζω να είναι όλα θέματα ρυθμίσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου