Προς το περιεχόμενο

Nα προτιμήσω την Fender american performer Tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/9/2021 στις 5:12 ΜΜ, Superfunk είπε

 

 

ελαφρυτερα ξυλα και λιγοτερα κομματια,δραματικα καλυτεροι μαγνητες,νιτρο φινιρισμα (στα RI μοντελα),ακριβη ΒΑΛΙΤΣΑ (και οχι μονο θηκη ωμου), case candy,καλυτερο hardware (συνηθως GOTOH αντι για Ping),καλυτερα ταστα (σε αντοχη), συνολικα καλυτερο φινιρισμα,set up  και assembly & ΦΥΣΙΚΑ made in USA

 

 

Επισης ,για να μην τρελλαθουμε απο το...inovation της Fender 😂, ουσιαστικα αυτη την σειρα αντικαθιστουν (και ανεβαζουν 1,2 κατοσταρικα την τιμη ως συνηθως) οποτε τα specs δεν ειναι τιποτα το νεο

 

https://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_nashville_tele_dpb_pf.htm

 

Παντως σε ,σχεδον,αυτα τα λεφτα υπαρχει και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αμερικανικη Fender

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_perf._tele_hum_mn_3stb.htm

 

 

 

 

Καλησπέρα

Έχω αρκετό καιρό (..χρονια) να ασχοληθω με το σπορ της αγοράς κιθάρας και λέω να κάνω restart με μια telecaster. Κάνοντας μια μικρή έρευνα και χωρίς να έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω άμεσα από κοντά, να προτιμήσω την american performer ή λογω του διπλού είναι πολυ μακριά από ήχο telecaster? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ASPIRE είπε

να προτιμήσω την american performer ή λογω του διπλού είναι πολυ μακριά από ήχο telecaster? 

 

με κλειστα τα μάτια,ειναι εξαιρετικη κιθαρα και πολυ ευέλικτη λογω του διπλού στον neck (ο οποιος σπλιταρει κι ολας).

 

υπάρχει φυσικά και σε s/s version

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_perf._tele_mn_vwt.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwzOqKBhAWEiwArQGwaD7DGcQrkJu8Bz6RoKGlWrVFnez0IO0qhGrzvLuTVGrAHy4o7f4h7xoCCSEQAvD_BwE

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

με κλειστα τα μάτια,ειναι εξαιρετικη κιθαρα και πολυ ευέλικτη λογω του διπλού στον neck (ο οποιος σπλιταρει κι ολας).

 

υπάρχει φυσικά και σε s/s version

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_perf._tele_mn_vwt.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwzOqKBhAWEiwArQGwaD7DGcQrkJu8Bz6RoKGlWrVFnez0IO0qhGrzvLuTVGrAHy4o7f4h7xoCCSEQAvD_BwE

Δεύτερη (και τελευταια!) ερώτηση..(γιατι μπορω να ρωταω μεχρι αυριο!)

Η αλλαγη του διπλου σε μονο με το split σε καλυπτει οπως ενας καλος μονος σε tele? Θα μου πεις σου εδειξα και με το μονο! Θελω ομως να συνδυασω ποιοτητα-ηχο και με καποιο χρωμα που να μου αρεσει και τωρα αυτο το βρισκω στη hum. 

Η αλλη επιλογη που θα μπορουσα να παω αμεσα ειναι η vintera 50s οχι ομως modified που, λιγο η γενικη συγκριση με τις αμερικανικες που διαβασα παραπανω λιγο τα πιο ιδιαιτερα μανικι-ταστιερα (που δεν ειναι σαν της modified) με μπερδεψαν..

Προφανως ολα αυτα γινονται δοκιμαζοντας τα, αλλα επειδη αυτο δε μπορει να γινει αμεσα, σιγουρα η δικη σου θεση θα ηταν ενα καλος οδηγος για να κανω μια σωστη επιλογη. Μεταξυ των δυο λοιπον..;

Σ ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ASPIRE είπε

Θελω ομως να συνδυασω ποιοτητα-ηχο και με καποιο χρωμα που να μου αρεσει και τωρα αυτο το βρισκω στη hum. 

 

Τότε θα πάρεις την H/S ,μια χαρά συμπεριφερεται ο σπλιταρισμενος hb.

 

Έτσι κι αλλιώς αν θες παίρνεις και ένα pickguard με κανονικό Tele neck μαγνήτη και αλλάζεις για ποικιλία. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Βλέπω το post σου είναι από τον Οκτώβριο οπότε αν την πήρες, καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς!! Είναι ξεκάθαρα μία εξαιρετική κιθάρα!

Αν όχι, τότε θα σου πρότεινα την Fender Player Series (MIM) Telecaster.

Αφού δοκίμασα και την performer και πολλές άλλες, πραγματικά η player series ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με τις USA. 

Ήχος, αίσθηση, εμφάνιση, playability. 

Και δεν πετάς κάμποσα κατοστάρικα παραπάνω χωρίς λόγο και αιτία... Τα λέω όλα αυτά μετά από πολύ έρευνα και είμαι ένας άνθρωπος που έχει ακουστικές κιθάρες Martin των 3,500€ και 4,000€. Αλλά πραγματικά η συγκεκριμένη σειρά της Fender βγήκε απίστευτη! Έχω 2 γνωστούς (επαγγελματίες μουσικούς) στην Αγγλία που πούλησαν την made in USA  fender τους και πήραν από 2 player series made in mexico για να καταλάβεις..

 

Δες το παρακάτω link, είναι αυτή η tele που πήρα εγώ σε χρώμα capri orange και είμαι παραπάνω από χαρούμενος:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλημέρα!

Την πήρα εδώ και κάμποσους μήνες..Σ ευχαριστώ!

Ευχαριστημένος είμαι όμως δεν έχω προλάβει να παίξω όσο θα ήθελα.

Εκτός αυτού όμως έχω και μια ερώτηση σε όσους την έχουνε δοκιμάσει ή είναι κάτοχοι.(μιλάω πάντα γι αυτή με τον διπλό στο neck)

O συγκεκριμένος μαγνήτης λοιπόν ακόμα και την πένα να χτυπήσω πάνω του κάνει έναν ενοχλητικό ήχο. Ακούγεται, στην ουσία, πολύ έντονα οτιδήποτε χτυπήσεις πάνω του, μέσω του ενισχυτή. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι μαγνήτες που συμβαίνει αυτό ή αν υπάρχει πρόβλημα στο μαγνήτη ή στα ηλεκτρικά. Πάντως η SG που έχω, τέτοιο πρόβλημα δεν το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ASPIRE είπε

 

O συγκεκριμένος μαγνήτης λοιπόν ακόμα και την πένα να χτυπήσω πάνω του κάνει έναν ενοχλητικό ήχο. Ακούγεται, στην ουσία, πολύ έντονα οτιδήποτε χτυπήσεις πάνω του, μέσω του ενισχυτή. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι μαγνήτες που συμβαίνει αυτό ή αν υπάρχει πρόβλημα στο μαγνήτη ή στα ηλεκτρικά. Πάντως η SG που έχω, τέτοιο πρόβλημα δεν το έχει

 

Αυτο που περιγραφεις συμβαινει γενικα με διαφορους μαγνητες. Εχει να κανει με την κατασκευη του μαγνητη, αρκετα συχνα με το αν ειναι κερωμενος ή οχι (και κατα ποσο / με τι υλικο ακριβως). Kαποιοι μαγνητες μικροφωνιζουν περισσοτερο απο αλλους, εδικα αυτοι που δεν ειναι κερωμενοι (potted). Οταν λεω μικροφωνιζουν εδω δεν εννοω να εχουν θεματα feedback/squeals σε ψηλες εντασεις (το παθαινουν και αυτο ενιοτε) αλλα το κατα ποσο κτυπηματα πανω στο pickup cover μεταφραζονται σε ηχο/κροτο που περναει στον ενισχυτη.
 

Σου δημιουργει εντονο προβλημα αυτη η κατασταση? Τον χτυπας δηλαδη συχνα καταλαθος? Διοτι αν δεν σου προκαλει θεμα στο παιξιμο τοτε δεν υπαρχει καποιος λογος ανησυχιας, ο μαγνητης σου δεν εχει παθει κατι. Απλα καποιοι ειναι περισσοτερο επιρρεπης σε αυτο το φαινομενο που περιγραφεις απο αλλους. Αν σε ενοχλει πολυ τοτε ισως να θες να κοιταξεις για καποιον αλλο μαγνητη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια είναι ότι με τον τρόπο που παίζω με ενοχλεί!

Ίσως να κοιτάξω κάτι σε single coil κιόλας, με αφορμή και την πιθανή αλλαγή, αφού μάλλον δε θα τη γλιτώσω έτσι που μου τα λες..

Άρα ίσως ανοίξει κι ένα νέο κεφάλαιο σχετικά με το τι μαγνήτη να βάλω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 4/10/2021 στις 4:25 ΜΜ, Superfunk είπε

με κλειστα τα μάτια,ειναι εξαιρετικη κιθαρα και πολυ ευέλικτη λογω του διπλού στον neck (ο οποιος σπλιταρει κι ολας).

Στράτο που είσαι; Ο... influencer έχει πιάσει δουλειά και πάει να ρίξει και άλλον στις tele... 😆

 

Στράτο, τρέχα σου λέω...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις οπως ειπε και ο SF παραπανω να παρεις και ενα 2ο pickguard με ενα μονο πανω και να τους αλλαζεις οπως σου κανει κεφι, γιατι οχι. 

Παντως ο μαγνητης που εχει η κιθαρα σου αν καταλαβα καλα ειναι ο American Performer Double Tap της Fender? Γιατι βλεπω οτι στο site τους τον περιγραφουν συγκεκριμενα "A light wax potting controls runaway feedback without compromising response." 

 

https://www.fender.com/en-US/parts/pickups-preamps/double-tap-humbucking-bridge-pickup/0992280006.html

 

Oποτε δε μου κανει εντυπωση που ειναι λιγο "ζωηρουλης". Ειναι θεμα προτιμησης στην τελικη. Το potting εχει ενα καποιοι effect στον ηχο του μαγνητη και υπαρχουν διαφορα schools of thought επι του θεματος. Ο δικος σου φαινεται να προερχεται εκ σχεδιασης απο τη σχολη που θελει το potting να ειναι μινιμαλ ωστε να μην "μπουκωνει" πολυ ο ηχος και χανεται η δυναμικοτητα του μαγνητη, και ας ειναι ελαφρως μικροφωνικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου