Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Εχετε να προτείνετε κάτι σε ηλεκτροακουστική κιθάρα για αρχαριο έως 500ε;

Ευχαριστώ!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι οι καινούργιες Harley Benton φτιάχνονται στο εργοστάσιο που φτιάχνονται και οι Sigma και με καλύτερα specs (solid woods). Πολύ σημαντικό είναι στην αγορά ακουστικής το είδος που τη θέλει και αν θα παίζει με πένα ή fingerstyle.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βρήκες ντουέτο??

Καλησπέρα σε όλους και sorry για το delay.

 

Οχι δεν πρόκειται για ντουέτο αν και καλά θα ήταν....  :-) 

Είναι για μια συνάδελφο που ξεκίνησε μαθήματα φωνής και θέλει να αγοράσει μια κιθάρα για βοήθεια.Δεν ξέρει κιθάρα και στην αρχή της πρότεινα κάποια Cort για αρχάριους αλλά μόλις μου είπε το budget ότι είναι max 500 είπα να απευθυνθώ εδώ.Σιγουραψμπορει να φυγει από το level της Cort με αυτά τα χρήματα. Δεν θα ήθελε μεταχειρισμένη.

5 ώρες πριν, kpeyos είπε

Νομίζω ότι οι καινούργιες Harley Benton φτιάχνονται στο εργοστάσιο που φτιάχνονται και οι Sigma και με καλύτερα specs (solid woods). Πολύ σημαντικό είναι στην αγορά ακουστικής το είδος που τη θέλει και αν θα παίζει με πένα ή fingerstyle.

Δεν παίζει τίποτε για την ώρα.Τωρα θα ξεκινήσει.Οποτε πένα καλύτερα.

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Δεν θα ήθελε μεταχειρισμένη.

Δεν παίζει τίποτε για την ώρα.Τωρα θα ξεκινήσει.Οποτε πένα καλύτερα.

Μέχρι 500 αυτές δείχνουν η πιο promising για μένα:
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_cla_15m_solidwood.htm?ref=prod_variations_406400_3

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_custom_line_cla_15mce.htm?ref=prod_variations_406394_2

 

Μέγεθος auditorium, ούτε πολύ μεγάλες ούτε πολύ μικρές, παίζουν και fingerstyle & πένα αξιοπρεπώς.

Υπάρχουν και βίντεος στο youtube, πολύ καλές κριτικές γενικά.

Νομίζω ότι για να πας σε κάτι άλλο με σημαντική διαφορά από αυτό που ακούω σε αυτές, πρέπει να περάσεις το χιλιάρικο.
 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ, άλλη κιθάρα για fingerstyle και άλλη για strumming?

Εάν θα ήθελα μια ακουστική μόνο για να σολάρω με δάκτυλα ή πένα, τι θα έπρεπε να πάρω που θα κάνει τη διαφορά (ας πούμε 500 ευρώ μπάτζετ)? 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν ακουστικες για fingerstyle ή για strumming. Ολες κανουν τα παντα, και τα κανουν η καθεμια διαφορετικα. Το θεμα ειναι να αποφασισεις τι στυλ ηχου σε ενδιαφερει, κυριως βλεπωντας το τι ειδη κιθαρας και τι ειδος παιξιματος χρησιμοποιουν οι μουσικοι σαν τους οποιους θες να ακουγεσαι. Μετα μπαινει και το τι ειδους κιθαρες σε βολευουν (απο πλευρας μεγεθους, scale κλπ αν υπαρχει δλδ καποια προτιμηση) αλλα και το εμφανισιακο κριτηριο.

 

Απο τις κιθαρες που αναφερθηκαν, εγω προσωπικα θα εγειρα ειτε προς την Sigma (ειμαι μεγαλος φαν τους, θεωρω οτι ειναι πολυ καλο value for money στην συγκεκριμενη κατηγορια) ειτε προς την Guild (επισης εξαιρετικες σε αυτη την κατηγορια).  Η Guild OM240 ειναι πιο μικρη σε μεγεθος απο την Sigma (που ειναι dreadnought) οποτε ισως φανει λιγο πιο βολικη σε εναν αρχαριο.

 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, odis13 είπε

Δεν υπαρχουν ακουστικες για fingerstyle ή για strumming. Ολες κανουν τα παντα, και τα κανουν η καθεμια διαφορετικα.

 

Έτσι ακριβώς.

Να πω όμως, ότι ένας που παίζει strumming, συνήθως ενδιαφέρεται για big sound, οπότε κοιτάει περισσότερο σε dreadnought ή jumbo σώματα, ενώ ένας που παίζει fingerstyle συνήθως ενδιαφέρεται για definition, οπότε κοιτάει συνήθως σε OM και concert σώματα (που είναι πιο ευκολόπαιχτα λόγω μεγέθους).

 

Κανόνας δεν υπάρχει.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου